6 ЛИГИ / 6 СРАВНЕНИЯ (обзор на... | мисляФУТБОЛ
top of page

6 ЛИГИ / 6 СРАВНЕНИЯ (обзор на сезон 2022/23)

публикувано на 12 Август, 2023 | Четеш за 14 минути

През юни завърши един сезон, много различен заради световното първенство в Катар, но изпълнен както винаги с радост за едни тимове и сълзи за други.

В проследяваните лиги имаше изненади и традиционни победители, като само в Бундеслигата интригата остана за

материал на

Радослав Евтимов

(читател)

последния ден. Разочарованието бе за Дортмунд, които (въпреки силната си игра у дома през целия сезон) се провалиха и Байерн взе за 11-ти пореден път титлата, макар това да бе малко неочаквано дори за самите тях.

Във Висшата лига, традиционното безгрешно темпо на Манчестър Сити в края на сезона им донесе поредни златни медали, докато Арсенал (водачи през по-голямата част от сезона) не издържаха и останаха на втори.

 

Барселона пое водачеството в Примера Дивисион след 13-ия кръг и с постоянна игра не даде шанс на никой да си помисли за нещо повече от класиране в зона Шампионска лига.

На Апенините, Лучано Спалети успя да сглоби млад и атрактивен отбор, който далеч преди края бе сигурен за титлата, а празненствата в Неапол бяха заслужени след 33 години чакане. Сега предстои само да видим дали Везувий ще изригне в чест на шампионската титла.

ПСЖ спечели поредна титла на Франция, но не убеди никой с играта си, а преследвачите от Ланс завършиха изключително близо. Раздялата с Меси и евентуалната с Мбапе може би ще направят следващия сезон по-интересен за наблюдаване.

По родните ширини, Лудогорец удължи серията си на 12 поредни титли, като този път ЦСКА-София ги държа под напрежение до последната минута, но Ивайло Петев спази традицията да взима златните медали в последния ден, както беше при първите му две титли с тима от Разград.

 

Някои тимове с история и сериозна фенска подкрепа се разделиха с елитните си статути, като особено болезнено това бе за тима на Сампдория, 'разминал' се с градския съперник Дженоа по пътя между Серия А и Серия Б. Сред другите изпаднали клубове, заслужаващи да се отбележи предстоящото им отсъствие от  елита, са Шалке и неотдавнашните шампиони от Лестър.

6-ligi-all-leagues-.jpg

 

 

 

 

Сезон 2022/23 бе под знака на Ерлинг Холанд. Нападателя на Манчестър Сити намали темпото през втората половина на сезона, но пак остана далеч пред конкурентите си, със своите 36 гола в шампионата. Друг представител на Острова - Хари Кейн затвърди репутацията си на 'голова машина', като финишира с 30 попадения на сметката си. Мбапе помогна на ПСЖ за поредната титла с 29 гола, а същото направи и Виктор Осимен в Италия, нанизвайки 26 топки. Завърналият се във Франция Александър Лаказет направи великолепен сезон, като се разписа 27 пъти. Друг новак, Робърт Левандовски стана стрелец №1 на Ла Лига с 23 попадения, но при икономичната игра демонстрирана от Барселона, това трябва да се отчете като сериозен успех.

 

В Бундеслигата (най-резултатното първенство) се случи нещо странно с голмайсторите - Фюлкруг от Вердер и Нкунку от Лайпциг си поделиха голмайсторската корона, но 16-те попадения са много малко; показател, неминуемо рефлектиращ и върху играта на Бундестима, който не може да се похвали със силни резултати в последно време. Още няколко играчи преминаха кота 20 и заслужават да бъдат споменати: Дейвид (Лил, 24), Опенда (Ланс, 21), Балагун (Реймс, 21), Мартинес (Интер, 21), Диало (Страсбург, 20) и Тони (Брентфорд, 20).

В България, Ивайло Чочев поведе от самото начало и така си финишира. Въпреки силната игра на Назон от ЦСКА-София през пролетта, играча на ЦСКА-1948 завърши с 21 гола, а хаитянина - с 3 по-малко.

 

Най-силни домакини

 

Подреждането по този показател в крайна сметка придоби неочакван вид. Докато Висшата лига и Бундеслигата се бореха през целия сезон за първото място, Примера Дивисион, със силна игра на домакините в края на сезона, се вклини между двете, а разликите между 3-те шампионата са изключително малки. Процентите в Англия и Германия са близки до тези от предни кампании, но високите в Испания и ниските в Италия показват разместване на тенденции от минали години, които ще е интересно да проследим как ще се развият вбъдеще.

В България, във фазата на плейофите, успеваемостта на домакините спадна, но пак остана на достатъчно високо ниво, затвърждавайки слабата игра на гостите.

 

1. Англия 'Висша Лига' – 48,4% (184 домакински победи в 380 мача);

2. Испания 'Примера Дивисион' – 47,9% (182 домакински победи в 380 мача);

3. Германия 'Бундеслига' – 47,4% (145 домакински победи в 306 мача)

4. Франция 'Лига 1' – 42,9% (163 домакински победи в 380 мача);

5. Италия 'Серия А' – 42,4% (161 домакински победи в 380мача);

# България 'Първа Лига' – 46,5% (131 домакински победи в 282 мача);

След края на сезона, остана само един непревзет стадион. Най-интересното е че той не е дом на някой от 'големите' - става дума за 'Старото лесничейство', 'крепостта' на Унион Берлин, които с цената на няколко равенства не разочароваха феновете си нито веднъж през кампанията (донесло им участие в Шампионската лига през следващия сезон).

 

Два тима се отличиха с най-добра успеваемост – Манчестър Сити и Ланс; докато 17-те победи на 'гражданите' не учудват никой, то загубата на само 5 точки у дома за 'жълто-червените' е изключително силно постижение. Още няколко тима постигнаха сериозни резултати у дома, като с по 15 победи могат да се похвалят Манчестър Юнайтед, Барселона и Рен, а постигнатите от Дортмунд 14 успеха бяха завоювани в по-малко на брой срещи.

1.jpg
thumbnail-roberto-firmino.jpg

 

 

 

 

 

 

Великолепният сезон на Сити им донесе цели 60 гола на Етихад, като само Борусия Дортмунд с 55, Арсенал и Байерн с по 53 поддържаха тяхното темпо. Барселона показа изключителна защита на Ноу Камп, като допусна само 4 гола, а тройката допълниха Манчестър Юнайтед с 10 и Унион с 11.

Призът за най-слаб домакин спечели Сампдория. Тимът от Генуа финишира само с една победа и едва 10 точки пред собствена публика, като крайния резултат бе билет за Серия Б. Тимът на Троа също се 'отличи' с една победа, но тя бе подплатена с 11 ремита. В неприятната компания се подредиха тимовете на Анже (12 точки) и Елче (преборил се за 15).

Най-слабото домакинско нападение се оказа това на Аячо, вкарали едва 10 гола у дома. Съвсем близо до тях е тимът на Сампдория (12), а още два тима от Апенините – Кремонезе и Торино (с по 15) попадат в тази негативна групичка. Дуо от Албиона е с най-слабата защита у дома, Саутхямптън и Лийдс допуснаха по 37 топки, което очаквано ги отведе към Чемпиъншип. Анже и Шалке (с по 36) едва ли са по-щастливи, тъй като и те ще мерят сили с по-нискоразредни съперници през новия сезон.

В България, въпреки високите нива на домакинските успехи, до края на сезона не остана отбор без загуба, а заради плейофите клубовете не изиграха еднакъв брой двубои и финишираха с различен брой домакинства и гостувания, което в известна степен затруднява сравненията. Въпреки това, заслужават да се отбележат по една загуба на Лудогорец и ЦСКА-София, постигнали и еднакъв точков актив. В София се вкарват трудно голове, като Левски със само 7 допуснати и ЦСКА-София с 8 дадоха много малко поводи за радост на гостуващите нападатели.

 

Равенства

 

Във финалното класиране по равенства не се получиха сериозни размествания на наблюдаваното през целия сезон. Серия А увеличи разликата пред останалите, но това е още едно потвърждение на нетипичния сезон в Италия. Увеличеният брой ремита в последните кръгове в Бундеслигата им отне титлата за най-силни домакини, но ги изкачи в тази класация. Останалите резултати са очаквани, като в Англия категорично показаха, че не харесват този знак и го избягват умело. Донякъде изненадват ниските числа в Испания, но отборите така и не успяха да наваксат липсата на ремита в началото на сезона.

В България, числата в тази подредба се стабилизираха около средата на сезона и вървяха с това темпо до края.

 

1. Италия 'Серия А' – 26,3% (100 равенства в 380 мача);

2. Германия 'Бундеслига' – 24,5% (75 равенства в 306 мача);

3. Франция 'Лига 1' - 24,2% (92 равенства в 380 мача);

4. Испания 'Примера Дивисион' – 23,3% (89 равенства в 380 мача);

5. Англия 'Висша Лига' – 22,9% (87 равенства в 380 мача);

# България 'Първа лига' – 23,8% (67 равенства в 282 мача);

 

 

 

Три тима си поделиха короната за 'цар на ремитата', а никой не успя да постигне повече от 15. Освен Салернитана, два представителя на Лига 1 се изявиха в тази посока – Реймс и Нант. Два клуба от Висшата лига (Нюкасъл и Брентфорд) 'не се съобразиха' с общата тенденция в Англия и завършиха с по 14 хикса.

Най-умело измъкващ се от ремита е тимът на Интер, завършил наравно едва 3 пъти, а съвсем близо до тях са шампионите ПСЖ и Барса с по 4.

България също имаше своите отбори на крайностите. ЦСКА-1948 постигна 13 ремита, докато Хебър приключи само с 5.

6-ligi-clubsx.jpg

 

 

 

Най-силни гости

 

Лига 1 превзе върха в тази класация, а силата на гостите е фактор, който се набива на очи в последните години. Серия А остана близо, като особеностите на сезона се наблюдават по всички проследявани показатели. Примера Дивисион и Висшата лига приключиха с еднакви проценти, а Германия остана на дъното, но 'на една ръка' разстояние.

Гостите в А група надигнаха леко глава в плейофите, но в тях (заради странното разделяне на отборите) се получиха резултати, които едва ли щяха да излязат, ако това се случваше в редовния сезон.

 

1. Франция 'Лига 1' – 32,9% (125 победи за гостите в 380 мача);

2. Италия 'Серия А' – 31,3% (119 победи за гостите в 380 мача);

3. Испания 'Примера Дивисион' – 28,7% (109 победи за гостите в 380 мача);

4. Англия 'Висша Лига' – 28,7% (109 победи за гостите в 380 мача);

5. Германия 'Бундеслига' – 28,1% (86 победи за гостите в 306 мача);

# България 'Първа Лига' – 29,8% (84 победи за гостите в 282 мача);

 

Ако се погледнат резултатите, става видно къде се печелят шампионските титли. ПСЖ и Наполи постигнаха по 14 успеха далеч от дома, а Барса остана с една по-малко. Тимът от Неапол изгуби най-малко точки като гост, едва 12.

Отново част от финиширалите на първо място в своята лига са сред отбелязалите по най-много голове в негостоприемна среда. Грандът от Париж се разписа 44 пъти, следван от Байерн с 39 и Наполи с 37 гола.

Италианските отбори се оказаха сред тези с най-стабилните защити като гост. Изненадващо, Лацио е на върха със само 12 инкасирани попадения, а Наполи са точно зад тях с 13. ПСЖ се появява в челото и на това подреждане, като попада сред трите най-стабилни тима с 15.

Необяснимо, но представител на първенството с най-силните гости (Франция) се оказа най-слабия гост, сред всички топ европейски отбори. Анже успя да спечели само 6 точки навън, а освен тях с по една-единствена победа се 'отличиха' Нотингам и Алмерия, които все пак успяха да се преборят за повече точки.

Разноцветно трио се оказа най-любимо за домакинските фенове. Нотингам, Кадис и Верона 'разсърдиха' само по 11 пъти домакинските вратари при визитите си.

С очаквания за разгромни победи се оказаха гостуванията на Троа, допуснали цели 51 топки в мрежата си. Очаквано и Анже се появяват тук, благодарение на 45 инкасирани гола, а Нотингам за пореден път попада под прожекторите, след като допусна 44 топки навън.

Битката между Лудогорец и ЦСКА за титлата (ако се вярва на числата) е спечелена 'навън'. При абсолютно равенство в домакинските точки, тимът от Разград има една повече като гост, която обаче е с цената на първото място, а загубените само 9 точки навън са дори по-малко от тези у дома.

В България намираме и тим без победа като гост. Спартак Варна си останаха с 0 в графата победи и макар, че успяха да натрупат 6 точки от равенства, това не им помогна да се спасят. Ботев Враца е другия слаб гост, достигнал до само 6 точки, но все пак отчел се с един успех; 'врачани' печелят и 'приза' за най-слаба защита, допускайки 44 гола.

 

 

Голове средно на мач

 

Подреждането тук е най-очаквано и резонно. Бундеслигата начело, а Примера Дивисион последна. Германските отбори са с много сериозна преднина пред останалите, докато Висшата лига успя да изпревари Лига 1 с 17 попадения и да заеме второто място. Серия А до края на сезона не успя да покачи показателите си и сега очакваме с нетърпение да видим дали това ще е постоянно явление или е било изключение, дължащо се на разместената покрай Катар програма на клубните първенства.

'А' група не успя да надскочи себе си и приключи с ниски, но очаквани стойности.

 

1. Германия 'Бундеслига' – 3,17 гола средно на мач (971 гола в 306 мача);

2. Англия 'Висша Лига' – 2,85 гола средно на мач (1084 гола в 380 мача);

3. Франция 'Лига 1' – 2,81 гола средно на мач (1067 гола в 380 мача);

4. Италия 'Серия А' – 2,56 гола средно на мач (974 гола в 380 мача);

5. Испания 'Примера Дивисион' – 2,51 гола средно на мач (955 гола в 280 мача);

# България 'Първа Лига' – 2,36 гола средно  на мач (665 гола в 282 мача)

 

На фона на сериозната преднина на Бундеслигата, не е изненада че най-резултатните тимове са именно оттам. Борещите се до последната минута за титлата Байерн и Дортмунд са с най-висока средна резултатност в своите мачове. 'Баварците' спечелиха и тази надпревара с 3,8, а Борусия остана с много малко зад тях - 3,7. Изненадва следващия в това подреждане - тимът на Тотнъм, който с 3,5 гола на мач е с едни гърди пред останалите конкуренти. Плътно зад тях с 3,4 са няколко атрактивни тима, в лицето на Арсенал, ПСЖ, Монако и Вердер, а в Бундеслигата само два тима са с коефициент под 3.

По-високата резултатност в края на сезона не остави отбор със среден резултат под 2. Нормално, в по-ниско резултатните лиги намираме и тези, немного атрактивни тимове. Италианският Лече и испанското трио, съставено от Хетафе, Осасуна и Майорка завършиха сезона с 2,1 гола средно в своите мачове.

Ниските показатели на юг от Дунав се открояват в това подреждане. Единствено Лудогорец успя да прескочи границата и финишира с 3,1 гола в своите срещи, а на другия полюс остана Славия - 'белите' не успяха да стигнат дори до 2 гола и спряха на 1,9.

thumbnail-efbet-liga-s22-23-part2.jpg

 

 

Над 2,5 гола

 

Германската Бундеслига запази лидерството си по този показател, като разликата растеше плавно, но постоянно след средата на сезона. Любопитно е, че тимовете от Висшата лига (въпреки високия брой попадения) тук са далеч зад Лига 1, в която головете са разпределени по-равномерно в двубоите, докато на Острова се получават 'голеади', но и има немалко на брой мачове с малко попадения. Серия А е на дъното, което е белег за моментни избухвания, но ниска резултатност в болшинството от мачове.

 

По родните терени не се случи нищо неочаквано и преобладаването на мачове с малко голове е факт от дълги години.

 

1. Германия 'Бундеслига' – 60,5% (185 оувъра в 306 мача);

2. Франция 'Лига 1' – 56,3% (214 оувъра в 380 мача);

3. Англия 'Висша Лига' – 52,6% (200 оувъра в 380 мача);

4. Испания 'Примера Дивисион' – 47,6% (181 оувъра в 380 мача);

5. Италия 'Серия А' – 45,5% (173 оувъра в 380 мача);

# България 'Първа Лига' – 41,1% (116 оувъра в 282 мача)

 

Три тима завършиха с еднакви показатели, участвайки в по 26 двубоя с над 2,5 гола на мач. Арсенал, ПСЖ и Анже. Сериозна е групата с по 25, като болшинството са от Албиона – Манчестър Сити, Брайтън, Фулъм и Лийдс, плюс Еспаньол, а Дортмунд (поради по-малкото на брой срещи) достигнаха до 24.

Кадис приключи сезона с най-малко срещи с над 2,5 гола (едва 11), а в тяхната компания са основно тимове от Примера Дивисион и Серия А: Майорка и Лече с 12, Торино, Ювентус и Реал Сосиедад с по 13.

Лудогорец затвърди репутацията си на най-атрактивния тим в А група, като с 22 'оувъра' са много над останалите. Точно наполовина има Левски, който пък е в другия край по този показател.

 

 

Гол/Гол

 

Френската Лига 1 водеше през целия сезон (дори на моменти с разлика), но накрая тимовете от Германия окупираха и тук първото място. Останалите 3 държави са много назад, а разликите между тях са минимални.

'А' група отново е много далеч, като изоставането по този показател е наистина драстично.

 

1. Германия 'Бундеслига' –59,2% (181 г/г в 306 мача);

2. Франция 'Лига 1' – 58,2% (221 г/г в 380 мача);

3. Англия 'Висша Лига' - 51,6% (196 г/г в 380 мача);

4. Италия 'Серия А' – 50,3% (191 г/г в 380 мача);

5. Испания 'Примера Дивисион' – 50,3% (191 г/г в 380 мача);

# България 'Първа Лига' – 42,6% (120 г/г в 282 мача);

 

В тази подредба рядко попада някой от 'големите' клубове, но пък имената в списъка почти винаги предлагат атрактивни и приятни за наблюдаване срещи.

Открояващ се над всички е тима на Еспаньол с 29 срещи с попадения и в двете врати, като е жалко, но през следващия сезон той няма да е част от елита. След тях, с по 27 такива двубоя откриваме още един тим от Испания – Жирона, плюс Троа и Страсбург. Стъпка по-долу са Лийдс, Лион, а Щутгарт са достигнали до 25 но в 4 мача по-малко.

Барселона и Ювентус не успяха да решат чия защита е по-здрава и в крайна сметка завършиха с по само 11 двубоя с голове и в двете врати.

В България, също един от изпадащите се озова в позицията на най-атрактивен - Спартак Варна финишира с 19 мача гол/гол, а Левски (изградили стабилна защита) участваха в само 9 такива двубоя.

 

Данните са актуални към 30.06.2023г.

хареса ли ти статията ?

Rate Us
Пълен боклук :(Не особено...СредноДа, донякъдеДа, много!
Брой посетители:

Мнението ТИ е важно !

Коментирай, сподели

Новите неща директно
в пощата ти !

Готово !

(благодарим за доверието)

Помогни на проекта

patreon-icon-png-29.png

follow us  >

  • mislqFUTBOL at Instagram
  • mislqFUTBOL at Twitter
  • mislqFUTBOL at YouTube

Лев Яшин прекарва цялата си професионална кариера в Динамо (М) !

 

Печели 5 пъти титлата и 3 пъти купата на страната с отбора

paper-texture-FUN-FACT.jpg

 FUN 
FACT

Георги Аспарухов има 18 мача и 19 гола в КЕШ и КНК с екипите на Левски и Ботев (Пд)

 

Освен това е голмайстор на КНК през 1963 г.

bottom of page