Новият формат на ШЛ -
имаше ли нужда?
публикувано на 16 Септември, 2024 | Четеш за 7 минути
Настъпването на новия футболен сезон е един от най-ярките символи за наближаващия край на лятото (или поне така е за мен). А с края на отпускарския период идва и времето за груповата фаза на най-престижния европейски турнир - Шампионската лига. И тази година тя ще ни предложи доста емоции, но този път не само от футболно естество.
За сезон 2024-2025 година състезанието
материал на
ще ни предложи напълно обновен формат на груповата фаза. Казваме сбогом на 8-те групи с 32 отбора разпределени в тях. Сега ще гледаме една голяма таблица с общо класиране, като в добре познатите ни национални лиги, а в нея ще са подредени цели 36 отбора. Всеки тим вече ще играе по осем срещи, всяка срещу различен противник, от които 4 домакинства и 4 гостувания.
Тук идва втората разлика с досегашния формат - жребият. До скоро отборите бяха разпределени в 4 урни, според коефициент образуван на базата на представянето им през предните няколко сезона. Всеки клуб се падаше с по един тим от всяка от останалите три урни (без отбори от една урна да можеха да се паднат в една група). Сега вече, при тегленето на всеки се падат по два отбора от всяка урна - дори от тази, в която клуба се намира.
Класирането е ясно - победата носи 3 точки, равенството 1, а загубата 0 и всички се подреждат според броя спечелени точки - но това как ще се продължава напред е, нека да го наречем, интересно. Първите осем се класират директно за 1/8 финалите, а последните осем отпадат от европейските турнири. Отборите между тях играят бараж помежду си за продължаване в следващата фаза. Тези от 9-о до 16-о място са поставени и се изправят срещу един от тимовете намиращи се между 17-о и 24-о място. Победителите в тази плейофна фаза стигат до среща с един от вече класиралите се тимове (тези завършили от 1 до 8 място, които се водят поставени), след нов жребий. Оттам насетне фазата на директните елиминации продължава по познатия ни до момента начин.
Струва ли ви се сложно? Поне на мен да. Добре, няма да прекаляваме, новия формат не е напълно неразбираем или нечуван. С нашия собствен, объркан и често променян формат на вътрешното първенство дори може да ни е по-лесно да разберем новостите в Шампионската лига. Но всичко свързано с новия формат ми се струва излишно - излишни промени, излишно сложни, добавящ нови излишни мачове и нови, ненужни шансове за големите отбори.
Според съобщението на УЕФА, футболът и конкретно Шампионската лига са станали толкова популярни и обичани, благодарение на многото промени през годините. Tазгодишното изменение е нова стъпка в развитието на най-значимия клубен турнир в Европа, която трябва да го направи още по-интересен и привлекателен за феновете. От централата визират следните ползи за феновете:
-
Новият формат ще включва повече отбори във всеки от европейските клубни турнири и ще предостави не само повече срещи между грандовете, но и в по-ранен етап от турнира.
-
Новият формат ще осигури по-добър баланс на силите и конкурентоспособност на всички отбори, защото те ще се изправят срещу тимове със сходно на тяхното ниво във фазата на лигата.
-
Всеки мач ще има значение. Новият формат ще означава, че всеки резултат може драстично да промени класирането и да остави шансове за класиране до последния ден.
Освен това, според УЕФА, тези промени са разработени, за да подсигурят позитивното бъдеще на целия европейски футбол, като продължават да поддържат принципа на отворено състезание, зависещо от спортните заслуги. Футболната централа заявява и своята финансова ангажираност с целия европейски футбол, като заявява, че ще предприеме стъпки за подсигуряване на средства за солидарност към клубовете, неучастващи в международните турнири.
Всичко това звучи много добре, но на пръв поглед не ми изглежда новият формат да донесе само куп положителни промени. Всъщност, имам сериозни съмнения дали изобщо ще се получи желаният ефект . . .
Да, наистина ще има четири нови места в основния турнир, но регламента е такъв, че три от тях (тези които дават право на директно участие в лигата) ще отидат при отбори от топ 5 първенствата на Европа. Две държави (през тази година Германия и Италия) ще вкарат пети свой представител в състезанието. Фактически, две места се падат на футболни федерации, чиито представители в европейските турнири са събрали най-висок рейтинг през предходния сезон. Но какъв е шансът това да е страна извън петте най-големи първенства в Европа (Англия, Испания, Германия, Италия и Франция)? При положение, че там са най-богатите и съответно най-силните отбори, а освен това имат и най-много участници в турнирите на УЕФА, бих казал, че шансът е доста малък.
Мачовете с отбори от същата урна наистина би трябвало да създадат малко повече затруднения за грандовете, след като ще се срещнат с два тима със сходен на техния рейтинг, а и да дадат повече шансове за печелене на точки на отборите от по-долните урни, по същите причини. Шансовете за изненади при продължаването извън първата фаза на турнира отново ми се струват нищожни. Сега грандовете ще имат допълнителна възможност да поправят грешките си. Дори да изпуснат точки, те едва ли ще направят толкова грешки, че да завършат под 24-то място, а позициите над тази граница им гарантират поне още един шанс за класиране във фазата на директните елиминации. А за отборите от средно европейско ниво се появява още една преграда пред достигане на осминафиналите. Преди, едно промъкване до второ място в групата не бе невъзможно и гарантираше продължаване. Сега, ако един от по-малките отбори заеме едно от местата между 9-а и 24-а позиции, той ще трябва да спечели и плейоф, за да продължи напред, а противника му е много вероятно да е отбор от топ 5 първенствата на Европа.
Може би съм черноглед, но ми се струва, че и с тези промени по-малките и по-бедни отбори са отново прецакани. И това се илюстрира най-ясно от факта, че от всичките 32 отбора, които ще участват в лигата, 22 са от гореспоменатите Англия, Германия, Испания, Италия и Франция. Останалите 12 места са за другите 50 държави, имащи право на участие в турнира.
Последното твърдение на УЕФА – 'всички мачове ще са от значение' - също бих поставил под съмнение. Точно лига-форматите позволяват най-големи възможности за поправка на грешки, следователно и за пестене на сили, ако не си допуснал грешки по-рано. Няма как всички мачове да са от решаващо значение за водещите клубове, след като няма разлика дали си на първо, пето или осмо място - наградата е една и съща. Почти същото се отнася и за завършващите от 9-то до 24-то място.
Повече от веднъж съм чувал да казват, че футболните фенове сме консервативни относно промените в играта и може би това поражда негативизма ми към новия формат на Шампионската лига. Обаче не мога да не се замисля за кого точно е тази промяна и защо се прави в този момент. Нима турнирът бе в някаква криза или изглеждаше, че може да се появи такава?
Единствения сигурен ефект от промяната ще е увеличаването на приходите на европейската футболна федерация и вследствие на участниците. Това е една от двете основни мотивации, които виждам. Другата е свързана с предизвикателството от проекта 'Европейска Суперлига'. Знаем как бе прието от футболните фенове и от УЕФА желанието на Флорентино Перес да обедини европейските грандове в собствен турнир за елита. Това със сигурност стресна управата на европейската футболна централа, откъдето бързо осъдиха отцепниците, но и веднага обявиха планове за промени, с които да опитат да задоволят поне част от исканията им - повече мачове между водещите отбори, от по-ранна част на сезона и приходите, които ще донесат тези мачове.
- - -
Все пак се надявам, тези промени да се окажат полезни и да се харесат на феновете, въпреки съмненията ми. Но продължавам да смятам, че ако целта беше повече разнообразие и по-добри шансове за всички, то изменението щеше да ми се струва малко по-логично и по-интересно. Можеше новите 4 места в основния турнир да са за шампиони на по-малките футболни сили, но те отидоха за четвъртите и петите в същите пет държави, от които и без това имаме предостатъчно участници.
Ако бях малко по-черноглед, може би дори щях да кажа, че това изглежда като стъпка към създаването на една европейска суперлига, само че под юрисдикцията на УЕФА.