Най-големите трансферни 'бомби' на... | мисляФУТБОЛ
top of page

Най-големите трансферни 'бомби' на отборите от Висшата лига

публикувано на 31 Октомври, 2020 | Четеш за 13 минути

Лятото винаги е период на вълнения за футболния фен. Трансферният прозорец непрестанно приковава вниманието и силно разпалва чувствата и фантазиите. Всички се надяваме неуморната работа на скаути, треньори и мениджъри да бъде плодотворна (най-вече за нашият любим отбор, разбира се).

 

 

Любимата на всички Премиършип е пълна

материал на Иван Маслинков

с играчи, пристигнали с тежестта на огромни очаквания, но понякога въпреки големите знания, усилия и пари хвърлени за привличането им, резултатите са незадоволителни, а в някои случаи дори откровено разочароващиВ този материал ще разгледаме точно най-слабите трансфери на всичките двадесет отбора в тазгодишното издание на Висшата лига.

1 . Арсенал – Хенрих Мхитарян

 

При червено-белите от Лондон е трудно да се посочи един скъп и известен играч, който да е абсолютен провал. За сметка на това не липсват такива, пристигнали с големи надежди и продължаващи да играят за отбора, без да му помогнат да се развие.

 

За големи разочарования могат да бъдат посочени Гранит Джака, Месут Йозил, но за мен номер едно е Хенрих Мхитарян. За него не бе платена трансферна сума (което е придимство), но той е част от сделка в която е разменен за най-добрия футболист на тима по това време – Алексис Санчез, затова и големите очаквания към него са оправдани. Арменецът обаче не успява да им отговори подобаващо - въпреки добрия си старт, той често е жертва на контузии и когато е на терена често е незабелижим. Остава в отбора само сезон и половина преди да бъде преотстъпен на Рома, а през това лято Арсенал дори се съгласиха да му прекратят контракта, само за да го махнат от тима, след като никой не се съгласи да плати каквато и да е цена за него.

122935459_5332240616816752_4434357152216

2. Астън Вила – Бошко Балабан

 

Виланите са отбор който сякаш обича да хвърля пари на вятъра и да не си взима поука. Те пропиляха немалки суми за играчи като Дарън Бент и Рос Маккормак, но трудно някоя покупка може да е по-лоша от тази на Бошко Балабан. Привлечен за 6 милиона паунда през 2001 година, за него се смята, че ще помогне значително в развитието на тима. Две години и половина по-късно контрактът му е прекратен, след като изиграва само осем мача (седем от които като резерва) и не отбелязва нито един гол. И до ден днешен той е считан за един от най-лошите трансфери в историята на английския футбол.

 

Има ли нужда да казваме нещо повече за тази сделка?

 

 

 

3. Брайтън и Хоув Албиън – Юрген Локадия

 

Брайтън започнаха да харчат по-големи суми едва през последните няколко години, след като влязоха във Висшата лига. През 2017-та дават 17 милиона евро за талантливия нападател на ПСВ Айндховен - Юрген Локадия. На холандеца се възлагат големи надежди, но той бележи само 6 гола за 43 мача и през 2019 е даден под наем на Хофенхайм. Там също не впечатлява с играта си и зимата е преотстъпен (с опция за закупуване) в американския Синсинати, но и те го връщат на Брайтън.

Прочети 'Болка в задника'

thumbnail.jpg

4. Бърнли – Бен Гибсън

 

Бърнли са друг отбор без традиции в безразборното харчене. Най-скъпият им трансфер е и най-лошия. Преди началото на сезон 2018-2019 те привличат английския защитник Бен Гибсън за почти 17 милиона евро. В следващите две години той играе само в един мач от Висшата лига и в едва 6 във всички турнири. През целия изминал сезон е взел участие само в една среща, още в средата му заявява желание да напусне и получава разрешение да тренира с бившия си отбор Мидълзбро. Безспорно, един напълно безсмислен трансфер.

 

5. Евертън – Дейви Клаасен

 

Сините от Мърсисайд платиха на Аякс цели 27 милиона евро за централния полузащитник. Той беше високо ценен и се предвиждаше да е следващия голям талант, излязъл от школата на холандския гранд. В Евертън обаче той е пълен провал: записва само шест срещи за отбора и е набързо продаден (на загуба от 13 милиона) във Вердер Бремен, след само един сезон в Англия.

 

6. Кристъл Палас – Кристиан Бентеке

 

Белгийският нападател може да бъде считан за провален трансфер на два отбора от Висшата лига – Палас и Ливърпул. Тъкмо след един слаб и невпечатляващ сезон при червените, той преминава в Кристъл Палас срещу 31 милиона евро (докато мърсисайдци плащат за него 46 милиона).

 

Справедливо е да отбележим, че първата му година на Селхърст Парк е прилична с 40 изиграни срещи и 17 гола. Следващите му три сезона обаче са под всякаква критика. В тях вкарва общо шест гола и след проста сметка излиза, че Палас са платили повече от милион за всеки от головете му (без да смятаме заплатата му). Не звучи като особено изгодна сделка.

7. Лестър – Ислам Слимани

 

Повечето трансфери на Лестър от последните години са сравнително успешни. След като спечелиха титлата, те се видяха с повече ресурси и започнаха да харчат смело, а когато пръскаш пари няма как да избегнеш поне една лоша сделка.

 

Тук идва Ислам Слимани. Закупен преди сезон 2016-17 за рекордните за клуба 30 милиона евро с пет годишен контракт, от него се очакваше да се превърне в наследник на Варди в атаката. Затова и през първия си сезон в Англия получава немалко шансове, но напълно разочарова с играта си. Отбелязва по-малко от десет гола и през следващия сезон почти не записва участия за тима. От тогава насам е отдаван три пъти под наем, а желаещи да го откупят липсват. Определено няма да е заместникът на Варди.

 

 

 

 

8. Ливърпул – Марио Балотели

 

При настоящите шампиони имаме голям избор от футболисти за които са пръснати куп пари и които показват, че въобще не са на нужното ниво. Най-очевидните избори са Андрю Керъл и Кристиан Бентеке, но лично за мен Марио Балотели е най-лошия трансфер на Ливърпул.

 

За него са дадени по-малко пари, но за сметка на това той идва с визитката на звезда – минал през Интер, Манчестър С., Милан и печелил не един трофей. Но при червените изиграва един от най-слабите сезони в кариерата си и то след като е взет за да замени Луис Суарез (след най-добрата година на уругваеца). Той е доведен без да е желан от мениджъра и това си личи ясно, успява да отбележи само един гол за висшата лига и веднага след края на сезона е пуснат под наем. Ако можем да кажем нещо положително за него в Ливърпул, то е, че поне не чухме да е правил някоя от обичайните си изцепки.

9. Лийдс – Томас Бролин

 

Лийдс имаха навика да хвърлят пари за множество футболисти, и то немалки суми, през 90-те и в началото на новия век. Когато правиш толкова сделки, няма как да не сбъркаш поне в няколко от тях.

 

Томас Бролин е един от най-ранните им провали. В началото на 90-те той е една от движещите сили на националния отбор на Швеция и през 1995-та англичаните плащат 4,5 милиона евро за него (голяма сума за онова време). След само 20 изиграни мача за тима и куп скандали с треньора и ръководството (за кофти шеги и неявяване на тренировки) той е пуснат под наем първо в Цюрих, а след това в Парма. Със сигурност той е не само най-лошия трансфер на Лийдс, но и един от най-лошите в историята на Висшата лига.

Прочети 'Футболисти, участвали във филми'

thumbnail.jpg

10. Манчестър Сити – Еляким Мангала

При огромните харчове на светлосините от Манчестър, човек би очаквал и доста гафове и разочарования, но реално те са много малко, а нашия избор е само един - Еляким Мангала. Той пристига през 2014-та срещу сумата от 42 милиона евро, за да се превърне в наследник на остаряващия Винсент Компани. За да сме честни, той никога не беше трагичен, просто не беше на нужното ниво. Получаваше шансове в продължение на 2 години, но така и не успя да се пребори за титулярно място. От там насетне бе пускан под наем до изтичането на контракта му през 2019-та, а клуба дори не успя да си върне и част от парите дадени за него.

 

 

 

 

11. Манчестър Юнайтед – Алексис Санчес

Рядко една сделка във футбола е толкова неблагоприятна и за двете страни колкото размяната на Алексис Санчес с Хенрих Мхитарян. Все пак сякаш Манчестър Юнайтед изтеглиха късата клечка. Те уредиха една от големите звезди на Висшата лига и му плащаха подобаваща заплата, очакванията бяха с него да се издигнат на следващото ниво и да се борят за трофеи.

 

Нищо от това обаче не се случи. Чилиецът игра посредствено и за две години в отбора отбеляза само 5 гола в 32 мача. След това е отдаден под наем на Интер, където по-късно преминава за постоянно със свободен трансфер. Наскоро Санчес разказа, че е съжалил за отиването си в Манчестър още след първата тренировка и е искал да се махне веднага. Вероятно повечето фенове на тима споделят мнението му и щяха да се радват да не го бяха виждали с червената фланелка въобще.

 

12. Нюкасъл - Майкъл Оуен

 

Най-скъпият трансфер в историята на Нюкасъл, бразилският нападател Жоелинтон, изглежда като една много лоша сделка до момента – 44 милиона евро за 1 гол в 44 мача. Въпреки това той е млад играч, който все още има шанс да се докаже.

 

Майкъл Оуен, от друга страна, все още е втората им най-голяма покупка и бе пълно разочарование. За разлика от бразилеца, по време на трансфера си той бе една от най-големите звезди във футбола и пристигна от Реал Мадрид, за да помогне на отбора отново да се бори за класиране сред първите в лигата. Той обаче често се контузва през първите два сезона, а в другите два играе редовно но рядко бележи. За четири години отбелязва едва 30 гола, доста под очакваното, и наистина рядко показва класата заради която е привлечен, а отборът дори изпада в Чемпиъншип.

13. Саутхамптън – Дани Освалдо

 

Светците имат добра трансферна политика, особено за отбор от средата на таблицата. Те дават прилични суми за футболисти, но през последното десетилетие успяват да ги продават на огромна печалба. Примери за това са Върджил ван Дайк, Садио Мане и Люк Шоу.

 

Когато водиш такава политика, няма как да избегнеш някоя и друга издънка, като Дани Освалдо например. Той е закупен за над 15 милиона евро от Рома (с още 2 милиона заложени като бонуси), събирайки се отново с мениджъра си от Еспаньол. Роденият в Аржентина футболист не се справя с английския футбол, който определя като твърде физически и твърд. Изиграва само 13 мача за отбора с 3 вкарани гола. Престоят му ще бъде запомнен само със скандали и сбивания с противници и съотборници. След три години под наем в различни отбори, където също е пълна резерва, светците прекратяват контракта му. Силно се съмнявам Рома да са получили бонусите.

 

 

 

 

 

14. Тотнъм – Роберто Солдадо

Шпорите направиха доста добри покупки с парите получени от Реал Мадрид за Гарет Бейл, но испанският нападател Солдадо не бе една от тях. След впечатляващ престой във Валенсия, за него бяха платени 30 милиона евро през 2013-та година, чупейки рекорда за най-скъп трансфер на клуба. Той трябваше да поведе атаката и да бележи гол след гол, но попаденията така и не дойдоха (52 мача със 7 гола в лигата).

 

След само два сезона е продаден с голяма загуба на Виляреал, а на клуба се налага да разчита на таланта от школата Хари Кейн . . .

 

 

 

 

15. Уест Бромич – Оливър Бърк

 

Уест Бромич имат богат опит в привличането на неподходящи и слаби футболисти. Положителното е, че за голяма част от тях са платени малки или никакви суми, но през 2017-та те превърнаха Оливър Бърк в най-скъпия шотландски футболист, плащайки над 15 милиона евро за него. Срещу това той изиграва само 24 мача (1 гол) за 3 години. След сезон и половина в клуба Бърк е пуснат два пъти под наем, а феновете призовават шефовете на Уест Бром да се отърват от него, наричайки го най-лошия трансфер в историята на отбора. Желанието на почитателите се изпълва след като той е използван за разменна монета за Калъм Робинсон, от Шефилд Юнайтед.

Прочети 'Къде са спящите гиганти на английския футбол (част 2)'

thumbnail.jpg

16. Уест Хем Юнайтед – Андрий Ярмоленко

Уест Хем или нямат никакъв късмет със своите нападатели или просто не знаят как да ги избират. През последните години те купиха не един футболист за върха на атаката си, но всичките разочароват. Всеки един от Енер Валенсия, Чичарито, Андрю Карол или Себастиан Алер лесно би могъл да се счита за един от най-лошите им трансфери, след огромните суми дадени за тях и посредствените резултати.

 

Въпреки това, реших да погледнем на въпроса от един по-различен ъгъл и избрах украинското крило Андрий Ярмоленко. За да сме честни, той всъщност е един от най-добрите футболисти на отбора, когато е на терена. А това се случва рядко. В Динамо Киев той бе твърд титуляр и не се контузваше редовно. След пристигането си в Лондон обаче, украинецът вече получи две тежки контузии и за две години е изиграл едва 34 мача във всички турнири (твърде малко срещу платените 20 милиона евро). Здравословните проблеми повлияват и на представянето му, той така и не успява да навлезе в форма и да покаже постоянство.

 

Все пак сега предстои нов сезон, Ярмоленко е здрав и има шанс да покаже, че си е заслужавал немалката трансферна сума.

 

 

 

 

17. Улвърлхамптън – Роджър Джонсън

При вълците е почти невъзможно да се избере най-лош трансфер, те просто нямат някоя голяма издънка. Повечето от взетите се справят поне прилично и помагат на отбора. Спрях се на централния защитник Роджър Джонсън, защото през двата сезона когато той е един от основните играчи и капитан на тима, 'вълците' изпадат два пъти поред. През това време той се забърква и в скандали след явяване пиян на тренировки и проблеми със съотборници. След втората година в отбора, Джонсън изпада от състава, повече дори не получава номер за игра и е пуснат два пъти под наем, преди контракта му да бъде прекратен.

 

 

 

 

18. Фулъм – Константинос Митроглу

 

Историята на гръцкия нападател вече ще ни звучи позната. Закупен през зимата на 2014-та за рекордните за Фулъм 15.2 милиона евро, на него са възложени голяма част от надеждите на отбора за оцеляване във Висшата лига. Той пристига в Лондон след 3 добри сезона за Олимпиакос и се очаква да продължи да бележи редовно и в Премиършип. Нищо не се случва по план, контузиите го преследват и не успява да влезе във форма. Участва само в три мача до края на сезона, от които само един като титуляр, без да успее да се разпише. След само половин сезон в Англия е върнат на Олимпиакос под наем и така и не се завръща във Фулъм.

122994462_5332462490127898_5632806467083

19. Челси – Фернандо Торес

Можеше ли да е някой друг? Едва ли. Сините от Лондон платиха на Ливърпул 58.5 милиона евро за него. Той бе считан за най-добрия нападател в света, бележещ гол след гол и бе пълно разочарование в Челси.

 

В нито един от петте си сезона в Лондон не успява да вкара дори 10 гола в лигата и за целия си престой бележи 45 гола, далеч под очакваното за такъв футболист. Много фенове на отбора вярват, че парите дадени за него си заслужават дори само заради гола срещу Барселона. Само това обаче не е достатъчно на това ниво, мое мнение разбира се . . .

 

 

 

 

20. Шефилд Юнайтед – Оли Макбърни

Шефилд Юнайтед не са отбор който хвърля купища пари за футболисти и нямат богата история в глупавите трансфери. Основата на сегашния им състав бе изградена в Чемпиъншип. Те разчитат повече на добра стратегия и иновативната си тактика, отколкото на звезди. Оттам и трудността да се посочи определен трансфер - пълен провал, но досега третата най-скъпа покупка в историята им не изглежда като особено добра сделка.

 

За шотландския нападател са платени почти 20 милиона паунда и то без потенциалните бонуси. Срещу това той отбеляза едва 6 гола в 40 мача във всички турнири, не особено впечатляващо срещу дадените пари. Въпреки това, Макбърни е в отбора само от сезон и пред него има време да се превърне в история на успеха.

Кои са според вас са най-лошите трансфери на отборите във Висшата лига?

 

С кои от изброените сте съгласни и къде не съм прав?

използвани материали:

en.wikipedia.org

www.transfermarkt.com

хареса ли ти статията ?

'последвай' автора !

Пълен боклук :(Не особено...СредноДа, донякъдеДа, много!
Брой посетители:

Мнението ТИ е важно !

Коментирай, сподели

Новите неща директно
в пощата ти !

Готово !

(благодарим за доверието)

Помогни на проекта

patreon-icon-png-29.png

follow us  >

  • mislqFUTBOL at Instagram
  • mislqFUTBOL at Twitter
  • mislqFUTBOL at YouTube

Лев Яшин прекарва цялата си професионална кариера в Динамо (М) !

 

Печели 5 пъти титлата и 3 пъти купата на страната с отбора

paper-texture-FUN-FACT.jpg

 FUN 
FACT

Георги Аспарухов има 18 мача и 19 гола в КЕШ и КНК с екипите на Левски и Ботев (Пд)

 

Освен това е голмайстор на КНК през 1963 г.

bottom of page