Питър Крауч - оттеглянето на гиганта | мисляФУТБОЛ
top of page

Питър Крауч -

оттеглянето на гиганта

публикувано на 12 Ноември, 2019 / Четеш за 7 минути

Без съмнение, в мислите на всеки футболен фен този играч винаги ще предизвиква усмивки.

 

Не само заради колоритните си изказвания, баскетболния си ръст и невероятните си голове с глава. Той просто бе феномен, който макар и да не е супер талант, остави следа след себе си, с това което можеше да прави. То

материал на Цветина Петкова

гост-автор

не беше никак малко, но не беше и на световно ниво.

Беше точно толкова, колкото беше нужно, за да си извоюва достойна кариера и признанието, че е един от най-добрите английски нападатели в последните години. Той е роден на 30 януари 1981 г., в малкото градче Макълсфилд. Ръстът му го прави лесно забележим още в школата на Брентфорд, където прави първите си стъпки в царят на спортовете. Крауч сменя отборите още като юноша, като минава и през академиите на Куинс Парк Рейнджърс и Тотнъм.

 

Именно при „шпорите“ се води, че прави професионалния си дебют, на 17 години. Тук обаче не говорим за реални участия, вписан е в отбора, но веднага е пратен под наем в нискоразрядния Дълич Хамлет, които му правят прощъпулник. След това започва одисеята, наречена негова кариера. Хотспър изглежда никак не вярват, че двуметровият исполин може да им свърши работа, защото го преотстъпват два пъти за един сезон, като втория от тях е чак в Швеция. Това обаче не притеснява особено Питър, който знае какви качества притежава и че скоро ще бъде оценен по достойнство.

През сезон 2000/01 КПР си го връщат и му гласуват доверие, а той (можем да кажем че) го оправдава. Вкарва 10 гола, скромна цифра за нападател, но едва на 19 години взема участие във цели 42 срещи, така че поле за изява не му липсва. Оттук, походът му за по един сезон в средняшки английски отбори започва – Портсмут, Астън Вила, Норич.

 

В Саутхемптън вече е друго. Да, „светците“ не се различават от гореспоменатите отбори, но там той сякаш намира себе си. Това, че е над всички се забелязва доста видимо, не само на ръст, но и като игра. Макар и да вкарва 12 гола, което не е най-доброто му постижение (отбелязва 18 в Портсмут), е забелязан от Рафа Бенитес и моментално е привлечен на „Анфийлд“. Край Мърсисайд обаче конкуренцията е убийствена – Фернандо Мориентес, Будевайн Зенден, Флоран Синама-Понгол, Роби Фаулър, Хари Кюъл, Джибрил Сисе… общо взето никой не му дава титулярното място наготово. В Ливърпул вече, Крауч привлича вниманието на света към себе си. Заради екзотичният си за футболист външен вид – по-висок от вратаря и доста слаб, а и заради уменията си да вкарва с глава от почти всяко статично положение.

Прочети 'Черна овца или звяр? Определено голмайстор'

thumbnail.jpg

Има си и недостатъци – не е бърз, не е повратлив, няма и кой знае какъв шут, макар и доста голове да е отбелязал именно така. Липсата на качествени нападатели в националния отбор му отваря шанса да бъде титулярен таран в един период, но при „червените“ определено не става основен играч. Че има силни мачове, има, оставя следа, трансферът му не е неуспех, в никакъв случай.

 

След 3 сезона в Ливърпул и най-вече с идването на Роби Кийн и Давид Н‘Гог и наличието на Фернандо Торес (който още в първия си сезон с изявите си не оставя много възможности на Крауч за изява). Така, все пак след 85 мача и 22 гола, Питър слага край на футбола на най-високо ниво и се завръща към познатите митарства по средняшките английски отбори. Портсмут се оказва отново пристан за него, а може би тъкмо там той изиграва най-силните си мачове. „Помпи“ явно знаят как да го предразположат и той се чувства в свои води в малкото морско градче. Нещата за бившия отбор на Светослав Тодоров обаче не са никак цветущи, а Крауч още е в добра форма и от това се възползва първия му отбор – Тотнъм, който този път вече му дава реален шанс за изява. Някъде по онова време приключва и кариерата му в националния отбор на Англия, за който за 5 години играе в 42 мача и вкарва 22 гола, доста завидна успеваемост, в сравнение с клубната му кариера.

В Тотнъм също не му е писано да играе голяма роля, макар че взема участие в повечето мачове, головете обаче остават кът. В пълният с англичани отбор на Хотспър и след като към Портсмут пък поема Кевин Принс Боатенг, Крауч трябва да си оспорва титулярното място с играчи като Роман Павлюченко, Ейдур Гудьонсен и Джърмейн Дефо. Това (на фона на ситуацията с него в Ливърпул) може да не е толкова страшно, но все пак споменатите имена не са случайни и не улесняват исполина от Макълсфилд. За 2 сезона вкарва само 2 гола и треньора Хари Реднап, който по принцип много харесва Краучи, решава да се откаже от услугите му, които както личи се оказват доста неефективни.

Прочети 'Фернандо Торес - краят на играта за Хлапето'

thumbnail.jpg

Така през 2011 г. Питър Крауч прави може би най-важната стъпка в кариерата си – преминава в Стоук Сити. Сега ще се смеете, но как може да е по-важна от Ливърпул?

 

Е, може. Защото щом става „грънчар“, Крауч сякаш пасва точно на мястото си. Да, посредствен отбор, без амбиции, освен да оцелее и да се представи достойно, но той се чувства щастлив. И оценен. Може би и доста комфортно защото започва да бележи по-често. Е, не като бомбардир, но за неговите стандарти нещата се подобряват. На „Британия стейдиъм“ (сега наричащ се бет365) изкарва цели 8 сезона и макар и мнозина да не вярват, Крауч не сменя клубната си принадлежност доста дълго време. За този период изиграва над 200 с мача с… 46 гола, но все пак феновете на „червено-белите“ го обожават и виждат, че се раздава за техния клуб.

 

Но когато такива са възможностите ти, най-важно е да влагаш сърце, няма как да надскочиш себе си, но поне се старай. В началото на 2019 г. напуска, като вече е записал името си в сърцата на ултрасите от Стоук, а на 38 години решава да поиграе още малко в Бърнли в Премиършип. Все пак трябва да му се признае, че не изоставя „грънчарите“ дори когато изпадат в Чемпиъншип, а остава верен на клуба, факт, който вероятно му печели още повече симпатии сред местните привърженици.

Въпреки този трансфер, последният му гол си остава за Стоук, защото за „Виненочервените“ не успява да се разпише. Е, в 6 мача, така че не е голяма работа.

74275453_3371524309555069_54042873062301

Така, в началото на това лято, един от най-колоритните и запомнящи се играчи сложи край на професионалната си кариера. А това, което можеше най-добре – да отбелязва с глава, определено ще си остане негова запазена марка.

 

Струва си да отбележим, през годините освен със своята кариера, Питър Крауч остава популярен и с красотата на съпругата си Аби Кланси, която го следва във всичките му одисеи и е неотлъчно до него.

За цялата си кариера Крауч има спечелени няколко трофея – Шампион на Първа дивизия с Норич, Носител на ФА Къп и Къмюнити Шийлд с Ливърпул, както и финал в Шампионската лига (2007) и Световното клубно първенство с „червените“ (2005). Индивидуалните си отличия постига в най-успешните си периоди – в Портсмут (Играч на сезона за 2002 г.) и Стоук Сити (Играч и гол на сезона 2012 г.) Интересно е, че става играч на сезона в 2 поредни години за 2 различни клуба от Премиършип – прави го и за Куинс Парк Рейнджърс през 2001 г., а после и за „помпи“.

Няма съмнение, един майстор на ударите с глава и на шоуто на терена окачи бутонките, а ние можем само да сме благодарни, че Питър Крауч ни даде от своята магия.

Брой посетители:

Мнението ТИ е важно !

Коментирай, сподели

Новите неща директно
в пощата ти !

Готово !

(благодарим за доверието)

Помогни на проекта

patreon-icon-png-29.png

follow us  >

  • mislqFUTBOL at Instagram
  • mislqFUTBOL at Twitter
  • mislqFUTBOL at YouTube

Лев Яшин прекарва цялата си професионална кариера в Динамо (М) !

 

Печели 5 пъти титлата и 3 пъти купата на страната с отбора

paper-texture-FUN-FACT.jpg

 FUN 
FACT

Георги Аспарухов има 18 мача и 19 гола в КЕШ и КНК с екипите на Левски и Ботев (Пд)

 

Освен това е голмайстор на КНК през 1963 г.

bottom of page