НЕслучайният успех на Мароко... | мисляФУТБОЛ
top of page

НЕслучайният успех на Мароко

на Световното първенство

публикувано на 23 Декември, 2022 | Четеш за 5 минути

Мароко нанесе на Испания втора загуба от африкански тим, след отпадането от Нигерия на Мондиала във Франция през 1998 г. По този начин „Атласките лъвове“ се класираха за фазата на елиминациите на световното първенство за втори път след 1986 г. Във вторник вечерта, стадион „Education City” бе препълнен от мароканските

материал на

Владислав Драгомиров

( читател )

фенове, които подкрепяха националния си тим с такава страст, че нищо друго на стадиона не се чуваше заради оглушителния рев.

 

Шумът утихна само в един момент – когато Ашраф Хакими застана зад топката при изпълнението на дузпата, класираща Мароко за следващата фаза. Роденият в Мадрид Хакими понесе тежестта на цяла Африка и арабския свят върху раменете си, но не помръдна. Точно изпълнената дузпа класира Мароко за четвъртфиналите и доведе до празненства, както в самата държава така и сред многобройната мароканска общност, живееща в Испания. Стигна се дори сблъсъци на празнуващите мароканци с испанската полиция.

 

Срещата, завършила с този шеметен успех бе нещо повече от футболен мач – между двете страни има толкова много история и политика, че е невъзможно да се избегнат. Испанският национален отбор по футбол бе изхвърлен и унизен от мароканците, както испанската армия бе смазана от берберските племена при Риф (Мароко) между 1911 и 1927г. Испанската катастрофа при Ануал е най тежкото поражение на европейска колониална армия в Африка.

Отпадането на световния шампион от 2010 г. и то точно от Мароко се прие не само като унижение, но и като една от изненадите на турнира. Играта и увереността на мароканците обаче ни показват, че успехът им не е случаен и през времето преди Мондиала в Мароко е свършена много работа, а успехите не са никак изненадващи. Мароко спечели симпатиите на целия футболен свят и особено на африканския континент, както призна преди победата и треньорът Уалид Реграги: 'Преди само мароканците ни подкрепяха, а сега цяла Африка и арабите'

Има няколко основни фактора, които доведоха до феноменалното представяне на Мароко на Световното първенство . . .

Треньорът

Много въпроси бяха повдигнати, когато мароканската футболна федерация уволни Вахид Халилходжич три месеца преди Мондиала, след като именно босненеца класира Мароко за турнира. За ръководителите на футбола в Мароко обаче нямаше спор, че „Rass I’Avocat” (както е наричан Реграги) заема позицията в най-подходящия момент. Макар и роден във Франция, Уалид Реграги избра да представлява мароканската държава и записа 45 мача като защитник. Той е част от първата група треньори, които придобиват треньорски лиценз CAF Pro. Изведе мароканския ФУС Рабат до единствената му титла в Лигата, премина за кратко и през Катар, където спечели първенството с Ал-Духаил преди да се върне в Мароко и да изведе Видад Казабланка до дубъл в първенството и Шампионската лига на Африка, по-рано тази година. В африканския футбол Реграги често се сравнява с Жозе Моуриньо, заради тактическата дисциплина и умението да управлява хора.

walid-regragui-moroccos-players-entered-history-deservedly-800x450.jpeg

Кралската мароканска футболна федерация (КМФФ)

Няма как да не отбележа огромната работа, която мароканската федерация по футбол свърши и допринесе за успехите на тима. След десетки години на футболна посредственост, тя (заедно с подкрепата на крал Мохамед VI) решават да преразгледат футболната структура на Мароко. През 2009 г. КМФФ откри своя „Национална футболна академия – Мохамед VI“, която помага за развитието на млади и обещаващи играчи като Найеф Агерд и Юсеф Ен-Насири. Създаде и скаутска мрежа, която да открива талантливи играчи от мароканската диаспора в цяла Европа.

 

Федерацията инвестира и в развитието на женския футбол, развивайки играта в училища и клубове, като създаде и Националната лига. Мароко е единствената нация в света, която има две професионални нива на женския футбол. Рекордната посещаемост на срещите от женската лига потвърждават солидния интерес на държава и федерация към женския футбол. Мароканската футболна федерация внася стабилност в развитието на играта, на континент в който останалите футболни федерации са изпълнени с вътрешни борби.

 

В навечерието на мача с Испания федерацията раздава безплатни билети на мароканските фенове, които по една или друга причина не могат да влязат на стадиона.

Футболен комплекс Мохамед VI

Ултрамодерният комплекс, разположен до Рабат, също е сред факторите за развитието и успехите на мароканския футбол. Тренировъчният комплекс е съставен от осем стандарти игрища по изискванията на ФИФА (едното от които е закрито и с контролиран климат), медицински център и няколко петзвездни хотелски части. Създадени са идеалните условия за изграждането и развитието на един устойчив и добре развит футбол.

 

Тези огромни инвестиции и труд се изплащат през последното десетилетие. За първи път в историята марокански клубове са носители на титлите на африканската Шампионска лига и за мъже и за жени, както и на Купата на конфедерациите за мъже. Мароко е и шампион на Африканската лига на нациите (2-ра титла).

Прочети още '6 лиги / 6 сравнения (Ноевмри)'

или пък 

'Кого не повикаха на модиала в Катар ?'

В заключение мога да кажа, че успехът на Мароко на световното първенство в Катар не е резултат само от смелост и късмет (без които нищо не е възможно във футбола), а от опит, дисциплина, инвестиции и планиране.

 

Мароко е модел, който може и трябва да се следва отне една или две страни в които футболът е на автопилот, а успехите са химер

хареса ли ти статията ?

Rate Us
Пълен боклук :(Не особено...СредноДа, донякъдеДа, много!
Брой посетители:

Мнението ТИ е важно !

Коментирай, сподели

Новите неща директно
в пощата ти !

Готово !

(благодарим за доверието)

Помогни на проекта

patreon-icon-png-29.png

follow us  >

  • mislqFUTBOL at Instagram
  • mislqFUTBOL at Twitter
  • mislqFUTBOL at YouTube

Лев Яшин прекарва цялата си професионална кариера в Динамо (М) !

 

Печели 5 пъти титлата и 3 пъти купата на страната с отбора

paper-texture-FUN-FACT.jpg

 FUN 
FACT

Георги Аспарухов има 18 мача и 19 гола в КЕШ и КНК с екипите на Левски и Ботев (Пд)

 

Освен това е голмайстор на КНК през 1963 г.

bottom of page