top of page

Ф. К. Шефийлд -

футболните пионери

публикувано на 21 Април, 2020 / Четеш за 6 минути

С извънредното положение по света и спирането на всякакъв вид спорт (разбира се и нашият любим футбол), темите, за които щяхме да си говорим в началото на април, не са на дневен ред. Ако корона вирусът не бе се разпространил по такъв начин, по това време вече трябваше да обсъждаме четвъртфиналите в Шампионската Лига и Лига Европа и, може би, триумфа на Ливърпул с титлата в Англия. Уви, нещата не се развиха  никак

материал на Пепа Запрянова

по план, затова ми се иска да ви занимая с малко футболна история.

Ще ви върна доста назад във времето, в самата зора на спорта. Когато е основан първият футболен клуб – Шефийлд24 октомври 1857 г. – това е датата на създаването. Натаниъл Кресуик и Уилям Прест са хората, чиято идея идва след като шефийлдският крикет клуб организира неофициално „ритане на топка“. И така, хобито прераства в нещо повече.

Интересен факт е, че централата на клуба първоначално се е намирала в една оранжерия, собственост на бащата на първия президент на клуба Фредрик Уорд. Прилежащото поле към оранжерията пък е използвано за първото игрище на Ф. К. Шефийлд. Тъй като по това време е нямало други футболни клубове, то мачове са се играели между самите членове на клуба и са имали доста интересно разпределение – „женени срещу неженени“, „професионалисти срещу останалите“ и т.н.

93903984_3896351143739047_91875220479142

Година след сформирането си, футболен клуб Шефийлд създава и свои собствени правила за играта, по идея на основателите си Кресуик и Прест.

 

По онова време из цяла Англия се „ритало топка“, но всеки регион или всяко училище си имало свои закони на играта. Познатите като „Шефийлдски правила“ съдържали 11 точки, според които играта с ръка била разрешена, но само ако топката се „бута“ или „удря“, държането на кълбото с ръце било забранено. Нямало точно определен брой на играчите и правилото за засада не съществувало.

Три години след основането на Ф. К. Шефийлд, на картата се появява и Ф. К. Халам. По Коледа на 1860 г. се играе и първото местно дерби, известно и като „дербито на правилата“.

Футболът започва все по-бързо да се разраства и все повече клубове се появяват на бял свят. През 1963 г. е създадена и Футболната Асоциация (ФА), към която Шефийлд се присъединява, но продължава да играе по своите собствени правила. Две години по-късно, в търсене на все по-големи предизвикателства, клубът излиза извън шефийлдския регион, за да играе мач срещу Нотингам. Правилата на играта обаче са по-различни – те са нотингамски, според които всеки отбор е съставен точно от 18 играчи.

Прочети 'Оригиналните непобедими - Престън Норт Енд 1888/89'

thumbnail

Въпреки промените, които правилата претърпяват впоследствие, Кресуик и Прест имат основна роля в изобретяването на някои от важните аспекти в играта - част от футболните правила на ФА през 19 век, а и в модерни времена. На тях дължим идеята за корнерите, страничните хвърляния (тъчовете), свободните удари, дори напречната греда на вратата и мачове под осветление.

С времето обаче правилата започват да бъдат проблем за футболен клуб Шефийлд, който продължава да се придържа към собствените си закони на играта и не желае да премине под шапката на ФА. През 1867, асоциацията отхвърля някои предложения на Шефийлд за промяна в правилата и лондонският комитет отказва да се ангажира с мачове на отбора, предвид техния отказ да се придържат към законите на ФА. Едва през 1878 година Ф. К. Шефийлд най-накрая приема правилата.

През 1873-та Шефийлд участва в турнира ФА Къп за пръв път, изправяйки се срещу Шропшиър Уондърърс. Сблъсъкът между двата отбора бива решен след преиграване и Шефийлд печели след хвърляне на монета. Това е единственият случай в историята на турнира, в който мач се решава по този начин.

Въпреки че поставя началото на масовия организиран футбол, Ф. К. Шефийлд не успява да се наложи като водещ клуб. През 1885, когато е въведен професионалният футбол, започва упадъкът на клуба - аматьорите на Шефийлд не могат да се боря срещу професионалните клубове като Астън Вила, Нотингам Форест, Нотс Каунти. Шефийлд си остава аматьорски клуб, нежелаейки да се включи в професионалните лиги и турнири, затова моли Футболната Асоциация да създаде турнир като ФА Къп за аматьори. Така през 1893 е създадена Аматьорската ФА Къп, която Шефийлд печели през 1904.

93838199_3896557133718448_64625930564230

Отборът-носител на аматьорската ФА Къп от 1904

Годините си минават, Шефийлд продължава да бъде аматьорски клуб, играещ основно в местните лиги и без значими успехи . . .

През 1957 година, Ф.К. Шефийлд отбелязва своята 100-годишнина с мач срещу 'Б' отбора на Англия, на стадион „Хилзбъро“. Младите надежди на английския футбол побеждават с 5-4, а легендарният Боби Робсън отбелязва хеттрик.

През 2004 година, по повод 100-годишнината на международния футбол, ФИФА кани представители на Шефийлд и по-точно техния президент Ричард Тимс на празненствата в Цюрих. Причината за поканата е награда, която Шефийлд ще получи. Орденът за заслуги на ФИФА (Order of Merit) – както личи от името, наградата се дава на хора за особени заслуги към футбола. В историята на наградата само два клуба са я получавали – Реал Мадрид и ШефийлдКак ви звучи това? Един от най-големите футболни клубове в света, печелил всички възможни отличия на най-високо ниво, стои наравно с аматьорския Шефийлд, който може да се похвали само с трофея си от Аматьорската ФА Къп и няколко промоции в аматьорските лиги.

Прочети 'Руска Рулетка'

thumbnail.jpg

Три години след получаването на Ордена за заслуги, отново е време за празненства. Този път поводът е 150-годишнината на клуба. Датата е 9 ноември 2007 г., Интер е поканен за опонент, а легендата Пеле е на трибуните на Брамъл ЛейнВ отбора на Роберто Манчини липсват доста от звездите, тъй като по това време Интер преследва титлата в Серия А, а и само два дни по-рано има мач от Шампионската Лига, но все пак световният шампион с Италия Марко Матераци и изгряващата звезда Марио Балотели са на линия. Самият Балотели открива резултата на Брамъл Лейн, където Шефийлд се бори достойно, но все пак Интер побеждава с 5-2.

-   -   -

Днес Шефийлд се подвизава в югоизточната първа дивизия на Северната Висша Лига. Те много добре знаят кои са и какво са направили. Определят себе си като „защитници на футбола“ и са именнно това.

 

162 години след създаването си, Шефийлд все още съществува, играе в аматьорските лиги и някак няма амбиции да завладе футболния свят. За клуба футболът е забавление, а не бизнес. Те се гордеят с факта, че са поставили началото. Не са бизнес империя като Реал Мадрид, но са щастливи и гордо са изпъчили гърди, показвайки герба си, на който пише „първият футболен клуб в света“. Президентът им Ричард Тимс казва:

 

Опитваме се да станем вторият любим футболен отбор на всеки, така че независимо дали подкрепяте Болтън Уондърърс или Бока Хуниорс, може да подкрепяте и най-стария футболен клуб в света.

Вие бихте ли направили Шефийлд своя втори любим клуб?

хареса ли ти статията ?

'последвай' автора !

Пълен боклук :(Не особено...СредноДа, горе-долуДа, много!
Брой посетители:

Мнението ТИ е важно !

Коментирай, сподели

Новите неща директно
в пощата ти !

Готово !

(благодарим за доверието)

Помогни на проекта

patreon-icon-png-29.png

follow us  >

  • mislqFUTBOL at Instagram
  • mislqFUTBOL at Twitter
  • mislqFUTBOL at YouTube

Лев Яшин прекарва цялата си професионална кариера в Динамо (М) !

 

Печели 5 пъти титлата и 3 пъти купата на страната с отбора

paper-texture-FUN-FACT.jpg

 FUN 
FACT

Португалецът Абел Шавиер е единственият, играл за Евертън и Ливърпул в един и същи сезон !

bottom of page