РУСКА РУЛЕТКА | мисляФУТБОЛ
top of page

РУСКА РУЛЕТКА

публикувано на 1 Април, 2020 / Четеш за 6 минути

Левулинова киселина.

 

Формулата ѝ е CH3C(O)CH2CH2CO2H.

 

Представлява органично съединение, класифицирано като кетокиселина, което е разтворимо във вода и полярни органични разтворители. Получава се най-просто казано при разграждането на целулоза. В исторически план за първи път веществото е споменато още през 1840г. от Джерардъс Джоханъс

материал на

Владимир Николаев

( гост-автор )

Мюлдер, който го синтезира чрез нагряване на фруктоза със солна киселина. Съединението вече е добре познато през 1870г., но никога не се е достигало до масовото му производство и употреба. Първата търговска продукция на левулинова киселина започва като прекъснат процес в автоклав през 40-те години на миналия век. През 1953г. американска компания разработва непрекъснат процес за производството на левулиновата киселина, а 3 години по-късно съединението е обявено за вещество с висок потенциал.

 

През 2004г., след скрининг на около 300 вещества, министерството на енергетиката на САЩ обявява левулиновата киселина за едно от 12-те вещества, потенциално стоящи в основата на бизнеса с биорафинериите, като суровина.

-   -   -

Има нещо необичайно в Матийо Фламини. Той винаги е бил футболист от типа незабележими трудоваци, на които се налага да вършат черната работа на терена, благодарение на което блестяха звезди като Тиери Анри, Робин Ван Перси, Инзаги, Шевченко, Роналдиньо, Ибрахимович и т.н. Фламини е и един от малкото футболисти играли в едни от най-големите отбори в света, за които не са плащани трансферни суми през цялата им кариера.

91833237_3826554554052040_61845354348659

Роден и израсъл в Марсилия, той е продукт на школата на бяло-сините. Дебютира през сезон 2003-2004, като веднага прави добро впечатление и записва 14 мача. През този сезон Олимпик Марсилия достига финала за купата на УЕФА (загубен от Валенсия), а представянето на Фламини в турнира привлича вниманието на големите европейски грандове. Въпреки, че има устна договорка с ръководството на „марсилци“ за дългосрочен контракт, Фламини отказва да подпише договора и преминава като свободен агент в Арсенал през лятото на 2004г. По-късно от УЕФА нареждат на Арсенал да плати компенсация на Марсилия в размер на 480 000 евро, тъй като Фламини е продукт на школата на Олимпик. Това са и единствените пари, плащани за него в цялата му кариера. 

 

В първия си период при „артилеристите“, най-голямото постижение на Фламини е достигането до финала на Шампионска Лига, загубен от Барселона през сезон 2005/06г. Следва свободен трансфер в италианския Милан, където Фламини прекарва 5 сезона и печели една титла на Италия – сезон 2010/11г.

 

Нов свободен трансфер го връща в Арсенал, където в периода 2013-16г. печели две поредни купи на футболната асоциация и една „къмюнити шийлд“. Разбира се, със свободни трансфери Фламини записва един сезон в Кристъл Палас и два в испанския Хетафе в заника на футболната си кариера. Той има и 3 мача за националния отбор на Франция. Най-големият си футболен успех французинът записва в периода си в Италия, където (както стана ясно) успява да стане шампион. По това време се случва и нещо, което Фламини пази в тайна 7 години, като не казва дори на най-близките си хора.

Levulinic_acid.svg.png

левулинова киселина

На едно от поредните светски събития, посещавани от бизнесмени и хора от света на спорта и шоубизнеса, Фламини се запознава с Паскуале Граната. Двамата са ентусиасти, веднага си допадат и стават приятели. Паскуале се интересува от проблема с климатичните промени и природосъобразния начин на живот, а както се оказва на Фламини също не му е безразлична темата. Двамата решават да основат компания, чиято мисия да е свързана с откриването на алтернативни варианти на петролните продукти. Компанията се казва GF Biochemicals и стартира през 2008г.

 

Двамата се срещат с учени, според които бъдещето е в левулиновата киселина и с нея може да се постигне голям пробив. Компанията на Фламини и Паскуале финансира проучвания в тази посока, като през 7-те години работа те си партнират с Политехническия университет в Милано и Университета в Пиза. Всичко това Фламини пази в тайна цели 7 години, като не казва дори на съпругата си. Родителите му пък разбират на 6-тата година от начинанието. След около 5 милиона инвестиция и 7 години научен труд, през 2015 година от GF Biochemicals обявяват, че те са първият в света масов производител на левулинова киселина, която може да се използва като заместител на петролните продукти.

91700081_3826588024048693_90274243244573

Фламини и Граната

Като част от стратегията си, на следващата година Фламини и Граната придобиват американската компания Segetis inc - лидер в производството на производни на левулиновата киселина. Според различни източници, пазарът който атакуват Фламини и съдружникът му е на стойност 20-30 милиарда паунда, което отключва лавина от статии в световните медии, твърдящи, че французинът е милиардер и че е най-богатият футболист на планетата. Той публично отрече да притежава 20 милиарда, пояснявайки, че има разлика между това на колко се оценява дадена индустрия и колко може да печели само една компания, оперираща в бранша. Французинът сподели и съжалението си за тази шумотевица, защото не се е включил в този бизнес заради парите.

Отношението му към био тематиката се проявава и в други начинания. Той е сред създателите на първата в Европа магистърска степен, посветена на био-икономическото образование, в партньорство с италианската банка Intesa Sanpaolo, компанията за биопластмаса Novamont и университетите на Неапол, Торино, Милано и Болоня. Освен това Матийо Фламини е и съосновател на първото в света електронно списание, изцяло посветено на био света и екологичната устойчивост. В момента французинът може и да няма милиарди в сметката си, но по всичко личи, че е въпрос на време той да се превърне в първия в света футболист милиардер.

 

 

 

 

В едно от интервютата си Матийо заявява, че с Паскуале все още си задават въпроса "ЗАЩО". Толкова много хора са опитали и са се провалили. Защо точно те? Дали всичко е въпрос на късмет или пък ключът към успеха им е работа, постоянство и вяра. Дали всичко е предначертано?

 

Може би всяка инвестиция е игра на руска рулетка и поне един на всеки шестима просто е изтеглил късата клечка.

Прочети и 2-ра част на 'Руска Рулетка' , посветена на един от съотборниците на Фламини в Арсенал - Емануел Ебуе

Брой посетители:

Мнението ТИ е важно !

Коментирай, сподели

Новите неща директно
в пощата ти !

Готово !

(благодарим за доверието)

Помогни на проекта

patreon-icon-png-29.png

follow us  >

  • mislqFUTBOL at Instagram
  • mislqFUTBOL at Twitter
  • mislqFUTBOL at YouTube

Лев Яшин прекарва цялата си професионална кариера в Динамо (М) !

 

Печели 5 пъти титлата и 3 пъти купата на страната с отбора

paper-texture-FUN-FACT.jpg

 FUN 
FACT

Георги Аспарухов има 18 мача и 19 гола в КЕШ и КНК с екипите на Левски и Ботев (Пд)

 

Освен това е голмайстор на КНК през 1963 г.

bottom of page