6 ЛИГИ / 6 СРАВНЕНИЯ (Април, 2023) | мисляФУТБОЛ
top of page

6 ЛИГИ / 6 СРАВНЕНИЯ

(Април, 2023)

публикувано на 7 Април, 2023 | Четеш за 13 минути

Паузата за мачовете на националните отбори е добра възможност да погледнем как се движат водещите европейски шампионати, преди да започне финалния спринт след който ще научим новите първенци. Към момента, в проследяваните лиги, след последния анализ се изиграха немалко кръгове и вече навлизаме в последната четвърт от сезона.

материал на

Радослав Евтимов

(читател)

В две от първенствата вече имаме почти сигурни шампиони, в лицето на Наполи и Барселона, като само чудо би могло да развали окичването им със златните медали. В Премиършип, Арсенал задържа преднината си пред Манчестър Сити, които дори с 'головата машина' Холанд май няма да успеят да догонят окрилените 'артилеристи'. В Германия стана изключително интересно, от една страна заради неуверената игра на Байерн, и от друга заради чудесната форма на Дортмунд през тази година. В раздираните от скандали от всякакво естество 'баварци' настъпи треньорска промяна, като назначаването на Томас Тухел бе предвидено в един от предходните ми анализи.

 

ПСЖ също трупа негативи след почти всеки мач и прилича на всичко друго, но не и на тим играещ със стил и класа, като тук раздялата с треньора е въпрос на време, а същото очаква и някои от големите звезди, начело с Лео Меси. В България сме на път да видим нещо различно от Лудогорец шампион, които до известна степен се саботираха сами, в стремежа си да се освободят от Анте Шимунджа и да вземат Ивайло Петев, но при недотам убедителните игри на ЦСКА-София, финала на сезона обещава да е напрегнат.

Завършвам обобщението с акцент към няколко тима, които е много вероятно да се разделят с елитния си статут през май месец. В зоната на изпадащите в момента намираме клубове с традиции и успехи, както на национално, така и на международно ниво. Най-сериозно е положението на Сампдория, но Щутгарт, Валенсия и Шалке ще трябва да се потрудят сериозно, докато стигнат до евентуално спасение.

Сред най-добрите голмайстори няма сериозни размествания. С най-добри показатели си остава Ерлинг Холанд, който понамали леко темпото, но с 28-те си гола е със сериозна преднина пред останалите. Втори и трети са Хари Кейн и Виктор Осимен с по 21 попадения и докато класата на играча на Тотнъм е постоянна величина, то чудесната форма на нападателя на Наполи най-вероятно ще го награди с голмайсторската корона в Италия. След тях откриваме дуо от Лига 1, в лицето на Мбапе и Дейвид. Играчите на ПСЖ и Лил са отбелязали по 19 гола и битката (поне във Франция) изглежда интригуваща.

 

Учудващо или не, но в първенствата с най-много и най-малко голове, а именно Германия и Испания, водещите в голмайсторската листа имат по еднакъв брой попадения (по 15); за Робърт Левандовски, покрай пестеливите победи на Барселона това е донякъде нормално, но за Бундеслигата 15-те попадения на Филкруг от Вердер са показател, с който можем да обясним слабата игра на Бундестима в последно време. За финал поглеждаме и към нашите географски ширини, където Ивайло Чочев с похвално постоянство достигна до 17 гола - едно много добро постижение за нашето първенство.

 

Най-силни домакини

 

Както предположих в предходния анализ, тимовете от Бундеслигата превзеха върха в тази класация. След слабия старт на сезона за домакините в Германия, се забелязва непрекъснато повишаване на процентите. Висшата лига водеше през почти целия сезон, но лек спад ги оставя на второ място за момента, но все още с по-добри показатели от последната кампания. В останалите три разглеждани шампионата се наблюдават амплитуди нагоре и надолу, но в рамките на 40-45%, като имаше честа размяна на позициите. В България има лек, но постоянен спад, но все още процентите остават високи и близо до половината от изиграните срещи.

1. Германия 'Бундеслига' – 48% (108 домакински победи в 225 мача)

2. Англия 'Висша Лига' – 47% (127 домакински победи в 270 мача)

3. Испания 'Примера Дивисион' – 45% (117 домакински победи в 260 мача)

4. Италия 'Серия А' – 42,2% (114 домакински победи в 270мача)

5. Франция 'Лига 1' – 40,7% (114 домакински победи в 280 мача)

# България 'Първа Лига' – 47,4% (91 домакински победи в 192 мача)

 

За голяма част от клубовете остават по още 5-6 мача пред собствена публика, като на този напреднал етап все още има 4 тима недопуснали поражение пред своите фенове, по два от Испания и Германия. В това елитно каре откриваме Барселона, Реал Мадрид, Байерн Мюнхен и изненадата Унион Берлин, като Барса са с най-добрите показатели.

 

Сред останалите тимове заслужават внимание 12-те победи на Ланс у дома, а групата с по 11 след тях (включваща и Барселона) е внушителна: Арсенал, Манчестър Сити, ПСЖ, Рен, Наполи и Интер - сред тези тимове ще са и вероятните шампиони в първенствата. В България остана само един клуб без поражение у дома, ЦСКА-София и тази форма може дори да им спечели златните медали.

феновете на Унион (Берлин)

Най-безпощадните нападатели у дома продължават да имат Манчестър Сити, отбелязали 43 пъти на Етихад, а близо до тях се движат Байер Мюнхен с 39 и Арсенал с 38 попадения. Интересна е тройката с най-стабилните защити у дома. Барса правят уникален сезон, като двата допуснати гола у дома потвърждават този факт, а Интер (със 7) и Манчестър Юнайтед (8) дават достатъчно поводи за оптимизъм на своите фенове. В А група, Левски (4) и ЦСКА с 5 топки в мрежите са превърнали своите стадиони в непревземаеми крепости.

Сериозна се очертава битката за приза най-слаб домакин. Няколко тима са с по само един успех у дома, но Анже са с едни гърди 'напред' в надпреварата, тъй като са събрали най-малко точки. Останалите претенденти са Елче, Сампдория и Кремонезе.

Трио стои все още с едноцифрен резултат в графата голове у дома. 'Шампион' в тази подредба е тима на Сампдория със само 6 отбелязани гола, следван по петите от другата 'боксова круша' в Серия А – Кремонезе с шест и Аячо вкарал 'внушителните' 9 гола у дома. Тежко е този сезон да подкрепяш Анже, тъй като домакинските фенове са преброили 30 топки в мрежата на любимците си, като единствено Шалке с 28 са близо до тях.

Процентът на домакинските успехи се доближава до миналогодишните резултати. Очаквам Бундеслигата да запази първата позиция, следвана от Висшата лига, като още малко спад в Англия би бил нормален. При останалите, очакванията са да завършат с близки до сегашните си стойности, макар края на сезона да е белязан от подем на клубовете в края на класирането, за сметка на отборите в средата на таблицата, които нямат амбиции за нещо повече.

Равенства

 

В класирането по равенства няма никаква промяна от последния анализ. Процентите са почти същите, с по няколко десети нагоре. Забелязва се още по-голямо групиране между шампионатите, като разликите са изключително минимални. В България, след липсата на ремита в началото на сезона, сега наблюдаваме постоянство на достигнатите вече проценти.

1. Франция 'Лига 1' - 26,07% (73 равенства в 280 мача)

2. Италия 'Серия А' – 25,6% (69 равенства в 270 мача)

3. Испания 'Примера Дивисион' – 24,2% (63 равенства в 260 мача)

4. Англия 'Висша Лига' – 24,1% (65 равенства в 270 мача)

5. Германия 'Бундеслига' – 23,6% (53 равенства в 225 мача)

# България 'Първа лига' – 22,9% (44 равенства в 192 мача)

Точно 10 тима са достигнали до двуцифрен брой ремита до момента. Болшинството са очаквано от Франция, но всяка лига си има 'цар на равенствата'. Като водач се откроява тима на Реймс с цели 13 хикса, а веднага след тях са Брентфорд и Нант с по 12. Да избягваш хиксовете също е умение, което не се удава на всеки, а 5 отбора изпъкват с това качество. Еднолично на върха е тима на Бохум с едно-единствено реми в 25 двубоя. В групата с по два хикса намираме част от временните водачи: Дортмунд, Наполи и Барселона плюс Интер.

 

Скупчването в много близки проценти е в рамките на нормалното. Предстоят финалните кръгове, в които равенството не е предпочитано като знак, което предполага спад в процентите при всички, но не очаквам да е много сериозен.

 

Най-силни гости

Сравнена с предходния анализ, подредбата има различен вид. Нормално, тимовете се подредиха обратно на класацията за най-силни домакини, но важен фактор за това са и изравнените стойности при ремитата. По-сериозен ръст се наблюдава в Лига 1, но там през целия сезон гостите играят успешно, като отбелязват и много попадения.

 

За гостите в А група не мога да кажа нещо кой знае колко добро, като изключим фаворитите, при останалите се наблюдава тотална немощ, подминат ли табелата за край на населеното си място.

1. Франция 'Лига 1' – 33,2% (93 победи за гостите в 280 мача)

2. Италия 'Серия А' – 32,2% (87 победи за гостите в 270 мача)

3. Испания 'Примера Дивисион' – 30,8% (80 победи за гостите в 260 мача)

4. Англия 'Висша Лига' – 28,9% (78 победи за гостите в 270 мача)

5. Германия 'Бундеслига' – 28,4% (64 победи за гостите в 225 мача)

# България 'Първа Лига' – 29,7% (57 победи за гостите в 192 мача)

Сред силните гости рядко може да се открие някой случайно попаднал. Така е и в момента, като вече няма тим, който да не е записал поражение далеч от дома. Като най-силно играещи навън се открояват три отбора, записали само по едно поражениеМарсилия, Монако и Наполи. Клубовете които никой не очаква с радост, заради сериозния си брой победи са: Наполи (12), Арсенал, Барса и Марсилия (11) и ПСЖ с 10, като тук отново изпъкват водачите в различните шампионати (без Бундеслигата, където нивото на гостите е по-ниско). Следва да отбележим добрата игра навън на Лудогорец и ЦСКА-София, записали по 9 победи.

Неприятно е, ако предстои домакинство на отбор, който не се 'съобразява' много с чувствата на домакинските фенове. За пореден път ще излязат напред ПСЖ, отбелязали 34 пъти, Байерн (33) и Наполи с 315 тима все още не са прескочили към двуцифрен брой допуснати голове навън. Наполи и Барса с по 7 едва ли ще изненадат някого с присъствието си, но третия в тази група (със същия актив) е Лацио. Следват Атлетико Мадрид с 8 и Арсенал с 9. 'А' група също може да се похвали с добро постижение по този показател, като ЦСКА са допуснали само 7 гола извън 'Българска Армия'.

Припомнете си дербито между 2 от споменатите горе тимове

На този напреднал етап от сезона има 4 тима, които не са се осмелявали да си тръгват с победи като гости, макар при някои от тях ремитата да са доста на брой. Алмерия, Щутгарт, Кремонезе и Верона ще се борят освен за спасение и за това да премахнат нулата в тази графа. Ако погледнем точките, Алмерия (с 3) са на дъното, но след тях с 4 се подрежда Херта, докато интересен факт при Кремонезе е, че от 14 гостувания имат 7 хикса. Тук отново имаме наш 'достоен' представител, в лицето на Спартак Варна, 'соколите' са без успех навън, като са успели да се доберат до едва 3 точки.

 

Както в предходния анализ, ако Нотингам гостува, домакините спокойно могат да играят без вратар. Форест се открояват много от всички останали, с отбелязаните едва 4 гола при 13 визити. Да си 'оправиш' головата разлика с някой непретенциозен гост е приятна задача за нападателите на всеки домакин. Има няколко тима, които се открояват в тази насока през сезона. Първи са Троа допуснали 39 топки далеч от дома, следвани от Борнемут с 38 и Бохум с 35.

Много е вероятно повечето шампионати да завършат със сегашните си показатели, но пак да повторя, че в края на сезона се получават доста необичайни резултати.

Голове средно на мач

 

Подреждането тук е най-очаквано и резонно. Бундеслигата начело, а Примера Дивисион последна. Интересна тенденция е че навсякъде процента върви надолу, къде повече, къде по-малко, но това е очаквано за средата на сезона, когато страстите поутихват. За средната резултатност в България не може да се каже нищо хубаво, и тук головете намаляват - бавно, но сигурно.

 

1. Германия 'Бундеслига' – 3,16 гола средно на мач (711 гола в 225 мача)

2. Франция 'Лига 1' – 2,82 гола средно на мач (790 гола в 280 мача)

3. Англия 'Висша Лига' – 2,73 гола средно на мач (736 гола в 270 мача)

4. Италия 'Серия А' – 2,52 гола средно на мач (681 гола в 270 мача)

5. Испания 'Примера Дивисион' – 2,43 гола средно на мач (632 гола в 260 мача)

# България 'Първа Лига' – 2,31 гола средно на мач (444 гола в 192 мача)

Очаквано, предвид високата резултатност в Бундеслигата и Лига 1, тимовете от там преобладават в челото на класацията. С разлика на върха е Байерн Мюнхен със средно 4 гола в своите мачове. Следват изключително атрактивните за наблюдение Троа и Вердер с по 3,5 гола на мач. След тях има група с по 3,4 гола, където намираме двете Борусии (Дортмунд и Мьонхенгладбах), Байер Леверкузен, Монако и ПСЖ. Като в Германия само 4 тима имат коефициент под 3!

Силна защита или слабо нападение (а може би комбинация и от двете), води до ниска резултатност и не особено атрактивни за наблюдение срещи. Естествено, в Испания намираме единствените тимове с коефициент под 2 – 1,9 за Майорка и Осасуна, а към тях може да присъединим и Левски със същите показатели.

 

Като изключим ниската резултатност в Серия А (което обаче не й попречи да класира най-много тимове за ¼ финалите в европейските турнири - цели 6), при останалите числата са съвсем нормални. В края на сезона, дали заради умора, липса на концентрация или нещо друго се забелязва по-висока резултатност, което само може да ни дава надежди за повече попадения в оставащите до края мачове.

Над 2,5 гола

 

Класирането по този показател копира 1:1 предходното подреждане. Бундеслигата далеч напред, а останалите са разпръснати между 54 и 43 процента. В А група и по този показател сме под всички, като това се илюстрира добре с нулата за националния отбор в графата попадения след старта на европейските квалификации. И тук се наблюдава сериозен спад, спрямо предходния анализ във всички шампионати. Само в Германия той е минимален, докато при останалите процентите са с 4-5 надолу, но средната част на сезона явно 'успокоява' голмайсторите навсякъде.

1. Германия 'Бундеслига' – 60% (135 оувъра в 225 мача)

2. Франция 'Лига 1' – 54,3% (152 оувъра в 280 мача)

3. Англия 'Висша Лига' – 50,4% (136 оувъра в 270 мача)

4. Италия 'Серия А' – 46,3% (125 оувъра в 270 мача)

5. Испания 'Примера Дивисион' – 44,2% (115 оувъра в 260 мача)

# България 'Първа Лига' – 41,2% (79 оувъра в 192 мача)

 

Най-постоянните в отбелязването на попадения са начело в тази класация - върха е окупиран от тимове във Франция и Германия. Заради изиграните малко повече срещи, трио от Лига 1 е стъпило на върха. С по 19 оувъра са ПСЖ, Троа и Анже. Веднага след тях с 18 са Тулуза, Фулъм, Арсенал, Борусия Мьонхенгладбах и Лайпциг, като някои от тимовете се повтарят, сравнено с предходната класация, но за радост има и нови лица. Най-слабо резултатни се оказват тимовете на Майорка със само 5 оувъра. След тях се подреждат Уест Хям, Левски и Осасуна със 7.

 

Поглеждайки към миналогодишните числа би следвало при всички да има покачване на процентите. Очаквам да няма размествания, но цифрите да добият малко по-високи стойности.

този младеж не ви ли прилича малко на Радостин Кишишев... :))

Гол/Гол

Подредбата тук (с изключение на пропадането на Висшата лига) се запазва спрямо предходния анализ, но разликата на върха става минимална, като това се дължи основно на сериозния спад в Лига 1 (7%) и запазването на стойностите в Бундеслигата. При останалите лиги също числата вървят надолу, но в рамките на 3-4 процента. Българската 'А' група и по този показател отстъпва много сериозно, което е плод на слабата и често безидейна игра на тимовете.

1. Франция 'Лига 1' – 57,5% (161 г/г в 280 мача)

2. Германия 'Бундеслига' – 57,3% (129 г/г в 225 мача)

3. Италия 'Серия А' – 49,3% (133 г/г в 270 мача)

4. Англия 'Висша Лига' - 48,5% (131 г/г в 270 мача)

5. Испания 'Примера Дивисион' – 48,1% (125 г/г в 260 мача)

# България 'Първа Лига' – 40,1% (77 г/г в 192 мача)

 

Отборите, които се открояват тук са сред най-атрактивните за наблюдение, като рядко става дума за някой от 'големите' в Европа. Интересни имена се срещат в списъка, като с най-много срещи с попадения и в двете врати е Троа - цели 21 двубоя. Те са следвани плътно от Страсбург с 20, а колкото и изненадващо да изглежда, на челни позиции са два представителя на Примера Дивисион - Жирона и Еспаньол с по 19. Следва да се отбележат и 18 срещи гол/гол на Милан и 17 на Щутгарт, изиграли по-малко на брой срещи. Стабилните защити на Барселона и Ювентус са всеизвестни, като те им дават челно място в дъното на тази подредба, със съответно 6 и 7 срещи гол/гол. Тук изпъкват и два български клуба, като Левски имат 6, а Арда 7 двубоя с топки и в двете врати.

 

Прогнозираното сближаване на процентите в Германия и Франция се получи, като ще е любопитно до края на сезона дали тимовете от Бундеслигата ще успеят да окупират и този връх. Колкото до останалите, покачване в Англия би било нормално, докато в Испания и Италия може би няма да има сериозна промяна.

Данните са актуални към 30.03.2023г.

хареса ли ти статията ?

Rate Us
Пълен боклук :(Не особено...СредноДа, донякъдеДа, много!
Брой посетители:

Мнението ТИ е важно !

Коментирай, сподели

Новите неща директно
в пощата ти !

Готово !

(благодарим за доверието)

Помогни на проекта

patreon-icon-png-29.png

follow us  >

  • mislqFUTBOL at Instagram
  • mislqFUTBOL at Twitter
  • mislqFUTBOL at YouTube

Лев Яшин прекарва цялата си професионална кариера в Динамо (М) !

 

Печели 5 пъти титлата и 3 пъти купата на страната с отбора

paper-texture-FUN-FACT.jpg

 FUN 
FACT

Георги Аспарухов има 18 мача и 19 гола в КЕШ и КНК с екипите на Левски и Ботев (Пд)

 

Освен това е голмайстор на КНК през 1963 г.

bottom of page