Как свалените гащи на Овермарс... | мисляФУТБОЛ
top of page

Как свалените гащи на Овермарс свалиха Аякс от върха

публикувано на 5 Ноември, 2023 | Четеш за 8 минути

Когато бившият спортен директор на Аякс Марк Овермарс решава да си направи неприлични снимки на работното място и да ги изпрати на служителка на клуба, едва ли е могъл да си представи всички последствия, които се стовариха не само върху него, но и върху тима му. Разкритията за това (но и за предишни провинения от подобно естество) доведоха до извинения и оставка, и лепнаха неприятно петно върху

материал на

Иван Маслинков

репутацията на амстердамския гранд. Реномето обаче вече изглежда като малък проблем, в сравнение със срива в представянето на терена, последвал оттеглянето му на 6-и февруари 2022 година. Бърз поглед към настоящето ни дава ясна представа за последствията застигнали отбора - 17-о място в класирането след 7 изиграни срещи и пропускане на Шампионската лига за пръв път от сезон 2016/17. И всички беди могат да бъдат проследени до момента, в който Овермарс влиза в клубната тоалетна, изважда телефона си и си сваля панталоните . . .

Аякс Амстердам е един от най-уважаваните и успешни европейски футболни клубове. Те са най-титулуваният нидерландски тим и един от петте отбора, заслужили си да притежават трофея от Шампионска лига перманентно във витрината си (спечелени три поредни европейски купи - 1971, 1972 и 1973 години). Клубът притежава и една от най-известните, най-успешните и най-продуктивни школи за развитие на млади таланти в целия футболен свят, като преминалите през нея футболисти винаги са в основата на значимите постижения на отбора. Всичко това им е донесло статут на специален клуб, но фактът, че са го постигнали без да са част от едно от четирите най-големите и богати европейски първенства, им отрежда място в сърцата на огромна част от футболните фенове.

 

С драстичното увеличаване на парите във футбола през последните 30 години, довело до все по-голямо разделение между богатите и по-бедните лиги, част от старите европейски грандове (Бенфика, Порто, Аякс и др.) вече рядко се изявяват на високо ниво в международните турнири. С всяка следваща година за тях спечелването на купа от Шампионската лига се превръща все повече в мираж. Затова европейският поход на амстердамския гранд през сезон 2018/19 бе наистина вълнуващ и специален.

 

В кампания донесла геройски обрати и неочаквани претенденти, Аякс се оказаха приятната изненада на турнира и спечелиха неутралните фенове, освен че донесоха множество положителни емоции на своите почитатели. Нидерландският тим премина през три квалификационни рунда, измъкна се от тежка група с Байерн Мюнхен, Бенфика и АЕК Атина, а след това отстрани Реал Мадрид и Ювентус, за да се стигне до мачовете с Тотнъм. Едва ли бихме могли да си представим много по-тежък път, но те не само го извървяха, а бяха и на минути от финала. До 54-ата минута Аякс водеше с 3:0 (общ резултат от двата мача) над английските си съперници. След това обаче станахме свидетели на един от великите обрати в Шампионската лига, като хеттрик на Лукаш Моура (завършен с гол в 96-ата минута) прати Тотнъм на финал, благодарение на предимството на гола на чужд терен (което днес - за щастие, ако мога да добавя - е премахнато от правилата).

ajax-ucl.jpg

 

 

 

 

 

Разочарованието от пропуснатия шанс е голямо, но още по-голям е оптимизмът за бъдещето. Отборът печели Висшата дивизия на Нидерландия (Ередивизи) за пръв път от сезон 2013-2014, а представянето в Европа носи големи приходи. Последват още три поредни първи места в първенството (при едното титлата не е връчена, заради прекъсването на сезона вследствие на пандемията) и някои впечатляващи мачове в европейските турнири срещу Челси, Борусия Дортмунд и Спортинг. А зад тези успехи стоят треньорът Ерик тен Хаг, главният изпълнителен директор Едвин ван дер Сар и спортният директор Марк Овермарс. С парите, школата и способните управници Аякс изглеждат далеч напред пред своите опоненти, с бъдеще като нидерландски еквивалент на Байерн Мюнхен.

 

Основната движеща сила зад възхода е точно Овермарс. Той заема поста на спортен директор в клуба от 2012 година, но получава пълна свобода за работа, когато като главен изпълнителен директор е назначен Едвин ван дер Сар (в края на 2017-та). Първото, което предприема, е назначаването на нов мениджър - Ерик тен Хаг (с когото е работил преди това в Го Ахед Игълс). Това се оказва изключително успешно решение и с нидерландеца като старши треньор следва силният период, за който говорихме.

 

Постиженията идват с излизането на преден план на ново поколение големи таланти - Матейс де Лихт, Дони ван де Беек, Френки де Йонг, Нусаир Мазрауи и др. Важна роля изиграват и трансферираните през лятото на 2018-та година Душан Тадич (който се превръща в голмайстор и лидер на отбора) и Дейли Блинд. За тяхното привличане Марк Овермарс прави втория си голям ход - премахване тавана за заплати от 1 милион евро, налаган преди това от борда на клуба. След впечатляващото представяне в Европа, младите футболисти грабват вниманието на европейските грандове и са продадени за сериозни суми. Овермарс демонстрира око за таланта и силни връзки на футболните пазари в Европа и Южна Америка. В тима са привлечени футболисти с голям потенциал, които поддържат високото ниво на представяне и допринасят за четиригодишната доминация на домашната сцена, а след това са продадени на добра печалба.

-     -     -

Тогава настъпва скандалът със свалените гащи и напускането на Овермарс, а негативните последици не закъсняват. На негово място не е назначен веднага нов спортен директор, а го заместват няколко по-неопитни служители. Все пак, с Ерик тен Хаг начело, отборът завършва сезон 2021/22 успешно и отново е шампион. Нидерландецът обаче напуска в посока Манчесът Юнайтед през лятото, а освен това са продадени или напускат част от основните футболисти на тима - Себастиан Алер, Антони, Лисандро Мартинез, Нусаир Мазрауи, Андре Онана и други.

 

Клубът получава над 200 милиона и реинвестира около половината от тях в нови играчи, а точно тук си проличава най-ясно липсата на Марк Овермарс. Привлечените от неговите наследници състезатели и новият мениджър Алфред Шрьодер не се справят на очакваното ниво и следва почти катастрофална кампания, в края на която отборът завършва на 3-то място в Ередивизи и пропуска да се класира за Шампионската лига за настоящия сезон.

thumbnail.jpg

 

 

 

 

 

За да станат нещата още по-тежки, през лятото на 2023 г. се пенсионира и Едвин ван дер Сар, заради преумора. Преди това той назначава за нов спортен директор опитния Свен Мислинтат (преминал през Щутгард, Борусия Дортмунд и Арсенал), който обаче получава инструкции да продава футболисти, за да се намали бюджетът за заплати, след пропускането на приходите от 'турнира на богатите'. Заради несъгласие с политиката на клуба, през лятото тимът е напуснат и от капитана си Душан Тадич.

През новия сезон проблемите на терена изглеждат дори по-големи и отборът има само една победа до момента в шампионата - в първия кръг срещу Хераклес. Феновете очаквано са бесни и го показват ясно в последните срещи - първо дербито с Фейенорд бе прекратено в 55 минута (при резултат 0:3), заради бунтове по трибуните и хвърляне на ракети по терена (мачът бе доигран след три дни пред празни трибуни, краен резултат 0:4 за Фейенорд), а мачът с Утрехт бе прекъсван на два пъти в самия край, отново по същите причини (завършил 3:4 за съперника, след късен техен гол, предизвикал второто прекъсване).

 

Реакцията на феновете е още едно доказателство за дълбоката криза, в която се намира доскорошното бижу на нидерландския футбол. Криза, обхващаща не само футболистите и треньорите, но също така феновете, управата и цялостната култура около клуба. Всичко свързано с моментните трудности можем да свържем със загубата на качествен управленски кадър, като Марк Овермарс. Неразборията след неговото напускане доведе до спадане на нивото на играчите в тима, а оттам загуба на големи приходи, от което последва ново, още по-сериозно спадане на качеството в състава.

 

Случаят е и показателен за значението на поста на спортния директор. Правилният човек на този пост може да изгради отбор, способен да се бори за Шампионска лига, дори с по-ограничен бюджет (в сравнение с най-богатите европейски грандове), но липсата му може да срине проект, който доскоро е работил като добре смазана машина. Затова и част от феновете на Аякс зоват за завръщането на Овермарс (пренесъл успехите си към белгийския шампион Роял Антверп), което обаче изглежда не е на дневен ред.

кадри от мача с Фейенорд

 

 

 

 

 

Нидерландският гранд изглежда сринат и разделен, а решаването на проблемите едва ли ще дойде бързо и вероятно ще изиска цялостен подход - от проблемите в управлението, през изграждането на нов боеспособен състав, до по-добра връзка с феновете и по-строги мерки срещу нарушителите на правилата.

Повечето от настоящите перипетии на Аякс могат да се проследят до момента с неприличната снимка на Овермарс, изпратена на колежка. Тук вероятно е съществувал (а може би и още съществува) проблем с цялостната култура на клуба, позволила на един от директорите многократно да извърши неприлични действия спрямо служителки на клуба без да бъде порицан, докато случаят не става публичен. Може би времето и усилията, посветени на прикриването му, щяха да са по-добре използвани за справянето с неприятната ситуация и подготовка за овладяване на хаоса от евентуалните разкрития.

Това обаче са само предположения, а със сигурност знаем само, че едни свалени гащи спънаха петгодишната усилена работа на целия клуб.

хареса ли ти статията ?

'последвай' автора !

Rate Us
Пълен боклук :(Не особено...СредноДа, донякъдеДа, много!
Брой посетители:

Мнението ТИ е важно !

Коментирай, сподели

Новите неща директно
в пощата ти !

Готово !

(благодарим за доверието)

Помогни на проекта

patreon-icon-png-29.png

follow us  >

  • mislqFUTBOL at Instagram
  • mislqFUTBOL at Twitter
  • mislqFUTBOL at YouTube

Лев Яшин прекарва цялата си професионална кариера в Динамо (М) !

 

Печели 5 пъти титлата и 3 пъти купата на страната с отбора

paper-texture-FUN-FACT.jpg

 FUN 
FACT

Георги Аспарухов има 18 мача и 19 гола в КЕШ и КНК с екипите на Левски и Ботев (Пд)

 

Освен това е голмайстор на КНК през 1963 г.

bottom of page