Златната топка - мечти и реалности
публикувано на 28 Ноември, 2021 | Четеш за 9 минути
По някакви неведоми пътища Божии, миналата година френското списание „Франс Футбол“ не връчи така бленуваната от милиони футболисти (и в пъти повече фенове по цялото земно кълбо) „Златна топка". Франсетата се оправдаха за безпрецедентното си решение с пандемията от коронавирус. Вярно е, че тя прекъсна живота по целия свят в рамките на няколко месеца през 2020, но след това мачовете бяха подновени, като единствената разлика
материал на
беше, че Европейското първенство бе изместено за следващата година. Всички ние знаем кой щеше да стане кавалер на едно от малкото индивидуални отличия в световния футбол, което е било печелено и от българин.
Със сигурност има немалко хора, които виждат в този ход на „Франс Футбол“ някаква конспирация, насочена към Роберт Левандовски или Байерн Мюнхен. Повече от убеден съм обаче, че решението беше причинено от глупостта и идиотизма на някой от ръководителите на списанието и не цели да навреди на някой играч или клуб.
През 2021 традицията със „Златната топка“ се подновява. Церемонията за най-престижната индивидуална награда в световния футбол ще се осъществи на 29 ноември, когато ще разберем кой ще стане 65-ият ѝ носител.
Както преди избори (каквито имаше в изобилие в България през изминалите месеци), така и сега - трябва да се запознаем с кандидатите за трофея, макар и да нямаме право да гласуваме за това кой да е победителят. В следващите редове ще се опитам да ви покажа защо съответните футболисти имат основания да смятат, че могат да спечелят това толкова ценно отличие и да се наредят до легенди като Йохан Кройф, Франц Бекенбауер и Феномена Роналдо.
(https://commons.wikimedia.org/wiki/File:FIFA_Ballon_D‘OR_Awards,_FIFA_Museum_(_Ank_Kumar,_Infosys)_07.jpg), „FIFA Ballon D‘OR Awards, FIFA Museum ( Ank Kumar, Infosys) 07“, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/legalcode
Доста се чудех защо през 2020 г. така и не връчиха „Златната топка“, след като още през лятото стана ясно, че сезонът ще продължи и единствено футболистите ще имат по-натоварен график и по-малко време за почивка. Единствената разлика (и най-вероятна причина) е, че не се проведе Европейско първенство. Щом е така, дали от „Франс Футбол“ не са искали да използват Евро 2020 като главна сцена за определянето на победителя . . . ?
Ако е така, на сцената излизат две имена, които ярко се откроиха по време на турнира между 11 юни и 11 юли.
Първият е италианският халф Жоржиньо.
Футболистът на Челси спечели европейската титла със „Скуадра Адзура“, като очаквано беше включен в идеалния отбор на турнира. Италианецът с бразилски корени е наричан на Ботуша „Ил Професоре“ (Професора). Предвид играта му – напълно заслужен прякор. Бившият футболист на Наполи и Верона е страхотен „box to box“ полузащитник, чиято сила е не само в дефанзивен, но и в офанзивен план. Той премина в Челси през 2018 г. за 57 милиона евро и до момента напълно оправдава платената сума. Жоржиньо не е кой знае колко мощен физически футболист, но компенсира с добро пласиране и контрол над топката. Освен това, техниката му е на добро ниво като за позицията му на терена.
29-годишният футболист беше в основата на успеха на Италия на Евро 2020. На финала в Лондон той пропусна при изпълнението на дузпите, но преди това беше вкарал решителен гол от бялата точка срещу Испания на полуфинала, с която отборът му се класира за финалния двубой. Именно дузпите са коронният номер на Жоржиньо. Той се е специализирал в изпълнението на 11-метрови наказателни удари дотолкова, че може с чиста съвест да заяви, че е в световния Топ 3 на изпълнителите на дузпи в този момент. Още нещо, което не е никак маловажно – Жоржиньо спечели Шамионската Лига с Челси през миналия сезон. Именно затова и името му е в челото на списъка с кандидати за „Златната топка“.
Там по традиция е и Кристиано Роналдо.
На Евро 2020 португалецът изуми света, като вкара 5 гола в груповата фаза на турнира, в която „Мореплавателите“ бяха в компанията на Франция, Германия и Унгария. Тимът на Фернандо Сантош не успя да защити трофея си от 2016 година, отпадайки на осминафиналите, но въпреки това португалецът стана голмайстор на турнира с 5 гола (толкова има и Патрик Шик). Преди това той направи пореден силен сезон с фланелката на Ювентус, в който заби 35 попадения в 44 мача във всички състезания. „Старата Госпожа“ обаче не успя да спечели титлата на Италия за десети пореден път, като едва се класира за Шампионската Лига. Именно този регрес в отбора накара Роналдо да потърси ново предизвикателство и той се завърна в Манчестър Юнайтед.
Немалко хора смятаха, че едва ли ще има кой знае каква роля за тима на Оле Гунар Солскяер в изключително изискващата Висша Лига, предвид че е на 36 години. Кристиано обаче показа защо е един от двамата най-велики футболисти в последните близо 15 години и дотук през сезона е голмайстор на отбора с 10 гола във всички турнири. Именно той е единсвената светлина в тунела за „Червените Дяволи“ в последните два месеца, в които формата на отбора спадна и ако не бяха попаденията на Роналдо, тимът нямаше да успее да се класира за осминафиналите в Шампионската Лига.
Големият съперник на Роналдо – Лионел Меси, направи сравнително посредствена година за своите стандарти. 6-кратният носител на „Златната топка“ спечели Купата на Краля с Барселона през изминалия сезон, като стана и голмайстор на тима. През лятото обаче той напусна „Камп Ноу“, тъй като финансовото състояние на клуба не позволи на Барса да поднови договора на Меси. Затова аржентинският маестро премина в Пари Сен Жермен. На „Парк де Пренс“ той вече направи заявка за това, на какво е способен с няколко момента на гениалност, но до момента представянето му в тима на Маурисио Почетино е доста под очакванията.
През лятото Меси направи още нещо, заради което с основание е претендент за „Златната топка“. Той собственоръчно изведе Аржентина до финала на Копа Америка. На „Маракана“ (срещу големия враг Бразилия) Лео не успя да се разпише, но вместо него това стори Анхел ди Мария и така „Гаучосите“ триумфираха в турнира за пръв път от 1993 г. насам. Това беше и първи трофей с националния отбор на Аржентина за Меси, който вкара 4 гола и добави 5 асистенции в 7 мача.
Прочети още „Култовият Dream Team на БГ Футбола“
или пък
„Загадките, които се крият зад емблемите на футболните отбори“
Друго от имената, които световните медии спрягат за сериозен кадидат за отличието, е Карим Бензема.
Откакто Кристиано Роналдо напусна Реал Мадрид през 2018 г., французинът излезе на сцената и от тогава до днес е лидерът на „Кралския Клуб“. В рамките на календарната 2021 г. до този момента французинът има 33 гола в 44 мача за „Лос Бланкос“. Наред с това той има и много асистенции (16), което показва ангажираността му към цялостните нападения на отбора, а не само към завършващите удари. През миналият сезон само Лео Меси вкара повече попадения от Бензема в Испания, но през настоящата кампания деветката на Реал Мадрид води в голмайсторската класация и е фаворит за наградата „Пичичи“.
Наред с успехите на клубно ниво, през 2020 Бензема пожъна огромен успех и на национално ниво. Той се завърна в отбора на Франция след 6-годишно прекъсване, заради скандала с изнудване със съотборника му при „петлите“ Матийо Валбуена. Макар дълго време да не беше викан от Дидие Дешан, Карим показа, че само е чакал момента отново да се присъедини към отбора, за да избухне. Само в рамките на 5 месеца (от юни, когато беше реабилитиран) той вкара 9 гола в 13 мача за „Петлите“. За жалост на Бензема, Франция отпадна още на осминафиналите на Евро 2020, след страховит трилър срещу Швейцария, завършил с дузпи и успех на „кръстоносците“. На турнира Бензема стана голмайстор на отбора с 4 попадения. След това обаче французите се реваншираха на феновете си и спечелиха второто издание на Лигата на Нациите. В полуфинала беше победена Белгия след зрелищен обрат от 0:2 до 3:2, а на финала в Милано, „Петлите“ победиха Испания с 2:1. Карим Бензема вкара и в двата мача по един гол. Освен това, зад него е и медийната машина на Флорентино Перес - пресата в Испания не спира да пише за вероятността именно Бензема да спечели най-ценното индивидуално отличие във футбола.
На последно място, но не и по значимост е ТОЙ – Роберт Левандовски.
Множество специалисти казват, че ако спечели „топката“, това ще е един вид извинение за миналата година, когато вероятността полякът да я спечели беше около 1 000 000%. Който твърди, че „Франс Футбол“ може да даде трофея на 33-годишния нападател заради успехите му преди година, значи изобщо не вижда какво прави Лева през тази - не само в Германия, но и в Шампионската лига. Вярно е - тази година той не успя да спечели Шампионската Лига, както го направи преди година с Байерн. Освен това, баварците не успяха да защитят и трофея си от Купата на Германия. Полша също се представи посредствено на Евро 2020, като отпадна още в групите, макар да се очакваше да продължи напред. Дотук свършват минусите при Левандовски.
Макар „Дружина Полска“ да се представи слабо на Европейското първенство, той вкара три гола на турнира с капитанската лента. В останалите 9 мача за родината си през 2021 г., Лева отбеляза 8 гола и направи 4 асистенции. Но тези показатели не са нищо в сравнение с това, което полякът прави с фланелката на Байерн. Той завърши миналия сезон в Бундеслигата с космическите 41 гола в 29 мача, към тях добави и 11 завършващи подавания към своите съотборници, което означава, че във всеки мач през миналия сезон той е бил пряк участник в отбелязването на почти 2 гола. Така Левандовски подобри рекорда на починалия по-рано през годината Герд Мюлер, който през 1972 г. вкарва 40 гола в един сезон в Бундеслигата. И понеже за „Златната топка“ се гледат само головете през календарната 2021 г., той вкара 24 гола през пролетния дял на миналия сезон. Към тях добави два гола от Световното клубно първенство, проведено през февруари. Полякът вкара и две попадения в мачовете с Лацио (осминафинал в Шампионската Лига), а Байерн отпадна на четвъртфинал от ПСЖ, но тогава Левандовски беше контузен и не игра. Ако беше здрав обаче, мога да се хвана на бас с всеки, че парижани нямаше да отстранят колоса от Мюнхен.
От началото на новата кампания, головата машина от Полша има 25 гола в 19 мача във всички турнири. Изглежда, че Левандовски е като хубавото вино – колкото повече отлежава, толкова качествата му се подобряват. Това доказва и голът му в Шампионската Лига срещу Динамо Киев в снежната украинска столица, който е произведение на изкуството. Да, ако „Златната топка“ бъде връчена на Левандовски, няма да е заради това, което той направи през 2020 г., а за това, което виждаме в негово изпълнение от началото на 2021 г. - а то е чиста и неподправена футболна магия.
- - -
Това са кандидатите, които според мен имат най-голям шанс да грабнат най-ценния индивидуален трофей във футбола. За жалост, не феновете определят кой да спечели „Златната топка“, но който и измежду Жоржиньо, Роналдо, Меси, Бензема и Левандовски да излезе победител, то ще бъде заслужено, защото и петимата направиха страхотни неща през изминалата година и ние можем само да се надяваме, че и в бъдеще надпреварата за „Златната топка“ ще бъде толкова оспорвана.