Расизмът във футбола
публикувано на 17 Януари, 2021 | Четеш за 4 минути
Расизъм - предразсъдък, основан на вярата, че съществуват човешки раси, които имат физиологични особености и ярко изразени характеристики, които да предопределят техните по-високи култура и способности. Обикновено расизмът включва идеята, че една от произволно дефинираните раси е по-висша и има правото да управлява и доминира над другите.
материал на Ивайло Младенов
Футболът, като най-популярната игра в световен мащаб, не остава незасегнат от световни явления като расизъм и дискриминация. УЕФА, ФИФА, както и всички национални и международни футболни организации организират многобройни кампании с цел създаване на по-толерантни нагласи сред феновете и обществото като цяло.
През 2008-ма година, Европейската комисия, УЕФА и организация ,,Футболът срещу расизма в Европа” започват излъчването на кратки телевизионни клипове с цел изграждане на културни и езикови мостове между различните раси и националности, което е продължение на кампанията им за повече толерантност от 2006-та година. Клиповете са преди и след рекламните паузи на най-популярните шампионати под егидата на федерациите, а именно Шампионска лига, Лига Европа (преди Купа на УЕФА) и Европейското първенство. Всички футболни надпревари и събития под егидата на ФИФА следват политика за налагане на тежки финансови, спортни и административни наказания при случаи на проява на расизъм.
През 2013-та година, ганайският футболист Кевин-Принс Боатенг държа реч пред ООН в Женева по случай Международния ден за премахване на расовата дискриминация, а от световната футболна централа обявиха, че се създава работна група, чиято основна мисия ще е премахването на расизма от футбола. 3 години по-късно групата беше закрита, а от ФИФА обявиха задачите за изпълнени. В такъв случай човек би помислил, че расовата дискриминация е изкоренена или поне са останали само нейни единични, изолирани прояви. Ами ако ви кажем, че расизмът не само не е изкоренен, а дори е достигнал до ,,златната кокошка” на футбола – трансферите?
Влияние на расовите предразсъдъци в трансферната политика по света
Изглежда нелогично расизмът да има роля в политиката на даден клуб или дори федерация. Все пак говорим за проблем, който е строго санкциониран от всички федерации, а и обществото. Освен това, често обстановката в и около клуба играе важна роля в избора на играча. Прибавете и факта, че става въпрос за игра на големи пари, всяка логика диктува високите етажи в организационната йерархия да са свободни от расистки идеи. Изглежда това не е точно така. Нека разгледаме няколко примера.
Бейтар (Йерусалим)
"Ние сме най-расисткият клуб на планетата", пеят с гордост и пълно гърло тълпите с жълто-черни шалчета. Стадионът с някак по детски романтичното име "Теди" е всичко друго, но не и романтично място. 'Не на арабите в ,,Бейтар”' е плакат, който виси от Източната трибуна на стадиона. Най-голямата ултрас група на израелския клуб, ,,Ла Фамилия”, а и множество от ръководните лица на високи постове са тясно свързани с ,,Иргун” – полувоенно формирование, свързвано с множество кървави операции в Палестина. Техните виждания за ,,чиста идея” са толкова крайни, че дори играчите на Бейтар, които са тъмнокожи или мюсюлмани, са обиждани и презирани от феновете на клуба от Йерусалим.
През 1989-та година таджикът Горам Ажоев е приет изненадващо спокойно при трансфера си в клуба, но никога не получава аплодисменти или скандирания от страна на феновете, именно заради своята религия. През 2004-та, Бейтар подписва с едва втория мюсюлманин в историята си – нигериеца Ибрахим Ндала. След трансфера си африканеца попада в истински ад - той не може нито да тренира нормално, нито да се прибере у дома, без да е атакуван с думи, ругатни или плют от запалянковци, принадлежащи към ,,Ла Фамилия“. Тръгва си след пет мача и споделя:
"Това е най-ужасното време в живота ми - крещяха в лицето ми, че съм боклук. "Арабско копеле, върви си у дома", викаха. И то феновете на моя отбор! Никога и никъде не съм виждал такава омраза."
Прочети 'Алената пеперуда'
Руските „Зенит” и ,,Торпедо”
През 2012 година, след привличането на бразилеца Хълк, както и наличието на играчи като Аксел Витсел, Дани и Бруно Алвеш, някои от фен структурите на ,,Зенит” (Санкт Петербург) обявиха за ,,недопустимо привличането на играчи с тъмнокож произход, както и такива с хомосексуална ориентация, тъй като противоречи с идентичността на клуба”. Ръководството побърза да се разграничи от изказванията, но показателно за влиянието на феновете е, че отборът от стадион ,,Петровский” е единственият водещ руски отбор, за когото не са се състезавали футболисти с африкански корени.
В навечерието на Световното първенство по футбол през 2018-та година (проведено в Русия) назря огромен расистки скандал, този път с другия от футболните градове на Русия - Москва. ,,Торпедо” (Москва) иска да привлече от ,,Казанка” (сателитен клуб на друг от московските грандове - ,,Локомотив” ) юношата си Ървинг Ботака. Феновете са против, все пак е играл за клуб, свързан с омразния на феновете на Торпедо ,,железничари”. Но това не е единствената причина трансферът да не бъде приет добре. Макар и роден и израстнал в Русия, Ботака е тъмнокож (както можете да се досетите от името на играча). Поради тази причина феновете определят трансфера като ,,незачитане на клубните традиции” и добавят ,,в цветовете на клуба има черно, но за него играят само бели”.
Седмица по-късно от московския клуб обявяват, че трансфера няма да бъде осъществен, тъй като Ботака не може да бъде привлечен със свободен трансфер. Това обаче не е вярно - договора на играча с бившия му клуб е изтекъл преди почти месец. В медийното пространство започва да се върти слухът, че Торпедо се е отказал от него под натиска на феновете, а самият играч отказва коментар. От Торпедо правят всичко по силите си да покажат, че "случаят е изчерпан" и "не избират футболистите по цвета на кожата", но съмненията остават.
Ървинг Ботака
Райо Валекано и Роман Зозуля
В последния ден от зимния трансферен прозорец на 2017-та година, испанския 'Райо Валекано' привлича украинеца Роман Зозуля под наем от 'Реал' Бетис. Трябва да се спомене, че жителите на Вайекас са с предимно леви виждания и след режима на Франко през 30-те, крайнодесните разбирания са зле приемани в региона. Фракцията Platforma ADRV публикува снимки, на които нападателят позира с оръжие пред части на крайнодесни формирования и публикации на футболиста, възхваляващи украинския националист Степан Бандера. Също така се цитират източници, според които Роман е спонсорирал фашистки организации. Зозуля написа писмо до феновете, че не е нацист и ще се раздаде за Райо Валекано, но договорът му е прекратен само ден след обявяването на трансфера.
Разкритията на ,,Mediapart” за расистките практики във френския футбол
През 2011-та година, Френската футболна федерация започна разследване относно твърденията, че националния селекционер Лоран Блан и други треньори са се договорили на тайна среща за ограничаване на броя на чернокожи футболисти и играчи от арабските страни в националните тренировъчни програми. Предложенията са били да се ограничи с 30 процента броя на играчите от Африка в академиите, след като навършат 13 години. Няколко дни след това, техническият директор на френската футболна федерация Франсоа Блакар беше отстранен от поста си.
Скандалът обаче не завърши само с това. През 2018-та, Марк Вестерлоп (един от шефовете на скаутското звено на ПСЖ) е обвинен за свое изказване 5 години по-рано – според което има твърде много футболисти от африкански произход и за да се запази баланса, трябва да се привличат футболисти от европеидната раса. Изданието разкрива също, че в периода докато Вестерлоп е ръководил школата, в системата за привличане е имало специален раздел, засягащ етническия произход на децата. В него имало четири отделни критерия, обозначени като ,,французи“, „северноафриканци“, „индийци“ и „чернокожи африканци“.
Мениджъри, замесили се в расистки скандали
Макар и непряко свързано с клубната политика, репутацията на мениджъра също може да повлияе при преговорите. Някои мениджъри като Жозе Моуриньо, Кристиано Лукарели и Паоло Ди Канио, със своите противоречиви изказвания биха били пречка при привличането на чернокожи играчи. През 2014-та година португалецът засегна камерунския футболист Самуел Ето’о в интервю за френската телевизия Canal с твърдението, че нападателят е може би по-възрастен, тъй като африканските играчи често крият истинската си възраст. Няколко години по-късно, Моуриньо отново попадна под прожекторите, след като заяви, че няма расизъм във футбола.
Двамата италианци – Кристиано Лукарели и Паоли Ди Канио пък са широко известни със съответните си крайнолеви и крайнодесни политически убеждения. Назначението на бившия нападател (играл на Острова, в отборите на Уест Хям, Шефилд Уендзи и Чарлтън) начело на английския 'Съндърланд' през 2013-та година несъмнено удари по реномето на клуба от Северна Англия. Мартин МакФадън, редактор на ,,A Love Supreme” (фен списание за футболния клуб), обяви за „Недопустимо назначаването на мениджър, споделящ идеи срещу които дедите на много англичани са се били през Втората световна война“. Някои от запалянковциете на ,,черните котки“ обявиха назначението на Ди Канио за ,,най-черният ден в историята на клуба“, а Дейвид Милибанд (вицепрезидент на клуба) напусна поста си в знак на протест срещу назначението на италианеца.
- - -
Макар и ФИФА да смята расизма за победен, изглежда нещата не са точно така. Почти всяка седмица сме свидетели на расистки скандали във футбола и ако расизма на отделни хора по трибуните може да бъде приет за случаен, то приравняването на официални фен структури и организации или дори цели футболни клубове под дадени расистки и хомофобски разбирания е сериозен проблем. Не само от чисто етична и морална гледна точка, но и от финансовата страна на един глобален бизнес като футбола. Посочените случаи са такива, в които теорията вече се е превърнала в практика, но не бива да забравяме - дори клубове, които не са имали такива проблеми до момента, са на прага на огромни скандали в бъдеще. Като клубове с проблемна репутация могат да се считат множество отбори от Източна Европа и особено Балканите, както и клубове с крайни убеждения като немският Санкт Паули, лондонският Милуол, италианският Ливорно и други.
Прочети 'Великите бразилци, играли в Милан (част 1: от Алфатини до Дида)'
И ако кампаниите на футболните федерации и правозащитните организации не помогнат за решаването на този проблем, то спонсорите и спортно-техническата ограниченост определено ще изиграят своята роля. Защото в свят, в който големите пари и слава отиват в ръцете на най-добрите клубове, няма място за организации, където не приемат тъмнокожи или имат негативен имидж заради феновете си.
Деликатната ситуация в България
Футболната реалност по родните стадиони не е по-различна. Но докато на Запад расизмът е порицаван от организации, ръководители и обществото като цяло, то в България е нещо обичайно. Макар и да се следват всички препоръки на ФИФА и УЕФА за изкореняване на дискриминацията, тя присъства на всички нива – от феновете и състезателите до медиите и управниците.
През 2011-та година, Българският футболен съюз беше глобен с 40 000 евро за маймунски звуци срещу английските национали Ашли Йънг, Тио Уолкът и Ашли Коул, а година по-късно бяхме наказани с нова глоба и мач при закрити врата за расистки подмятания по време на мача България-Дания. Тогава от родната централа отрекоха да има такива инциденти и дори президента на БФС Борислав Михайлов нападна англичаните, заявявйки, че островитяните се ,,мислят за богопомазани и прекаляват с оплакванията“. За съжаление, делегатът на срещата описва подробно инцидентите и у широката общественост остана неприятно впечатление за ситуацията в родния футбол.
Няколко месеца по-късно, България отново се прочу в негативен аспект във футболните среди, този път на клубно ниво. В мач от квалификациите за Лига Европа срещу босненския ,,Сараево“, привърженици на столичния ,,Левски“ излязоха с плакат ,,Ратко Младич и Аркан ви е*аха, сега на ред сме ние“. Солените глоби и наказания бяха само част от последствията, но това остави толкова черно петно върху сините фенове, а и българската фен-култура като цяло, че години по-късно черногорски и хърватски издания (сред които известния ,,Индекс“) обявиха ,,Българите подкрепят Младич, Аркан и Хитлер“.
Особено тежък удар за българския футбол и имидж бе инцидента през миналата година, при загубата с 0-6 от Англия, тъй като ренюмирани издания (като BBC, Telegraph и The Guardian) отразиха и бързо превърнаха случилото се в основна тема в западните медии.
И ако расизма сред фен средите е донякъде обясним, то сред футболистите е недопустим, тъй като освен пазенето на имидж, те трябва да бъдат професионалисти. За съжаление, ситуацията в България е различна. От началото на новия век на няколко пъти избухваха големи скандали, свързани с расистки обиди от страна на състезатели. Ето няколко примера:
,,Дисциплинарната комисия към БФС спря за 3 мача състезателните права на защитникът на ,,Левски“ Илиян Стоянов и му наложи глоба от 600 лв. , заради расистки обиди към нападателя на ,,ЦСКА“ Макдонал Мукаси по време на полуфиналите за Купата на България в събота.”
(07.05.2003, Btv)
,,Мангал, маймуна. Ти идваш от гората в Бразилия, да се правиш тук на човек" - това са думите на Светослав Дяков към мен на мача между Оборище и Лудогорец-2….”
(14.05.2017, писмо на Ели Маркеш до БТА)
,,Расистки скандал между нападател на ,,Септември“ и ас на ,,Локомотив“ Пловдив.“
(06.05.2019, ,,Меридиан мач“)
Но несъмнено най-нашумелия случай с расизъм от страна на български футболист остава този с Александър Тонев. Бившият национал беше обвинен в расизъм от защитника Шей Лоугън, в мач от шотландското първенство между ,,Селтик“ и ,,Абърдийн“. След разследване от страна на Шотландската футбола федерация, Тонев беше наказан със 7 мача и парична глоба, но на практика този скандал затвори всички врати към големия футбол за българина.
Прочети 'РУСКА РУЛЕТКА'
Любопитен случай на расизъм с българско участие беше този с футболиста от кенийски произход Омар Абуд. Тогава ръководството на ,,Славия“ в лицето на президента Венцеслав Стефанов излезе с отворено писмо, в което се казваше:
'...научи най-вулгарните изрази на български език и започна да се обръща с тях към съотборниците си без изключение. Наглият кениец не се посвени и започна да ругае всичко, свързано с живота у нас и въобще не правеше и опити да прикрива неприязънта си към държавата България. Често публично прибягваше и към расистки подмятания….“
В следствие на този необичаен случай на расизъм и непрофесионално отношение, кениеца беше освободен от 'белите'.
Всички тези случки оставят неприятно усещане за българския футбол, които в допълнение с лошата материална база и организационно ниво в българските клубове се явяват пречка за осъществяването на качествени входящи трансфери на треньори и играчи.
източници:
1. http://europa.eu/rapid/press-release_IP-08-1313_bg.htm
2. https://www.theguardian.com/football/2017/feb/07/kevin-prince-boateng-las-palmas-interview
3. https://corner.dir.bg/futbol/-27030051
4. https://www.webcafe.bg/sportcafe/futbol-svyat/id_253702127_V_tsvetovete_ni_ima_cherno_no_za_nas_igrayat_samo_beli
5. https://www.mediapart.fr/en/journal/france/020315/racism-main-jobs-obstacle-frances-second-generation-immigrants
6. http://www.novsport.com/news142270_1.html
7. https://gong.bg/football-sviat/francia/skandal-rasizym-raztyrsi-pari-sen-zhermen-513858
8. https://www.dailymail.co.uk/sport/football/article-2569259/Samuel-Etoo-laughs-remarks-Jose-Mourinho-questioning-age.html
9. https://www.telegraph.co.uk/sport/football/teams/england/8811144/Bulgaria-denies-racist-abuse-of-England-players-during-Euro-2012-qualifier-in-Sofia.html
10. https://offnews.bg/futbol/v-split-levskarite-sa-fashisti-pochitat-arkan-mladich-i-hitler-660216.html
11. https://btvnovinite.bg/bgfootball/lishiha-iliyan-stoyanov-ot-quot-levski-quot-ot-sstezatelni-prava-za-3-macha.html
12. https://gong.bg/bg-football/vtora-liga/kapitanyt-na-bylgariia-obizhdal-veteran-s-majmuna-432169
13. https://www.gol.bg/za-rss/2019-05-06/rasistki-skandal-napadatel-na-septemvri-vikal-cherna-HYPERLINK "https://www.gol.bg/za-rss/2019-05-06/rasistki-skandal-napadatel-na-septemvri-vikal-cherna-maymuna-na-as-na-loko-plovdiv"maymuna-na-as-na-loko-plovdiv
14.https://www.dnevnik.bg/sport/2014/10/30/2410090_aleksandur_tonev_e_nakazan_za_sedem_macha_zaradi/
15. https://topsport.bg/slavia/ventseslav-stefanov-za-omar-abud-nagliyat-keniets-prezira-balgariya-toy-e-sram-za-futbola.html