top of page

Дали скучният януари ще доведе до вълнуващо трансферно лято за Нюкасъл?

публикувано на 22 Февруари, 2024 | Четеш за 6 минути

От пристигането на мениджъра Еди Хау на Сейнт Джеймсис Парк, Някасъл Юнайтед се превърна в един от най-интересните и забавни за гледане тимове във Висшата лига. Това се отнася особено силно за настоящия сезон, в който те са отбора в чиито мачове са отбелязани най-много голове до момента (85 гола до 23 кръг). Те ни направиха свидетели на впечатляващи и престижни победи (като 0:8 над Шефилд Юнайтед, 1:0 над 

материал на

Иван Маслинков

Арсенал и 4:1 над Челси), но и на тежки загуби (1:4 от Тотнъм и 2:4 от Ливърпул), равенството 4:4 с Лутън пък бе истинско шоу за неутралните фенове.

Това непостоянство в резултатите обаче няма как да радва почитателите на тима, управата или амбициозния им и талантлив мениджър. Нюкасъл допуска прекалено много голове и записа серия от четири поредни загуби в първенството, в края на декември и началото на януари. Това определено е разочароващо, особено след сериозните очаквания създадени през миналата кампания, когато отборът завърши на четвърто място и се класира за участие в Шампионска лига. След подобен силен сезон, надеждите са винаги за надграждане, но до този момент те не се сбъдват. Сега не само най-големият европейски турнир изглежда далеч от досега им, а място в което и да е състезание на УЕФА е под съмнение. Това създаде едно очакване за освежаване на отбора на 'свраките'.

Те имат сравнително широк състав, като за участието във Висшата лига в тима са записани 30 футболисти. Проблемът идва от редицата контузии на основни играчи и голямата разлика в класите на тези, на които се налага да ги заместват. Голяма част от тях са или твърде млади и неопитни, или наближават края на кариерата си. Всички те не могат да поддържат за дълго нивото, нужно за да се спечели място в топ 4, при липсата на по-класните си съотборници.

 

Футболният стил практикуван от Еди Хау е бърз и динамичен, с много движение на топката и притискане на противниците, но също така е силно натоварващ и може да доведе до преумора и контузии сред футболистите. И това се случва с Нюкасъл в последно време.

newcastle-goal.jpg

 

 

 

 

 

Най-сериозен е проблемът в халфовата линия, където отсъстват Сандро Тонали, Жоелинтон, Джо Уилок и Елиът Андерсън. Положението е такова, че се налага 17-годишният Люис Майли често да започва като титуляр. Треньорът изказа опасения, че той, макар и голям талант, едва ли е напълно готов за физическото натоварване на Висшата лига и времето му на терена трябва да се разпределя внимателно. Изглежда обаче не му е останал голям избор, след като младежът бе титуляр в последните четири двубоя на тима.

 

Дилемите пред Хау обаче не се изчерпват само със средата на терена. В атака той разполага само с двама основни нападатели - Александър Исак и Калъм Уилсън - като и двамата са податливи на травми, което също създава затруднения и обяснява нуждата от свежа кръв в отбора.

 

Преди и по време на изминалия зимен трансферен прозорец се говореше за проблемите със състава на Нюкасъл, нуждата от по-голяма конкуренция за титулярните места и желанието на Еди Хау за поне един нов полузащитник. Един поглед към наличните футболисти след първи февруари ни показва, че по тези въпроси не бяха предприети никакви действия (почти никакви, ако броим привличането на 18-годишния талант Алфи Харисън от Манчестър Сити, но е малко вероятно той да влиза в плановете за първия отбор през настоящия сезон).

 

Липсата на активност лесно може да бъде разяснена с правилата за финансов феърплей. Ресурсите на собствениците от Саудитска Арабия може да са огромни (според някои безгранични), но приходите генерирани от клуба и счетоводният баланс диктуват колко може да се инвестира, а техните показатели не позволяват безкрайно харчене. За да не се стигне до ситуация подобна на тази в Евертън или до насъбирането на над 100 обвинения, то средствата за реконструиране на състава трябва да са добре разпределени. При новия режим вече са изхарчени над 400 милиона за трансфери и изглежда това е лимитът за отбора, без да се наложи продаването на основни футболисти.

thumbnail-toney-back-arsenal.jpg
thumbnail.jpg

 

 

 

 

 

Еди Хау обаче няма да е особено щастлив от раздяла с някой от най-важните си играчи. Тази зима имаше предложение от Байерн Мюнхен за закупуването на Кийрън Трипиер на стойност 14 милиона паунда. Мениджърът поиска да го задържи, въпреки напредналата му футболна възраст (33 години) и наличието на качествена алтернатива на неговата позиция (Тино Ливраменто). Просто опитните футболисти, все още способни да играят на най-високи ниво, са рядкост и са трудно заменими както на терена, така и в съблекалнята.

 

Изпълнителният директор на клуба Дарън Илс заяви, че отборът ще трябва да се раздели с някои футболисти, за да се вдигне нивото на състава, без да бъдат нарушавани правилата. Това означава, че трансфер на Бруно Гимараеш може да се окаже наложителен - нещо което едва ли е желано от хората държащи на клуба. Бразилският халф е най-скъпо струващият футболист на тима (с клауза за освобождаване от 100 милиона паунда) и е основна фигура в полузащитата и целия състав. Продажбата му обаче може да се окаже нужна, за да се спонсорират сделките за големите цели - Рафаел Леао, Доминик Соланке и Амаду Онана. Заради високата цена, възможните дестинации пред Гимараеш не са много. Нюкасъл едва ли ще искат да го продадат в Англия, така че остават Реал Мадрид, Барселона и Пари Сен Жермен. През миналото лято се спекулираше за интерес от 'белия балет', но те имат немалко качествени и млади полузащитници, а каталунците все още са с финансови затруднения, което вероятно прави ПСЖ фаворити (за интерес от тях имаше слухове и през наскоро изминалия месец януари). За бразилеца се твърди обаче, че по-скоро желае да продължи кариерата си в Испания.

 

Това, разбира се, са само спекулации, но не е трудно да предположим, че от Нюкасъл ще предпочетат първо да изслушат оферти за Калъм Уилсън, Габриел Алмирон, Джамал Ласелс и Жоелинтон, преди да се съгласят на раздяла с един от Гимареш, Александър Исак или Свен Ботман. Случаят с Жоелинтон е може би най-интересен от изброените играчи. Бразилецът е качествен полузащитник в отлична футболна възраст (27 години), с който отборът вече разполага. Те обаче са склонни да обмислят продажбата му, заради контузиите, които го преследват през настоящия сезон (той вече е пропуснал 30 мача, а не се очаква да се завърне преди средата на май) и заради разногласия около новия му контракт (твърди се, че е поискал доста по-висока заплата, отколкото от клуба са готови да му предложат).

-        -        -

Да се продаде голяма група футболисти в един трансферен прозорец не винаги е лесно. Особено ако държиш да получиш нужните ти суми за тях и да имаш времето, необходимо за да се реализират собствените ти сделки за подобряване на състава. Затова продажбата на Бруно Гимараеш остава като отворена възможност.

 

За Нюкасъл се очертава бурно трансферно лято, но такива бяха очакванията и за януари, а те не се изпълниха. За да продължи положителното развитие на отбора, промените в персонала ще са необходими. С всички проблеми с контузии, умора и застаряване на основни играчи, обновяването на състава няма как да се отмени, а само да се отложи.

хареса ли ти статията ?

'последвай' автора !

Rate Us
Пълен боклук :(Не особено...СредноДа, донякъдеДа, много!
Брой посетители:

Мнението ТИ е важно !

Коментирай, сподели

Новите неща директно
в пощата ти !

Готово !

(благодарим за доверието)

Помогни на проекта

patreon-icon-png-29.png

follow us  >

  • mislqFUTBOL at Instagram
  • mislqFUTBOL at Twitter
  • mislqFUTBOL at YouTube

Лев Яшин прекарва цялата си професионална кариера в Динамо (М) !

 

Печели 5 пъти титлата и 3 пъти купата на страната с отбора

paper-texture-FUN-FACT.jpg

 FUN 
FACT

Португалецът Абел Шавиер е единственият, играл за Евертън и Ливърпул в един и същи сезон !

bottom of page