Арсенал спечели голямото дерби с... | мисляФУТБОЛ
top of page

Арсенал спечели голямото дерби с Манчестър Юнайтед

публикувано на 12 Септември, 2023 | Четеш за 6 минути

С много воля и малко късмет Арсенал спечели голямото дерби с Манчестър Юнайтед и демонстрира борбеността и желанието, които феновете търсеха шест месеца по-рано.

На 3-ти септември Арсенал на Микел Артета прие Ерик тен Хаг и Манчестър Юнайтед в Лондон, в дербито на кръга от Висшата лига. Срещата завърши с победа за домакините - 3:1.

материал на

Иван Маслинков

На пръв поглед категорична победа за отбора завършил на второ място през миналия сезон и от който се очаква да се бори за титла и през този. Резултатът обаче разказва история различна от картината, която гледахме на терена, защото Арсенал не играха чак толкова добре. Мачът бе равностоен и победните голове паднаха дълбоко в добавеното време - 96-та и 101-ва минути. Героят бе новото попълнение Деклан Райс, който отбеляза гола за 2:1, след като овладя топката при центриране и стреля в ъгъла на вратата. Самият той обаче също не игра особено впечатляващо, не и по стандартите, които сам си е изградил и които го превърнаха в най-скъпата покупка в историята на 'топчиите'. Само 5 минути по-късно, Габриел Жезус завърши успешно бърза контраатака и подсигури победата.

Това, което направи мача наистина интересен за разглеждане е факта, че въпреки загубата Манчестър Юнайтед също толкова лесно можеше да излязат победители от срещата. Повече от 90 минути те играха твърдо, подредено и спокойно, като успяха да поведат в 27-та минута. Изравняването дойде бързо (само минута по-късно) дело на вече патентования удар с ляв крак, в ъгъла на вратата, на Мартин Йодегор. След тези ситуации, 'червените дяволи' продължиха да стоят стабилно на терена, да не позволяват много положения и да са бързи и остри с контраатаките си.

През второто полувреме те изчакаха своя момент, който дойде в 87-та минута - Гарначо се измъкна от защитата на 'артилеристите' и отбеляза. Голът обаче бе отменен след намесата на ВАР, заради изключително тънка засада.

Тактически и от двата отбора имаше какво още да се желае, особено в реализацията на плановете. Първото, което се забелязваше, бе внимателният подход при пресирането на противника. Всеки от тимовете се стараеше да не позволява на другия да изнася топката спокойно, но без да влагат прекалена агресия в действията си. Вратарите и централните защитници не бяха атакувани моментално, защото нападателите се стараеха да покрият пространствата за пасове към центъра на терена. Със завръщането в игра на Зинченко, Арсенал използваха познатите подходи от миналия сезон - украинецът навлизаше от позицията на ляв защитник към средата на игрището, за да помага с разиграването и придвижването на топката напред. Това позволяваше на Йодегор и Хаверц да се изтеглят напред и, когато топката стигнеше в полето на Юнайтед, на моменти 'артилеристите' сякаш имаха петима нападатели.

В отговор на тази опасност, Тен Хаг използва Антъни, който също влизаше към центъра, за да покрива Зинченко. Освен това, опорните халфове на 'червените' от Манчестър действаха внимателно при включванията на централните полузащитници на лондончани, като Каземиро следваше Хаверц персонално, когато германецът се опитваше да нахлуе от втора линия и изравняваше силите до 5 на 5 човека пред вратаря на 'червените' Онана. На моменти Кристиян Ериксен (другият централен полузащитник на гостите) подчертаваше този план още повече, също връщайки се дълбоко назад, за да не оставя възможности за рейдове на Йодегор и отборът му изглеждаше дори с шестима играчи в защитната линия.

Решаващи за падането на голове в мача се оказаха сблъсъците между десните бекове и левите крила на двата състава. Бен Уайт има отлично пласиране, скорост и се справя добре във въздуха, което му помагаше до покрива директните пасове на Онана към Маркъс Рашфорд на левия фланг. Склонността му да се включва в атаките, дублирайки Сака по десния фланг, обаче се отрази при първото попадение, когато след открадната топка Ериксен намери Рашфорд в коридор зад гърба му. Английският нападател си спечели пространство и успя да стреля от наказателното поле за 0:1.

Отговорът на Арсенал дойде минута по-късно, също от техния ляв фланг и в него си пролича тактическата подготовка и изобретателността на тима. Антъни отново навлезе към средата, за да покрие центъра, но този път Зинченко не се бе преместил навътре, а остана непокрит на тъча и получи кълбото. Оттам украинецът и Габриел Мартинели се озоваха двама на един срещу Аарън Уан-Бисака и го преодоляха, за да подаде Мартинели за гола на Йодегор. През целия останал мач десният бек на Юнайтед игра стабилно в защита и не позволяваше да бъде надигран един на един.

В мача се видяха още много тактически похвати и от двамата старши треньори, но победата не дойде като следствие от тях. Това бе победа на волята и желанието, на непримиримостта на Арсенал. Точно това направи мача изключителен - играта не вървеше идеално, но чрез упоритост, възможност и известна доза късмет (рикошета, попречил на Онана да спаси удара на Деклан Райс) домакините взеха своето от мач, който изглеждаше почти загубен минути по-рано. Юнайтед има за какво да съжаляват - няколко сантиметра и съдийско решение ги разделиха от това да водят в самия край на мача (Ерик тен Хаг имаше претенции към реферите за дузпа и за камерата която са използвали за решението на ВАР да отмени гола им). Тези неща обаче едва ли отнемат от радостта и задоволството на 'артилеристите', те дори може да допринасят за тях. Най-важен за домакините би трябвало да е демонстрираният дух на победители, който сякаш липсваше в края на миналия сезон. Тогава бяха изпуснати важни точки от водеща позиция и изглеждаше, че волята и борбата за постигане на резултат липсват - три поредни равенства, допуснати след спечелена преднина от два гола и загуби, инкасирани без да видим тази непримиримост в края на двубоите.

Юнайтед имаше своите моменти в мача и се видя, че Тен Хаг има план за противопоставяне срещу другите топ отбори. За вбъдеще обаче, 'дяволите' вероятно ще искат да са по-проактивни, а не да чакат единствено грешки на противника и възможности за контраатаки.

-     -     -

Сезонът е все още в много ранна фаза и това може да се окаже просто един момент в него, на който отдаваме прекалено голямо внимание, но може и да е индикация за промяна и израстване в манталитета на Арсенал. Такава победа помага да се намалят въпросите около духа и страстта на играчите, а и показва защо бяха платени толкова пари за Деклан Райс. Не само заради чисто футболните му качества, а и заради бойния му характер, способен да донесе разликата в такива заплетени ситуации.

Пред 'топчиите' все още има още доста въпроси за решаване, на първо време за ролята на Кай Хаверц. За трансфера му бяха инвестирани много средства, а освен това е и най-скъпо платеният футболист в отбора. Германецът обаче отново не впечатли и още не е показал качествата, които Артета вижда в него, за да го превърне от атакуващ халф/нападател в един от основните си централни полузащитници. До момента той не може да запълни пълноценно ролята на заминалия Гранит Джака нито в дефанзивен, нито в офанзивен план и не се знае докога ще бъде предпочитан пред (включилия се добре в последната среща) Фабио Виейра или пред контузения в момента Томас Партей.

Артета вече разполага с широчина в състава, която му дава възможност да разрешава такива проблеми, а с демонстрираните борба и воля за победа се дава заявка за нова силна кампания, в която предизвикателството отправено към шампиона Манчестър Сити, може да е дори по-сериозно.