11-орката на 'наборите'
публикувано на 25 Септември, 2023 | Четеш за 13 минути
Нещо ми се 'отвори глътка' за писане в това непоносимо горещо лято. Както и за футбол впрочем – с подобието на отбор, от което съм част, успяваме последните седмици да 'закрепим' по 2 ритания седмично! Това обаче е тотално друга тема, която нямам намерение сега да разисквам . .
материал на
След предния ми, доста 'тегав' материал, в който си казах каквото ми тежи в последно време – сега е времето за един по-ненапрягащ такъв (или поне така го планирам на първо време). Връщам се само за секунда на 'глътката', понеже ми хрумна подобаваща мисъл и бих искал да я споделя с вас. Направих си труда и да гугълна – мисълта е на Мая Анджелоу, заслужава си да се запознаете с нея! Да стигнем все пак и до самия цитат (перифразирам) – креативността е единственото нещо, което не се изразходва. Колкото повече черпиш от нея, толкова повече имаш!
Замислете се колко гениално е това всъщност. Дайте си няколко секунди, прочетете го отново!
- - -
Да се върнем на статията все пак :)) Тя си има предистория и разбира се, ще я споделя с вас – от доста време съм абонат на швейцарската футболна обсерватория CIES и с интерес чета разните извадки и статистически материали, които подготвят.
Сравнително наскоро, CIES пуснаха този твърде интригуващ инструмент за издирване на играчи по възраст, държава, цена и др. Съответно на мен ми се струва, че ако един анализатор се чуди каква тема да подхване, лекото 'разцъкване' на инструмента би могло да му даде поне няколко идеи. И като един своенравен и досаден главен редактор, подмятам от време на време, с и без повод, на пишещите хора в нашия екип тази идея. Засега не е 'хванало дикиш', та си казах защо пък аз да не направя един такъв материал . . .
доста по-младото главен редактор :)))
Нужното уточнение в случая е, че инструмента не е кой знае колко акуратен и си има своите кусури, както ще видите от скрийншотовете долу. Това обаче не му пречи да 'вади' и предоставя доста интересни данни, та били те и не на 100% точни до стотинката. Аз не съм толкова дребнав – два-три или пет милиона разлика, това са джобни пари за мен все пак... :)))
Стъпка втора – създаване на структурата
Всяка идея, сама по себе си, е някакво немного оформено кълбо енергия и прилагането й на практика изисква да я 'облечем' в конкретика. Ако сте погледнали инструмента, сте видяли че имаме доста варианти за филтриране. Както подсказва заглавието на статията, аз реших да избера за основен филтър възрастта на футболерите – самият аз бидейки на 37 години, искаше ми се да разгледам мои 'набори', които още 'стават' за професионален спорт. Бърза справка с инструмента обаче ме поотказа от това намерение – явно 37 е твърде висок праг! Затова реших да 'смъкна' една идея и критерия за годините ще са хора родени през 1987-ма или по-рано (т.е. на 36 или по-възрастни).
Ето ги и другите параметри, по които ще изградя чичовския dream team:
-
вземайки резултатите по постове в инструмента, ще избирам играчите само от първите 7 в класацията. Целта е все пак да има някакъв вид ограничение и предизвикателство
-
ще се водя най-вече от личните си разбирания и симпатии за играчите – тази статия е за забавление на първо място на мен самия!
-
ще изградя отбора с идеята той все пак да е функционален по някакъв начин и реално да може да окаже съпротива, ако излезе на терена
-
ще 'събера' и няколко 'резерви', като няма да се ограничавам в бройката. Това ще са играчи, които много харесвам, но по някаква причина не съм успял да включа сред титулярите
Достатъчно уводи и уговорки, време е за интересната част!
Прочети също 'Борусия Дортмунд победи Байерн Мюнхен в надпреварата по глупости'
или пък
Основна идея за отбора
За да не става прекалено разводнено, наистина възнамерявам да заложа на титулярна 11-орка, с определен игрови стил и състав, а вариантите за разнообразие ще посочвам вътре в самите описания на титулярите (където са приложими) или при назоваването на 'резервите'.
След разглеждането на резултатите от филтъра (и последвалите от тях ограничения), оформих идеята да търся сигурност и стабилност от една страна, както и възможност за варианти и фантазия от друга. Естествено, сигурността е елемента за дефанзивната част от отбора, като идеята е с опит (най-вече), правилно заставане и точни и навременни действия, да се ограничават възможностите за опасност пред нашата врата. Когато това не сработи, залагам на страхотни shot-stopper вратари, които да 'вадят кестените от огъня' (поздрав за #КоментаторскиКлишета).
-
В центъра отново наблягам на стабилността, вземайки двама откровени мръсници за сърцето на халфовата линия, които да 'изяждат' съперниците с парцалите!
-
Бековете ми са несиметрични – планирам вдясно да имам атакуващ такъв, а вляво по-традиционен и защитно ориентиран.
-
Тройката в атака ще опита да съчетае мощ и физическо присъствие с фантазия, комбинативност и връщане назад по игрището, за да се участва ефективно в разиграването.
-
Важен втори игрови план е възможността да пратим високи, мощни и борбени хора напред и да им центрираме масово, което би било вариант за край на мачовете (ако изоставаме) или някакъв период от 15-20 минути, с цел да шокираме противника :))
Избрах системата 3-4-3, отново с идеята за флуидност между различните линии и възможността различните играчи да променят и разменят позициита си; искам да можем да насищаме дадена зона и така да печелим предимство в нея - примерно Давид Силва да се върне към центъра при разиграване и да увеличи бройката (и класата) на играчите там.
А ето ги и имената на избраните 'набори':
вратар: Каспър Шмайхел (Андерлехт)
Тук отивам против логиката, според която Нойер би трябвало да е най-логичния избор. Главната ми причина е емоцията и личната симпатия – просто много харесвам и датчанина, както и заместника му сред резервите (предупредих ви вече – това си е моята класация!).
Има го и другия елемент разбира се – за мен той е (или беше доскоро) сред най-добрите в ситуации 1:1, както впрочем и при дузпите. В течение на доста години с Лестър, Шмайхел беше направил жестокия рефлекс и невъзможните спасявания нещо нормално за себе си, случващо се почти редовно и на седмична база. Не мисля за нужно да споменавам и бетонирания му легендарен статус в историята на Висшата Лига, като член на онзи отбор на Лестър.
Защитник: Леонардо Бонучи (Унион Берлин)
Ветеранът на Ювентус е абсолютен верен войник, който минава и през огън за отбора си! Качествата му няма нужда да се коментират и смятам ще свършат отлична работа вляво на защитната ми тройка.
Защитник: Раул Албиол (Виляреал)
Нещо като огледален образ на Бонучи, за дясната страна на триото. Също адски стабилен, страхотен характер и капитан на отбора си (което не е за подценяване). Допълнителен аргумент е нивото на отбора му – Виляреал далеч не е средняк, при който изискванията не са особено високи!
Също важен момент – трябва да има и поне един от тримата със застрашителна и гъста брада!
Защитник: Тиаго Силва (Челси)
Между горните двама на терена, се класира и батко им от лондонското сити, който изглежда и тази година ще води 'детската градина' на 'сините'. Допълнителен опит и спокойствие в сърцето на отбраната, 'обиране' на пропуските от другите двама, точни намеси... Тиаго Силва е сред любимите ми 'набори', все още обитаващи терените на Европата.
ляв халф-бек: Андреас Улмер (РБ Залцбург)
Тук трябваше да изляза леко от познатите ми имена, за да намеря човека за тази позиция. Улмер най-вероятно е (без да съм го гледал) средна класа европейски футболист, също капитан на отбора си, който би могъл да изпълнява адекватно функциите си вляво на моя отбор. Той ще е по-консервативно настроения от двамата халф-бекове, като ще трябва да помага в защита и разиграването, без да се очакват някакви геройства от него
десен халф-бек: Антонио Кандрева (Салернитана)
Вписан във филтъра като атакуващ халф, аз най-вече си го спомням като 'бързака отдясно за Интер'. В интерес на истината, присъствието му на най-високото ниво беше сравнително кратко, но бързината и експлозивността му по крилото биха ми свършили идеална работа.
От него ще очаквам спринтове по крилото и центрирания към наказателното поле, както и спринтове зад гърбовете на нападателите, когато те се връщат по-назад. Въобще, остротата на Кандрева ще е едно от оръжията на 'наборите'.
Вътрешен халф: Фернандо Регеш (Севиля)
Както казах и по-горе – абсолютен гъз и мръсник, срещу когото не искаш да играеш! Приличен при разиграването на топката, но основно много труден за преодоляване във фаза защита. Идеален!
Вътрешен халф: Артуро Видал (Фламенго)
Още един, към когото едва ли много хора пазят топли чувства (особено ако е играл срещу любимия им отбор). Нещо като Гатузо, но по-див и безразсъден!
От време на време ще очаквам от него и включвания напред, с което да разцентрова съперниковите формации. Нюха му към гола също не е за подценяване.
плеймейкър: Давид Силва (доскоро Реал С)
Въпреки, че тази позиция не присъства много (даже хич)!) в съвременната игра, моята слабост към нея е голяма! Затова и конструирам състава така, че в тази зона да има място за един (или двама) такива играчи.
Давид-чето ще може да снове по целия фронт на атаката, да се връща към центъра и да помага на 'дърварите' там в разиграването, както и да извежда Кандрева или нападелите с хитри пасове зад защитата. Не е малко да се иска от него, но пък човекът е способен :))
нападател: Оливие Жиру (Милан)
'Жируката' изчисти играта си с годините и сякаш колкото повече остарява, толкова по-добър нападател става. От една страна е един от най-точните, когато говорим за удари с глава; в същото време се връща чудесно назад, умее да гардира и комбинира със съотборници, 'въвличайки' хора в разгираването
Също така 10/10 за прическа и брада – абсолютно конте, което ще помогне с рекламните договори за пяна за бръснене на отбора :))
нападател: Карим Бензема (Ал-Итихад)
Избирам втора 9-ка, която също да е доказан стрелец, но в същото време още по-доказан при връщането към центъра и комбинациите със съотборници там. Чрез вариативността на всеки от нападателното трио, получаваме възможност за качествено разиграване и контрол над ситуацията в центъра.
Гари Линекер от Match of the Day ме потърси, да дам обяснение 'как така ги събирам тея двамата, като те не могат да се гледат?!?' Естествено, казах му че моят отбор е мечта за всеки елитен играч (даже Мбапе ме потърси, но го отсвирих) и те изрично потвърдиха, че ще загърбят личните си неразбории и дребнавости. Това се случи малко преди да се събудя тази сутрин . . . :)
Ето ги представени и графично :
Две думи за резервите, преди да ги изброя по имена. Освен, че са играчи които също харесвам, тяхното евентуално появяване на терена би трябвало да придаде нови измерения към представянето на отбора (в някои случаи).
РЕЗЕРВИ:
Лукаш Фабиански (Уест Хем)
Един от много подценените вратари на Висшата Лига, някъде гледах статистика как процентите му спасявания са константно сред първите в лигата! Също страхотен shot-stopper (като титуляра), не-брилянтен в играта с крака, може да се каже 1:1 заместник на Шмайхел.
(пишейки последното изречение горе, доста силно се замислих как бягам от идеята за вариативност при вратаря – избора на Нойер щеше да позволи по-сигурно разиграване в защита... Бройте ми го черна точка, но няма да се отмятам!)
Тим Рийм (Фулъм)
Още един 'стабиляга' в централната зона на защитата – направил супер-сезон 2022/23 и лидер на една от заетите защити във ВЛ. Би заменил без проблем всеки един от титулярната тройка, а включванията му при корнери и статични положения са допълнителна опасност за съперниците.
Джеймс Милнър (Брайтън)
Доскорошният доайен на Ливърпул трябваше да отстъпи пред новата вълна в 'червената' халфова линия и да стане 'чайка'. Лекарите още се колебаят дали Милнър има 3 или 4 бели дроба, но фактът, че той 'изяжда' терена когато играе, е безспорен. Идеален заместник за всеки от двамата титуляри в центъра, също НЕ добавящ вариативност, но пък твърде симпатичен (и полезен) с квадратната си глава.
Лука Модрич (Реал М)
Ето ти разнообразие! В мачове, където очакваме да владеем повече топката и да не сме притиснати от (твърде много) преса, баце Лука директно заменя чилийското ренде. Повече контрол и точност при разиграването, повече находчивост в извеждащите пасове, повече класа, въобще – повече!
Хесус Навас (Севиля)
Също остър и авангарден човек за отдясно, ако Кандрева нещо се пренавие или не му вървят центриранията. Малко по-комбинативен, бих казал, което ще допринесе приятно за контрола върху топката и разиграването.
Спомням си, докато беше в Сити, Навас беше пословичен с постоянните си центрирания – дори да има вариант за шут, той си предпочиташе да я пусне успоредно... Сега погледнах статистиката му – 6 гола първата година (започнал е сравнително силно) и общо 2 гола следващите 3 години! Това си е абсурдно за атакуващ футболист...
Давид Силва (Милионариос - отбор в Колумбия, ако не сте запознати ^^)
Този сладур го включвам ей така, за майтапа и само за да имам двама Давид Силвовци! Представям си всеки път като викна името му на тренировка, да му казвам 'не ти', като се обърне :))
Той самият явно е порядъчно посредствен играч, играещ като атакуващ халф, предимно в централната зона на атаката. Според transfermarkt, най-високата цена през кариерата му е била 1,1 млн. Силен десен крак, доста опит (естествено) и твърдо място на резервната скамейка при мен. Бих могъл да го използвам само ако нещо много се закучи или половината ми хора са контузени.
И още нещо, вижте му нелепата снимка – още 10 точки :))
Педро (Лацио)
Бившият барселонец направи забележително дълга кариера и, бих казал, не е загубил толкова от бързината и рязкостта си, колкото годините му предполагат. Вариант за куп места в отбора – на Кандрева, на Улмер вляво (ако ще играем с двама атакуващи халф-бекове), на Давид Силва (по-скоро не, но все пак) или вместо някой от двамата нападатели, ако сме решили, че търсим повече скорост и включвания от втора позиция.
Димитри Пайет (Вашку да Гама)
Плеймейкър от типа 'луксозен играч', който може (или можеше) да създава гениалности на терена, но и да се изгуби тотално. Не мисля, че е много активен при играта без топка, заради което и го слагам по-скоро втори вариант (след Силва) на позицията на трекуартиста.
Признавам си - не съм го следил напоследък и не знам как се е справял в Марсилия, но местенето към Бразилия не е добър сигнал...
Меси (плажовете на Флорида)
Мислейки по въпроса, май Меси ще е по-скоро вторият ми избор, а Пайет отива трети. За класа тук няма какво да говорим, но Меската от години не си дава зор, когато топката не е в краката му или 6-7 секунди преди/след този момент. 'Луксозен' с главно 'Л' и такъв, който трябва да бъде компенсиран от съотборниците си, когато играе. Не отменя факта, че може да реши всеки мач.
Може би е вариант да играе 20-30 минути в края или пък около полувреме в началото на мача – така хем няма да тежи на отбора твърде дълго, хем (ако е в настроение) ще може да допринесе към атаките.
Един Джеко (Фенербахче)
Една идея по-слаб от титулярните двама, но възможен да ги замени пълноценно във всеки един момент. Отново никаква вариативност спрямо играещите, но пък постоянство и класа при невървеж или контузия за някой от тях.
Държа да отбележа, Джеко си направи страшно силна и постоянна кариера, без да влиза твърде в светлината на прожектора – ако си спомняте, той изгря при титлата на Волфсбург, когато си раздели голмайсторския приз на Бундеслигата със съотборника си Графите; Доказа се и бе основен играч в Англия(Ман Сити) и Италия(Рома, Интер), имайки цели 324 гола във всички състезания до момента и сега отива на ново място, където нивото далеч не 'да си разиграваш коня'. Респект от мен!
- - -
За всеки, който е издържал интелектуалните ми напъни (т.е. е успял да изчете до тук), съм подготвил два малки бонуса, за допълнителна усмивка:
БОНУС #1: Когато оставих филтрите за 'лига' и 'позиция' на 'всички' и вдигнах максимално възрастта, познайте кой излезе като единствена опция!
Просто няма как да не отдадем заслуженото на тази родна легенда и да уточним разбира се – тук излиза наяве доста ясно едно от несъвършенствата на интрумента, понеже трудно бихме повярвали на цифрата в 'transfer value' :)))
БОНУС #2: Ако четеш тези думи, много вероятно е да си прочел статията от-до (благодаря за което!), а искаш ли да направим един демографски експеримент? На мен ще ми е много интересно с колко от прочелите тази статия ще се окажем 'набори' :)))
Аз съм роден през 1986-та, би ли отбелязал в анкетата вярното: