Мястото и ролята на Фабиньо в Ливърпул през сезон 2019/20
(тактически анализ)
публикувано на 10 Февруари, 2020 / Четеш за 8 минути
Привлечените през летния трансферен прозорец от Ливърпул нови попълнения бяха възприети като разочароващи от повечето фенове. Съставът току-що бе постигнал най-високия си точков актив в ерата на Висшата лига, завършвайки втори след непоколебимия отбор на Манчестър Сити, и по-важното, спечели
материал от Анна Вълчева *
гост-автор
шестия си трофей от Шампионската лига, след болезненото поражение на финала в Киев година по-рано. В този смисъл повечето фенове предполагаха, че клубът ще опита да извлече полза от успехите, привличайки на „Анфийлд“ някои от най-търсените играчи в света. Имайки предвид това, в края на лятото много фенове останаха недоволни от разходите, направени от „червените“. Освен че доведе Адриан и Анди Лонерган като резервни вратари, клубът взе и двама млади играчи: Сеп ван ден Берг от холандския Цволе и Харви Елиът от Фулъм. И двамата имат голям потенциал и със сигурност ще окажат въздействие върху бъдещето на Ливърпул, но по отношение на непосредственото влияние е малко вероятно да имат значителен принос в стремежа на тима за първа титла във Висшата лига или за защита на трофея от Шампионската лига.
Въпреки това големият плюс, който феновете на Ливърпул може да са подценили, е възможността Фабиньо да играе цял сезон без да се налага да се адаптира. Като се има предвид колко добър играч е бразилецът, изглежда трудно за вярване, но до втората половина на миналия сезон той не бе твърд титуляр, тъй като имаше нужда от време за развиване на качествата, които да му позволят да играе редовно – Юрген Клоп просто очакваше различни неща от него в сравнение с треньора на Монако Леонардо Жардим. В този материал ще разгледаме ролята на Фабиньо в предпочитаната от немския мениджър тактика и ще видим защо бразилецът е толкова важен за „червените”.
Вячеслав Евдокимов, Monaco-Zenit (5), resize, crop, filter, CC BY-SA 3.0
Разрушител
Фабиньо е получавал доста прякори от медиите и треньорския състав, но най-известен от тях е „разрушителят.“ Една от ролите на Фабиньо в Ливърпул на Клоп по същество е да бъде допълнителен играч в защита, което затруднява противника в опита да отбележи гол. Отбранителната статистика на Фабиньо дотук през сезона е отлична - средно 4,25 пресечени паса на мач, 10,7 отнети топки (като над 58% от тях са в противниковата половина) и 60% успеваемост във въздушните дуели. Сравнението с другите трима дефанзивни полузащитници, съставляващи останалата част от челната четворка на „шестиците“ във Висшата лига (Уилфред Ндиди, Жоржиньо и Родри) показва, че бразилецът ги превъзхожда в почти всяка една отбранителна статистика.
Всичко това е особено впечатляващо, като се вземе под внимание характерът на мачовете, които Ливърпул изиграва дотук през кампанията – „червените“ са единственият тим, съумял да победи най-добрите шест отбора от миналия сезон, както и Лестър (състав, който играе отлично и се бори за място в Шампионската лига).
Сравнение между Фабиньо и трима от най-добрите дефанзивни полузащитници в Премиършип. Неговите най-забележителни приноси в сравнение с колегите му са високите нива на качествената и на количествената работа в отбрана, както и способността му да руши играта на противника и да отнема топката
Фабиньо играе решаваща роля в осигуряването на възможности за крайните защитници на Ливърпул да се разгръщат свободно по игрището. В днешно време не можеш да мислиш за мърсисайдци, без да се сетиш за играта в атака на двамата им бекове. Трент Александър-Арнолд и Анди Робъртсън непрекъснато се впускат напред, помагайки на тримата нападатели и създавайки голови възможности. Но тази тактика крие риск, защото понякога по фланговете остават големи празни пространства, от които атакуващите играчи на противника биха могли да се възползват. Именно в тези случаи Фабиньо може да покрива бековете в случай, че Ливърпул трябва бързо да състави отбрана от поне трима души. Но по принцип когато „червените“ се защитават, Фабиньо обикновено е в полето, в което противникът владее топката и по този начин помага за двойно покриване на противников играч в координация с бека от страната, в която се води играта.
Магнит за втората топка
Друг аспект, който прави Фабиньо безценен за този отбор на Ливърпул, е способността му без затруднения да печели обратно притежанието на топката и бързо да я разпределя в зависимост от ситуацията. Значителна част от играта на „червените“ във финалната третина включва използване на бековете и предната тройка и разиграване на топката между тях, в опит да се създадат чисти голови положения. Тези пасове, независимо дали са по тревата, центрирания, дълги топки и т.н., представляват висок риск, но и стил на игра, който се отплаща. Рискът е, че понякога „червените“ може лесно да загубят притежанието и да позволят на другия отбор да започне опасна контраатака. Когато Ливърпул е в тази формация, Фабиньо ще се разположи в зоната точно пред средната линия.
Карта със средната позиция на Фабиньо през сезон 2019/20 до момента (т.е. позициите по игрището, които обичайно заема). Обърнете внимание колко често бразилецът застава точно пред централната линия на терена
Той не е там само за да върне владението на топката от едната страна на терена в другата, но и за да спира евентуални противникови контраатаки.
Успешен пример за това е показан по-долу и е от домакинския мач на Ливърпул срещу Генк в Шампионската лига:
Дивок Ориги прехвърля топката в наказателното поле, но защитник на Генк успява да изчисти. Останалите играчи в бяло се опитват да се изтеглят бързо и да започнат контраатака
Въпреки натиска от халфа на Генк, Фабиньо стига до отбитата топка преди белгийците да успеят да преминат в атака и има множество възможности около себе си. Той избира Мохамед Салах, който финтира бранител и подава на Алекс Окслейд-Чембърлейн за победния гол
Неуспешен пример за това е показан по-долу в домакинския мач на Ливърпул срещу Манчестър Сити във Висшата лига. Въпреки че тук Фабиньо не успява да спечели втората топка, дори опитът сам по себе си е от полза на отбора му. Натискът, който той добавя, дава на защитниците на „червените“ и на другите им халфове няколко допълнителни секунди, за да успеят да се върнат и да се прегрупират във фаза „защита“, вместо да позволят на противника да атакува безпроблемно.
И Фабиньо, и халфът на Манчестър Сити ще се опитат да спечелят втората топка. Фабиньо губи двубоя, но успява да забави контраатаката, което позволява на съотборниците му да се върнат, а той е в състояние да блокира халфа на Сити и да му попречи да изнесе бързо топката напред
Гъвкавост
Това, което отличава Фабиньо от един просто добър № 6 и го превръща в страхотен опорен халф, е неговата универсалност. Бразилецът не е просто „разрушител“. Начинът, по който предугажда положенията, както и техническите му умения, го правят наистина завършен и различен от много други халфове. С две асистенции и гол до този момент, неговата способност да „чете“ играта му позволява да знае кога е безопасно да се включи напред и кога не си струва да остави защитната линия на отбора си открита. Веднъж след като реши, че е удачно да продължи напред, той ще се опита триково да се освободи от противника. Бразилецът ще изчака опит да бъде приближен или обграден, което ще доведе до пролуки, в които ще може да пробие или с топката в краката си, или с подаване към съотборник.
Фабиньо получава пас и чака, докато играч на Манчестър Сити се приближи и опита да го атакува
Секунда по-късно, използвайки техниката си, той заобикаля съперника си доста лесно и навлиза в свободното пространство
След още три секунди Фабиньо подава топката напред към Салах и се включва в атаката с няколко свои съотборници. Тъй като играчите на Манчестър Сити се опитват да го притиснат, те оставят друго празно пространство, вече много по-близо до наказателното си поле
С 83% точност на подаванията в последната третина, Фабиньо често успява да подава ключови пасове към своите съотборници напред. Тази гъвкавост е особено нужна на Клоп, защото кариоката носи сериозна тежест със своята игра и така не се налага на някой друг играч да поеме сам цялата отговорност.
Гръбначният стълб на Ливърпул
Ливърпул имат фантастичен гръбнак, а Фабиньо има централна роля в него. Хавиер Масчерано е последният играч, когото „червените“ можеха да сравняват с Фабиньо по отношение на това как се представя в ролята си. През 2010 г. аржентинецът напусна Мърсисайд и отиде в Барселона и оттогава Ливърпул не е имал постоянен, солиден дефанзивен халф. Лукас Лейва започва да действа в тази роля, но множество контузии правят така, че на него да не може да се разчита постоянно. Легендата на клуба и капитан Стивън Джерард поема тази роля, връщайки се от предпочитаната си позиция на централен халф. Но макар и да върши добра работа, той никога не е бил играч тип „разрушител“ и вместо това се превъплъщава повече в ролята на дълбоко разположен плеймейкър като използва уменията, направили го страхотен централен полузащитник и ги коригира леко. След като Стиви Джи напуска клуба, Джордан Хендерсън поема ролята, като и на него се налага да играе извън позицията си. Неговата приспособимост, работна етика и технически умения го правят успешен няколко години преди пристигането на Фабиньо, но през цялото време е ясно, че това не е неговата най-добра позиция.
Прочети 'Стилиян Петров - един герой, една история без край'
Осем години. Ливърпул чака осем години след напускането на Масчерано, преди да се справи с дупката в зоната на №6. Феновете може да погледнат назад в миналото, питайки се защо проблемът не е бил решен по-рано, но сега вече това няма значение.
Къде точно Ливърпул загуби първенството миналия сезон е дискусия на много дебати, която в крайна сметка се свежда до лично мнение и за която няма правилен отговор. Но един извод може да бъде направен след загубата на "червените" с 1:2 от Манчестър Сити на "Етихад" в началото на януари 2019 г.: Клоп решава да не пуска Фабиньо като титуляр, мислейки, че все още не е готов да започне толкова голям мач. Бразилецът все пак влиза в 57-ата минута, а след това Ливърпул съумява да установи много по-голям контрол върху играта, както в защита, така и в нападение.
Все още е рано да се прогнозира изхода от сезона за Ливърпул, но едно е сигурно - сега те имат напълно адаптиран и интегриран Фабиньо, което прави шансовете им за спечелване на титлата доста по-високи.
* Материала е превод. Оригиналната статия можете да намерите на https://totalfootballanalysis.com/player-analysis/fabinho-201920-scout-report-tactical-analysis-tactics