Как Стивън Джерард променя „Рейнджърс“ | мисляФУТБОЛ
top of page

Как Стивън Джерард променя „Рейнджърс“

публикувано на 12 Май, 2020 / Четеш за 6 минути

Стивън Джерард преживя една вълнуваща и успешна кариера на футболист и изглежда сега го очаква такава и като футболен мениджър. Той никога не бе крил интереса си към треньорската професия и направи първите си крачки в нея веднага след отказването си от игра.

През 2016 година, още преди официално да е обявил края на игровата си кариера, той получава шанс да води Милоул но

материал на Иван Маслинков

преценява, че все още не е готов. Вместо това той започна работа в школата на Ливърпул. Само 2 месеца по-късно е назначен да води отбора до 18 години заради доброто впечатление което прави на шефовете в клуба. Голямата стъпка към новата си кариера обаче прави на 4 май 2018 година, когато от шотландския гранд Рейнджърс обявяват - Джерард ще застане начело на отбора от следващия сезон.

Да ръководиш един от най-титулуваните и успешни футболни клубове в света никога не е лесна задача. Още по-трудно е когато това е първият ти тим, а този тим не е печелил трофей от години и феновете желаят успехи отчаяно.

 

Бившият капитан на Англия сякаш направи прехода към мениджър по-плавно и лесно от много други. След завръщането си в Шотландската Висша Лига, Рейнджърс са непостоянни и не успяват да се конкурират със Селтик. Това със сигурност би оказало напрежение върху повечето треньори. В тази ситуация Джерард има предимство от опита си в Ливърпул - червените от дълго време са в положение, подобно на това на Рейнджърс. Те също са отбор с много фенове и богата история който не успява да печели трофеи редовно. Затова и английският мениджър лесно разбира страстите и желанията на привържениците.

Първите два сезона след завръщането си във Висшата лига, сините от Глазгоу не успяват да догонят Селтик и не стигат дори до второто място. В кампанията преди назначението на англичанина Рейнджърс свършват трети (на 12 точки от първото място) и отбелязват средно по два гола на мач. Те обаче изпитват сериозни проблеми в защита и допускат средно по 1.32 гола на мач. Получените от тях 50 гола в 38 срещи са много спрямо вкараните 76.

Джерард се заема да промени това. Още през първия трансферен прозорец той привлича цели 6 футболиста в отбрана. Това оказва желания ефект - допуснатите голове спадат до 0.71 на мач, а през настоящия сезон намаляват още повече до 0.67. За по-малко от 2 години защитата им става най-добрата в Шотландия, на едно ниво с тази на Селтик.

 

Това обаче не е постигнато само с трансфери и подобрение в отбрана. Още от първия си ден, Джерард се стреми да изгради добра тактическа подготовка и дисциплина. След пристигането си на 'Айброкс' той налага най-модерната и обичайна тактика днес – 4-3-3. След почти две цели години, 'на хартия' схемата на отбора изглежда същата, на терена обаче нещата стоят малко по-различно:

 

в началото се залага на централен нападател (най-често Алфредо Морелос) и две типични крила – Раян Кент и Даниел Кандеяс. Атаките са основно съсредоточени по фланговете, като се използват множество ротации между крилата, централните халфове и бековете. Отборът играе добре, но среща трудности срещу защитно ориентирани противници. Затова и в края на декември 2018 Джерард изменя тактиката в 4-2-3-1. Изместването на Скот Арфилд на позицията на типичния номер 10 се оказва успешен ход срещу големия противник Селтик. Рейнджърс печелят така нареченото „Old Firm” дерби с 1-0. Арфилд изиграва силен мач, като подкрепя Морелос в атака и същевременно охранява и почти напълно елиминира от играта капитанът на зелено-белите Скот Броун. Селтик са надиграни и заслужено победени, а потенциала на сините си личи повече от всякога.

Прочети 'Топ 5 на дербитата в Англия'

thumbnail.jpg

Скоро след това обаче познатите проблеми се завръщат. Момчетата на Джерард все така не могат да пробият отбори, защитаващи се дълбоко. За да се справи с тези трудности, мениджърът се обръща към своя опит и отново изменя тактиката си. В Ливърпул той прекара години играейки зад централния нападател и знае какво може да донесе на отбора един атакуващ халф или втори нападател. Схемата на отбора се завръща към 4-3-3, но този път вместо две крила имаме двама играчи с функциите на типичния номер 10. Промяната оказва положителен ефект и носи възход във формата - Рейнджърс завършват сезона с шест победи от седем мача.

 

След успехите, тази тактика се превръща в основна за отбора и те разчитат главно на нея и през този сезон. Джерард изгражда състава си около нея и през двата трансферни прозореца на сезон 2019-20 са привлечени цели девет играча, способни да заемат позициите зад нападателя Морелос. Това разнообразие помага отбора да предлага множество изненади в атака, заради различните качества на футболистите в нападение.

 

Сините разполагаха със Скот Арфилд който е интелигентен полузащитник с добро позициониране, умеещ да е полезен без топка и да прави опасни включвания зад гърба на противника. След големия пазар те вече разполагат с добри дрибльори, обичащи да играят 1 на 1 с противника, които са силни на контраатака като Раян Кент и Джордан Джоунс. Те също така имат опцията да използват бързи, силни и директни футболисти, като Шей Оджо и Флориан Камбери, които обичат да отправят удари от дистанция. Когато има нужда от по-голям контрол над играта и задържане на топката, налице е техничния Джо Арибо. Други варианти са естествените за позицията на номер 10 играчи Янис Хаджи и Грег Стюарт.

 

Този голям избор помага на Джерард да нагажда атаката си спрямо опонентите и развоя на мачовете.

Страхотна разработка на TIFO по въпроса

Треньорският щаб на Рейнджърс се съсредоточава върху тази тактика защото тя им дава повече опции, с които да пробиват защитно играещи противници. Морелос е футболист който обича да се връща назад за да получи топката 'на крак'. С двама атакуващи полузащитници до него, които също търсят празните пространства в противниковата половина, опциите за продължаване на атаката се увеличават значително. Това, че тримата са толкова близо един до друг в последната третина и включването на полузащитниците гарантира наличието на хора около топката за комбинации.

 

Свободата на движение която им е дадена, позволява (по думите на треньора от първия отбор Майкъл Бийл) да наситят определени зони с футболисти. Разположението им дава възможност за чести нахлувания зад гърба на централните защитници, особено когато тези защитници освобождават пространство, преследвайки нападателя Морелос.

Схемата, разбира се, има своите приложения и когато отбора се защитава. Тогава играчите се нареждат в три линии и събраните близо един до друг атакуващи играчи се местят като един от едната към другата страна. По този начин се намаляват възможностите за пасове напред. Когато противника започне да подава настрани и назад се започва с по-активната преса, за която наличието на повече от един атакуващ футболист помага.

Прочети 'Защо Брендън Роджърс е перфектното 'лекарство' за Лестър'

thumbnail.jpg

Системата се оказа ефективна в подобряването на играта на сините от Глазгоу. До зимната пауза Рейнджърс се задържа в борбата за титлата и дори беше на върха на таблицата. Въпреки това, отборът не успя да издържи на високото темпо - след началото на втората половина от сезона грешките в отбрана и нападение се увеличиха и съответно резултатите се влошиха (отбора отново изостава на цели 12 точки от Селтик). Критиките не закъсняха. Те са основно насочени към качеството на играчите в състава, но също така и към непоколебимата вяра на Джерард в неговата схема.

-   -   -

Рейнджърс са се развили много под ръководството на бившия капитан на Ливърпул. Те със сигурност са един по-добър отбор през последната година и изглеждат близо до това да се борят за титлата и да започнат отново да печелят трофеи.

 

Джерард успя да изгради тактическа идентичност на тима, нещо което често се вижда само сред топ-отборите. Преди да успеят да се върнат на върха, те ще трябва да свършат още много работа, като не на последно място трябва да подобрят резултатите си срещу основните съперници - Селтик и Абърдийн. Фактът, че на Джерард бе предложен нов договор демонстрира вярата на Рейнджърс в него.

хареса ли ти статията ?

'последвай' автора !

Пълен боклук :(Не особено...СредноДа, донякъдеДа, много!
Брой посетители:

Мнението ТИ е важно !

Коментирай, сподели

Новите неща директно
в пощата ти !

Готово !

(благодарим за доверието)

Помогни на проекта

patreon-icon-png-29.png

follow us  >

  • mislqFUTBOL at Instagram
  • mislqFUTBOL at Twitter
  • mislqFUTBOL at YouTube

Лев Яшин прекарва цялата си професионална кариера в Динамо (М) !

 

Печели 5 пъти титлата и 3 пъти купата на страната с отбора

paper-texture-FUN-FACT.jpg

 FUN 
FACT

Георги Аспарухов има 18 мача и 19 гола в КЕШ и КНК с екипите на Левски и Ботев (Пд)

 

Освен това е голмайстор на КНК през 1963 г.

bottom of page