top of page

Защо „Ред Бул“ избра Лайпциг за футболния си отбор (2)

публикувано на 6 Март, 2021 | Четеш за 9 минути

След като в първа част на материала се запознахме с футболната (и не само) история на Лайпциг предимно по време на комунизма, сега е време да 'бутнем' Берлинската Стена и да продължим разходката в изследването на основния въпрос . . .

1989/90 - 9 ноември, 1989 е важен ден в

материал от Пепа Запрянова *

германската и световната история и ще се помни винаги с падането на една стена в Берлин.

 

Обединението на Германия донася допълнителни промени във футбола на Източна Германия, който е необичайно стабилен през последните 25 години. Клубовете от ГДР не могат да се мерят със заплатите на западните клубове и това води до загуба на ключови играчи. Локомотив не е изключение - играчи като Олаф Маршал и Уве Цоце напускат за западни отбори в края на сезона. Освен това, тези клубове сега трябва да оперират в напълно непознатата капиталистическа система. За да се преборят с тези проблеми, Локомотив предлага идея на съперниците си от Хими: двата отбора се обединят и под традиционното име ФФБ да се сформира нов и боеспособен отбор, който да представлява целия град. Хими обаче имат други планове, вместо да се обединяват с омразните си съседи и да захвърлят миналото си на работнически отбор за нова идентичност.

 

През сезон 1989/90 БШГ Хими Лайпциг завършва на второ място в ДДР-Лига зад БШГ Хими Бьолен, като изпуска промоция в първа дивизия. Вече е ясно, че сезон 1990/91 ще бъде последен за независимия източногерманския футбол. И докато клубовете от Оберлигата имат добри шансове да се класират за Втора Бундеслига през следващия сезон, то Хими трябва да спечели ДДР-Лигата, за да може евентуално да участва в квалификационния турнир за изцяло германската втора дивизия. Междувременно, Бьолен току-що са сменили името от БШГ Хими на ШВ Хими, за да означат променената си идентичност и да се освободят от вече непопулярния източногермански багаж. Те имат и финансови проблеми, така че Лайпциг им отправят предложение. Обединение между ШВ Хими Бьолен и БШГ Хими Лайпциг, който междувремнно са променили името си на ФК Грюн-Вайс Лайпциг. Създават си дори лого с жаба, която също така е и футболна топка - само го вижте.

155214164_5885865411454267_8662899091011

Бьолен приемат предложението за обединение, което в действителност е по-скоро поглъщане, за да може Хими (извинете, Грюн-Вайс) да вземе лиценз за Оберлигата. Това означава, че футболната жаба трябва да бъде заменена, а новият клуб получава името ФК Заксен Лайпциг.

1990/91 - В последния сезон от футбола на ГДР всичко е насочено към квалификациите за обединените германски лиги. Както много други случаи - това, което е изобилно на запад е много оскъдно и оспорвано на изток, така че местата за Бундеслигата са само две. Те са заети от Ханза Рощок и Динамо Дрезден. Междувременно, Локомотив завършва едва на седмо място, а Заксен едва успява да завърши на последното 12-то място, за да участва в квалификационния турнир за Втора Бундеслига. Докато Лок се представя на висота, печели групата си и си осигурява едно от двете места във втора дивизия, Заксен завършва на последното място и получава възможност да играе в новата трета дивизия - Североизточна Оберлига.

1991/92 - За първия сезон в обединения германски шампионат, Локомотив Лайпциг също опитва да реформира своята идентичност. Взимат идеята от 1990 г. и сменят името си на ФФБ Лайпциг, кръщавайки се на първия германски шампион от Пробщайда. В това обаче има някаква ирония, тъй като стадионът в Пробщайда не е годен да се играят мачове и клубът трябва да се премести на Централенщадион. След контузии на ключови играчи като Деймиън Халата и Роналд Креер, ФФБ Лайпциг едва успява да се спаси от изпадане. Клубът си осигурява подписа на френския национал Дидие Сикс, което допълнително натоварва и без това ограничения им бюджет. Заксен, в същото време, завършва на пето място в Североизточната Оберлига - на цели 19 точки зад шампионите Цвикау (и не забравяйте - това е в дните, когато победата носи само две точки).

s-l400.jpg

1992/93 – Докато през сезон 1991/92 Втора Бундеслига е разделена на северна и южна дивизия, новата кампания е планирана като голяма лига с 24 отбора. Все пак, ФФБ Лайпциг за малко да не участва, след като им липсва 1 млн. марки, за да си осигурят лиценза. След успешно обжалване, те изненадват мнозина, като се превръщат в един от най-добрите отбори в лигата, дори след като губят голмайстора си Бернд Хобш (който преминава във Вердер Бремен през зимната пауза). Още по-изненадващо е решението на треньора Юрген Сундерман да напусне клуба в края на сезона и де поеме Валдхоф Манхайм. Въпреки това, Лайпциг успява да се задържи сред топ отборите.

 

Докато Фрайбург ШК печели шампионата, зад тях се оформя битка между три отбора за останалите две места, които дават право на промоция. Лайпциг, МШФ Дуисбург и Валдхоф Манхайм са трите претендента. След победа над Йена и равенство между Валдхоф и Айнтрахт Брауншвайг, Лайпциг заема 3-тото мястото преди последните 2 мача от първенството. В решаващ мач от сезона Лайпциг и Валдхоф се изправят един срещу друг в предпоследния кръг. След нулево равенство и два червени картона за Лайпциг, битката остава да се реши в последния кръг. Тогава Лайпциг побеждава Майнц 05 с 2-0, а Валдхоф Манхайм губи с 4-3 от Вуперталер ШФ и така, ФФБ Лайпциг печели промоцията за Бундеслигата.

Междувременно, Заксен Лайпциг печелят южната дивизия на Североизточната Оберлига, но въпреки това нямат право да участват в квалификационния кръг за Втора Бундеслига, поради финансови проблеми. Те също така печелят и регионалния си турнир - Купата на Саксония. Стадионът им в Льойч пък е преименуван на „Алфред Кунце“, в чест на треньора, който ги извежда до изненадващата титла през 1964 г.

1993/94 - ФФБ Лайпциг е застигнат от още проблеми преди първия си сезон в Бундеслигата. Докато напускането на ключови играчи в посока по-богати клубове се е превърнало в нещо обичайно, оказва се, че Централенщадион е доста неподходящ за тях - с капацитета си от 50 000 зрители (за двубоите на отбора идват не повече от 8 000). Една от причините за това е, че стадионът се намира на територията на Хими/Заксен.

Освен това, въпреки фантастичните трансфери (като този на Дарко Панчев от Интер) отбора изпада във втора дивизия. С 3 победи, 11 равенства и 20 загуби в единствения си сезон в първа дивизия, те се намират на предпоследно място в класирането на Бундеслигата за всички времена.

В същото време Заксен Лайпциг завършва на четвърто място и се класира за новата Регионална лига – Североизток и печели нова Купа на Саксония.

Прочети 'Футболът през призмата на дизайна: най-интересните лога'

thumbnail.jpg

Краят на 90-те - ФФБ Лайпциг прави множество скъпи трансфери с цел бързо да се завърне в Бундеслигата, но с доста спорен успех. Междувременно, през 1996-та се завръщат на стадион „Бруно Плаче“ в Пробщайда, след като проблемите с безопасността най-накрая са разрешени. През 1998-ма година, след равенство в последния за сезона и директен мач за оставане в лигата срещу Ватеншайд, ФФБ Лайпциг изпада в трета дивизия. Там се срещат с градския си съперник ФК Заксен, които са спечелили Купата на Саксония за трети път.

След второто място през 1999 г., финансовите проблеми на ФФБ Лайпциг стават толкова големи, че несъстоятелността е единствената възможност. За да бъдат нещата още по-лоши, те не успяват да се класират за следващия сезон на Регионалната лига. Заксен Лайпциг първоначално успяват да се вмъкнат в регионалната лига за сезон 2000/01, но година по-късно също обявяват несъстоятелност. Така и двата клуба попадат в четвърта дивизия.

2000 - Тегобите и на двата клуба не спират. Докато Заксен първоначално успява да се завърне в регионалната лига за сезон 2002/03, ФФБ Лайпциг е разпуснат, след още една несъстоятелност през 2004-та. В отговор на това, феновете основават ФК Локомотив Лайпциг, като името и логото са идентични със стария отбор от ГДР от 1966 г. Отборът се представя добре и печели промоции в първите си четири сезона, като по този начин се изкачва до пета дивизия.

В квартал Льойч се появяват други въпроси. Група привърженици, които през 1997 г. основават Спортна общност за спортове с топки (Ballsportfördergemeinschaft) Хими Лайпциг (познати като БШГ Хими), започват да стават все по-недоволни от клуба. Управата мести мачовете на отбора на непопулярния Централенщадион, а феновете организират големи протести, когато Ред Бул правят опит да закупят отбора през 2006 г. Стига се до диспут кой точно е наследник на стария Хими от ГДР. Докато ФК Заксен Лайпциг има всички претенции за законовата линия на наследяване, БШГ Хими Лайпциг имат името, стадиона и почти същата емблема като стария клуб от 50-те. В същото време, ФК Заксен имат по-големи проблеми, след като нов фалит ги връща в пета дивизия.

155811636_5885930401447768_4430873579772

Тук идва Ред Бул. След като нито ФК Заксен Лайпциг, нито някой друг отбор проявяват желание да бъде погълнат от Ред Бул, компанията се обръща към ШШФ Марканщед - клуб от предградията на Лайпциг, който играе в пета дивизия. Постига се сделка - за сезон 2009/10 всички отбори на Марканщед ще играят под името РБ Лайпциг. След края на сезона, Марканщед ще си върне всички отбори включително и първия и ще получи и допълнителни пари, като бонус.

 

След искане към футболната асоциация на Саксония, Ред Бул поемат и някои младежки отбори от фалиралия ФК Заксен Лайпциг. По този начин три клуба от града участват в Саксонската Оберлига за сезон 2009/10. РБ доминира в лигата, завършвайки 22 точки пред втория, ФК Заксен завършват 6-ти, а Локомотив на 12-то място. Дори тогава старите клубове успяват да привлекат впечатляващо количество зрители, като за дербито между Заксен и Локо се събират около 15 000.

2010 - През следващия сезон, РБ Лайпциг сключва същата сделка с АШФ Делич, с цел да имат втори отбор. Междувременно, ФК Заксен влиза в противоречиво партньорство за младежко развитие с РБ. В комбинация с ужасните резулати през втората половина на сезона, зрителският интерес се срива, което води до поредната несъстоятелност през 2011 г. Този път обаче ФК Заксен Лайпциг не оцелява и е разпуснат.

Основаният от феновете БШГ Хими междувременно се издига. След като започват от най-долната 12-та дивизия през 2008. За сезон си партнират с ФФК Блау-Вайс Лайпциг и днес се подвизават в четвърта дивизия, играейки на стадион „Алфред Кунце“ в Льойч. Най-голямото им постижение е победата им в Купата на Саксония през 2018 г., с което си печелят билет за Купата на Германия. Там побеждават втородивизионния ССВ Ян Регенсбург в първия кръг, но отпадат във втория от ШК Падерборн. Това е и единственото впечатляващо постижение на този отбор от 1966, когато отново печелят Купата.

ФК Локомотив Лайпциг също играе в четвърта дивизия на стадиона си „Бруно Плаче“. Въпреки че са легитимния наследник на ФФБ Лайпциг, в момента Лок полага усилия официално да се слее с (технически все още съществуващия) ФФБ. Това не само би им осигурило някои данъчни облекчения, но и би им позволило да носят звезда на фланелката си, с което да означат титлата на стария предвоенен ФФБ Лайпциг от началото на 1900-те.

Прочети 'Ф.К. Шефийлд - футболните пионери'

thumbnail.jpg

Историята на РБ Лайпциг е добре позната. Те си проправиха път през дивизиите и в момента са един от най-добрите отбори в Бундеслигата. Едно нещо не може да се отрече: като клуб без политическа позиция и без наличието на ултраси от какъвто и да е вид, те са предпочитаният избор за едно семейство, което просто иска да прекара приятна вечер, да яде наденица и да види някои от онези футболисти, които преди е гледало само по телевизията.

-   -   -

Това е историческият анализ, чрез който се опитахме да отговорим защо имаше такъв вакум, в който Ред Бул да влезе и да базира футболния си клуб в Лайпциг. За да си обясним футболната история на града, трябваше да разгледаме около 25 клуба. Проблемът ясно се откроява, когато сравним Лайпциг с Дрезден. Ако направим подобна диаграма както при Лайпциг, ще видим, че с изключение на няколко промени на името и логото, историята на клуба е доста ясна още от средата на 50-те. И най-важното – не виждаме никакви фалити.

Докато Хими/Заксен и Лок/ФФБ страдат както на спортната сцена, така и във финансово отношение и в същото време се борят за фенове, Ред Бул беше там, за да обере остатъците и да се издигне. А старите клубове, вместо да градят професионални структури, сякаш бяха по-заети с неспирните боричкания помежду си.

dresdenfootballhistory.png

* статията е превод, оригиналният материал можете да намерите на https://thefalse9.com/2020/04/leipzig-east-germany-football-history.html

хареса ли ти статията ?

'последвай' автора !

Пълен боклук :(Не особено...СредноДа, донякъдеДа, много!
Брой посетители:

Мнението ТИ е важно !

Коментирай, сподели

Новите неща директно
в пощата ти !

Готово !

(благодарим за доверието)

Помогни на проекта

patreon-icon-png-29.png

follow us  >

  • mislqFUTBOL at Instagram
  • mislqFUTBOL at Twitter
  • mislqFUTBOL at YouTube

Лев Яшин прекарва цялата си професионална кариера в Динамо (М) !

 

Печели 5 пъти титлата и 3 пъти купата на страната с отбора

paper-texture-FUN-FACT.jpg

 FUN 
FACT

Португалецът Абел Шавиер е единственият, играл за Евертън и Ливърпул в един и същи сезон !

bottom of page