Що е то бургаски футбол и има ли той почва... в Бургас?
публикувано на 24 Март, 2022 | Четеш за 5 минути
Преди 2 години се преместих да живея от София в Поморие. Поморие е на 20 км. от Бургас. Мислех си: ‘Супер, ще мога да ходя на мачове и там. Скоро я Нефтохимик, я Черноморец ще влезе в ‘А’ група’ . . .
Да, ама не! Не че не виждам как това нещо може да се случи скоро, ами изобщо не виждам как може да се случи. Двата най-именити бургаски клуба - Нефтохимик
материал на
и Черноморец, са оставени на самоход. Посоката, както може би се досещате, е само надолу.
Не всеки може да им 'хване спатиите' на тези отбори - кой в коя група играе, играе ли изобщо. Ако да, дали ще довърши сезона. Такива ти му странности. Футболната неволя е засегнала целия град, а няма и хора, които евентуално могат (а и искат) да решат проблемите на клубовете. Кои ли не бяха собственици на ‘нафтата’ и ‘акулите’. Кой ли не направи неговите си врътки. Кой ли не ‘изклати’ и Нефтохимик, и Черноморец. Стигна се дотам, че от началото на века досега Нефтохимик е разпускан цели 4 пъти. Тъкмо отборът да влезне в ‘Б’ или дори в ‘А’ група и хоп - фалитче. Като асансьор - нагоре-надолу, нагоре-надолу… Дълги години вече асансьорът стои само долу. Развален е! Не се наема майстор, който да опита да го поправи.
Тотална гавра с бургазлии. Четвъртият по големина град у нас няма отбор в елита. Навярно доста хора помнят какъв корав отбор беше Нефтохимик в края на миналия век. Стадион ‘Лазур’ беше непреодолима крепост за съперниците и един от най-хубавите стадиони в България.
Помня, че баща ми ме заведе на мач там, малко след реконструкцията през 1997-ма. Бях на 9. Гледах го, като че ли виждам ‘Олд Трафорд’. Козирки, осветление, трибуни ... лъскав, нов, пълен... Все неща, които не виждаш на всеки стадион в България! Супер беше!
'Левски и ЦСКА знаеха, че стигнат ли до Пловдив, вече са взели поне един гол от ‘Нефтохимик' - това са думи на човека, благодарение на когото го имаше този силен отбор тогава - Христо Порточанов. Харесван или не, при него нямаше среда. Въпросният, заедно с Херо за треньор, превърнаха най-титулуваните ни отбори в свои абонати. Имало е период срещу Левски, в който от 7 мача помежду им ‘нафтата’ бият в 6, а останалият завършва наравно. Головата разлика тогава е 19:6. И ЦСКА е страдал достатъчно пъти край морето. Защото Нефтохимик беше много добър отбор! Бургазлии имат извоювана купа на страната, стигали са до второто място в първенството и съответно до европейските турнири.
Сега играят ганкиното срещу ‘Русокастро Златна Крепост’ и ‘ФК Руен Юнайтед’. На тези вълнуващи дербита може да се насладите в ‘Б’ окръжна областна група Бургас. Дори и тези, които никога не са таили топли чувства към Порточанов, сега сигурно се молят за някой нов месия, я Христо, я Митко, я Кирчо . . .
. . . и като казах Кирчо, представяте ли си, ако първите милиардери в България (според американското списание ‘Форбс’) - братя Домусчиеви, бяха взели, да кажем, Нефтохимик за техния футболен проект? Ако бяха избрали Бургас? Не за друго, а просто защото Бургас (за разлика от Разград) може да се похвали с доста по-сериозни традиции и многобройни фенове що се отнася до футбол. Стадионът на Лудогорец не успява да се напълни дори за европейските изяви на отбора.
Преди 2-3 години ходих отново на ‘Лазур’. Съоръжението вече носеше името ‘Ефбет Арена’, заради условията на спонсорски договор, подписан от клуба. ‘Нафтата’ играха срещу Локо (Горна Оряховица). Стадионът далеч не беше претъпкан, но имаше дух по трибуните. Хората се забавляваха, пееха се песни. Беше шумно. Това няма как да се усети в Делиормана.
Ако тази река от пари се вливаше в Бургаския залив, тук щеше да е празник на всеки мач. Има летище, море. Щеше да е по-привлекателно място и за феновете на чуждестранни отбори. Знаем, че при преговори с нови попълнения градът, в който ще живее футболистът, е от фундаментално значение. Едно е да накараш футболист от Ла Лига (да речем) да живее в Разград, друго е в Бургас. Дори туризмът щеше да се развива повече. Самият град щеше да мине на друго ниво, ако там играеше толкова богат отбор, колкото е Лудогорец.
Като нищо и от Черноморец някой да се беше заинтересувал. Не че са много лудите, които доброволно се забиват в дълбоките дебри на футбола ни, но пък защо не, когато имаш примера на един успешен Нефтохимик.
На пръв поглед ситуацията в Черноморец е по-добра от тази при ‘шейховете’. Отборът е в югоизточната трета лига и даже заема трето място във временното класиране. Това обаче е само на пръв поглед. В клуба трудно се задържат играчи. Георги Чиликов направи опит да ги вкара при професионалистите, но се появиха неразбирателства с ръководството и скоро след назначението му, той напусна поста на старши треньор. След разпореждане на ръководството, отборът трябваше да се премести изцяло на нов терен, този на Долно Езерово. Наемът на техният щял да скача двойно. Такива са били аргументите на босовете. Те обаче не минали пред Чиликов, а и трудно ще минат, когато обявяваш амбиции за ‘Б’ група, а се местиш на стадион, който трудно ще получи лиценз за професионален мач, каквито се водят тези в ‘Б’ група. Логика? Няма!
В момента кипят някакви ремонтни дейности по стадион ‘Черноморец’. Надеждата умирала последна. Да видим! Може пък да опровергаят мнителните гласове и ‘акулите’ да заиграят отново вкъщи. Може пък да ги гласят за връщане при майсторите, знае ли човек.
Впрочем, там им е мястото, много повече от на някой други, наскоро родени отбори без капка идентичност и минало. На този етап звучи като химера възможността да има скоро ‘бургаско дерби’ на ниво ‘А’ група, такова каквото имат във Пловдив, Варна, няколко в София... Допреди няколко години, дори в Стара Загора имаше местно дерби. Какво по-хубаво от това за феновете на най-обичаната игра в България. Всеки град заслужава да има събитие от такова естество. Особено такива с богата футболна история, какъвто е Бургас.
И докато жителите му чакат да се появи следващия Кирчо или следващия Цецко, футболът им се дави. Спешно се търси спасителен кораб!