top of page

Лошият късмет на непокорния Том

публикувано на 31 Октомври, 2022 | Четеш за 12 минути

Няма човек на света, който да не е гледал или поне да не знае кои са Том и Джери. Най-известните котка и мишка в света години наред изпълват детството на милиони от нас и ни карат да се забавляваме с тях. 

Хитростта на Джери и наивността на Том са неща, които са ни приковавали пред телевизорите часове наред, за да научим ​как този път Джери ще се измъкне от

материал на

Кристиян Иванов

лапите на Том или надявайки се мишлето най-после да бъде хванато от гладния котарак. Том обаче така и не може да изяде Джери, като в един момент дори той самият не иска да го прави. В повечето случаи обаче котаракът няма никакъв късмет и все някак плячката се измъква между лапите му. Именно несполуките на Том са лайтмотив на цялата поредица за Том и Джери.

Наскоро станахме свидетели на нова проява на липса на късмет от Том или по-добре да кажа Томас, както реално е пълното име на измисления герой. Но Томас чий, все пак Том има родители. Макар и котарак, той има родословно дърво, посредством което може да получи и фамилия, нищо, че изглежда като порода улична-превъзходна.

Томас, за когото ще стане въпрос сега, за жалост на някои не е всеизвестният котарак, но пък за сметка на това фамилията му е много по-лесна за откриване. А тя е Тухел. Да-а-а, ако все пак не се бяхте сетили досега, ще поразсъждавам над кариерата на Томас Тухел, който по стечение на обстоятелствата е пряко свързан с любимия ми отбор и имам наблюдение над работата му.

Преди да тръгнем по ключовите моменти в кариерата на германеца, трябва да се каже едно – Тухел е иноватор. Във всеки отбор (където работи) Тухел налага тактика, съобразена с наличните играчи, а не се опитва навсякъде да използва една и съща система на игра и да мъчи футболистите, които не са свикнали с нея.

thomas-tuchel.jpg

В Борусия Дортмунд той леко уби остротата на отбора от времето на Юрген Клоп, като заложи на по-дълго разиграване на топката при атаките. В Пари Сен Жермен той видя потенциала на бековете и изнесе играта им по-напред, като залагаше на схема с трима централни защитници. Неймар и Мбапе не трябваше да са залепени на крилата и можеха да влизат повече към центъра, където да помагат на централния нападател. В Челси - Тухел остави схемата с трима в защита и двама халф-бекове. Заради силните полузащитници в Лондон, немецът акцентира сериозно върху пресата и винаги правеше така, че да насища центъра на терена, като един от офанзивните му халфове винаги бе инструктиран да чака между линиите на противника и при отнемане на топката, да я разпределя бързо към нападателите.

Затова и Тухел е уважаван изключително много в цяла Европа, тъй като показва гъвкавост при работата си, а също така се опитва да играе офанзивен и резултатен футбол, което за днешния фен (който не иска да гледа позиционна война, а желае блицкриг) си е много важно.

По ред на номерата:

 

Юли 2000 г. Тухел започва работа в юношеските формации на Щутгарт, след като прекратява кариерата си още на 25 години, заради контузия в коляното. След ‘швабите’, той работи в Аугсбург, преди през 2008 г. да поеме отбора до 19 години на Майнц, а следващата година застава начело на мъжкия тим.

 

Всеобщата заблуда е, че Тухел наследява Юрген Клоп на кормилото на отбора, защото през сезон 2008/2009 г. Майнц е воден от Йорн Андерсен, с когото завършва второ място във Втора Бундеслигата. Да, ръководството на клуба през този сезон наблюдава под лупа работата на Тухел в отбора до 19 години и именно той е дълготрайният вариант за заместник на Клоп, но фактите са, че Тухел не застава веднага след Клоп начело на първия отбор. Все пак, в петте си сезона на ‘Mewa Arena’ младият треньор извежда ‘карнавалния отбор’ до едно 5-о, едно 7-о, едно 9-о и две 13-и места, което за клуб със скромни финансови възможности като Майнц си е успех.

thumbnail-liverpool-karaul.jpg
thumbnail.jpg

През есента на 2013 г. Тухел съобщава на ръководството, че иска да си тръгне, а доводите му са много интересни. ‘Не виждам как можем да преоткрием себе си още веднъж през следващото лято’, казва той, като първо му е отказано да си тръгне, но след това шефовете размислят и през лятото на 2014 г. германецът става свободен агент.

Година по-късно той наследява Юрген Клоп в най-пълния смисъл на думата, като това се случва в Борусия Дортмунд, където е първото стъпване на бананова обелка за Том.

Престоят му на ‘Сигнал Идуна Парк’ започва със страхотна победна серия, продължила 11 мача. След това тимът прави няколко равенства, преди на 8 октомври 2015 г. да бъде шамаросан с 5:1 от Байерн в Мюнхен. Това обаче не спира възхода на Дортмунд и тимът се представя добре в Германия, където завършва сезона с 24 победи, 6 равенства и само 4 загуби. В този период обаче баварците са прекалено убедителни в представянето си на домашната сцена и разликата с Дортмунд през май 2016 г. е 10 точки.

Тухел води добре тима и в другите турнири. Вестфалци стигат до финал за Купата на Германия - загубен с драматичното 3:4 от Байерн Мюнхен. В Европа тимът стига до четвъртфинал в Лига Европа, когато отпада от Ливърпул след 1:1 в Германия и инфарктен обрат с голове на Мамаду Сако и Деян Ловрен за 4:3 на ‘Анфийлд’.

Първият сезон за ‘жълто-черните’ след ерата ‘Юрген Клоп’ завършва без трофей, но с много оптимизъм, тъй като Томас Тухел е показал, че под негово ръководство тимът върви само нагоре.

През лятото на 2016 г. обаче Дортмунд продава много от звездите си, около които Тухел гради гръбнака на отбора. Двойката централни защитници Матс Хумелс и Невен Суботич си тръгват, като същото правят Илкай Гюндоган и Хенрих Мхитарян, които поемат към Манчестър, за да облекат екипите съответно на Сити и Юнайтед. Клубът си връща Марио Гьотце, след неуспешен престой в Байерн, като на ‘Сигнал Идуна Парк’ идват още хора като Андре Шурле, Усман Дембеле, Рафаел Герейро и Марк Бартра. В халфовата линия пък са взети Себастиан Роде и Микел Мерино.

Множеството рокади в състава дават отражение и Дортмунд завършва на 3-то място в Бундеслигата с цели 14 точки по-малко от предходната кампания (64 срещу 78). Въпреки това, Тухел изгражда състав, който е изключително интересен за наблюдаване. В рамките на сезон 2016/2017 г. Дортмунд изиграва 51 мача, в които вкарва 119 гола. В същото време, защитата е плачевна и допуска цели 65 попадения, което си казва думата и във вътрешното първенство, и в евротурнирите. Там Борусия стига до четвъртфинал в Шампионска лига, където се изправя срещу Монако с Килиан Мбапе в състава си. Същият сезон монегаските стават шампиони на Франция, а Леонардо Жардим разполага освен с Мбапе, още с Бернардо Силва, Фабиньо, Тома Лемар, Жоао Моутиньо и др.

В същото време, Дортмунд не може да разчита на Марко Ройс, като капитанът пропуска общо 26 двубоя през сезона заради различни травми. Цялата кампания е доста проблематична за Тухел откъм контузии, тъй като Марк Бартра също е месец извън игра, а след това формата му е спаднала. Когато германският наставник разполага с повечето си основни футболисти, той показва, че BVB е изключително опасен съперник. Разбира го Байерн Мюнхен на полуфиналите за Купата на страната, когато Дортмунд печели на ‘Алианц Арена’ с 3:2, а след това бие Айнтрахт Франкфурт на финала за първи трофей от 3 години насам.

Триумфът на ‘Олимпиащадион’ в Берлин идва на 27 май 2017 г. На 30 май от Борусия Дортмунд съобщават, че Томас Тухел е уволнен! Три дни след първия си трофей с отбора! Причината е конфликт с ръководството и по-конкретно с изпълнителния директор Ханс-Йоахим Вацке. Още след първата си година в Дортмунд, Тухел има разногласия с шефовете на клуба, най-вече относно трансферната политика. Специалистът иска запазване на гръбнака на отбора, но ръководството е на друго мнение и най-изпъкващите футболисти биват продавани на по-богатите клубове в Европа.

В крайна сметка престоят на Томас на ‘Сигнал Идуна Парк’ продължава по-малко от 2 години. През сезон 2017/2018 г. специалистът стои без работа, но веднага след това, на 1 юли 2018 г. той е представен като новият наставник на Пари Сен Жермен.

thumbnail-italy-na-mussolini.jpg
thumbnail-italy-mussolini-part2.jpg

Скокът в кариерата на Тухел е огромен. Той отива от клуб, който  предимно продава най-добрите си играчи, в такъв, който е консуматор и привлича най-доброто на пазара. Заедно с него, на ‘Парк де Пренс’ идват Килиан Мбапе, Хуан Бернат, Джанлуиджи Буфон и Тимо Керер. Изобщо, ПСЖ отново изгражда тим, който на хартия е сред фаворитите за спечелването на Шампионска лига. Това така и не се случва, тъй като парижани са отстранени изненадващо от Манчестър Юнайтед, който заличава пасива си след 2:0 за французите на ‘Олд Трафорд’ и елиминира Тухел още на осминафиналите.

По време на престоя си в Париж, германецът опитва промяна от тактическо естество на отбора, който доминира във вътрешното първенство, но на европейската сцена го няма никакъв. Точно това опитва да промени германският специалист, като схемите му понякога водят до слаби резултати, което не се харесва на арабските собственици и се стига до познатия сценарий – Тухел се кара непрекъснато със своите началници. Този път причината не е продажба на звездите на тима, а е начинът на игра на ПСЖ, който не се харесва на шейховете. Те обаче не разбират от футбол толкова, колкото Тухел и това се разбира през белязаната от началото на пандемията от коронавирус 2020-та година. След подновяването на Шампионската лига с променен формат, Тухел прави това, което нито Карло Анчелоти, нито Лоран Блан, нито Унай Емери успяват – извежда отбора до финал. Мачът на ‘Да Луш’ в Лисабон е загубен с минималното 0:1 от намиращия се в невероятна форма и мачкащ всичко наред Байерн Мюнхен на Ханс-Дитер Флик.

След тази болезнена загуба, ПСЖ прави неособено силна селекция, като привлича Мауро Икарди, Рафиня, Данило Перейра и Алесандро Флоренци (последните двама идват под наем). Тухел не е доволен от тези попълнения и отново има разпри с ръководството. Сезонът за отбора тръгва слабо, като ПСЖ губи първите си два мача в Лига 1. Така се стига до месец декември 2020 г., когато парижани успяват да си осигурят продължаване към елиминациите в Шампионска лига. Конфликтите между треньор и ръководство обаче продължават и на 29 декември Тухел е уволнен. Закъснелият коледен ‘подарък’ отново показва колко лош късмет има Томас. Късмет, който примесен с по-бурния му нрав, е пагубен за кариерата му.

tom-press-chelsea.jpg

Този път Тухел стои без работа по-малко от месец, тъй като на 26 януари заменя Франк Лампард начело на Челси. След 2 години и половина и 6 големи трофея във Франция, германецът пристига на голямата сцена във Висшата лига. И работата му на ‘Стамфорд Бридж’ започва много оптимистично – първата му загуба идва едва в 15-ия му мач начело на ‘сините’. Макар в края на кампанията да допуска две загуби в шампионата, Челси успява да се изкачи с 5 места нагоре, тъй като Лампард е уволнен когато тимът е 9-и.

Не това е най-сериозното постижение на Тухел, защото той класира отбора си за Шампионска лига по два различни начина. Да, той извежда тима до триумф в турнира. Победата над Манчестър Сити на Пеп Гуардиола на ‘До Драгао’ в Порто е изненадваща за мнозина, но тогава германският наставник се възползва от няколко грешки на своя по-опитен съперник и след гол на Кай Хаверц, трофеят от ШЛ за втори път е в ръцете на Челси.

Следва победа над Виляреал с дузпи за Суперкупата на Европа, като през миналото лято лондончани правят всичко на всичко само два сериозни трансфера – тези на Ромелу Лукаку от Интер и на Саул Нигес от Атлетико Мадрид. И двамата така и не оправдават очакванията, с които идват в Лондон, като към тях можем да добавим Кай Хаверц, Тимо Вернер, Хаким Зиех и Кристиан Пулишич, всеки един от които е далеч от максимума на възможностите си.

На фона на тази инертност на много от звездите, отборът успява да стигне до третото място в Англия, изоставайки само от Ливърпул и Манчестър Сити, които през този сезон играят в своя собствена лига и са на светлинни години от другите.

В Шампионска лига Челси губи инфарктно от Реал Мадрид на четвъртфиналите, като впоследствие ‘кралския клуб’ печели трофея. През лятото на 2022 г. ‘сините’ се провалят в опитите си с покупката на мнозина играчи. Рафиня и Жул Кунде отсвирват Челси, за да подпишат с Барселона, а Усман Дембеле и Френки де Йонг не пожелават да напуснат ‘Камп Ноу’, въпреки интереса към тях. Все пак, тимът се подсилва сериозно, особено в защита, където идват Калиду Кулибали, Марк Кукурея и Уесли Фофана. Тимо Вернер е върнат на РБ Лайпциг, но вместо него са купени Пиер-Емерик Обамеянг и Рахийм Стърлинг.

Настоящият сезон тръгва доста по-тромаво за Тухел, но това, което се случи на 7 септември изненада мнозина. Ден, след като ‘сините’ загубиха в първия си мач от групите на Шампионска лига (0:1 като гост на Динамо Загреб), Томас отново бе уволнен. Новите американски собственици на клуба му дадоха всичко на всичко 7 мача, преди да му бият шута.

Вярно, в тези мачове Челси постигна само 3 победи, но предвид многото нови попълнения това бе очаквано. Неочаквано бе разкарването на архитекта на този проект, който има потенциала да стигне далеч.

-     -     -

Така Томас Тухел, точно както и Том от 'Том и Джери', винаги е спохождан от лошия късмет, който е подхранван от нрава на германеца. За някои може уволненията на Тухел да са заслужени, но аз съм на мнението, че ако не друго, те дойдоха в неправилните моменти.

Сега очакваме Тухел да си намери нов отбор, като промяната на поведението му спрямо ръководството отново ще е факторът X, който ще определи дали германският специалист ще се задържи на поста повече от 1-2 сезона или историята за лошия късмет на непокорния Том ще се повтори.

хареса ли ти статията ?

'последвай' автора !

Rate Us
Пълен боклук :(Не особено...СредноДа, донякъдеДа, много!
Брой посетители:

Мнението ТИ е важно !

Коментирай, сподели

Новите неща директно
в пощата ти !

Готово !

(благодарим за доверието)

Помогни на проекта

patreon-icon-png-29.png

follow us  >

  • mislqFUTBOL at Instagram
  • mislqFUTBOL at Twitter
  • mislqFUTBOL at YouTube

Лев Яшин прекарва цялата си професионална кариера в Динамо (М) !

 

Печели 5 пъти титлата и 3 пъти купата на страната с отбора

paper-texture-FUN-FACT.jpg

 FUN 
FACT

Португалецът Абел Шавиер е единственият, играл за Евертън и Ливърпул в един и същи сезон !

bottom of page