Къде са спящите гиганти на английския футбол (част 2) ?
публикувано на 28 Април, 2020 / Четеш за 5 минути
Като родина на футбола, Англия притежава най-разнообразната и интригуваща история в много отношения. Настоящата поредица, както личи от заглавието, изследва една от многобройните причини за колорита на футболния живот на острова - отборите със славно минало, но не толкова бляскаво настояще, или тъй наречените 'спящи гиганти'.
материал на
Костадин Иванов
( гост-автор )
След като в първата част на материала разгледахме 3 от исторически великите английски клубове (Астън Вила, Лийдс и Шефилд Уенсдей), днес продължаваме поредицата с нови два значими отбора, малко или повече споделящи същата съдба.
БЛЕКБЪРН РОУВЪРС
Шампион на Първа Дивизия - 1911/12, 1913/14
Висша Лига - 1994/95
Купа на ФА - 1883/84, 1884/85, 1885/86, 1889/90, 1890/91, 1927/28
Купа на Лигата - 2001/02
Купа Чарити Шийлд - 1912
Блекбърн Роувърс е единственият клуб в нашата класация, печелил отличието от най-висок ранг на английския футбол, откакто то носи името „Висша лига“. След две титли от някогашната елитна „Първа Дивизия“ в началото на 20-ти век, Роувърс изненада футболните среди печелейки титлата през 1994/95. Това несъмнено е един от най-неочакваните триумфи на най-високо ниво в модерната епоха на футбола. Заедно с неотдавнашния успех на Лестър Сити, Блекбърн е единственият клуб извън „голямата шестица“ на Англия, успявал да спечели „Висшата Лига“ от създаването й преди 27 години. Роувърс дори завърши само на една точка зад Манчестър Юнайтед през сезон 1995/96 г., а тогавашният успех на отбора до голяма степен се дължеше на една млада по това време надежда - Алън Шиърър и неговото забележително постижение от 34 гола в лигата.
Блекбърн също така се нарежда на престижното пето място в списъка с победителите в турнира за Купата на ФА (с 6 отличия), но от вече близо век не е печелил състезанието.
Къде са Блекбърн Роувърс сега?
Подобно на много от другите спящи гиганти на английския футбол, Блекбърн Роувърс страда от силно изразена нестабилност в последно време. Откакто бе поет от „V H Group“ (през 2000 г.), по всичко изглежда, че клубът върви в низходяща посока по спиралата. Способността на индийския конгломерат „Venky“ да управлява клуба е постоянно поставяна под въпрос както от феновете, така и от медиите. Въпреки че собствениците на клуба остават категорични, че искат най-доброто за отбора, според мен провалът им до момента доведе до известна дисхармония между тях и привържениците. След отпадането си от Висшата Лига през 2012 г., Роувърс не е успявал да завърши по-високо от осмото място в таблицата на „Чемпиъншип“, а съвсем наскоро дори се наложи клуба да прекара и един сезон в „Лига 1“.
Тази кампания не се развива никак по-различно - 14 победи и 11 загуби до този момент - десето място в класирането. Точно поради тази несигурност около клуба, играчи от голям калибър (които по-рано в отбора не липсваха) не могат да бъдат привличани, а това в крайна сметка се отразява доста негативно върху представянето.
От разгледаните в тази статия клубове, твърдо бих казал - Блекбърн е с най-малка вероятност да се завърне в „елита“ в близко бъдеще. При сегашните собственици в клуба цари силен безпорядък и много неща трябва сериозно да се променят, преди отборът да се превърне в претендент за класиране във Висшата лига.
НОТИНГАМ ФОРЕСТ
Шампион на Първа Дивизия - 1977/78
Купа на ФА - 1958/59, 1997/98
Купа на Лигата - 1977/78, 1978/79, 1988/89, 1989/90
Купа Чарити Шийлд - 1978
Купа на европейските шампиони - 1978/79, 1979/80
Суперкупа на Европа – 1979
За финал на нашият анализ ще разгледаме един емблематичен за английския футбол отбор, а именно Нотингам Форест. Забележителната трансформация на Нотингам, от средняшки отбор, подвизаващ се във второто ниво на английския футбол до европейски шампион (в период от само три години), все още е една от най-разказваните истории във футболните среди днес. Под ръководството на емблематичния мениджър Брайън Клъф и неговият помощник Питър Тейлър, клубът от „Ийст Мидландс“ доминира както английския, така и европейския футбол в края на 70-те. Форест печели промоция от „Втора Дивизия“ през 1977 г. и връхлита в тогавашния елит като буря, печелейки титлата на „Първа Дивизия“ още през дебютния си сезон. Тази титла автоматично означава, че клубът се класира за „Европейската купа“ (днешната Шампионска лига), но и нещо повече - Нотингам печели състезанието цели две години подред. Европейските титли на Нотингам Форест, заедно с триумфите на домашната сцена през същия този период, ще се помнят винаги от феновете на футбола като най-добрата ера на клуба.
Прочети 'Защо Барселона трябва да продължи да настоява за Неймар'
Какво се случва с Нотингам в момента?
Форест се задържа в „Чемпиъншип“ твърде дълго и сега участва в единадесетия си поред сезон във второто ниво в страната. След изпадането на клуба от елита през 1999 г., Форест е прекарал и три сезона в третото ниво. Клубът е в дълготрайна нестабилност, до голяма степен това се дължи на постоянната промяна в собствеността и управлението. Всъщност Форест понастоящем се ръководи от своя тринадесети поред мениджър в последните осем години. Такива чести промени извън терена несъмнено възпрепятстват напредъка на отбора и допринасят за текущото положение.
След две неуспешни кампании за плейофи (през 2009/10 и 2010/11), клубът не успя да завърши в челната шестица през последните осем сезона като взе участие в редица битки за оцеляване в дивизията. Въпреки това обаче, всички ние много добре знаем че мястото на Форест е във Висшата лига. Ако отборът все пак успее да се промъкне до елита, богатата им история несъмнено ще помогне за привличане на големи имена. Видяхме как това се случи с Уулвърхемптън миналия сезон. Вълците подписаха с редица играчи от най-висока класа след промоцията си във Висшата лига и клубът завърши на седмо място първия си сезон обратно в елита, като същевременно се класира и за Лига Европа. Ако Форест успее да направи така желания скок от „Чемпиъншип“ до „Висшата Лига“, то тогава клубът може за дълго да се наслаждава на престоя си в елита.
Нотингам Форест направи обещаващ старт на кампания 2019/20. Клубът се подсили с много свежи лица през летния трансферен прозорец, а новият мениджър Сабри Ламуши успя ефективно да ги включи в първия отбор. Към момента на „Сити граунд“ има оптимизъм и феновете са изпълнени с надежда. Форест за момента са пети и, ако продължават да поддържат добрите си представяния, биха си дали още един голям шанс за промоция.
Защото всеки от нас би се съгласил - Нотингам Форест ни липсва при големите!