Къде са те сега: всички носители... | мисляФУТБОЛ
top of page

Къде са те сега:
всички носители на
наградата "Golden boy" (част 2)

публикувано на 25 Януари, 2022 | Четеш за 10 минути

Предполагам всеки от вас е чувал за наградата „Golden Boy” (или “Златно момче”). Тя е своеобразен наследник на популярния в края на миналия век приз „Bravo” и се връчва на най-впечатляващия футболист до 21 години за изминалата календарна година. Победителят за 2021 е испанският халф на „Барселона” Педри, побеждавайки Джуд Белингам ('Борусия') и Джамал Мусиала от 'Байерн'.

материал на

Ивайло Младенов

Във втората част на този материал (линк към първа част) накратко ще ви разкажа какво се е случило с всеки един от носителите на „Golden Boy”, за годините от 2011 до 2020.

2011 година: Марио Гьотце

Юношата на „Борусия” (Дортмунд) определено бе един от диамантите на Юрген Клоп в състава, който спечели титлата в края на сезона. Техническият директор на немската футболна асоциация Матиас Замер пък определя плеймейкъра за „един от най-надарените таланти, които Германия е имала”. И мнозина от футболните фенове във федералната република биха се съгласили с него, дори и само заради гола в 113-тата минута, донесъл световната титла срещу Аржентина.

 

Но нека се върнем обратно към дните, когато нашият втори Марио в тази класация е все още обещаващ талант. Както обичайно се случва, „Байерн” (Мюнхен) отмъква поредния ключов играч от конкурентите си и на 23-ти април 2013 е обявено, че халфът ще премине при баварците за сумата от 37 милиона евро. На „Алианц Арена” Гьотце играе добре, но сякаш не успява да достигне нивото, което показва в „Борусия”. След 3 сезона с екипа на гранда от Мюнхен, немският национал се завръща обратно на „Сигнал Идуна Парк”, но нищо не е вече същото. Не спомага и факта, че през 2017 година е диагностициран с миопатия – метаболитно заболяване, нарушаващо нормалната функция на мускулните влакна. Все пак Гьотце играе още няколко сезона за „жълто-черните”, преди през октомври 2020 година да премине в холандския ПСВ.

2012 година: Иско

Роденият в Андалусия испански полузащитник прави първите си стъпки в професионалния футбол с екипа на „Валенсия”. Иско обаче играе предимно за „Б” тима на „прилепите” и през 2011 преминава в „Малага”, които по това време се борят за влизане в Шампионска Лига. Следващата година също е успешна за андалусиеца, впечатлявайки както на клубно, така и на национално ниво с екипа на Испания под 21 години. Това привлича интереса на „Реал” Мадрид и през 2013-та година халфът става част от „белия балет”.

 

Дебютът му е повече от мечтан, след като записва гол и асистенция при победата над „Бетис”. Въпреки това, изявите му през сезона са ограничени поради практикуваната от Анчелоти система 4-3-3. След това полузащитникът печели титулярно място, но впоследствие отново ролята му става все по-периферна.  Макар и двукратен шампион на Испания и 4-кратен победител в Шампионската Лига, Иско сякаш не оправдава очакванията към него. Според последните спекулации е все по-вероятно халфът да напусне „Сантияго Бернабеу”.

Mario-Goetz.jpg

2013 година: Пол Погба

Макар и най-малък от тримата братя Погба, Пол определено е най-успешният футболист от тях. Впечатляващ със своята физика и техника, французинът грабва окото на мнозина специалисти още докато е в академията на „Манчестър Юнайтед”. С оглед отказването на няколко ключови фигури (вкл. Пол Скоулс) и настъпилата криза в халфовата линия на „червените дяволи”, играчът очаква да получи шанс за изява. Дали заради недостатъчно игрово време или финансови причини, Погба отказва да подпише нов договор и агентът му Мино Райола урежда трансфер в италианския „Ювентус”. Именно изявите му в гранда от Торино, както и доброто му представяне на Световното за младежи до 21 години, са с основна заслуга за наградата „Златно момче”, а англичаните определено правят грешка с изпускането на младия талант.

 

След 4 последователни титли на Апенините, грешката обаче е поправена и Погба се завръща на „Олд Трафорд” срещу сумата от 105 млн. паунда. Там обаче сякаш световният шампион от 2018 все още не може да намери себе си и постоянство във формата си, което (в съчетание с неговата ексцентричност и постоянните заплахи за трансфер от Райола) правят оставането му в Манчестър все по-трудно.
 

 

 


2014 година: Рахийм Стърлинг

Роден в Ямайка, Стърлинг се мести при майка си в Лондон, когато е само на 5. След като играе няколко години за местни отбори, е забелязан от скаути на КПР. Впечатлявайки още тогава със своите скорост и техника, „Ливърпул” го привлича в състава си през 2012 за сумата от 450 000 паунда. В началото крилото играе предимно в мачовете от турнира Лига Европа, но в последствие си печели все по-основна роля, а в добавка и наградата за Млад играч на годината. 

 

Стърлинг заедно с Луиз Суарез и Даниел Стъридж формират убийствено нападение, но липсата на значими успехи кара крилото да търси нови възможности. След тежки преговори между „Ливърпул” и „Манчестър Сити”, английският национал се озовава на стадион „Етихад” срещу рекордната по това време за английски играч сума от 44 млн. паунда. Раздялата е приета тежко от страна на „мърсисайдци”, тъй като клуба винаги е подкрепял играча, дори след обвиненията срещу насилие над приятелката му и няколко други момичета.


Макар и все още замесвайки се в някой и друг дребен скандал, Стърлинг продължава с добрите игри, както с екипа на „гражданите”, така и с националния на страната си.

 

 

2015 година: Антони Марсиал

Продукт на прочутата академия на „Олимпик” (Лион), Марсиал привлича светлините на прожекторите след преминаването си в „Монако”.  През сезон 2014/15 французинът вкарва общо 12 гола и запалва интереса на „Манчестър Юнайтед”. „Червените дяволи” плащат сумата от 36 млн. паунда, която може да достигне 58 млн. с бонусите. Това прави Марсиал най-скъпият тийнейджър по това време и в действителност в началото нападателят сякаш оправдава очакванията към него. В последствие обаче няколко контузии, както и смяната на няколко мениджъра, сякаш спират развитието на голмайстора. В момента Марсиал е с периферна роля в състава на 20-кратните шампиони на Англия, но бъдейки само на 26, кариерата му все още не изглежда приключила.

 

 

 

 

 

 

 

Прочети 'Къде са те сега: Всички носители на наградата „Golden Boy“ (част 1)'

или пък 

'Епопеите на българските отбори в европейските турнири'

thumbnaill.jpg

2016 година: Ренато Санчес

Впечатлявайки на Европейското за младежи до 17 години и печелейки дубъл с екипа на „Бенфика” през сезон 2015/16, бъдещето пред Ренато Санчес изглежда повече от обещаващо. През 2016-та, само на 18 години, Санчес е включен в състава на „мореплавателите” за Европейското във Франция, чупейки рекорда на Кристиано Роналдо за най-млад португалец на голямо първенство. Взимайки участие в 4 мача по пътя към европейската титла (включително, печелейки наградата за Играч на мача при победата над Хърватия на 1/8 финалите), юношата на „Бенфика” печели приза за „Златно момче“.

 

Въпреки страхотната си форма, в новия си клуб (немския „Байерн”) халфът е далеч от познатото си ниво. Интеграцията в Германия за португалеца е трудна и през 2017 преминава под наем в „Суонзи”. Там обаче европейския шампион от 2016 се представя ужасяващо и най-запомнящият му момент остава пас към рекламните пана на стадиона. След още няколко колебливи сезона на „Алианц Арена”, Ренато Санчес преминава във френския „Лил”. Въпреки трудното начало при „песовете“, той се утвърждава в тима и във втория си сезон печели френския шампионат, привличайки отново интереса на европейските грандове.
 


2017 година: Килиан Мбапе

Роденият през 1998-ма година е едно най-актуалните имена, що се отнася до обещаващи таланти. Юноша на „Монако”, Мбапе прави дебюта си за „монегаските” на едва 16-годишна възраст. През сезон 2016/17 пък роденият в Париж нападател прави фурор, редом до Фалкао, и със своите общо 56 гола през сезона завоюват титлата във френското първенство.  Качествата му естествено не остават незабелязани и, след като дебютира за националния отбор на Франция и печели наградите за Най-добър млад играч в Лига 1 и „Златно момче”, Мбапе преминава в ПСЖ срещу сумата от 180 млн. евро, превръщайки се в най-скъпия тийнейджър и втория най-скъп трансфер въобще.

 

Във френската столица Килиан Мбапе продължава с добрите изяви, вкарвайки 21 гола в 44 мача и печелейки требъл. През следващата 2018 година пренася добрите си игри и на международно ниво, имайки ключова роля при спечелването на Световното в Русия. През изминалото лято „Реал” (Мадрид) се опита да привлече нападателя в редиците си, като според слухове предложената сума е била в размер на 200 млн. паунда, въпреки оставащата едва година от контракта на французина. От ПСЖ обаче не бяха склонни да пуснат нападателя си и така футболистът ще носи екипа на парижани поне още няколко месеца.
 


2018 година: Матайс де Лихт

Защитникът прави дебюта си за „Аякс” през 2016, но едва през 2017 (след продажбата на Давинсон Санчез) става титуляр в отбраната на амстердамския гранд. Де Лихт е неизменен титуляр с червено-белия екип, а през 2018 става и най-младият капитан в историята на нидерландците. Добрите му изяви му носят и наградата „Златно момче”, като това е и първият път, в който призът е връчен на бранител.

 

Дебютът му за „лалетата” през март 2017 обаче е далеч от мечтан. Макар и най-младият играч стартирал за Нидерландия от 1931 година насам, де Лихт е засипан с критики, след като именно неговите колебливи изяви са причина за загубата с 2-0 от България, в квалификационна среща за Световното през 2018.  Спас Делев обаче остава само лош спомен в главата на играча, след като през сезон 2018/19 е част от правещия фурор в Шампионската Лига тим на „Аякс”. През април 2019 защитникът има ключова роля при победата на ¼ финалите над италианския „Ювентус”, вкарвайки победния гол. Именно „бианконерите” са и неговия следващ отбор, след като през 2019 „старата госпожа” плаща впечатляващите 75 млн. евро за него.

Kylian_Mbappe.jpg

2019 година: Жоао Феликс

Макар и юноша на „Порто”, португалският техничар прави дебюта си в португалското първенство с екипа на големия враг „Бенфика”. В единствения си сезон с екипа на „лисабонските орли”, Жоао Феликс отбелязва 20 гола (като дебютното му попадение е в Дербито на Лисабон) и печели титлата. Като клуб, който винаги взима скъпо за талантите си, „Бенфика” измъква 125 млн. евро от испанския „Атлетико”, които търсят заместник на напусналия Антоан Гризман. Сумата е както рекорден изходящ трансфер за клуба от португалската столица, така и рекордна сума платена от „дюшекчиите”.

 

Бидейки вторият най-скъп тийнейджър в света на футбола (след Мбапе), очакванията сякаш натежават върху плещите на Феликс и той не показва най-добрите си игри. Въпреки колебливите си изяви, през сезон 2020/21 печели Ла Лига и записва дебютно попадение с екипа на Португалия.
 


2020 година: Ерлинг Халанд

Син на Алф-Инге Халанд, норвежецът и Мбапе са хората, от които се очаква да бъдат наследниците на Лионел Меси. Истински хищник в наказателното поле, таранът привлича вниманието върху себе си още през 2019 година, когато отбелязва 9 гола във вратата на Хондурас, в среща от Световното за младежи до 20 години и става голмайстор на турнира. Кариерата си на клубно ниво започва в „Брине”, а през 2017 (на 16-годишна възраст) е привлечен в „Мьолде”. По време на втория си сезон в норвежкото първенство, роденият в Лийдс нападател вкарва 12 гола, което му печели и наградата за най-добър млад играч в местното първенство.

 

Истинската слава обаче го застига през 2019, когато записва 29 гола в 22 мача за РБ (Залцбург), включително 10 попадения в ШЛ, а сред „жертвите” му са „Ливърпул” и „Наполи”. Макар да е цел на почти всички европейски грандове, следващият отбор на Халанд е „Борусия” (Дортмунд), тъй като норвежецът смята немския клуб за мястото, където би получил достатъчно игрово време на високо ниво.

 

В първия си пълен сезон с екипа на „жълто-черните” нападателят става голмайстор на Шампионска Лига с 10 гола, а в Бундеслигата отстъпва единствено на Роберт Левандовски. Към момента на писането на тази статия, статистиката на клубно ниво на тази същинска голова машина е доста впечатляваща – 180 гола в 139 мача, а в добавка още 12 гола в 15 мача с екипа на Норвегия. Това, от своя страна, е както отлична новина за неговия агент Мино Райола, така и сигнал към европейските футболни колоси, че следващата футболна суперзвезда е вече на голямата сцена.
 

thumbnail.jpg

хареса ли ти статията ?

'последвай' автора !

Пълен боклук :(Не особено...СредноДа, донякъдеДа, много!
Брой посетители:

Мнението ТИ е важно !

Коментирай, сподели

Новите неща директно
в пощата ти !

Готово !

(благодарим за доверието)

Помогни на проекта

patreon-icon-png-29.png

follow us  >

  • mislqFUTBOL at Instagram
  • mislqFUTBOL at Twitter
  • mislqFUTBOL at YouTube

Лев Яшин прекарва цялата си професионална кариера в Динамо (М) !

 

Печели 5 пъти титлата и 3 пъти купата на страната с отбора

paper-texture-FUN-FACT.jpg

 FUN 
FACT

Георги Аспарухов има 18 мача и 19 гола в КЕШ и КНК с екипите на Левски и Ботев (Пд)

 

Освен това е голмайстор на КНК през 1963 г.

bottom of page