6 Лиги / 6 Сравнения - в детайли... | мисляФУТБОЛ
top of page

6 Лиги / 6 Сравнения - в детайли (първа част)

публикувано на 27 Октомври, 2022 | Четеш за 12 минути

В предходен материал ви представих анализ на 5-те топ първенства в Европа плюс България, а сега ще навлезем по-надълбоко, като ви запозная по-детайлно с всяка от лигите.

 

До паузата за националните отбори в края на септември се изиграха достатъчно на брой кръгове, показващи някои от тенденциите, които ще се наблюдават през сезона. Има няколко изненадващи

материал на

Радослав Евтимов

(читател)

лидери – Арсенал, Унион Берлин и Наполи, но и „обичайните заподозрени“ са тук – Реал Мадрид, ПСЖ и Лудогорец.

В следващите редове ще прочетете за представянето на отборите във Висшата лига, Примера Дивисион и Серия А, а като допълнение ще научите в кои шампионати по света се получават най-много равни срещи и в кои най-малко.

Англия „Висша Лига“

 

• Изиграни 67 срещи (8 кръга - един кръг бе отложен)
• 33 победи за домакините (49,2%)

• 19 равенства (28,4%)

• 15 победи за гостите (22,4%)

• 198 отбелязани гола (2,95 средно на мач)

• 37 срещи над 2,5 гола на мач (55%)

• 38 срещи гол/гол (57%)

 

Акценти от август и септември: Първото място на Арсенал; уволнението на Томас Тухел; победата на Ливърпул с 9-0 над Борнемут (изравнен рекорд във Висшата лига); Взривният старт на Ерлинг Холанд.

PremierLeague.jpg

Към момента в челото има една открояваща се тройка в лицето на Арсенал, Манчестър Сити и Тотнъм, които налагат темпото в първите кръгове. „Артилеристите“ са с прекрасен старт и показват сериозни амбиции да се завърнат в Топ 4, където не виждаме „обичайните заподозрени“ – Ливърпул и Челси, които тръгнаха слабо, като дори Томас Тухел загуби поста си. Топ 4 се допълва от приятната изненада Брайтън, а новакът Фулъм (6) и Брентфорд (9) радват феновете си с добри резултати. Очаква се повече от финансово обезпечения Нюкасъл, но там явно ще е нужно време за адаптирането на новите основни играчи.

На дъното откриваме с изненада Уест Хям, новаците от Нотингам и шампионите от преди няколко сезона Лестър, като „лисиците“ са единственият отбор без победа до момента и Брендън Роджърс (въпреки солидната неустойка) е много вероятно да бъде освободен.

При голмайсторите начело е абсолютната сензация Ерлинг Холанд (Ман Сити) с 11 гола от първите 7 мача. След него с по 6 попадения се подреждат Хари Кейн (Тотнъм) и миналогодишният голмайстор на Чемпиъншип Александър Митрович (Фулъм), а веднага след тях е Айвън Тони (Брентфорд) с 5 точни изстрела. Отбелязвам доброто начало на Габриел Жезус в Арсенал и слабия старт на Мохамед Салах, наложил високи стандарти в последните години. 

Висшата лига се откроява на този ранен етап с най-висок процент домакински успехи, като има три отбора (Тотнъм, Ман Сити и Арсенал) с пълен актив от изиграните у дома срещи, неслучайно те са и в челната тройка. Още 6 клуба не познават вкуса на загубата пред собствените фенове, но изиграните мачове са все още малко и бройката скоро ще се редуцира. Уест Хям и Лестър са единствените без победа на своите стадиони и това е учудващо на фона на претенциите и класата им.

От получилите се 19 равенства, почти половината са с участието на Нюкасъл (5) и Евертън (4), а изненадващо Ливърпул е с 3 ремита, което го държи далеч от първите места. Най-успешно избягващи хиксовете са тимовете на Арсенал и Ман Юнайтед.

Като очертаваща се силно домакинска лига, очаквано не виждаме сериозни успехи на гостуващите отбори. Единствените непобедени далеч от къщи са Ман Сити и Тотнъм, докато Арсенал може да се похвали с 3 успеха пред чуждите фенове. 10 тима са без успех навън, като сред тях откриваме Ливърпул и Нюкасъл, а Астън Вила и Лестър, дори не са се добрали и до точка съответно в 3 и 4 мача.

 

Високата средна резултатност (2,95 гола на мач) със сигурност радва феновете, като от 198 попадения заслуга на домакините са 121 (61%), а на сметката на гостите са само 77.

Анализирайки средната резултатност в лигата, класацията се води от Лестър с 4,6 гола на мач, Манчестър Сити (4,1) и Брентфорд с 3,9. Най-неатрактивни се оказват двубоите на Уулвс със само 1,4 гола средно в своите мачове, следвани от Евертън (1,6) и Уест Хям (1,7).

 

Преобладаващите сблъсъци са с над 2,5 гола на мач, 37 срещи (55%) са в тон с тенденциите от последните години. Лестър, Арсенал и Фулъм имат вече по 6 оувъра за наслада на привържениците, наблюдаващи двубоите с тяхно участие, за разлика от тези присъствали на мачове на Уест Хям и Евертън, успели само по веднъж да изиграят по-резултатни двубои.

Срещите с голове и в двете врати са сходни с горната подредба - 38 (57%). Никой вече няма да се учуди като види тук Лестър, наравно с Фулъм, участвали в по 6 такива двубоя, а плътно зад тях са Тотнъм и Брентфорд с по 5. На дъното тук също очаквано са Уест Хям и Уулвърхямптън с по 2 мача гол/гол, допълнени от Борнемут със същия показател.

6-ligi-6savneniq-england.jpg
thumbnail-liverpool-karaul.jpg

Първенства с най-голям процент равенства

 

  1. Бахрейн Premier League (50% - изигран само 1 кръг)

  2. Иран Pro League (44,7%)

  3. Иран Azadegan League (40,4%)

  4. Франция National (39,7%)

  5. Турция Div 1 (38,9%)

  6. Испания Segunda RFEF Gr. 3 (38,2%)

  7. Хърватия 2. HNL (38%)

  8. Аржентина Primera B Nacional (37%)

  9. Белгия First Division B (36%)

  10. Танзания Premier League (35,5%)

 

-     -     -

Испания „Примера Дивисион“

 

• Изиграни 60 срещи (6 кръга)

• 27 победи за домакините (45%)

• 9 равенства (15%)

• 24 победи за гостите (40%)

• 159 отбелязани гола (2,65 средно на мач)

• 34 срещи над 2,5 гола на мач (57%)

• 28 срещи гол/гол (47%)

 

Акценти от август и септември: Силното начало на Реал Мадрид (най-добър старт от 35 години); Възраждането на Барса; Ниският брой равни срещи; Летящият старт на Робърт Левандовски.

 

Шампионите от миналия сезон Реал потеглиха безупречно (6 от 6), следвани плътно от възродената Барселона, като битката за титлата през този сезон може би ще продължи до последния кръг. Топ 4 се допълва от играещия силно тим на Бетис и стабилните баски от Атлетик Билбао. Изненада е петото място към момента на Осасуна, но те най-вероятно в следващите кръгове ще бъдат изпреварени от дебнещите зад тях Атлетико Мадрид и Виляреал. Много ниско (на 14-та позиция) намираме Севиля, като това може би се дължи на разклатената им защита. В дъното са Валядолид, Кадис и Елче, които показват че оцеляването ще е тежко, а може би за някой от тях невъзможно. 

Голмайсторската класация се води от „новака“ в лигата Робърт Левандовски, разписал се 8 пъти до момента. Със сериозна заслуга за добрия старт на Бетис е Борха Иглеасиас, вкарал 6 гола, а след него с 5 попадения е „вечният“ Яго Аспас от Селта. Нападателите на Реал Винисиус и Родриго вкарват редовно (съответно 4 и 3), при отсъствието на контузения Карим Бензема, успял все пак да се разпише 3 пъти преди влизането си в лазарета.

На този ранен етап победите за домакините и гостите в Примера Дивисион са почти изравнени, с лек превес на първите. С пълен актив у дома са само Бетис (4 от 4) и Реал Мадрид (2 от 2), а само още два тима не са губили на свой терен – Барса и Виляреал. С по 3 домакински успеха се отличават Валенсия и Осасуна, но те са допуснали и по 1 загуба пред своята публика. Както има 4 клуба без загуба, толкова са и тези без победа пред своите привърженици – Севиля, Елче, Еспаньол и Кадиз, като последните два все още не могат да се доберат дори до точка, подреждайки по 3 загуби.

Учудващо, на този етап има само 9 равни срещи в Примера Дивисион (15%), при традиционно сериозния брой хиксове в последните години, като сега този краен изход е изключително нисък. Нормално, все още няма открояващ се по този показател, като 6 клуба все още чакат първото си реми.

Силната игра на гостите (24 победи или 40%) се дължи в огромна степен на безгрешните Реал (4 от 4) и Барселона (3 от 3), а стабилни игри навън се наблюдават и от Виляреал, Атлетик Билбао и Атлетико Мадрид. Пет отбора все още са без победа при гостуване, но при Валенсия и Елче това е затвърдено с липсата дори и на равен мач.

Средната резултатност в Испания е висока, за разлика от предходни години – 2,65 гола средно на мач; от вкараните до момента 159 попадения, с малко по-голям е приноса на домакинските отбори – 81 (51%), срещу 78 дело на гостите. Високата средна резултатност е благодарение най-вече на мачовете с участието на Реал Мадрид (3,8 гола средно на мач), Селта (3,5), двата клуба от Барселона с по 3,2, и още три тима имащи коефициент, минимум 3. На дъното на тази класация е Алмерия, в чиито мачове падат средно по 1,8 гола, следват Виляреал и Осасуна с точно по 2.

Наблюдава се висок брой мачове завършили с над 2,5 гола в – 34 срещи (57%). Реал няма „празен“ двубой, в който да липсва сериозно количество отбелязани попадения, 6 от 6 оувъра. Следващите атрактивни отбори, чиито мачове не бива да се пропускат, са Селта и Барселона, участвали в по 5 такива сблъсъка. Има група от 4 тима, в чиито срещи не падат толкова попадения, но това не пречи на два от тях да се намират високо в класирането – Виляреал и Осасуна, останалите два са Алмерия и Майорка.

Двубоите в които са паднали голове и в двете врати са по-малко от предходния сравняван показател – 28 (47%), което ни показва, че голям брой срещи завършват с много попадения, но само в едната врата. Тук отново изпъква „кралския клуб“, който (както и с оувърите) има 6 от 6 мача гол/гол. Втори в тази подредба е Севиля с 5/6, както споменах по-горе - забелязват се сериозни колебания в защита на иначе стабилните владетели на Лига Европа. С по 4 такива срещи са Реал Сосиедад, Хирона и Еспаньол. Ако търсите отбор в чиито двубои липсва гол/гол, Кадис са вашите хора, няма сблъсък с тяхно участие в който да има голове и в двете врати, а благодарение най-вече на стабилните си защити, Барселона и Виляреал имат само по един такъв изход.

thumbnail-pep-vs-klopp.jpg
thumbnail.jpg

Първенства с най-малък процент равенства

1. Северна Ирландия Premiership (10,3%)
2. Уелс Premier League (12,8%)
3. Белгия First Division A (13,6%)
4. Шотландия Premiership (14,3%)
5. България First League (14,6%)
6. Азербайджан Premyer Liqa (14,7%)
7. Испания Primera Division (15%)
8. Саудитска Арабия Saudi Professional League (15,6%)
9. Латвия Virsliga (15,9%)
10. Финландия Kakkonen Läntinen (16,7%)

 

 

-      -      -


Италия „Серия А“

• Изиграни 70 срещи (7 кръга)
• 29 победи за домакините(41,4%)
• 22 равенства(31,4%)
• 19 победи за гостите(27,2%)
• 170 отбелязани гола(2,42 средно на мач)
• 33 срещи над 2,5 гола на мач(47%)
• 37 срещи гол/гол(53%)

Акценти от август и септември: Подредбата в топ 4; Ниската резултатност, сравнено с предходни сезони; Високият процент равни срещи.

Поглеждайки отборите в челото, на този етап откриваме необичайна гледка. Силната игра на Наполи е донякъде очаквана, заради натрупания опит от последните години, но 2-рото място на Аталанта и 3-тото на Удинезе са необичайни. Четворката се затваря от Лацио, традиционно силен тим, но рядко достигащ до Шампионската лига в последните години. Точно под тях са подредени Милан, Рома, Интер и Ювентус, търсещи все още добрата си форма и силни резултати, които да ги изкачат нагоре в класирането. На дъното тройката е попълнена (може би очаквано) от „новаците“ Монца и Кремонезе, но последното място на Сампдория е притеснително за тифозите им и риска дербито на Генуа да се пренесе в Серия Б е сериозен.


Резултатността в Италия все още не е на ниво и може би поради тази причина няма сериозни постижения при голмайсторите. Първи е Марко Арнаутович от Болоня, отбелязал 6 гола, плътно зад него е кой-ако-не Чиро Имобиле (Лацио) вкарал 5 пъти. Следва група от няколко играчи на водещите отбори с по 4 попадения, като сред тях са Оливие Жиру (Милан) и Душан Влахович (Юве).

 

 


Домакинските успехи в Серия А преобладават– 29 (41%), като цели 7 клуба все още нямат загуба пред собствените си фенове, но от тях само Интер е с пълен актив 3 от 3. От останалите се отличава Удинезе с 3 успеха у дома, държащи го високо в класирането, докато при Ювентус, Фиорентина, Специя, Наполи и Аталанта има повече равни срещи. Милан и Лацио са зарадвали привържениците си с по 3 успеха, но и са успели да загубят по веднъж. Като най-слаби домакини се открояват няколко отбора, но всеки от тях е успял да се добере до точка или две – последни тук са Кремонезе.


22 равенства (или 31%) е най-високия процент сред разглежданите лиги, което е сериозен ръст, сравнен с последните години. Тройката Ювентус, Салернитана и Емполи са успели да завършат по 4 мача наравно и са с най-сериозен принос към тези числа, а единствен Интер успява да се „опази“ от ремита. 


Само 19 успеха за гостите е очаквано следствие, на базата на болшинството домакински победи и равенства. Пет отбора засега се „опазват“ от поражения навън, като формата на Аталанта (4 от 4) е забележителна. Силно е представянето на Наполи и Рома, а Салернитана са с 3 равенства навън от 3 мача. Цели 9 тима все още не са вкусили успеха далеч от дома, но само два – Сампдория и Специя са без точка.

6-ligi-6sravneniq-italy.jpg

Резултатността в Италия не е на очакваното ниво и тифозите се надяват това да се промени в следващите кръгове - само 170 попадения, като приноса на домакините е 98 (58%), а гостите са се разписали 72 пъти. Липсата на достатъчно попадения се отразява на показателя голове средно на мач. Само 3 отбора са прескочили коефициент от 3: Интер (3,4), Удинезе (3,1) и Милан (точно 3). Четири  отбора с равни показатели си оспорват първото място за най-слабо резултатни двубои, с коефициент 1,9 – Торино, Емполи, Фиорентина и учудващо Сасуоло, участвал в много резултатни сблъсъци в предходните сезони.

Ниски са стойностите за мачовете с над 2,5 гола на мач – 33 срещи (47%). С най-много такива двубои е Интер (6 от 7), следван плътно от Удинезе с 5, а по-нататък имаме голяма група отбори с по 4. На дъното на тази класация е Аталанта, със само един такъв двубой, а помним предходни сезони с изключителни голеади в техните мачове.

Числата при показателя гол/гол са малко по-добри – 37 срещи (53%). Факт, съпоставен с мачовете над 2,5 и големия брой равенства ни показва, че има немалък брой сблъсъци завършили 1:1. Като най-атрактивни можем да отбележим срещите с участието на Милан, Интер, Лече и Болоня, участвали в по 5 такива двубоя. Очаквано, Рома с Моуриньо са изиграли само 2 такива мача, колкото и Сасуоло.

 

Във втората част ще можете да откриете детайлните анализи на първенствата на Германия, Франция и България, а в допълнение ще прочетете в кои лиги по света падат най-много голове, респективно в кои най-малко.

 

Данните са актуални към 29.09.2022г.

хареса ли ти статията ?

Rate Us
Пълен боклук :(Не особено...СредноДа, донякъдеДа, много!
Брой посетители:

Мнението ТИ е важно !

Коментирай, сподели

Предишен
Новите неща директно
в пощата ти !

Готово !

(благодарим за доверието)

Помогни на проекта

patreon-icon-png-29.png

follow us  >

  • mislqFUTBOL at Instagram
  • mislqFUTBOL at Twitter
  • mislqFUTBOL at YouTube

Лев Яшин прекарва цялата си професионална кариера в Динамо (М) !

 

Печели 5 пъти титлата и 3 пъти купата на страната с отбора

paper-texture-FUN-FACT.jpg

 FUN 
FACT

Георги Аспарухов има 18 мача и 19 гола в КЕШ и КНК с екипите на Левски и Ботев (Пд)

 

Освен това е голмайстор на КНК през 1963 г.

bottom of page