6 ЛИГИ / 6 СРАВНЕНИЯ (Ноември, 2022) | мисляФУТБОЛ
top of page

6 ЛИГИ / 6 СРАВНЕНИЯ (Ноември, 2022)

публикувано на 25 Декември, 2022 | Четеш за 13 минути

Прекъсването на клубния футбол заради провеждането на Световното първенство дава добра възможност да ви представя моментна снимка на водещите лиги в Европа + България, от познатите вече шест статистически гледни точки.

материал на

Радослав Евтимов

( читател )

До паузата, наложена заради 'Катар 2022', в анализираните лиги наблюдавахме куп интересни мачове, затворихме 1/3 от сезона, а някъде дори вече сме близо до преполовяването. До момента в 6-те лиги са се изиграли приблизително еднакъв брой кръгове - 15, а само в Примера Дивисион (14) и България (18) има разлика в изиграните мачове.

Два от изненадващите ранни лидери (Арсенал и Наполи) вървят уверено напред и дори увеличават преднината си пред преследвачите - ще е любопитно да проследим дали ще успеят да задържат това високо темпо до края на сезона и да се доберат до дълго очакван шампионски триумф. Във Франция, ПСЖ уверено трупа преднина пред останалите и надали ще има сила, която да ги спре да вземат златните медали, за пореден път в последните сезони. В Бундеслигата Байерн изскочи на върха, но явно каквито и глупости да правят баварците и през този сезон няма да има тим, който да поддържа дълго време силни игри и да се превърне в реален кандидат за титлата. В Испания „ел класико“ явно ще е на мода и може да очакваме много смени на лидерството през целия сезон, като до момента не се вижда сериозна конкуренция сред останалите тимове. В България има битка за титлата между ЦСКА-София и Лудогорец, но тимът от Разград (заради европейските си ангажименти) обикновено прави по-слаба есен, а през пролетта отказва преследвачите си с дълга победна серия.

Сред най-резултатните играчи до момента се открояват двама „новаци“ не само в отборите си, но и в лигите. Ерлинг Холанд с 18 попадения и Робърт Левандовски с 13 са с аванс пред конкуренцията. След тях има цяла плеяда от доказали се стрелци – Хари Кейн, Килиан Мбапе и Кристофър Нкунку с по 12, а Неймар е с 11. По-слабата резултатност в Серия А се отразява в голмайсторската класация, където начело е Виктор Осимен със само 9 гола, а в България Ивайло Чочев показва постоянство, увеличавайки плавно сметката си, която до момента е на кота 14.

_127007230_gettyimages-1429929305.jpg

Най-силни домакини

С напредването на сезона се наблюдават тенденции, които явно ще доминират в първенствата през този нетипичен сезон. Висшата лига върви с равно темпо, при което през целия период гравитира около 50% успеваемост за домакините. Както прогнозирах в предходния анализ, нетипично слабата игра на домакините в Бундеслигата се промени рязко, като в момента ги намираме на второ място в класирането, с проценти близки до отборите от Острова, а много сериозно увеличение се наблюдава през последния месец, с почти 20%. Ръст има и във Франция и Испания, но там мащабите са в порядъка на 5-6%, докато в Италия се запазва домакинската успеваемост.

 

В България домакините свалиха оборотите в последните кръгове, което доведе до спад, но въпреки това има точно 50% домакински победи.

1. Англия „Висша Лига“ – 49,3% (72 домакински победи в 146 мача);

2. Германия „Бундеслига“ – 46,7% (63 домакински победи в 135 мача);

3. Италия „Серия А“ – 44,7% (67 домакински победи в 150 мача);

4. Испания „Примера Дивисион“ – 43,6% (61 домакински победи в 140 мача);

5. Франция „Лига 1“ – 42,7% (64 домакински победи в 150 мача);

# България „Първа Лига“ – 50% (71 домакински победи в 142 мача);

След изиграването на достатъчен брой мачове, можем да откроим тимовете, на които ще се гостува изключително трудно. Може би ще се учудите, но Ланс (8 от 8) и Арсенал (6 от 6) са единствените останали с пълен актив пред собствена публика. Пооредяла е групата на тези, които все още не са губили на свой терен, макар и с цената на някое равенство: Нюкасъл, ПСЖ, Лайпциг, Байерн Мюнхен, Унион Берлин, Наполи, Ювентус, Барселона, Реал Мадрид, а в България има цяло каре от такива отбори – ЦСКА София, ЦСКА 1948, Лудогорец и Славия.

С неприятни чувства се тръгва при гостуване на стадионите на Манчестър Сити вкарали 30 пъти и Байерн Мюнхен отчели се с 26 топки в мрежите, а с непробиваеми защити могат да се похвалят Барселона (0) и Ювентус (3). В България подкрепящите Левски и ЦСКА-София също могат да бъдат доволни от допуснатите само по 3 гола в столицата.

Клишето „у дома и стените помагат“ явно не важи за всички стени, тъй като за някои от феновете е тежко да подкрепят любимците си, които до момента не могат да ги зарадват с победа. Всички тимове са се добрали до някое равенство, но това не носи позитиви, а като най-слаби се очертават Сампдория и Елче с по 2 точици, следвани от Кремонезе и Севиля с по 3Трагични в нападение са попадналите неколкократно в негативния списък Сампдория и Кремонезе, успели до момента да се разпишат само по два пъти, а играчите на Шалке (19), Анже (18) и Верона (17) допуснали този сериозен брой топки в мрежите си едва ли си тръгват спокойно след такива неприятни резултати пред собствената си публика.

Прочети 'НЕслучайният успех на Мароко в Катар'

или пък 

'Футболна история като от Холивуд'

Като цяло нивото на домакинските победи е малко по-добро от миналия сезон, с изключение на Англия, където ръста е по-сериозен. На базата на това, може да се очаква лек спад на Албиона и запазване на сегашните нива в останалите шампионати.

 

 

Равенства

 

Класирането по ремита придоби очакван и предвидим формат. Някои аномалии се изчистиха (високите проценти в Италия и ниските в Испания). В България също се наблюдава повишение на мачовете завършващи наравно, но това също бе очаквано, имайки предвид че в един момент Първа лига бе сред 10-те първенства с най-малко ремита в света.

 

1. Франция „Лига 1“ - 26,7% (40 равенства в 150 мача);

2. Италия „Серия А“ – 24% (36 равенства в 150 мача);

3. Испания „Примера Дивисион“ – 23,6% (33 равенства в 140 мача);

4. Англия „Висша Лига“ – 23,3% (34 равенства в 146 мача);

5. Германия „Бундеслига“ – 23% (31 равенства в 135 мача);

# България „Първа лига“ – 22,5% (32 равенства в 142 мача);

Ремитата са трудно предвидими, но все пак всеки мач започва от 0:0 нали ?

Във всяка лига има немалко отбори, които имат склонността да се превръщат в 'царете на ремитата', а в следващите редове ще намерите по-открояващите се такива. Начело в това подреждане са Страсбург и Реймс вече с по 8 такива срещи, следвани от Брентфорд, Нант и Кремонезе с по 7. В другата крайност намираме тимовете, които умело избягват равните срещи. Интер единствени са се опазили от ремита, а сериозна група от клубове са със само по един такъв двубой: Арсенал, Борусия Дортмунд, Бохум, Монца, Барса, Алмериа и Ботев Пловдив.

 

Подреждането по този показател придобива очакван вид, като най-вероятно в следващите седмици Примера Дивисион ще извърви пътя докрай (от последното до първото място), а другите ще гравитират около сегашните числа.

-   -   -

В следващите редове ще се „разходим“ по света, за да узнаете в кои първенства равенствата са най-много и в кои най-малко.

 

Първенства с най-много равни срещи

1. Иран Pro League - 38.64%

2. Египет Premier League - 38.46%

3. Мароко Botola Pro - 38.10%

4. Иран Azadegan League - 38.02%

5. Франция National - 37.96%

6. Аржентина Primera B Nacional - 36.49%

7. Тунис Ligue 1 - 34.88%

8. Португалия Segunda - 34.19%

9. Венецуела Primera Division - 33.58%

10. Бахрейн Premier League - 33.33%

 

Първенства с най-малко равни срещи

1. Индия Super League - 11.43%

2. Уелс Premier League - 11.90%

3. Северна Ирландия Premiership - 12.90%

4. Кения Premier League - 14.29%

5. Белгия First Division A - 14.67%

6. Шотландия Premiership - 15.05%

7. Финландия Kakkonen Läntinen - 16.05%

8. ОАЕ Arabian Gulf League - 17.14%

9. Австрия Regionalliga Ost - 17.19%

10. Исландия 1. Deild - 17.42%

Една симпатична компилация от Индийската супер лига

Най-силни гости

След сериозните разлики в началото на сезона, в момента се наблюдава изравняване между лигите по този показател. Разглежданите първенства се движат около 30-те процента, което е в рамките на очакваното, а показателите в България са със сходни стойности.

1. Испания „Примера Дивисион“ – 32,9% (46 победи за гостите в 140 мача);

2. Италия „Серия А“ – 31,3% (47 победи за гостите в 150 мача);

3. Франция „Лига 1“ – 30,6% (46 победи за гостите в 150 мача);

4. Германия „Бундеслига“ – 30,4% (41 победи за гостите в 135 мача);

5. Англия „Висша Лига“ – 27,4% (40 победи за гостите в 146 мача);

# България „Първа Лига“ – 27,5% (39 победи за гостите в 142 мача);

 

Силната игра навън е характерен белег на отборите, борещи се за челни позиции, но понякога има и изключения от това правило. Единствените непобедени далеч от дома са ПСЖ и Наполи, записали съответно 7 и 6 победи, подплатени с по един хикс. Заслужаващи признание със силни игри навън са - Арсенал, Барселона и Реал Мадрид с по 6 успеха, в България със същото постижение могат да се похвалят претендентите за титлата Лудогорец и ЦСКА-София.

Тежки времена настават за домакинските вратари, когато в градовете им пристигнат тимовете с най-неудържими нападения - ПСЖ (24), Байерн Мюнхен (23), Лудогорец (23) и Реал Мадрид (17).

Неприятно за нападателите на домакините е когато трябва да се изправят срещу тимове с много стабилни защити. ПСЖ с два инкасирани гола са водач в тази подредба, следвани от група с по 4 допуснати гола: Арсенал, Ланс, и трио от Апенините - Аталанта, Лацио и Ювентус. Най-предпочитаните гости, които не изявяват желание да дразнят домакинските фенове и не си позволяват нещо повече от реми навън са: Алмерия с една точица, а групата с по 2 е сериозна – Нотингам, Уулвс, Шалке, Верона, Елче и Спартак ВарнаНевзрачен и открояващ се от останалите, с най-слабото нападение е Нотингам, разписал се само веднъж. Сред тимовете с най-слаби защити се появяват нови лица, които всеки фен би поканил да гостуват на любимия му отбор: Спартак Варна (25), Борнемут (24), Оксер и Бохум (22).

 

С оглед на миналогодишните показатели, не се очакват сериозни скокове в процентите на гостуващите тимове, като най-вероятно всички държави ще се групират около 30-те процента.

Голове средно на мач

 

Изненадващия лидер в предходния анализ, Франция намали малко темпото и бе изпреварен от развихрилите се играчи в Бундеслигата. Висшата лига през целия настоящ сезон се движи на едно ниво, близко до 2,9 гола средно на мач. Забелязва се леко съживяване при отборите от Серия А, но са много, много далеч от показателите си от предходните години. Испания очаквано е на дъното в тази класация, а процентите в България вървят бавно, но сигурно надолу.

 

1. Германия „Бундеслига“ – 3,19 гола средно на мач (431 гола в 135 мача);

2. Франция „Лига 1“ – 2,96 гола средно на мач (444 гола в 150 мача);

3. Англия „Висша Лига“ – 2,87 гола средно на мач (419 гола в 146 мача);

4. Италия „Серия А“ – 2,58 гола средно на мач (387 гола в 150 мача);

5. Испания „Примера Дивисион“ – 2,54 гола средно на мач (356 гола в 140 мача);

# България „Първа Лига“ – 2,42 гола средно на мач (344 гола в 142 мача)

За високата резултатност има различни причини, при едни отбори е силното нападение, при други рехавата защита, но има и трети, които са най-атрактивни за гледане, тъй като вкарват много, но също така и лесно допускат голове. „Дъжд от голове“ се очаква, когато на терена излязат едни от най-атрактивните за наблюдение единайсеторки. На върха е колоса от Мюнхен, със средна резултатност в своите мачове от 4,1 гола. Следва група от отбори, чиито мачове не бива да се пропускат: Манчестър Сити (3,9), Троа (3,8), Айнтрахт и Интер (3,7), а Тотнъм, ПСЖ, Монпелие, Борусия М и Вердер са с по 3,5 гола средно в своите мачове.

Не е препоръчително да седнете пред телевизора, или дори още по-неприятно – да попаднете на стадиона и наблюдавате на живо, Виляреал и Черно Море с по 1,8 гола в техните двубои. Не много „по-розово“ е положението в мачове с участието на Евертън, Уест Хям и Майорка с коефициент от 1,9; но пък феновете на гореспоменатите клубове биха оправдали тяхната игра, ако им осигурява висока позиция в класирането.

Като изключим Серия А, в другите лиги числата са напълно в рамките на очакванията. Може да се предположи, че головете на Апенините ще вървят нагоре, но най-вероятно ще останат далеч от предходните изключително резултатни сезони. В България ниската средна резултатност не учудва никого, така че най-вероятно ще се продължи със същото темпо през пролетта.

1.jpg

един грузински Сънчо :))

Над 2,5 гола

 

Отборите от Бундеслигата превзеха върха и в тази класация, но разликата с Лига 1 не е особено сериозна. В Англия се наблюдават малко на брой мачове с над 2,5 гола, което е необичайно при високата средна резултатност. В Италия и Испания мачовете под и над са разделени почти поравно. България и тук е далеч назад, но липсата на креативност в нападение е проблем от дълги години и засега светлина в тунела не се забелязва.

 

1. Германия „Бундеслига“ – 60,7% (82 оувъра в 135 мача);

2. Франция „Лига 1“ – 58% (87 оувъра в 150 мача);

3. Англия „Висша Лига“ – 54,8% (80 оувъра в 146 мача);

4. Италия „Серия А“ – 51,3% (77 оувъра в 150 мача);

5. Испания „Примера Дивисион“ – 50,7% (71 оувъра в 140 мача);

# България „Първа Лига“ – 43,7% (62 оувъра в 142 мача)

Тук срещаме и по-различни отбори от предходното сравнение, тъй като големия брой мачове с над 2,5 гола на мач показва постоянство, а не епизодични избухвания, последвани от период на 'суша'. Челници в тази класация са Фулъм с 13 оувъра и Интер с 12. Голяма е групата от „преследвачи“, които са с по 11 двубоя с над 2,5 гола на мач, като болшинството сред тях са представители на Бундеслигата и Лига 1: Троа, Анже, Лориен, Борусия М, Байер Леверкузен, РБ Лайпциг, Бохум, Реал Мадрид и Лудогорец.

Тимовете при които преобладава скуката (ъндърите) са концентрирани основно в Италия и Испания - Уест Хям и Майорка с по само 3 такива двубоя; Лече, Емполи и Виляреал с по 4.

С оглед на миналогодишните резултати, може да се очаква повишение на процентите в Англия и Испания, а останалите може би ще гравитират около настоящите си цифри. В следващите редове отново ще излезем извън разглежданите 6 лиги, като обиколим света за да намерим първенствата с най-висок и най-нисък процент срещи, които завършват с над 2,5 гола.

Първенства с най-много срещи над 2,5 гола

  1. Сингапур S-League - 76.78%

  2. Исландия Urvalsdeild - 72.22%

  3. Финландия Kakkonen Läntinen - 69.69%

  4. Норвегия 1. Division - 68.75%

  5. Германия Regionalliga North - 68.57%

  6. Финландия Kakkonen Itäinen - 68.35%

  7. Исландия 1. Deild - 67.43%

  8. Чехия First League - 66.41%

  9. Норвегия Eliteserien - 65.83%

  10. Австралия A-League - 65.00%

 

Първенства с най-малко срещи над 2,5 гола

  1. Бахрейн Premier League - 22.22%

  2. Египет Premier League - 22.68%

  3. Оман Professional League - 24.69%

  4. Гърция Super League 2 - 25.56%

  5. Алжир Ligue 1 - 29.31%

  6. Мароко Botola Pro - 30.13%

  7. Иран Pro League - 30.68%

  8. Бразилия Serie B - 32.63%

  9. Тунис Ligue 1 - 32.98%

  10. Аржентина Primera B Nacional - 33.03%

skysports-fulham-arsenal-premier-league_5878549.jpg

Гол/Гол

 

Френската Лига 1 държи изключително висок процент от мачове с голове и в двете врати през целия сезон до момента, а Бундеслигата напредва, макар разликата все още да е сериозна. Учудват ниските проценти в Англия, а в Италия и Испания мачовете (както и в предходното подреждане) са разделени почти поравно между г/г и н/г, докато България отново изостава с много от атрактивния футбол.

 

1. Франция „Лига 1“ – 64,7% (97 г/г в 150 мача);

2. Германия „Бундеслига“ – 57% (77 г/г в 135 мача);

3. Англия „Висша Лига“ – 52% (76 г/г в 146 мача);

4. Италия „Серия А“ – 52% (78 г/г в 150 мача);

5. Испания „Примера Дивисион“ – 51,4% (72 г/г в 140 мача);

# България „Първа Лига“ – 41,6% (59 г/г в 142 мача);

Класирането по този показател предлага по-различен списък от клубове, но спецификата на тези срещи почти изключва „големите“ и ни показва едни от най-атрактивните за наблюдаване клубове в Европа.

Челото нормално е окупирано от френските отбори, но високия брой срещи гол/гол в Лига 1 няма как да не се отрази. Водач е Троа с 13 срещи, след тях с по 12 се подреждат - Фулъм, Страсбург, Рен, Лориен, Жирона и Реал Мадрид. Представители на Бундеслигата с по 11 г/г са Борусия М и Айнтрахт, а със сходен актив са още Лил и Милан. Рядко падат голове и в двете врати в двубоите с участието на Виляреал - само 2 такива срещи, а благодарение също на добрата си защита, Барселона и Ювентус имат по 3.

Сравнявайки моментната картина с предходните сезони, се забелязват немалко разлики. На базата на тези наблюдения може да се очаква сближаване на процентите на Франция и Германия. Ако се случи очакваното събуждане в Серия А, надали ще има недоволни тифози, а числата в Англия и Испания е по-вероятно да се запазят на сегашните нива. Българските клубове и тук копаят дъното и можем само да се надяваме пролетта да донесе по-открит футбол.

Данните са актуални към 22.11.2022г.

хареса ли ти статията ?

Rate Us
Пълен боклук :(Не особено...СредноДа, донякъдеДа, много!
Брой посетители:

Мнението ТИ е важно !

Коментирай, сподели

Новите неща директно
в пощата ти !

Готово !

(благодарим за доверието)

Помогни на проекта

patreon-icon-png-29.png

follow us  >

  • mislqFUTBOL at Instagram
  • mislqFUTBOL at Twitter
  • mislqFUTBOL at YouTube

Лев Яшин прекарва цялата си професионална кариера в Динамо (М) !

 

Печели 5 пъти титлата и 3 пъти купата на страната с отбора

paper-texture-FUN-FACT.jpg

 FUN 
FACT

Георги Аспарухов има 18 мача и 19 гола в КЕШ и КНК с екипите на Левски и Ботев (Пд)

 

Освен това е голмайстор на КНК през 1963 г.

bottom of page