top of page

Колко добър беше

Рафаел ван дер Ваарт?

публикувано на 14 Август, 2024 | Четеш за 10 минути

В тази поредица сме разказвали за едни от най-добрите футболисти от края на 90-те години на 20-ти век и началото на 21-ви. Независимо дали става дума за най-добрите на своята позиция, за легендите на даден отбор или държава, за водещите играчи на своето поколение или въобще в историята, те са сред най-добрите.

Този път съм решил да обърна поглед към

материал на

Иван Маслинков

един играч, който трудно би попаднал в една от тези категории, но който все пак е играл за редица големи отбори и е добре познат на футболните запалянковци от последните 20 години - Рафаел ван дер Ваарт.

Ако трябва да го определим, още в началото бих го поставил сред големите таланти на Нидерландия. В едно поколение, включващо футболисти като Уесли Снайдер, Ариен Робен, Робин ван Перси и други. Всъщност, в един момент той бе 'Талантът' сред тях. Той изгря бързо и впечатляващо на футболната сцена, успя да привлече вниманието на някои водещи клубове, като Реал Мадрид и Манчестър Юнайтед, но след като напуска нидерландския гранд не успява да достигне висините, които му предвещаваха като тийнейджър.

 

Кариерата му, както на много от великите нидерландски футболисти, започва в Аякс. Той става част от тима на 10 години, а дебютира за първия отбор на 17 и бива възхваляван като новия Йохан Кройф. През следващия сезон (2000/2001) игровото му време нараства - 32-а мача с 9 гола - и той бързо става любимец на феновете.

rvdv-ajax-00s.jpg

 

 

Втората му година при мъжете (2001/2002) е много успешна за Аякс (печелят дубъл с купата и лигата на Нидерландия), но през нея ван дер Ваарт получава първата си сериозна контузия и се подлага на операция, което го ограничава до 20 мача за първенството (27 във всички турнири). Това обаче не го спира да стане голмайстор на отбора, след като отбелязва 14 гола (17 във всички турнири). Историята се повтаря и през следващата кампания - контузия, само 21 срещи, но с впечатляващите 18 гола. Той е водещият голмайстор на отбора и то в конкуренцията на младия Златан Ибрахимович.

Ван дер Ваарт изкарва още два сезона в клуба, в които обаче играта му не е толкова впечатляваща. Той става обект на критики заради живота си извън терена. Сам признава, че е напълнял, а преди старта на сезон 2004/2005 се забърква в скандал със съотборника си Ибрахимович, след като го обвинява, че умишлено го е контузил по време на мач между националните отбори на Нидерландия и Швеция. Той иска нападателят да му се извини публично, а (както може да се очаква) Ибрахимович отказва. Отборът взема страната на своя юноша и нов капитан и шведът е трансфериран в Ювентус. Проблемите с ван дер Ваарт обаче не спират дотук. През кампанията той недоволства, че е използван и на други позиции, освен като атакуващ халф, което кулминира в отказа му да играе като крило в мач от Шампионската лига. След това капитанската лента му е отнета, а през лятото моментът за неговата продажба е назрял.

Следващата стъпка в кариерата му е изненадваща. Няколко години по-рано се говори за интерес от страна на Манчестър Юнайтед и Реал Мадрид, а през лятото на 2005 година се спекулира за Милан и отново за 'червените дяволи', но той преминава в немският тим Хамбургер ШФ. Самият Йохан Кройф казва, че преди 2 години подобен ход изглеждал немислим и това е показателно, че нещата с ван дер Ваарт не вървят.​

​​​

​​

​​

​​

​​

Прочети още 'Проклятието на Бела, заключило орела в клетка'

 


или пък

 


'Да удариш огледалото – как Реал Мадрид игра финал срещу Реал Мадрид'

thumbnail-benfica-bela-guttman.jpg
thumbnail-real-vs-real.jpg

​​​

В Германия обаче той се адаптира бързо и успява отново да демонстрира таланта си. Още в първия си сезон помага на новия си тим да достигне до третото място в Бундеслигата и до класиране в Шампионска лига, а освен това е сред основните голмайстори във всеки от трите си сезона там (36 мача с 16 гола в първата година, 33 мача с 11 гола във втората, 44 мача с 21 гола в третата). Нидерландецът се превръща в любимец на феновете, които запазват уважението си към него дори след като решава да напусне. Все пак повечето хора биха разбрали причините му, пред него се е отворила най-сериозната възможност в кариерата му - да заиграе за Реал Мадрид.

 

Преминаването му при 'белия балет' го събира със сериозен нидерландски контингент, включващ Ариен Робен, Уесли Снайдер и Клаас-Ян Хюнтелаар. Дебютът му е мечтан - победа и гол, а още в четвъртия си мач записва и първия си хеттрик за отбора. Оттам насетне обаче, нещата тръгват надолу за него. До края на сезона е използван основно като резерва, а през лятото се появява информация, че му е заявено директно, че новият мениджър (Мануел Пелегрини) няма намерение да разчита на него. Все пак, той остава част от мадридския гранд и за следващата кампания, но по-често гледа футбол от резервната скамейка, отколкото играе и през летния трансферен прозорец е продаден в Тотнъм.

Преминаването в лондонския тим се оказва успешен ход за него. Както и след предишните пъти когато среща трудности, той отново вдига нивото и демонстрира таланта си. В Тотнъм получава може би най-реалната и цялостна възможност да разгърне потенциала си на топ ниво. Там той не е скъпа резерва, ненужен или пък единствената голяма звезда. Ван дер Ваарт е плеймейкърът, централна фигура на амбициозен тим с редица качествени футболисти. Разполагат го на любимата му позиция зад нападателя (най-често Питър Крауч), а около него оперират тогава младите Лука Модрич и Гарет Бейл.

 

В първия си сезон изиграва 36 мача и отбелязва 15 гола, а в процеса печели привързаността на феновете. Отборът обаче завършва на пето място и не се класира за Шампионска лига. В следващата кампания играта му е може би дори по-добра, въпреки че бележи по-малко (13 гола) и отборът достига четвъртото място, но отново се разминава с Шампионската лига (Челси, които завършват след тях в класирането, печелят турнира и реално заемат мястото на Тотнъм, за да защитават трофея си).

Въпреки че е любимец на публиката и водещ играч, престоят му в Лондон свършва след само 2 футболни години, с пристигането на новия мениджър Андре Вилаш-Боаш. Следващата му спирка е позната за него дестинация - Хамбург, Германия. Завръщането в отбора, където е обичан и ценен, не трябва да е изненада, макар и да пристига след периоди в отбори от нивото на Реал Мадрид и Тотнъм. Вторият му престой в Бундеслигата обаче не е толкова запомнящ се, колкото първия. Той е тормозен от травми и проблеми извън терена, което изглежда повлиява на представянето му на терена. Изиграва 86 мача и бележи едва 18 гола за 3 години, а в края от тима решават да не подновят контракта му.

 

До края на кариерата си сменя още три отбора (Бетис, Мидтиланд и Есберг), но трудностите му продължават и не успява да впечатли особено в тях, преди да се откаже от футбола през 2018-та година.

​​

-     -     -

​​

През дългата си кариера той е част и от националния отбор на Нидерландия, като изиграва 109 мача и бележи 25 попадения. Участва на три Европейски (2004, 2008 и 2012) и две Световни първенства (2006 и 2010). Той винаги е викан, когато е здрав, и играе редовно в квалификациите, но по време на големите форуми често остава сред резервите и се включва от скамейката.

 

Той сякаш има изключителна липса на късмет - или тактически не пасва на идеите и схемите на националните селекционери, или ще се възстановява от контузии и няма да е пълноценен. Все пак играе сравнително значима роля през доста успешното за Нидерландия Световно първенство, през 2010-та година. 'Лалетата' достигат финала, но остават втори след загуба от Испания, а Ван дер Ваарт е титуляр в мачовете от груповата фаза, но губи стартовата си позиция за елиминациите, за сметка на възстановилия се от контузия Ариен Робен. Във финалния мач също се включва от резервната скамейка.

van-der-vaart-netherlands.jpg

И така, след като разгледахме неговия дълъг път в любимата игра - колко добър беше Рафаел ван дер Ваарт?

Първото, което ми идва на ум относно неговите таланти и успехи, е думата потенциал, но по-точно не напълно реализиран потенциал. Нереализирането на потенциал, независимо дали е заради контузии, лични проблеми, липса на мотивация или каквато и да е друга причина, е история позната и често срещана във футбола. Тогава защо точно той ми е направил такова силно впечатление и му отдаваме внимание в този материал?

 

Като дете бях силно запленен от сравненията между него и един от най-великите футболисти, за който съм слушал много, но не съм имал удоволствието да гледам - Йохан Кроиф. Следейки кариерата му, винаги се надявах да видя достигането на това най-високо ниво. Той притежаваше футболната магия. Техника с топка в краката - в най-голяма степен при ударите и пасовете, умееше да организира атаките, да открива пространства за съотборниците си и да ги намира с точни подавания - всички качества необходими на един плеймейкър. Качества, които той споделя с редица футболни легенди, на които аз се възхищавам. Затова преминаването му в Хамбургер ме изненада (като всички останали), но бях убеден, че е въпрос на време да премине в много по-голям отбор. През двете му години като резерва в Реал Мадрид вярвах, че липсата на възможности и контузиите са това, което го спира. При престоя му в Тотнъм на моменти се виждаше това, което почитателите желаеха от него, но със сигурност не достатъчно, за да задоволи детските надежди на един вече по-пораснал младеж. А от там насетне, кариерата му просто се доиграваше.

Прочитането на статия за кариерата му, ми помогна да си изградя своя представа защо той сякаш не успя да развие потенциала си докрай. В заглавието той е определен като голям талант, роден десетилетие по-късно. В разказа за него не се набляга на това защо появата му по терените е закъсняла, но щом веднъж 'мухата ми влезе в главата', аз се замислих над това и си направих собствен извод (който е вероятно да е напълно грешен, но е това, което ми хрумна).

 

Ван дер Ваарт навлиза във футбола в първите години на новия век, съвсем в началото на революциите във футболните философии, които го превърнаха в това, което гледаме днес. По онова време, някои по-статични футболисти, умеещи да откриват свободните пространства, от които да бележат или да подават, направиха доста добри кариери. От повечето играчи се очакваше да изпълняват нуждите и задачите на собствената си позиция (особено от атакуващите футболисти), без да се нагърбват прекомерно с тези на съотборниците си. Тогава нидерландецът бе впечатляващ и си спечели славата на голям талант.

 

Нещата обаче се промениха с напредването на времето и футболистите вече имаха повече задължения на терена. С това се увеличи още повече значението на физическите качества на изпълнителите - сила за единоборствата, енергия за непрестанното тичане и скорост, най-вече скорост. А бързината никога не е била сред най-силните страни на Ван дер Ваарт. Той просто не е футболист, който често се хвърля на спринтове или опитва бързи дрибъли между противниците. Не е от играчите, които бягат 'презглава', за да притискат противника или да се върнат бързо назад, за да покриват пространствата при контраатака. При всичко това трябва да вземем предвид честите контузии и проблемите му извън терена, които също са дали своето отражение и може би са му попречили да развие тактическата ориентация и дисциплина, необходими на по-бавните футболисти днес, за да изпълняват повечето си задачи на терена.

 

-       -      -

Затова и определението 'десетилетие твърде късно'. В края на 80-те и началото на 90-те години, той би бил част от едно невероятно поколение нидерландски футболисти, спечелило Европейското първенство през 1988-ма. Пише, че по онова време 'лалетата' са отстъпили малко от идеите на тоталния футбол и играчите изпълняват по-традиционни роли на терена, нещо което би паснало на по-бавния Ван дер Ваарт. Но и самият футбол, който се играе навсякъде, изглежда с една идея по-позиционен и дори по-бавен от днешния. В такава среда той би могъл да просперира още повече, благодарение на своите техника, удар, пас и добра ориентация в наказателното поле.

 

Всичко това обаче са предположения, а което се случи в действителност, вече го разказахме. За мен Ван дер Ваарт винаги ще си остане запленяващият талант от 2001-ва година, от който винаги очаквах повече. Нещо, което той така и не можа да покаже и сякаш не успя да пасне на нито един отбор или треньор, или поне не за дълго. Той бе един добър футболист, но остана далеч зад легендите, на които го оприличаваха в началото на кариерата му.

хареса ли ти статията ?

'последвай' автора !

Rate Us
Пълен боклук :(Не особено...СредноДа, донякъдеДа, много!
Брой посетители:

Мнението ТИ е важно !

Коментирай, сподели

Новите неща директно
в пощата ти !

Готово !

(благодарим за доверието)

Помогни на проекта

patreon-icon-png-29.png

follow us  >

  • mislqFUTBOL at Instagram
  • mislqFUTBOL at Twitter
  • mislqFUTBOL at YouTube

Лев Яшин прекарва цялата си професионална кариера в Динамо (М) !

 

Печели 5 пъти титлата и 3 пъти купата на страната с отбора

paper-texture-FUN-FACT.jpg

 FUN 
FACT

Португалецът Абел Шавиер е единственият, играл за Евертън и Ливърпул в един и същи сезон !

bottom of page