top of page

Бенфика и печелившите географски открития

публикувано на 1 Септември, 2022 | Четеш за 11 минути

Краят на 15-и век е време белязано от началото на една от най-важните епохи в историята на човечеството, дала ни възможност да разберем на каква планета живеем в действителност и какви са нейните обитатели. Започват Великите географски открития! Големите морски сили в Европа по онова време Португалия и Испания се впускат в търсене на нови земи и морски пътища, които биха улеснили търговията с Далечния Изток.

материал на

Кристиян Иванов

Именно в търсенето на западен морски път до Индия, през 1492 г. Христофор Колумб открива Америка. В следващите години Вашку да Гама открива и пътя към Индия, който заобикаля Африка от юг, докато англичани и французи настъпват към днешната Северна Америка; малко по-късно бива изследван и Тихият океан, като на фона на всичко това Фернандо Магелан прави първото околосветско пътешествие продължило 1081 дни.

 

Макар по-малка по площ и с по-малък потенциал от останалите, Португалия е ракетата-носител на тези открития, като именно португалците дават тласък за поемането на път в търсене на нови земи и нови маршрути до вече познати дестинации. И до днес този характер на откриватели остава у португалците, като те продължават да се съревновават с по-мощните страни със свои собствени методи, при които не се налага използването на груба сила, а се действа по-скоро с хитрост и добре замислен план.

Тук вече включваме и футбола в картината. Португалските тимове са сред традиционно силните отбори в Европа, но са далеч от елита, поне в последните 15-20 години. Те нямат финансовия ресурс на отборите от Англия, Испания, Германия и Италия, но въпреки това правят страхотни печалби.

geography-map-23.jpg

За повечето клубове по света приходите идват от три насоки – продажба на артикули, продажба на билети и от телевизионни права. Съвсем малко са клубовете, които могат да разчитат на дългосрочен, сигурен и достатъчно сериозен приход от продажбата на играчи. В Португалия обаче не е така. Макар Спортинг Лисабон и Порто да са доказани фабрики за таланти, които се котират много добре из цяла Европа, Бенфика е доминатор що се отнася до работата с млади футболисти и препродаването им на големи отбори.

Точно така, не само продажбата, а и препродаването им, тъй като „орлите“ умеят много добре да откриват млади таланти, които обаче са минали възрастта, в която да станат част от школата и да играят в детските формации. Не, Бенфика умее много добре да намира страхотни футболисти на по 18-19-20 години, да ги взима в отбора, където да ги развива в продължение на 3-4 сезона и след това да избира измежду най-добрата оферта, най-често от някой английски гранд с богат собственик.

Наред с това, в последните години школата на лисабонските 'орли' произведе играчи като Жоао Феликс, Бернардо Силва, Рубен Диаш, Жоао Кансело и Ренато Санчес, които донесоха над 250 милиона в клубната каса.

Чудесен пример за шлифоването на вече 'изкопан' диамант е Дарвин Нуньес, който премина в Ливърпул за 80 милиона евро, които може да набъбнат до 100 и така да стане най-скъпата покупка в историята на мърсисайдци. Нуньес бе взет в Бенфика през 2020 г. (от Алмерия) за сериозната сума от 34 милиона евро, когато бе на 21 години. На пръв поглед изглежда прекалено рисковано да правиш подобна сделка, но по-малко от две години по-късно тимът излезе на почти тройна печалба.

igrata-mislq-newseason-22-23.jpg

Играта на мисляФУТБОЛ се завръща - сезон 22/23

'Орлите' се усъвършенстваха в привличането на такива играчи, които ползват 'Ещадио Да Луж' като междинна спирка, преди да отидат в някой от най-силните клубове в Европа. Доста често тези играчи са от Южна Америка, като португалското първенство се явява естествен път за тях от родния им континент към европейските върхове.

Примери за такива футболисти са: Анхел ди Мария, Давид Луис, Едерсон, Раул Хименес (той идва от мексиканския Клуб Америка) и Рамиреш. Освен тях обаче Бенфика спечели луди пари от продажбата на хора като: Аксел Витсел, Нелсон Семедо, Лука Йович, Неманя Матич, Виктор Линдельоф, Фабио Коентрао, Родриго Морено и още, и още . . .

Първо ще разгледаме ситуацията с футболистите, които не са юноши на 'орлите', а идват на по-късен етап от развитието си и в Лисабон просто получават нужните 'настройки', за да се превърнат в звезди.

Дори когато става въпрос за такива играчи, Бенфика опитва да ги привлече във възможно най-ранен етап. Тези футболисти идват основно от Южна Америка, където клубът разполага с изключително добре развита скаутска мрежа, създадена много преди най-богатите европейски клубове да тръгнат на своеобразна 'конкиста'. Скаутските звена на Бенфика не са само в Бразилия, въпреки че там нещата стават най-лесно, заради общия език. Такива има и в другите държави, като в последните години например, активността на скаутите на тима в Аржентина помогнаха за пристигането на Анхел ди Мария, Николас Гайтан, Едуардо Салвио и няколко други гаучоси в португалската столица.

Изпълнителният директор на Бенфика Домингос Оливейра споделя: ‚Нашият основен бизнес е да намираме най-добрите играчи на ранен етап. Опитваме се да предвидим бъдещето на играча съвсем в началото на неговото развитие, не само в нашата собствена академия, но и извън нея чрез нашата широка мрежа от скаути. Ние не купуваме играч на 26 или 27 години, а на 18 или 19. Правим това, защото осъзнахме, че за да се конкурираме с големите клубове в Европа – а ние сме голям клуб, но не и от голяма страна – трябва да развием четвърти поток към нашия бизнес‘.

Както написах и по-горе, Бенфика е развил и четвърти поток на постоянни и сигурни приходи – продажбата на футболисти. Интересен е примерът с продажбата на Неманя Матич на Челси през януари 2014 г., за 25 милиона евро. Сърбинът идва при 'орлите' именно от лондонския клуб през лятото на 2011 г. (само за 5 милиона евро) и по-малко от три години по-късно той бива продаден на бившия си клуб за петорно по-висока цена. Може би оттук е гледал Ювентус, когато е преговарял с Манчестър Юнайтед за Пол Погба.

domingo-oliveira.jpg

Според директора на Бенфика всички големи клубове в Европа познават 50-те най-добри млади играчи в Южна Америка в момента, но португалците успяват да надцакат по-богатите си съперници с това, какво могат да предложат на футболистите си.

Младоци на по 18-19 години трудно биха пробили в титулярния състав на някой от тимовете от топ 10 на света (има изключения, но те са единични случаи). В Бенфика обаче те имат шанс в първия отбор, защото той самият е пълен с футболисти под 22 години. Наред с това, изключително важно е, че в Бенфика младите футболисти имат доста голям кредит на доверие и търпение към тях.

В Лисабон на такива играчи им се предоставя добра обстановка, където да могат да се установят и да се готвят по възможно най-добрия начин, без да бързат, за да влязат в първия отбор на 'орлите' и да имат шанс да блеснат. Някои футболисти обаче се забавят с развитието си, като Анхел ди Мария изкарва 3 години в Португалия преди да бъде купен от Реал Мадрид, докато Давид Луис идва в Европа през 2007 г., но преминава в Челси чак през 2011 г. И двамата обаче правят много успешни кариери, като носят и добра печалба на Бенфика.

В последното десетилетие клубът генерира приходи от близо 900 милиона евро, а през това време натрупа и немалко успехи – 5 шампионски титли, 2 Купи и 4 Суперкупи на Португалия и 3 Купи на Лигата, като наред с това игра два пъти финал в Лига Европа.

thumbnail-benfica-bela-guttman.jpg
thumbnail-real-vs-real.jpg

И сега идва време да разгледаме и работата на Бенфика с юношите, защото именно юноша на клуба – Жоао Феликс, държи рекорда за най-скъп изходящ трансфер, след като премина в Атлетико Мадрид през 2019 г., срещу 126 млн. евро.

Ако скаутското звено на лисабонския гранд в Южна Америка е много силно, на родна земя то е просто впечатляващо, тъй като Бенфика разполага с 200 души, които наблюдават младежки мачове из цяла Португалия и така намират най-добрите деца за школата. С младите таланти работят и доказани специалисти, като един от тях е Педро Маркес, който е технически директор на клуба, а преди това е бил част от шампионските отбори на Манчестър Сити, в щабовете на Роберто Манчини и Мануел Пелегрини.

'За нас инвестицията е част от дългосрочната визия и стратегически стълб за клуба. Това се случва през последните 10 или 15 години и е част от нашата устойчивост. Ние работим всеки ден така, че инвестицията да се изплати и да добави стойност към играчите. Ангажирани сме да им помогнем да постигнат мечтите си, но знаем, че академията е тук, за да помага на клуба, а тази помощ е игровото време в първия отбор, защото при наличието на качествен юноша не се налага инвестиране в друг играч. Ние работим, за да подготвим футболистите ни за мачове с първия отбор на 'Да Луш', но знаем, че в крайна сметка някои от тях ще отидат в чужбина', казва Маркес.

Преди едно дете да бъде взето в академията на 'орлите', то първо бива сериозно наблюдавано, а след това се прави подробен план на неговото дългосрочно развитие в клуба, като целта е винаги играчът да стигне до първия отбор. Ето тук става ясно, че Бенфика не е просто фабрика за таланти, които излизат на конвейр и поемат към по-силните първенства. Не, в клуба смятат, че са част от футболния елит на Европа и макар продажбите на футболисти да носят десетки, а често и стотици милиони всяка година, футболистите от школата получават за цел да стигнат до първия отбор, а не да играят така, че да бъдат забелязани и купени от някой чуждестранен гранд.

joa-felix.jpg

Жоао Феликс донесе 126 млн. евро в касата на Бенфика

За да бъдат изградени бъдещите звезди на тима, се използва и помощта на науката, като в школата имат специален център, наречен BenficaLAB, в който се правят всички медицински анализи на футболистите, като там се анализират показателите на юношите по време на тренировките и въз основа на тях се прави план за това, в коя насока даденият играч трябва да работи повече – била тя от техническо, физическо или игрово естество. 

В тренировъчния център на Бенфика, където се готвят юношите, освен типичните за подобни места множество игрища, съблекални, фитнес центрове и зали за анализи, има специален „360S симулатор“. Това е специално направено пространство, което е с големина на голяма стая, където всеки футболист може да бъде тестван в обстановка, приближаваща се възможно най-много до тази по време на мач. В този симулатор се тестват техниката, бързината на вземане на решение на футболистите, техните сила и точност на удара (или паса), както и много други параметри, които дават ясна представа за това до каква степен даден играч има потенциал да се развие и в какво кондиционно състояние се намира в момента.

Освен това (както стана ясно по-рано), академията на Бенфика произвежда таланти за първия отбор, а не парчета месо за продажба на този, който даде повече (друг е въпросът, че тези футболисти показват качества за по-големи отбори и затова в повечето пъти биват продавани). Затова и при 'орлите' се опитват да научат футболистите си на общочовешки качества като трудолюбие, желание за развитие, любов към играта и т.н. Треньорът на тима до 19 години Луис Араухо споделя, че една от целите на школата е младоците да се научат да са гъвкави, т.е. да могат да се приспособяват към различни стилове на игра. Араухо споделя:

 

'Едно от най-важните неща, на които учим нашите играчи, е да познават играта като цяло, а не само един стил. Трябва да ги научим как да вземат решения и да виждат играта. Не е добре да учат един стил и когато има смяна на треньора или сменят клуба, да не знаят какво да правят'.

По всичко личи, че това се получава успешно в последните години, след като техническият и тактическият иноватор на това поколение треньори - Пеп Гуардиола, се обгради с много футболисти, минали през Бенфика в Манчестър Сити – Едерсон, Жоао Кансело, Бернардо Силва и Рубен Диаш.

thumbnail-bayern-bez-lewa.jpg
thumbnail-mbappe-psg-dogovor.jpg

Друг фактор, който играе много важна роля при налагането на юноши на Бенфика в първия състав, е президентът на клуба Руи Коща. Бившият футболист на тима, който направи страхотна кариера във Фиорентина и Милан, е продукт на школата на 'орлите' и знае как се чувстват хлапетата в клуба и от какво имат нужда, за да са спокойни и да се развиват добре. Там е и друга голяма легенда на клуба – Нуно Гомеш, от когото младите перли също могат да черпят знания и вдъхновение.

Както във всяка друга школа, така и в тази на Бенфика има много момчета, които просто нямат качества за мъжкия отбор. Когато това при тях се прояви ясно, те не биват отхвърляни с лека ръка, тъй като в клуба знаят, че при някои футболисти времето за достигане на пика е по-дълго, отколкото при други. Затова и 'орлите' правят всичко възможно да им намират отбори, където тези момчета биха получили шанса да се развиват. И ако един ден Бенфика иска да си ги върне, те да приемат, защото в миналото са се отнесли към тях с уважение.

Примери за футболисти, достигнали по-късно пика на развитието си в юношеските си години при 'орлите', са Ренато Санчес и Бернардо Силва, които впоследствие играят в няколко от топ 5 първенствата на континента.

-    -    -

Този усет към намирането на талантите, търпение при развиването им и отношение към самите играчи прави така, че школата на Бенфика е сред най-продуктивните в Европа през този век. Затова и мечтата на техническия координатор на школата Родриго Магаляеш 'орлите' да спечелят Шампионска лига с 4-5 юноши от академията в състава, не изглежда толкова налудничава, макар желаещите за триумф в турнира на богатите да са дузина. А да не забравяме и умопомрачителните пари, които клубът получава от изходящи трансфери.

Този четвърти финансов поток помага за допълнителното развитие на школата и скаутското звено на клуба, като по този начин колелото продължава да се върти и с всяко изминало лято ние знаем, че поне един футболист на Бенфика ще влезе под светлината на прожекторите и за него ще се борят най-богатите клубове от топ 5 първенствата на Стария континент.

 

А дотогава – географските открития на 'орлите' продължават !

хареса ли ти статията ?

'последвай' автора !

Rate Us
Пълен боклук :(Не особено...СредноДа, донякъдеДа, много!
Брой посетители:

Мнението ТИ е важно !

Коментирай, сподели

Новите неща директно
в пощата ти !

Готово !

(благодарим за доверието)

Помогни на проекта

patreon-icon-png-29.png

follow us  >

  • mislqFUTBOL at Instagram
  • mislqFUTBOL at Twitter
  • mislqFUTBOL at YouTube

Лев Яшин прекарва цялата си професионална кариера в Динамо (М) !

 

Печели 5 пъти титлата и 3 пъти купата на страната с отбора

paper-texture-FUN-FACT.jpg

 FUN 
FACT

Португалецът Абел Шавиер е единственият, играл за Евертън и Ливърпул в един и същи сезон !

bottom of page