Къде са спящите гиганти... | мисляФУТБОЛ
top of page

Къде са спящите гиганти на английския футбол?

публикувано на 16 Април, 2020 / Четеш за 8 минути

Английският футбол е пленил целия свят и може да се похвали със своята огромна и богата история. Понастоящем много от най-успешните клубове в страната се намират в по-ниските дивизии, докато клубовете, радващи се на сравнително скорошни успехи, са окупирали върховете на Висшата лига.

С вас ще разгледаме някои случаи на,

материал на

Костадин Иванов

( гост-автор )

както са наричани от футболната гилдия, „спящи гиганти“ - отбори с богата история, които се още си остават много популярни сред местните привърженици, но чиито изяви на терена през последните години не отговарят на славното им минало.

Толкова много големи имена живеят футболен живот извън Висшата лига, като неизменно сред тях има някои интересни данни относно възможностите и шансовете на всеки споменат отбор през 2019/20.

И така, нека нашето препускане из английските футболни дивизии започне сега:

АСТЪН ВИЛА

Шампион на Първа Дивизия - 1893/94, 1895/96, 1896/97, 1898/99, 1899/00, 1909/10, 1980/81

Купа на ФА - 1886/87, 1894/95, 1896/97, 1904/05, 1912/13, 1919/20, 1956/57

Купа на Лигата - 1960/61, 1974/75, 1976/77, 1993/94, 1995/96

Суперкупа на Англия - 1981

Купа на европейските шампиони - 1981/82

Суперкупа на УЕФА – 1982

Астън Вила е един от най-титулуваните „спящи гиганти“! Клубът от втория по големина град в Англия има във витрината си цели седем отличия от старата Първа Дивизия (сегашната Висша лига), като през годините са добавили и общо 12 отличия от домашните купи. Впечатляващата история на Вила на най-високо ниво означава, че клубът е на пето място в списъка с носителите на титлата на Англия за всички времена (нареждайки се гордо зад днешните гиганти - Манчестър Юнайтед, Ливърпул, Арсенал и Евертън). Освен това е и един от само петте английски клуба, които са били короновани като шампиони на Европа (след като побеждава с 1:0 Байерн Мюнхен на финала за европейската купа през сезон 1981/82).

Къде обаче се намира клубът сега?

Астън Вила е единственият клуб от днешния ни списък, който в момента се състезава във Висшата лига.

След три прекарани кампании в долното ниво на шампионата на Англия (Чемпиъншип), бирмингамци успяха да се доберат обратно до Висшата лига чрез плейофите през миналия сезон. И ако попитате всеки с поне малко знание за английския футбол, със сигурност ще получите отговора „Вила е обратно там, където му е мястото“.

 

Само размерът на клубния стадион ви дава индикация за габаритите на клуба - „Вила Парк“ е с капацитет 42 785 седящи места. Това нарежда стадиона пред 12 други основни претенденти във Висшата лига, включително „Стамфорд Бридж“ на Челси и „Гудисън Парк“ на Евертън.

 

Отборът успя да се подсили в летния трансферен прозорец, за да бъде конкурентен с високото ниво на Висшата лига. На два пъти бе счупен трансферният им рекорд: с подписите на Тайрън Мингс (22,3 млн. Евро) и Уесли Мораеш (25 млн. Евро). Изразходваната в близките месеци сума за трансфери (от порядъка на 160 милиона евро) говори само едно - Вила изразяват своето намерение за бъдещето си и изпращат силно послание до своите конкуренти. Въпреки редицата страхотни попълнения, в клуба не липсват и таланти като Джак Грийлиш и Джон МакГин - изиграли ключови роли в кампанията за промоция на Вила, те остават основни фигури в единадесеторката и за този сезон.

Прочети 'Еволюцията на Лестър при Роджърс и новата роля на Варди'

thumbnail.jpg

Какво да очакваме от Астън Вила през сезона?

Жизненоважно е новопостъпилите в състава да успеят да се сработят с ядрото на отбора, осигурило промоцията на тима сред английския елит. Мениджърът Дийн Смит изглежда до момента се справя с този аспект и успява да държи отбора в битката за оцеляване, с огромен потенциал състава му да се подвизава при големите и догодина. Всички тези положителни аспекти в израстването на Вила ме карат да мисля, че отбора ще успее да осигури оставането си и да доразвие показаните до момента качества и силни проблясъци в играта си.

-   -   -

 

ЛИЙДС ЮНАЙТЕД

Шампион на Първа Дивизия - 1968/69, 1973/74, 1991/92

Купа на ФА - 1971/72

Купа на Лигата - 1967/68

Суперкупа на Англия - 1969,1992

Купа на европейските шампиони – финалист 1974/75

Купа на УЕФА – финалист 1972/73

Златните години на Лийдс Юнайтед определено идват в края на 60-те и началото на 70-те, когато клубът се радва на значителни успехи и добра игра на родна земя. През този период, под ръководството на емблематичния мениджър за клуба Дон Реви, Лийдс успява да грабне четири значими трофея, а също така и да вземе участие във финала за европейската купа през сезон 1974/75, където губи с 0-2 от Байерн Мюнхен.

 

Съвсем не толкова далеч е и един от последните значими успехи на Лийдс - отбора печели титлата на тогавашното най-високо ниво (Първа Дивизия) през сезон 1991/92. Клубът обаче не може да претендира за победител във Висшата лига, тъй като 91/92 беше последният сезон от стария формат на първенството. Лийдс не завърши по-ниско от петото място в таблицата във Висшата Лига пет поредни сезона (от 1997/98 до 2001/02), като се радваше и на участие в полуфиналите на Шампионската лига през този период. За съжаление обаче, от тогава отборът на Лийдс Юнайтед е имал много малко поводи за празненства.

Прочети 'Израстването в играта на Рашфорд - от Моуриньо до Солскяер'

thumbnail.jpg

Къде се подвизава Лийдс Юнайтед сега?

Лийдс изпадна от Висшата лига през сезон 2003/04 г. и в момента е в своя шестнадесети сезон далеч от елита. Подобно на друг отбор - Нотингам Форест (който ще разгледаме по късно), клубът прекара три сезона в английската Първа Лига (третото ниво), а вече е в десета поредна кампания е в Чемпиъншип. Почти немислимо е клубове от ранга на Форест и Лийдс да успеят да стигнат чак до третото ниво на английския футбол. Това може би показва, че ако даден клуб не се управлява по правилен и устойчив начин, то тогава дори и най-големите биват изложени на опасност от лутане по долните дивизии.

 

Агонизиращо за всички фенове на отбора, Лийдс успя да пропусне промоцията през миналия сезон. След като водеше през по-голяма част от кампанията, формата на тима се срина към самия край, което позволи на Норич Сити и Шефилд Юнайтед да се промъкнат и да откраднат местата за директна промоция. В крайна сметка „Белите“ трябваше да се примирят с плейоф срещу друг спящ гигант на английския футбол (Дарби Каунти) и накрая пропуснаха шанса да се върнат в лигата на големите. Вярвам, че разочарованието от плейофите миналия сезон ще даде допълнителен стимул на играчите за успех през тази кампания.

В клуба имаше няколко промени през летния трансферен прозорец, но като цяло по-голямата част от миналогодишния отбор се запази – можем да кажем, че нужните мерки са предприети, като за момента в кампанията се справят отлично.

Очакванията за този сезон:

 

Лийдс бе явният фаворит на букмейкърите за промоция през 2019/20, всички виждаме че това се потвърждава. Клубът е на върха на таблицата в шампионата до момента, заедно с преследвачите си от Уест Бром. Момчетата на Марсело Биелса са окупирали здраво мястото, което не съумяха да задържат миналия сезон, въпреки осемте си загуби до тук в „Чемпиъншип“,

 

Лийдс изглежда уверен в подстъпите си към „Висшата лига“ през следващия сезон. Вярвам, тази година играчите в отбора ще изминат докрай дългия и труден път и ще завършат на върха в класирането след 46-мачовия маратон.

93373815_3878389305535231_26949349671205

Марсело Биелса

ШЕФИЛД УЕНСДЕЙ

Шампион на Първа Дивизия - 1902/03, 1903/04, 1928/29, 1929/30

Купа на ФА - 1895/96, 1906/07, 1934/35

Купа на Лигата - 1990/91

Купа Чарити Шийлд - 1905

Шефилд Уенсдей са печелили титлата от старата „Първа Дивизия“ в миналото, но в последно време клубът няма много поводи за радост. Последното отличие за „Совите“ дойде във вече далечната 1990/91 година, когато отборът успя да спечели Купата на лигата, на финала Шефилд побеждава не кой да е, а Манчестър Юнайтед. Въпреки тази славна победа обаче, клубът остава без трофей вече цели 30 години.

 

В биографията Уенсдей изпъкват големи имена като Крис Уодъл и Паоло Ди Канио, както и носителят на Световната купа - Джак Чарлтън, който е мениджър в периода 1977-1983 г. Всичко това демонстрира калибъра на отбора на Шефилд и феновете се надяват, че няма да мине много време преди клубът да привлече подобни имена и да се изкачи отново на върховете, които му прилягат.

Какво се случва с Шефилд Уенсдей сега?

Шефилд Уенсдей за последно взе участие във Висшата лига през 2000 г., а в последните сезони дори редовно се мъчи да задържи мястото си във второто ниво на английския футбол. Стадионът на клуба „Хилсбъроу“ е с най-големият капацитет извън Висшата лига, а феновете на „Совите“ са известни с фантастичната си подкрепа както у дома, така и в гостуванията. Въпреки всичко, отбора успя да достигне до плейофите на „Чемпиъншип“ през сезон 2015/16 и 2016/17, но от тогава клубът отново започна да се лута в средата на таблицата и е като заседнал в коловоз.

 

Основен компонент в изграждането на един успешен футболен клуб понастоящем са солидните младежки формации, нещо липсващо в Уенсдей от известно време. Една плодовита академия дава възможност на клуба да използва своите обещаващи младежи в първия отбор или да ги продава на по-заможните клубове, съответно да извлече финансови дивиденти. Смятам че липсата на идентичност в Шефилд Уенсдей е една от основните причини, поради които клубът страда за успехите си от миналото. Поради недостига на играчи от школата си, на отбора се налага да прибягва до инвестиране в нови играчи с цел бързи поправки на слабите места в тима.

 

Организационно, честата смяна на собствеността и управлението на клуба със сигурност не помагат на ситуацията. За финал можем да отбележим още нещо любопитно - градският съперник Шефилд Юнайтед вече е във Висшата лига, но за момента това не успява да подейства мотивиращо за Уенсдей.

Прочети 'ТОП 5 на дербитата в Англия'

thumbnail.jpg

Шефилд Уенсдей този сезон

Предвид представянето до момента, не може да очакваме изненади до края на сезона. След повече от преполовен сезон в първенството, отборът е на познатата си позиция - в средата на таблицата, никак недалеч от опасната зона. С 13 победи и 15 загуби до момента, очертава се пореден сезон в обичайното за последните години русло. С почти ясната си съдба за остатъка от надпреварата, за Шефилд Уенсдей е ясно - трябва да вложат всички сили за осигуряване на първо време оставането в дивизията и след това да се мисли за предстоящата кампания.

 

Предвид силната конкуренция, на тима е нужна ясна и точна концепция, за да се изгради един силен и борбен отбор, който впоследствие да накара феновете си да мечтаят за футболните върхове.

Прочетете и 2-ра част на материала ТУК !

Брой посетители:

Мнението ТИ е важно !

Коментирай, сподели

Новите неща директно
в пощата ти !

Готово !

(благодарим за доверието)

Помогни на проекта

patreon-icon-png-29.png

follow us  >

  • mislqFUTBOL at Instagram
  • mislqFUTBOL at Twitter
  • mislqFUTBOL at YouTube

Лев Яшин прекарва цялата си професионална кариера в Динамо (М) !

 

Печели 5 пъти титлата и 3 пъти купата на страната с отбора

paper-texture-FUN-FACT.jpg

 FUN 
FACT

Георги Аспарухов има 18 мача и 19 гола в КЕШ и КНК с екипите на Левски и Ботев (Пд)

 

Освен това е голмайстор на КНК през 1963 г.

bottom of page