top of page

Треньорът, стилът, финансите - излиза ли Барселона от 'блатото'?

публикувано на 8 Юни, 2022 | Четеш за 14 минути

Миналият сезон бе тежък за всички свързани с отбора на Барселона. Те завършиха трети в класирането - прилично представяне, но далеч от това на което са свикнали от каталунският гранд, по-големият проблем обаче бе непостоянството в играта на отбора. В рамките на една година се разкриха проблеми с управлението на отбора, с финансите му и се разбра, че голямата звезда на тима Лионел Меси

материал на

Иван Маслинков

ще се наложи да напусне след края на кампанията. Феновете нямаха доверие в мениджъра Роналд Куман от самото начало на престоя му и възлагаха надежди в евентуално завръщане на легендата Шави Ернандес, вече в ролята на старши треньор.

Прочетох няколко мнения, определящи завръщането на Шави в Барселона като завръщането на блудния син от библейската история, така често споменавана в холивудските филми. Аз обаче виждам ситуацията по-различно. Според мен, случващото се прилича на завръщането на големия брат у дома, за да сложи нещата в ред след голяма трагедия. А премеждия за Барселона в последните две години не липсваха. От финансовата и управленческа криза, през слабото представяне на терена, до загубата на Лео Меси - нещата просто не вървяха. Роналд Куман опита да преобрази отбора, но сякаш бе загубил доверието на футболистите и феновете, още преди да започне работа. Промените в състава и стила на игра не се приеха добре и нидерландеца заемаше поста само докато заместникът му реши, че е готов.

 

Сега, половин година след назначаването му като старши треньор, можем да си направим първите изводи за работата на Шави и да направим някои предположения за развитието на тима занапред. Началото бе трудно - непостоянни резултати, немотивиран състав, отпадане още в групите на шампионската лига и загуба в първото Ел Класико. Постепенно обаче, ефектът от работата на Шави започна да се вижда. Подобрението в играта на отбора, само след няколко месеца, бе забележително, а от това дойдоха и положителните резултати. Барселона записа серия от 15 поредни мача без загуба в Ла Лига (към момента на писане на статията), а сред тях се нареждат победи в дербитата срещу Атлетико Мадрид (4-2 на Камп Ноу) и Севиля (1-0 отново като домакини). Най-значима обаче, безспорно е победата с 0-4 срещу големия враг Реал Мадрид, 'насред' Бернабеу. Този успех може да се окаже повратна точка в утвърждаването и развитието на новия треньор и състав. Той накара специалисти и фенове отново да говорят за каталунците като за отбор, способен да победи всеки и позволи на поддръжниците на Шави да казват, че са били прави да искат неговото назначаване.

xavi-barca.jpg

Как обаче, все още новият в треньорската професия Шави Ернандес, успя за по-малко от сезон да стегне състава, да подобри представянето на терена и като цяло да 'върне отбора в правия път'?

 

Всичко постигнато до момента не е изцяло самостоятелен успех, а резултат от здрава работа и сериозна подкрепа от новото ръководство на отбора. Първите ходове на треньорския щаб бяха свързани с дисциплината (на терена и извън него), а след това с подобряване на нападението и изграждането на игрови стил (или връщане на познатият ни стил на отбора от миналото десетилетие, според някои).

Дисциплината

 

Както споменах, при завръщането си на Камп Ноу, Шави Ернандес се сблъсква със ситуация, нетипична за клуб от ранга на Барселона. Доскорошният президент е обвинен в злоупотреби и 'спонсориране' на определени медии, за разпространение на вредни слухове за лидерите на собственият си тим. Същите тези лидери дават лош пример, като не спазват дисциплината и се изказват срещу ръководството. Любимецът на феновете и най-добър футболист на отбора не успява да продължи договора си заради цялата каша, а от всичко това страда представянето на терена. Едно или две от тези неща сме виждали при кризи и в други големи отбори. Всичко това накуп (или поне нещо близко) обаче, съм виждал само в аматьорски клубове от нивото на българските окръжни групи. Там за ръководства и футболисти не е необичайно да се изпокарат, а проблемите се решават с напускането на едните или другите, с обаждания до кметове или спонсори, а в някои случаи с разпадане и изчезване на отбора.

 

Проблемите в Барселона обаче, не могат да се решат по такъв начин. Точно затова те имаха нужда от човек като Шави Ернандес - ползващ се с авторитет сред фенове, управници и футболисти, който е способен да ги стегне и обедини.

 

Едни от първите действия на Шави, според медиите, след заставането му начело на Барселона са свързани със затягане на правилата за поведение на футболистите. Той връща глобите при нарушение на правилника на отбора и започва стриктно да следи подопечните му да идват навреме за тренировки и държанието им извън терена. Това се отнася за всички играчи, включително и лидерите, играещи още от времето когато той им е съотборник. Оказва се, че точно тези опитни играчи често са нарушавали правилата и създавали повече проблеми на ръководството, вместо да дават положителен пример на останалите си съотборници. Да рагледаме Жерар Пике, за когото се знае, че е запален фен на тениса и често лети да гледа тенис мачове по време на активния футболен сезон. Това обаче приключва с пристигането на Шави, за когото се смята, че е един от малкото хора в клуба, които могат да се наложат на капитаните Серхио Бускетс и Пике.

 

Друг интересен момент е отменянето на индивидуалните тренировки на футболистите. Този тип тренировки стават все по-популярни през последните години, заради желанието на играчите да подобрят техническите си умения и да се усъвършенстват с помощта на лични треньори. Шави обаче иска по-голям контрол върху развитието на футболистите си и те да се съсредоточат върху отборната игра и сработване, като сам определя какви допълнителни качества да отработват те, спрямо нуждите на тима.

thumbnail-xavi-noviqt-mesiq.jpg
thumbnail.jpg

Трансферите

Нещото което помогна на треньорският екип толкова бързо да подобри резултатите са успешните сделки от зимният трансферен прозорец. Тогава бяха доведени Феран Торес (от Манчестър сити за 55 милиона Евро), Пиер-Емерик Обамеянг (свободен трансфер) и Адама Траоре (под наем от Улвърхемптън, с опция за откупуване през лятото). Тези попълнения помогнаха значително да се подобри нападението на тима, което бе на много слабо ниво в началото на сезона. Освен това, по покана на Шави, през ноември в отбора се завърна опитният десен бек и клубна легенда Даниел Алвес, със свободен трансфер. За него се смяташе, че е привлечен повече за да помага на младите в съблекалнята и на тренировки, но той се включва доста успешно и на терена, въпреки напредналата си футболна възраст.

 

 


Обамеянг пък пристига след редица дисциплинарни проблеми в Арсенал, които доведоха първо до изваждането му от първият отбор, а след това и до прекратяването на договора му, по взаимно съгласие. Барселона му дава нов шанс да се докаже и той до момента им се отблагодарява с голове и добра игра. Неговото пристигане обаче има още един ефект, който не е пряко свързан с футболните му качества. Той е добър приятел с Усман Дембеле, от времето им в Борусия Дортмунд. Французинът е непостоянен в играта си за Барселона през последните сезони, има сериозни проблеми с контузии, дисциплината и мотивацията. Договорът му изтича в края на сезона и той отказва да го поднови, като се очакваше да бъде продаден още зимата, но това не се случи.


Откакто двамата се събраха в тима, Дембеле показва ново желание за игра и демонстрира качествата си, като се заговори, че отново има шанс да преподпише (друг е въпроса дали може да се има доверие на професионален футболист, който играе само когато приятелите му са на терена с него). Харесваме ли го или не, реалността е, че откакто Шави му даде нов шанс, Дембеле често е най-добрият на терена за Барселона. От нежелан, новият му контракт се превърна в приоритет. 

Траоре също записа няколко добри мача, като той представлява една по-различна опция по дясното крило за своя мениджър. В медиите обаче се твърди, че Барселона не биха го откупили за сумата записана в договора, а само при положение, че от английският клуб се съгласят да я намалят.

 

 


Интересното обаче е как Барселона успя да си позволи трансфера на Феран Торес, след като доскоро от управата говореха за сериозната финансова криза, в която са изпаднали. Те дори нямаха средства за нови договори на настоящите си футболисти и заради това загубиха Лео Меси. Според информациите, шефовете на отбора са постигнали договорка с американската инвестиционна банка "Голдман Сакс", която отпуска средствата, необходими на отбора да излезе от голямата криза (резултат на лошото управление и пандемията).

Освен това Барселона сключи голям спонсорски договор с компанията за стрийминг на музика Спотифай. Договорът е за реклама върху екипите, тренировъчните екипи и (за пръв път в историята на клуба) включва права върху името на стадиона. Двете страни не са обявили официални цифри, но в медиите се споменават суми около 300 милиона долара. С тези сделки, президентът на клуба Жоан Лапорта цели да се редуцират големите дългове на отбора и да се подобри състава.

Освен с нови попълнения, Шави подобри състава си и с утвръждаването в първия отбор на някои от големите таланти от школата на Барселона, точно както се случваше по-времето когато той все още бе активен футболист. Мениджърът даде шанс на 17-годишният Гави, който се възползва и бързо се превърна във важна част от състава. Освен това продължава да налага другия голям талант - Педри, пробил в тима още при предшествениците на Шави. Със сигурност ще се разчита и на младият Ансу Фати, който бързо се превръщаше в звезда на отбора, преди контузии да го изкарат от състава за повечето мачове през последните два сезона.

 

Тримата са считани за едни от големите таланти на футбола, като доста хора смятат, че те могат да изградят ново трио като Шави, Иниеста и Меси.

barcelona-spotify.jpg

Тактиката

Връщането на идентичността на Барселона и стилът на игра от годините на Гуардиола, бе сред основните причини Шави да бе толкова желан за треньор от феновете на тима. Още от самото начало си проличава, че новият мениджър смята да направи точно това, но обогатено с неговите собствени идеи за играта. Условно той залага на типичното в модерният футбол 4-3-3, но както знаем - отборите днес често променят подредбата си в различните фази от играта. Тактиката им е близка до традиционното за каталунците тики-така, но по мое мнение, тя прилича повече на практикуваният от Луис Енрике стил в Барселона и Испания, или до това което използва днес Гуардиола в Манчестър Сити. Отново се залага на продължително владение на топката, но играта е малко по-бърза, с повече пасове насочени напред, вместо настрани или назад. Когато отборът е в нападение, бековете не се пускат винаги напред, а влизат към центъра на терена, за да помагат в разиграването. Ширината на атаката е осигуряванa от бързи крила като Дембеле или Траоре.

Централните халфове пък са тези които осигуряват численост в наказателното поле и се включват в пространствата между бековете и централните защитници на противника. Отново се залага на триъгълници, в които топката да се разиграва по-бързо и лесно, което позволява да се увлече противника и да се отварят пространства за нахлуващи съотборници през средата или от другата страна на терена.

Пресирането да е интензивно и високо в противниковата половина. Разликата е, че когато топката бъде отнета, играчите не бързат веднага да я успокоят и да започнат отново да разиграват. Шави им позволява те да преминат в бърза контраатака, когато има свободни пространства в противниковата половина. Това се случва често когато Барселона успее да поведе и противниците им се впуснат в атака, за да изравнят резултата. Тази стратегия беше видима в мача с Реал Мадрид, когато каталунците се възползваха от големите свободни пространства в отбраната на белите, за да отбележат два от головете си.

thumbnail.jpg

Въпреки краткото време начело на отбора, Шави вече успя да свърши доста и да върне надеждите на феновете за успехи. Това обаче е само началото, работата за него едва сега започва. Вижда се, че Барселона е още много далеч от завършен продукт и отпадането от Лига Европа от Айнтрахт (Франкфурт) - опонент от предполагаемо по-ниска класа, както и последвалите негативни резултати в първенството на Испания, са сериозен удар за каталунците и доказателство, че не трябва да се превъзнасят само след няколко успеха. Проблемите за Барселона все още са много и най-сериозният от тях вероятно дори не е играта на терена, а финансовата криза. След успешната серия от последните два месеца, относно съдбата на клуба се откроиха два основни лагера сред футболните хора. Условно ще ги нарека песимисти и оптимисти.

Първите се притесняват от взимането на заеми от "Голдман Сакс" за поддръжката на отбора и нови футболисти. Притесненията са свързани с натрупването на още повече дългове, които биха могли да завлекат отбора в още по-голяма дупка вбъдеще. До момента от банката са отзивчиви, предлагат добри условия (според информацията в медиите) и новите задължения са дългосрочни, за разликата от краткосрочните заеми на предходното управление, които доведоха Барселона до тежкото положение.

Друго голямо опасение е свързано със сделката със "Спотифай". Много футболни хора вярват, че не е добра идея да се отдават правата за реклама върху продуктите на отбора само на една компания, дори за толкова голяма сума. Отделни сделки за екипите, стадиона, тренировъчните екипи и други, потенциално биха донесли по-голям приход. От управата обаче са търсели сигурност и значителна сума бързо. Всъщност, несъгласието с големия спонсорски договор е сред основните причини поста си да напусне главният изпълнителен директор Феран Реверте. Той води преговори с няколко компании, но президентът Жоан Лапорта предпочита сделката със стрийминг компанията. Според свободно циркулиращата информация, решението на Лапорта изглежда добро, защото Барселона ще получава повече средства за по-кратък период в сравнение със старите спонсори. Въпреки това, хората които се страхуват за бъдещето на отбора не са малко, като те се опасяват, че заради дълговете тимът съвсем ще отпадне от футболният елит на Европа и скоро няма да участва в борбата за големите трофеи.

Оптимистите са в другата крайност. Те вярват, че добрата серия от началото на новата година и победата над Реал Мадрид са доказателство за завръщане към най-силните периоди на клуба и проблемите скоро ще останат зад гърба им. Както написа Пике в Туитър, веднага след победата в Ел Класико - "Ние се върнахме". Ентусиазмът може да е заразен и доста фенове са убедени, че с работата на Шави и още няколко добри трансфера, Барселона още от следващия сезон ще е сред фаворитите за титла в Испания и трофея от Шампионска лига.

barca-celebrate.jpg

За мен истината (както в повечето случаи) е някъде по средата. Барселона има сериозна подкрепа, големи приходи, добър състав и продуктивна школа. Не вярвам, че няма да са част от футболният елит. Също така ми е трудно да повярвам, че толкова бързо ще се измъкнат от тежката финансова криза. Проблемите на клуба няма да се решат само с подходящ мениджър и нов спонсорски договор.

В следващите няколко сезона ги виждам да са част от претендентите за трофеите, особено в Испания, и да спечелят част от тях. Но не вярвам да успеят да доминират футбола с години, не и както го правеха в началото на предходното десетилетие, поне не и в следващите 4-5 години.

Въпреки това трябва да отбележа - Шави върши много добра работа в труден за клуба период, въпреки че не е старши треньор от дълго време. Той е част от новата вълна бивши футболисти - лидери на терена, преминаващи към ръководна позиция на скамейката. Сред тях са Стивън Джерард, Франк Лампард, Микел Артета и Оле Гунар Солскяер. Новата глава в историята му прилича донякъде на треньорското начало на Лампард и Солскяер. И тримата се завръщат в любимите си клубове, където са изградили кариерите си на терена, за да помогнат в моменти, когато играта не върви. Но смятам че дори за това кратко време, той се справя по-добре от тях и показва по-голям потенциал като футболен мениджър. Отличава го не само постоянния стремеж да 'извади' най-добрия си възможен състав, а и желанието да реагира на играта на противника. Той има ясни идеи за стила който ще изисква от своите футболисти и ги налага, дори да се наложи да използва младежи от школата, за да разполага с подходящите играчи.

Шави постига това развитие благодарение на няколко подходящи условия. Неговото разбиране за играта съвпада с исторически познатият ни стил на Барселона и това помага идеите му да се приемат много по-лесно (в голяма степен защото е възпитаник на отбора). Не само това, той се е учил докато е играл под ръководството на Гуардиола и Луис Енрике, хора изградили и практикуващи конкретния стил много успешно. Той е идеален образец за това как кариерата на терена може да изгради един футболист и като треньор, стига той да е с подходящия характер.

Най-интересен за мен обаче е нагледният пример колко важна е ролята на старши треньора и как промяната на ръководителя може да направи и накара едни и същи играчи да изглеждат по съвсем различен начин на терена. Факт, опровергаващ думи, които съм чувал от фенове неведнъж и винаги съм считал за доста неточни като определение: "С тези футболисти и аз мога да съм треньор" или пък "Те са научени и няма значение кой ги води". Затова ще продължа да следя развитието му с голям интерес.

thumbnail.jpg

Източници:

www.wikipedia.com
www.transfermarkt.com
www.theathletic.com
https://www.marca.com/en/football/barcelona/2022/04/04/624b0a7fca4741af2b8b45af.html

хареса ли ти статията ?

'последвай' автора !

Пълен боклук :(Не особено...СредноДа, донякъдеДа, много!
Брой посетители:

Мнението ТИ е важно !

Коментирай, сподели

Новите неща директно
в пощата ти !

Готово !

(благодарим за доверието)

Помогни на проекта

patreon-icon-png-29.png

follow us  >

  • mislqFUTBOL at Instagram
  • mislqFUTBOL at Twitter
  • mislqFUTBOL at YouTube

Лев Яшин прекарва цялата си професионална кариера в Динамо (М) !

 

Печели 5 пъти титлата и 3 пъти купата на страната с отбора

paper-texture-FUN-FACT.jpg

 FUN 
FACT

Португалецът Абел Шавиер е единственият, играл за Евертън и Ливърпул в един и същи сезон !

bottom of page