Арда Гюлер – лъвът от Анкара... | мисляФУТБОЛ
top of page

Арда Гюлер - лъвът от Анкара, който разтресе Истанбул и гледа на Запад

публикувано на 4 Май, 2023 | Четеш за 10 минути

Макар все още световният футбол да е доминиран от футболисти родени през 20-и век, хлапетата, дошли на бял свят през настоящото хилядолетие, вече се изявяват на най-големите футболни сцени и печелят симпатизанти не само сред децата, но и сред възрастните.

Макар някои хора да смятат, че 21-и век започва през 2000-ата година, в действителност новият век започва през 2001 г. и затова ви питам:

материал на

Кристиян Иванов

Кой е най-добрият футболист роден през 2001 г.? А през 2002 г.? През 2003 г.? Или пък през 2004 г.?

Ето ви възможности за избор: Букайо Сака, Хвича Кварацхелия, Родриго, Габриел Мартинели, Енцо Фернандес (2001 г.); Педри, Йошко Гвардиол, Ансу Фати, Едуардо Камавинга, Нуно Мендеш (2002 г.); Джуд Белингам, Джамал Мусиала, Флориан Вирц, Харви Елиът, Шави Симънс (2003 г.); Гави, Юсуфа Мукоко, Алехандро Гарначо (2004 г.).

Ако изберете някого другиго, то със сигурност следите доста изкъсо футбола, а не се задоволявате той да ви бъде само фон на процеса по пиене на бира и срещи с приятели през уикенда или когато има евротурнири. Браво!Но кой смятате, че е най-добрият футболист в света, който тази година ще стане на 18 или вече е навършил пълнолетие или иначе казано – кой е №1 на набор 2005 в света?

Ако не знаете, няма проблем – аз ще ви кажа! Това е Арда Гюлер.

Роден на 25 февруари 2005 г. в турската столица Анкара, Арда показва наченки на бъдещ футболист в началното училище и един от учителите му препоръчва на родителите му да го запишат на футбол. Те го правят и през 2014 г. Арда Гюлер става част от школата на местния Генчлербирлиги. От споменатата школа, ако трябва да сме честни, не са излезли футболисти които да са направили име и извън пределите на Турция, така че с чиста съвест можем да кажем, че Арда Гюлер е най-бляскавата перла в академията на тима от Анкара.

В Генчлербирлиги талантът на Гюлер започва да се шлифова и момчето показва завидни умения, с каквито връстниците му не разполагат и затова той играе при по-големите от него. Още в началото той тренира заедно с децата, които са с година по-големи от него, просто защото в клуба няма отбор до 9 години.

Хлапето получава изключително силна подкрепа от семейството си, като баща му Умит го води на тренировки, които се намират доста далеч от дома им. Освен това, той опитва да научи сина си да играе с топката и с двата крака ‘Нямахме хора, които да предпочитат ляв крак в нашето семейство. Затова поставях балони и футболни топки пред левия му крак, за да го науча да го използва повече, разказва баща му за методите си.

arda_guler.jpg

Арда постепенно се изкачва в йерархията на клуба, като е капитан на юношеските формации в които играе. Освен спортно-технически, той демонстрира и добри волеви качества, като на един мач между отборите на Генчлербирлиги и Анкараспор до 14 години (през 2018 г.), той получава тежка контузия в глезена през второто полувреме, но не напуска терена изоставяйки съотборниците си, а се бори докрай. Тимът му губи въпросния мач и Арда е съсипан, но впоследствие се оказва, че този двубой е повратен за кариерата му.

На трибуните тогава е Серхат Пекмезчи, който е координатор на младежките формации на гранда Фенербахче. Той идва на този двубой, за да гледа друг футболист, но Арда Гюлер привлича погледа му и той пише доклад за младока до спортния директор на ‘жълтите фенери’ Дамиен Комоли, който не обръща внимание на случая. Затова Петмезчи се свързва директно с президента на клуба Али Коч и му казва: ‘На 15 или 16 години той може да играе в първия отбор’ и също така откроява и чисто човешките качества на младежа. Важен момент в случая е и фактът, че Арда от малък е фен на Фенербахче и се предполага, че ще дава всичко от себе си за жълто-синята фланелка.

‘Фенерите’ решават, че си струва да изпратят скаути в Рива, където през 2019 г. Гюлер играе в турнир за Генчлербирлиги. Те харесват играча и му отправят предложение да се премести около 450 километра от дома си и да заиграе в истанбулския гранд. Първоначално детето се страхува от новата обстановка и затова родителите му пристигат в Истанбул 6 месеца по-късно, за да помогнат на сина си в развитието му.

Той е само на 14 години, но е пратен да играе при 17-годишните, а скоро след това влиза в U19 на Фенербахче. Пандемията от коронавирус не успява да спре устрема на Гюлер и през сезон 2020/2021 г. той забива 10 гола и прави 7 асистенции в 22 мача за тима до 19 години, когато е едва на 15.

През януари 2021 г. Арда подписва първия си професионален договор с клуба, а треньорът на първия отбор Витор Перейра започва да го вика на тренировки на представителния тим на Фенербахче. Дебютът му за първия отбор идва на 19 август 2021 г. в мач от квалификациите на Лига Европа, при победата с 1:0 над ХИК Хелзинки. Три дни по-късно той дебютира и в турското първенство, правейки асистенция за успеха над Анталияспор с 2:0. Постепенно Гюлер започва да се утвърждава при мъжете, като завършва въпросния сезон с 16 мача, 3 гола и 5 асистенции.

1.jpg

Стилът му на игра започва да става разпознаваем в Турция, където играят все повече звезди на световния футбол. Самият Перейра пък заявява по повод Гюлер: ‘Работих в академията на Порто пет години и мога да кажа, че не съм виждал много играчи, които имат качеството и характера на Арда’.

Що се отнася да самия стил на младежа, той е доминиран от техниката - тийнейджърът е убийствен, когато става въпрос за игра един на един, до каквато се стига много често при офанзивни футболисти като него. Той играе основно като офанзивен халф или иначе казано – плеймейкър. Освен това, Гюлер може да бъде и на дясното крило, откъдето може да пробива към наказателното поле и да центрира или да стреля с по-силния си ляв крак. Умението да изнася топката, гарнирано с това, че освен на крилото може да оперира и в центъра, показват зрелостта на футболиста. На моменти показва дори арогантност, която е характерна за футболисти на възраст между 25 и 30 години, когато са на максимума от физическите си възможности.

Заради страхотната му техника, Гюлер е наричан ‘Турския Меси’, но в сравненията с Месут Йозил има повече резон, тъй като все още Арда не се осмелява да завършва толкова голяма част от атаките на своя тим след свои пробиви, както прави аржентинецът. Вместо това, турският национал предпочита да прави предпоследния или последния пас преди завършващият удар. При играта на дясното крило обаче Гюлер ще трябва да работи още по използването на десния си крак, тъй като при съперник с по-сгъстена и стабилна защита, той няма да е ефективен на крилото, ако трябва винаги да 'свива' топката навътре, за да може да центрира към наказателното поле. Въпреки че разполага с брилянтна техника, младокът ще има сериозни проблеми, ако задържа топката твърде дълго. На първо място – той ще изяде доста ритници от противникови футболисти, което е предпоставка за контузии. На второ място – колкото повече един футболист задържа топката, толкова по-бавна става една атака, която се изостря изключително много, когато се развива с по едно докосване и различните футболисти държат топката не повече от 1-2 секунди преди да подадат на съотборник.

След няколко години характеристиките на игра на Гюлер може да се променят, тъй като той все още се развива във всеки един аспект, бил той физически, психологически или технически. Затова и няма да е учудващо ако след 5-6 години, головете да са повече от асистенциите му. Какво ме кара да твърдя това – любимият футболист на Арда Гюлер е легендата на Фенербахче от близкото минало Алекс де Соуза, който бе ако не най-техничният, той един от най-техничните футболисти в турското първенство между 2004 и 2013 г. И въпреки че често се връщаше, за да изнася топката, Алекс завърши кариерата си във Фенербахче със 171 гола и 145 асистенции в 344 мача (което не прилича много на статистика на офанзивен халф, а по-скоро на такава на нападател).

guler-fener.jpg

Що се отнася до Арда Гюлер, няма как да не споменем рекордите, които той е поставил до този момент, защото те са доказателство за неговата необикновеност, както и гаранция за бляскаво бъдеще :

  • На 13 март 2022 г. той влиза като резерва в 74-ата минута срещу Аланияспор и до края на мача записва гол и асистенция, ставайки най-младият голмайстор в историята на Фенербахче - на 17 години и 16 дни. Освен това, той става първият футболист на ‘фенерите’, който вкарва и асистира в един мач на 17-годишна възраст.

  • През есента на същата година той прави впечатление и в евротурнирите, след като на 4 ноември вкарва гол и дава асистенция за победата с 2:0 на тима му срещу Динамо Киев, ставайки най-младият футболист с гол за Фенербахче в същинската фаза на евротурнирите.

  • Гюлер става най-младият футболист с гол и асистенция в рамките на един мач от груповата фаза на някой от трите турнира под егидата на УЕФА, през сезон 2022/2023 г. Тогава той изпреварва звездата на Борусия Дортмунд Джуд Белингам, който се отчита с гол и асистенция в групите на Шампионска лига срещу Севиля. 

  • Затова и Арда Гюлер е повикан в националния отбор, където дебютира при победата над Чехия с 2:1 в приятелски мач на 19 ноември, като става най-младият дебютант в турския национален отбор (след Нури Шахин, който дебютира през 2005 г). 

Макар да са си впечатляващи, тези рекорди не са чак от такова значиение за бъдещото развитие на Гюлер. Нещо, което не важи за характера на момчето. Макар феновете на Фенербахче вече да го боготворят и всички в Турция да виждат в негово лице следващата голяма звезда на страната си, Арда Гюлер остава здраво хванал се за реалността. Извън терена той показва смирение и обич към семейството, което е основа за един по-спокоен живот, благодарение на който той ще може да се фокусира изцяло върху футбола.

 

След гола си срещу Динамо Киев в Лига Европа, Гюлер вдигна мачовата си фланелка, под която имаше втора тениска с надпис ‘Мамо, много те обичам’. След мача той споделя:

 

‘Преди два месеца майка ми беше оперирана. Мисля, че носих тази тениска за първи път в Рен. Тогава не можах да вкарам гол, но днес имах късмет. Беше ми много трудно да играя футбол и този път трябваше да намеря мотивация. Мислех за това. Щях да подаря първия гол на майка ми. Много съм щастлив, че имах късмет днес’.

1.jpg
1.jpg

Логично, интересът от страна на грандовете към Арда Гюлер е огромен, а Арсенал, Байерн и Манчестър Сити са само част от мераклиите за футболиста, когото Фенербахче оценява на около 30 млн. евро.  

На въпроса дали трябва да отиде в някое от топ първенствата на континента, аз ще кажа – несъмнено, но не сега, или поне не и преди да навърши 20 години. Арда Гюлер разполага с огромен талант, но прекалено ранното му пускане в някой силен западноевропейски отбор може да му дойде в повече. Турското първенство е в топ 10 на света и в отбор като Фенербахче, където е обичан от феновете, Арда ще има време да се развива, да прави грешки и след това да се учи от тях. Вярвам, че ако остане още поне един сезон в Истанбул, той ще натрупа солидно количество опит и в местния шампионат, и в Европа. Освен това, ако развитието му продължи със същите темпове, цената му ще мине 50 млн. и във Фенербахче ще бъдат ощо по-доволни от продажбата му на Запад.

Това е Арда Гюлер, когото някои наричат ‘Турския Меси’ или ‘Следващия Йозил’, но няма да е като нито един от двамата, тъй като ще защитава фланелката на Турция. И ако се предпази от контузии и най-вече – от вирване на носа, той може да изведе страната до първо Световно първенство от 2002 г. насам. Нещо, което нито Арда Туран, нито Бурак Йълмаз, нито Хамит Алтънтоп успяха да сторят, макар да направиха солидни кариери в най-силните първенства на Европа.

thumbnail-good-in-football.jpg

хареса ли ти статията ?

'последвай' автора !

Rate Us
Пълен боклук :(Не особено...СредноДа, донякъдеДа, много!
Брой посетители:

Мнението ТИ е важно !

Коментирай, сподели

Новите неща директно
в пощата ти !

Готово !

(благодарим за доверието)

Помогни на проекта

patreon-icon-png-29.png

follow us  >

  • mislqFUTBOL at Instagram
  • mislqFUTBOL at Twitter
  • mislqFUTBOL at YouTube

Лев Яшин прекарва цялата си професионална кариера в Динамо (М) !

 

Печели 5 пъти титлата и 3 пъти купата на страната с отбора

paper-texture-FUN-FACT.jpg

 FUN 
FACT

Георги Аспарухов има 18 мача и 19 гола в КЕШ и КНК с екипите на Левски и Ботев (Пд)

 

Освен това е голмайстор на КНК през 1963 г.

bottom of page