КЛЮЧЪТ (част 1)
публикувано на 2 Юли, 2020 / Четеш за 6 минути
Годината е 1941, месец октомври. Михаил е съветски командир на танк. В момента той е в лазарета и се възстановява, след като е ранен от шрапнели в битката при Брянск.
Завършил курс за младши командири със специалност механик-водач на танк, той служи в танков полк в град Стрий в Украйна. Там той разработва
материал на
Владимир Николаев
( гост-автор )
инерционен брояч за произведените изстрели на танково оръдие, приспособление за стрелба с пистолет през амбразура, както и прибор за определяне на моторесурса на танк. Работата му в Ленинград по внедряване на изобретенията е прекъсната от нападението на Германия срещу СССР на 22-ри юни 1941 година. Тогава (едва 22-годишен) Михаил е изпратен на фронта като командир на танк със званието старши сержант. Той ще остане в болницата до април, 1942 година. В последните месеци от престоя му в лечебницата, на няколко пъти той ще чуе съветските войници да се оплакват от оръжията си, които не са надеждни и засичат. Това ще го подтикне още докато е в болницата да започне да прави скици на ново оръжие. Когато бъде пуснат в отпуск за домашно лечение, той няма да се прибере у дома, а ще отиде на гара Матай в Казахстан, където е работил преди войната. Там (с подръчни материали) Михаил ще сглоби първия си прототип на картечен пистолет.
Следващите няколко години за него ще преминат в допълнително обучение по конструиране на оръжия, работа в оръжеен завод и създаване на няколко прототипа на автоматично оръжие, за да стигнем до най-голямото му постижение. През 1947 година е готов финалният облик на автомат Калашников – АК-47. Числото 47 не е случайно, то показва годината на създаване на автомата, който е кръстен на създателя си – Михаил Калашников.
Михаил Калашников
В световната история има много примери на изобретения, кръстени на своя създател. Например Брайловата азбука, позволяваща на незрящите хора да могат да четат, е кръстена на Луи Брайл, Рудолф Дизел и известния днес „дизелов“ двигател, Жозеф-Игнаций Гилотин, изобретил гилотината и още много други.
Във футбола, а и в спорта като цяло, рядко се случва някой термин да бъде кръстен на даден играч, но все пак има такива случаи. Такъв е примерът с гениалното „обръщане на Кройф“, или пък изпълнението на дузпа в стил "Паненка". Най-значимият и известен пример на нашето време обаче е „позицията на Макелеле“.
Прочети 'ПОД ЛУПА'
Клод Макелеле е бивш френски футболист. Кариерата му в мъжкия футбол започва през 1991 година в отбора на Нант, където той остава до 1997 година. Следва един сезон в Марсилия, след което между 1998 и 2000 година Макелеле защитава цветовете на испанския Селта Виго. След два успешни сезона в Испания се появява интерес към французина от страна на Реал Мадрид. Селта обаче оценява своя играч по-високо от това, което предлага „кралския клуб“ и отказва да се раздели с французина. Тогава Макелеле опитва да направи всичко по силите си, за да може трансферът да се осъществи, обявявайки бойкот, изразяващ се в отказ да тренира. Стига се дотам, че агентът на Макелеле - Марк Роджър пуска сигнал в полицията, в който се твърди, че фенове на Селта са атакували колата на неговия клиент. По-късно в своята автобиография агентът разкрива какво всъщност се е случило:
„За да извием ръцете на Селта пуснахме оплакване в полицията, твърдейки, че фенове на отбора са атакували колата на Макелеле. Но аз бях този, който хвърли камъните по стъклата на автомобила, разбира се с позволението на Клод“
В крайна сметка Селта се принуждава да продаде играча за сумата от 14 милиона евро.
Престоят на Макелеле в Реал Мадрид продължава 3 сезона, за които може да се каже, че са доста успешни. Той печели два пъти шампионата на Испания, два пъти суперкупата на страната и по веднъж Шампионската Лига, суперкупата на УЕФА и интернационалната купа. Поставен пред защитната четворка, Макелеле е моторът на галактическия Реал. Той върши „черната работа“ за отбора, позволявайки на Зидан, Фиго, Раул и Роналдо спокойно да творят в предни позиции, знаейки че Клод им пази гърбовете. Въпреки че не продава милиони фланелки (както перлите в галактическата селекция на Реал), Макелеле е сред най-важните футболисти в отбора, а голяма част от самите играчи на Реал определят полузащитника като най-добрият и най-важният футболист на този отбор.
Окуражен и от своите съотборници, Макелеле иска повишаване на заплатата си, предвид важността му за отбора и фактът, че в сравнение със звездите на Реал, неговата заплата е обидно ниска – 1,5 милиона евро на сезон. Твърди се, че исканата заплата от Макелеле е 3,5 милиона евро - половината от тази на Зидан. Въпросното увеличение не се случва, а обиден от отношението на президента Флорентино Перес, Макелеле изявява желание да си тръгне. Така през лятото на 2003-та година Клод Макелеле напуска Реал Мадрид в посока Челси.
След трансфера, президентът Флорентино Перес атакува французина, заявявайки: „Макелеле няма да ни липсва. Техниката му е на средно ниво, липсват му бързината и умението да преодолява противника с топка в краката, а 90% от подаванията му са настрани и назад. Не може да играе с глава и рядко подава топката на повече от 3 метра“
На мястото на Макелеле в отбора на Реал Мадрид пристига поредната звездна придобивка - Дейвид Бекъм, който е съвсем друг профил играч и играе на различна позиция от тази на французина. Бекъм е външен полузащитник, а в тази зона вече има един „галактико“ – Луиш Фиго. Тогава Зинедин Зидан прави култовия коментар: „Защо ти е да слагаш още един слой злато върху Бентлито, когато си изгубил двигателя“
В своята автобиография, публикувана през 2006 година, Стив Макманамaн определя Макелеле като най-важният и същевременно най-малко оцененият играч в отбора по това време. Капитанът и символ на бялата идея в отбора Фернандо Йеро също критикува Перес за раздялата с Макелеле и начинът, по който президентът се отнася с французина:
„Аз мисля, че Клод има тази специална дарба, той бе най-добрият играч в отбора с години, но хората просто не забелязваха това, не забелязваха какво върши. Но ако попитате който и да е от тогавашния отбор на Реал Мадрид, всеки ще ви каже - Макелеле беше най-добрият ни играч. Всички го знаехме, всички играчи знаехме, че той е най-важният. Загубата на Макелеле бе началото на края за ерата „Лос Галактикос“. Виждате, че това бе и ново начало за Челси. Той беше основата, ключът и мисля, че това важи и за престоя му в Челси.“
Интересен нюанс в цялата ситуация е, че сред играчите, за които се твърди, че са окуражили Макелеле да поиска подобрен договор са Фернандо Йеро, Фернандо Мориентес и Стив Макманаман. И тримата споделят съдбата на французина и напускат Реал Мадрид още през същия трансферен прозорец.
Самият Макелеле дава повече яснота през 2005 година пред Гардиън, твърдейки че не е получил полагащото му се уважение от Флорентино Перес. „Постигнахме устно споразумение, стиснахме си ръцете и аз вярвах, че всичко е уредено. Това беше глупавата ми грешка. Когато си стиснеш ръката с някого трябва да осъзнаваш, че това не значи нищо, ако след това той се отрече от уговорката. Това бе причината за разочарованието ми. Да ме погледнеш в очите и да ми кажеш, че няма проблеми, а след това да ме предадеш и да се отречеш от сделката - не го разбирам.“
„Когато изразих желанието си да напусна, хората не разбираха защо. Но това бе от липса на респект, затова поисках от Реал да ме пуснат да си тръгна.“