МОЖЕШЕ . . .
(втора част: ВУЛКАН)
публикувано на 13 Декември, 2020 | Четеш за 5 минути
Историята със Зидан се явява неприятно дежа-вю за привържениците на Роувърс, които вече са изживели подобно разочарование преди няколко години.
През 1992г. мениджърът на Блекбърн – Кени Далглиш разговаря с полузащитника на Нотингам Форест – Рой Кийн, относно възможността да го привлече в края
материал на
Владимир Николаев
( гост-автор )
на сезона. Форест буксуват в лигата и изглежда много вероятно да изпаднат, поради което Кийн се договаря за нов договор, в който е вмъкната клауза позволяваща му напускане в случай, че отборът изпадне. Проточилите се преговори са доста обсъждана тема в публичното пространство, а мениджърът на Нотингам (Брайън Клъф) нарича Кийн “алчно дете”, заради високите изисквания за заплата от страна на ирландеца. Коментарът на Клъф по темата е: „Кийн е най-горещият перспективен играч във футбола в момента, но той няма да банкрутира този клуб.“ Въпреки, че дава всичко от себе си, Рой Кийн не успява да спаси Нотингам и клубът изпада в долната дивизия, което активира клаузата за напускане. Блекбърн се съгласява да плати 4 милиона паунда за Кийн, който постига устна договорка с Кени Далглиш относно трансфера.
Когато мениджърът на Манчестър Юнайтед – Сър Алекс Фъргюсън разбира за предстоящия трансфер, се обажда на Рой Кийн, като разговорът разкрива самият Кийн в автобиографията си:
„Телефонът звънна. Беше Алекс Фъргюсън.
- Рой, Алекс Фъргюсън се обажда. Подписа ли някакви документи вече?
- Не, но си стиснахме ръцете и ще подпиша утре.
- Защо не дойдеш в Манчестър да си поговорим преди да направиш каквото и да е?“
University of Salford Press Office, Alex Ferguson receiving honorary degree 1996, resize, crop, filter, CC BY 2.0
Според сина на тогавашния селекционер на ирландския национален отбор, Фъргюсън и Кийн са се договорили по време на игра на снукър, а отново в автобиографията си Рой Кийн разказва как е реагирал на новината Кени Далглиш: „Обадих се на Далглиш и му казах, че съм си променил решението относно трансфера в Блекбърн. Той полудя.“ „Никой не може да ми причини това, никой не прави това с Кени Далглиш. Ти си пикливо копеле и няма да се измъкнеш така. Блекбърн Роувърс ще те съди за всяко пени, което притежаваш.“
Така Манчестър Юнайтед взима Рой Кийн за 3,75 милиона паунда, което тогава е британски рекорд, а Блекбърн пропуска възможността да вземе един от най-добрите полузащитници на своето време.
След шампионския си сезон и отказа да вземе Зидан, отборът на Блекбърн завършва последователно на 7-мо, 13-то и 6-то място във Висшата лига, а в сезонa след Световното първенство (което Зидан печели с Франция), Роувърс завършва на предпоследното 19-то място във Висшата лига, изпадайки в долната дивизия, където прекарва два сезона. Отборът се завръща в най-високото ниво на английския футбол за кампанията 2001/02г. и в следващите 10 години се установява като стабилен участник във Висшата лига, като дори записва класиране в евротурнирите.
Прочети 'Къде са спящите гиганти на английския футбол (ВТОРА ЧАСТ)'
Робърт Левандовски прави своя дебют за Лех Познан в началото на сезон 2008/09г., влизайки като резерва в мач от първия кръг на квалификациите за купата на УЕФА срещу азербайджанския Хазар Ленкоран, като младият нападател вкарва единствения гол в мача. В дебюта си в полското първенство за Лех, Левандовски вкарва гол с пета, само 4 минути след като влиза като резерва в края на мача. Полякът завършва сезона на второ място в голмайсторската листа на вътрешното първенство с 18 гола в 42 мача.
Следващият сезон - 2009/2010г. той отново вкарва 18 гола, които са достатъчни да завърши на първо място в лигата по голове, като помага на отбора си да стане шампион на Полша, което привлича вниманието на редица европейски клубове. Твърди се, че нужната сума за трансфер на Левандовски тогава е около 4 милиона евро, а с големи шансове да привлече поляка е Блекбърн Роувърс, като от клуба дори пращат покана на младия нападател.
- - -
На 26-ти февруари, 2010-та година метеорологичният институт на Исландия регистрира необичайна сеизмична активност и бързо разширяване на земната кора, което според геофизиците е доказателство, че магмата извира в магмената камера на вулкана Ейяфятлайокутъл. През месец март са регистрирани няколко хиляди малки земетресения в близост до вулкана, всички на дълбочина между 7 и 10 километра. Сеизмичната активност се увеличава и от 3-ти до 5-ти март са регистрирани почти 3000 земетресения с епицентър вулканът. Първото изригване е на 20-ти март, на 8 километра източно от горния кратер на вулкана и не се случва под ледника. Същинското изригване става на 14-ти април, този път от горния кратер в центъра на ледника, което води до наводнения към близките реки и евакуация на 800 души. Изригването е между 10 и 20 пъти по-мощно от първото, а експлозивността се дължи на попадането на разтопена вода във вулканичния отвор. При изригването вулканът изхвърля вулканична пепел на 6-8 километра в атмосферата, а вятърът разнася облака на югоизток, което води до прекъсване на въздушния транспорт в огромната част от континента между 15-ти и 21-ви април и oтново през месец май, включително планувания полет на Робърт Левандовски до Англия, свързан с евентуалното му преминаване в Блекбърн Роувърс.
Трансферът пропада, а същото лято срещу 4,5 милиона евро полякът преминава в Борусия Дортмунд, където започва да се превръща в един от най-добрите нападатели на своето поколение. След проваления трансфер, Блекбърн завършва на 15-то място в лигата, но в следващия сезон не успява да се спаси, завършвайки предпоследен и изпадайки в Чемпиъншип. Отборът дори слиза още едно ниво надолу в стълбицата на английския футбол, като сезон 2017/18 се подвизава в Лига 1, но моментално се връща в Чемпиъншип, където се намира и до днес.
Така, в последните 3 десетилетия отборът на Блекбърн Роувърс се разминава с 3-ма от най-добрите футболисти на нашето време, било то поради грешни решения, подмолни действия от конкуренцията или форсмажорни обстоятелства.
А можеше съдбата да е малко по-благосклонна. Отборът на Блекбърн можеше да разполага с двойката Рой Кийн и Зинедин Зидан в центъра на полузащитата си и да затвърди мястото си сред най-добрите отбори в Англия в края на 90-те. Можеше тогава да не се налага продажбата на Алън Шиърър. Можеше тези над 350 гола на Левандовски да са в полза на Блекбърн. Сега отборът можеше да е във Висшата Лига и да се бори за челните места...
Можеше . . .