Ерик в блатото на мечтите
публикувано на 27 Юли, 2022 | Четеш за 8 минути
Станаха почти 10 години откакто Сър Алекс се пенсионира и Манчестър Юнайтед тръгна стремглаво надолу. За това време на ‘Олд Трафорд’ работиха четирима постоянни и трима временни мениджъри, които имаха непосилната задача да върнат клуба към върховете от времето на великия шотландец.
Нито млади хора като Оле Гунар Солскяер,
материал на
нито доказали се бойци по английските терени като Дейвид Мойс, нито световни величия като Жозе Моуриньо и Луис Ван Гаал успяха да постигнат тази цел. През лятото на 2022 г. на пънгара застава и Ерик Тен Хаг, когото доскоро целият свят харесваше заради страхотната му работа в Аякс (с който стигна полуфинал в Шампионската лига през 2019 г. и накара да играе като равен с равен с европейските грандове).
Сега 52-годишното лале пристига в ‘Театъра на мечтите’ и скоро може да бъде намразен не само от феновете на противниковите отбори, но и от самите привърженици на Манчестър Юнайтед, които вече почти десетилетие бленуват шампионската титла.
В сегашната реалност в Англия обаче, да се мисли за титла е почти невъзможно. Миналата година съставът на Оле Гунар Солскяер помисли, че може да се бори за короната и накрая финишира на незавидното 6-о място. С течение на времето, ‘Театъра на мечтите’ се превърна в едно блато, което никой не може да премине и тези, които са опитали, просто се давят в него или затъват така, че не може да излязат на твърда земя
Какво искам да кажа – Ерик Тен Хаг ще се нуждае поне от два сезона, за да наложи стила си на игра в Манчестър. Забележете – да го наложи, а не този стил да започне да носи успехи, както го правеше в Аякс. Нидерландецът обича когато възпитаниците му владеят топката, но не за да трупат пасове, а за да създават положения. Философията му се базира на микс между ‘Тоталния футбол’ (колкото и да е трудно да говорим за него в третото десетилетие на 21-и век) и стила ‘тики-така’.
В Амстердам този футбол донесе много успехи, а най-важното – радваше феновете с красива игра. Това е и едно от нещата, които искаха привържениците на ‘червените дяволи’ в годините след оттеглянето на Сър Алекс – зрелищна игра. Нито един от мениджърите в последните 9 години не успя да върне интересния футбол на ‘Олд Трафорд’. Дейвид Мойс хвърляше всичко по крилата, загърбвайки атаките с комбинации през центъра и това нито беше красиво, нито ефективно. При Ван Гаал и Моуриньо няма как да говорим за някакъв кой знае колко приятен за гледане футбол, тъй като при единия дисциплината не оставя никакво място за креативността, а при Специалния се залагаше на повече контраатаки, които макар и зрелищни, не носеха такова удоволствие на феновете, както беше в ерата на Фъргюсън.
Солскяер опита да направи нещо в тази насока, но поне според мен липсата на опит направи така, че той трябваше да нагажда стила на игра според наличните кадри, а не да търси футболисти, които да научи да играят по определен начин. С малко повече практика в занаята, мисля че Солскяер би бил полезен за клуба, но му трябват поне 10 години работа на високо ниво, преди да е готов за 'горещия стол' в Юнайтед.
Сега Тен Хаг идва с иновативни идеи, които могат да върнат тръпката на привържениците от играта на ‘червените дяволи’. Освен многото подавания, които да преминават в директни нападения, нидерландецът иска от своите отбори да пресират дълбоко противника. По този си маниер той доста наподобява Юрген Клоп в Ливърпул. Също както Ван Гаал, Тен Хаг иска отборът му да е компактен на терена и всички линии да се придвижват синхронно, без да се оставят пространсва между тях. Бившият мениджър на Аякс обаче иска цялостно отборът му да е разположен по-напред към противниковата врата и така да затруднява максимално другия отбор при изнасянето и разиграването на топката.
Тук стигаме и до изпълнителите за тази цел. В случая Тен Хаг разполага с множество класни футболисти, които по една или друга причина предишните мениджъри не успяха да накарат да изглеждат като завършен отбор. Сега предизвикателството е пред нидерландеца. Със сигурност през следващите два трансферни прозореца ще има още напуснали състава, както се случи това лято с Пол Погба, Джеси Лингард, Хуан Мата и др. В периода на обучение на състезателите си, Тен Хаг ще изключва някои, които смята за ненужни.
Докато пиша тази статия Ман Юнайтед е финализирал трансферите на Тайръл Маласия, Лисандро Мартинес и Кристиан Ериксен. Видно е, че Тен Хаг иска и Френки де Йонг, тъй като именно той би бил човекът, който да способства за овладяването на средата на терена. Ман Юнайтед няма подобен тип разиграващ халф, ако изключим Дони Ван де Беек, който така и не получи шансове при Солскяер и Рангник (очаквам Ван де Беек най-сетне да получи полагащото му се време, още повече, че Тен Хаг познава качествата му). Наред с това, наставникът почти сигурно ще търси нов десен бек, тъй като Аарон Уан-Бисака се очаква да бъде продаден и така в тази зона ще остане само Диого Далот.
Как стои въпросът с Кристиано Роналдо, който има договор за още един сезон с клуба, но през това лято се вижда, че желанието му да остане не е особено голямо. Ако Тен Хаг иска да гради свой собствен отбор със собствена философия, то е необходимо португалецът да си тръгне! Факт е, че Роналдо носеше Юнайтед на гърба си миналата кампания, но наред с това той не остави поле за изява на останалите звезди в атаката на тима, начело с Джейдън Санчо.
Кристино Роналдо повлия зле на нападението на отбора и докато през сезон 2020/2021 г. Манчестър Юнайтед вкара 73 гола във Висшата лига и завърши втори, то миналия сезон отборът порази едва 57 пъти противниковите врати и остана на 6-о място. Освен това, поради напредналата си възраст, Роналдо вече дозира изразходването на енергия по време на мач и не се включва в опитите на отбора да отнеме топката от противника. Това е в абсолютен разрез с разбиранията на Тен Хаг, който иска всички 10 полеви играчи да пресират отсрещния отбор.
Роналдо е икона на Манчестър Юнайтед (и като цяло на световния футбол), но присъствието му ще ограничи ‘червените дяволи’, тъй като футболисти като него винаги искат играта да се гради около тях, докато Тен Хаг в Аякс показа, че колективът е на първо място. Идеята е целият отбор да дава максимума от себе си, а не да разчита на една фигура да го 'вади от калта'.
Потенциално напускане на Роналдо още през лятото на 2022 г. обаче ще се отрази още по-зле на отбора, тъй като в следващия сезон ще се прави прехода към начина на игра на новия мениджър и ако отборът остане без централен нападател, това ще доведе до трусове. До момента се вижда, че Тен Хаг предпочита да разчита на Антони Марсиал на позицията, вместо да пусне Рашфорд там. Затова и смятам, че ще е най-добре Роналдо да си тръгне през 2023 г., когато нидерландецът със сигурност ще има ясна идея за негов заместник, който да се впише в стила на тима.
Следващите 6 месеца ще са от изключителна важност за Манчестър Юнайтед и Ерик Тен Хаг, защото евентуална поредица от негативни резултати биха сринали акциите на наставника и биха го поставили под напрежение за мястото му в тима. Това автоматично ще забави процеса по преструктуриране на отбора.
Целият проблем идва от идиотския мотив, че след като това е Манчестър Юнайтед, той непременно трябва да се бори за първото място. Последните години показаха, че тръгването с такава кошница не води до нищо и ако ръководството на клуба иска ‘червените дяволи’ да се върне на правия път, то Тен Хаг трябва да бъде оставен да работи.
Прочети 'Най-добрият играч без участие за националния си отбор (за всеки клуб от Висшата Лига)'
или пък
През следващия сезон той със сигурност ще си набележи хора за махане, както и такива, които да станат гръбнак на отбора му. Основните фигури ще трябва да се приспособят към новите изисквания на нидерландеца, а през следващите трансферни прозорци ще дойдат футболисти, които трябва да подсилят местата, на които се виждат пробойни.
Очаквам сезон 2023/2024 г. вече да ни покаже един Манчестър Юнайтед със собствен стил на игра и идеи за развитие. И тогава обаче смятам, че е рано да се говори за титла, тъй като конкуренцията в Англия не спи и също работи усилено през това лято. Ако всичко върви по теорията, която развивам в главата си, тогава ще се доизкусуряват детайлите по машината на Тен Хаг, защото трусове при всички положения ще има.
- - -
Чак по-следващата кампания (2024/2025 г.) Манчестър Юнайтед би трябвало да застане с името си и да заяви, че целта е само една – връщане на трона в Англия. Това, разбира се, може да се случи, само ако ръководството и феновете не поставят Тен Хаг под напрежение и му създадат нужните условия за работа, както и властта да взима важните решения за отбора. На някой 3 години може да му се струват много, но Алекс Фъргюсън се нуждаеше от доста повече, за да сглоби първия шампионски отбор на Манчестър Юнайтед, а след това да наложи такава тотална доминация във Висшата лига, печелейки 13 титли с „червените дяволи“.
Ако пък шефовете на Ман Юнайтед не проумеят, че им е нужно време и изгонят Тен Хаг след 4-5 мача без победа, то се влиза обратно в омагьосания кръг с надути очаквания, които след 0:9 общ резултат в двата мача отиват в коша за боклук и химнът на Шампионска лига звучи само на един стадион в град Манчестър.