top of page

ИГРИ НА ВОЛЯТА

( football edition )

публикувано на 22 Януари, 2021 | Четеш за 4 минути

Миналата телевизионна есен бе отредена за две аркадни състезателни риалита в родния ефир. И двете залагаха в концепциите си на български традиции и състезания за физика и интелигентност. Като всяко родно риалити имаше от всичко положително и всичко отрицателно на което е способен българина. Спомените ни ще бъдат асоциациите с жиу жицу, майонези, сестри и загуби за рибари. В края на краищата все пак участниците показаха, че физическата издръжливост и силата на

духа и волята са част от нашия народ и имаме достойни атлети.

Нека сега ви разкажа за някои от примерите от футболния живот, които показаха колко е силен спортния дух и волята за победа на футболистите, на терена и извън него.

Бюлент Коркмаз

Копенхаген, 17-ти май 2000 г. В 13-тата минута на продълженията на финала за Купата на Уефа между Арсенал и Галатасарай, Тиери Анри стреля ниско по диагонала към вратата. В опит да блокира удара му, Бюлент пада лошо на земята и изважда рамото си. Играейки с 10 души след червен картон на Хаджи, и използвали трите си смени, турците са пред угрозата да доиграят оставащите 17 минути с 9 души. Въпреки агонията по лицето му, капитанът на Галатасарай отказва да напусне игра и кара доктора да шинира рамото му.

 

Така повежда своя отбор в оставащите минути, с една ръка прилепена към тялото му и след серия свои решаващи намеси и спечелени единоборства, помага на отбора си да се добере до дузпи. Турският отбор печели с 4-1 надстрелването от 11-те метра.

Хонас Гутиерес

Аржентинският национал е диагностициран с рак на тестисите през 2013-та година. Тогава е футболист на Нюкасъл, а през сезон 13/14 играе под наем в Норич. Въпреки умелото прикритие на здравословното си състояние, в крайна сметка заявява пред аржентиски медии, че единият му тестис е премахнат. Следват месеци на химиотерапия и през март 2015-та е официалното му завръщане на терена. При последния си мач за „свраките“ именно той помага на тима да остане в елита - асистира за първия и отбелязва втория гол при победата над Уест Хям с 2-0. След това играе за Ла Коруня и няколко отбора в родината си.

 

Стилиян Петров

През 2012-та година капитанът на националния ни отбор получава зловещата диагноза левкимия. Тогава е футболист на Астън Вила и е в разцвета на силите си, редейки силни игри за бирмингамци. Клубът моментално започва кампания за лечението му, която получава огромна подкрепа по стадионите в цяла Англия. Стенли е принуден да гледа от трибуните със семейството си как във всяка 19-та минута целия стадион избухва в овации, а играта на терена спира и всички показват своето уважение и подкрепа към нашия футболист. Кампанията Support Stan става популярна и у нас и на много стадиони в 19-тата минута хората по трибуните скандират името на Стилиян Петров. Той оправдава вярата на всички в него и след три годишна борба успява да се пребори с болестта.

Прочети 'Стилиян Петров - един герой, една история без край'

thumbnail.jpg

Хуан Аранго

Венецуелският халф не е най-популярният футболист, играл в Европа, но е един от най-добрите играчи от Южна Америка. Той получава зловеща контузия докато играе за Майорка. През 2005-та, в мач от Ла лига срещу Севиля, след брутален сблъсък с Хави Наваро, Аранго се строполява в безсъзнание. При зверския удар той чупи скулата си и получава множество наранявания по лицето. След като разбира какво е сторил, Наваро се опитва да се извини, докато медиците се борят за живота на Аранго, като му вкарват кислород със системи.

 

Наваро отнася пет мача наказание, а Аранго се завръща след само месеци завършва сезона като голмайстор на Майорка с 11 попадения.

 

Владислав Стоянов

 

На 21 март, 2017-та година вратарят къса пателарно сухожилие на лявото коляно. Спешно е опериран в Букурещ. Първоначално операцията е успешна, но се получава бактериална инфекция и опасността Стоянов да остане без крак става реална. Следва няколкомесечна борба с бактериите и серия от 4 операции в клиника в Барселона. Лекарите заявяват, че този случай е едва ли не единствен досега в медицинската практика и цялата тази борба продължава 32 месеца. Учудващо е как вратарят е успял да се съхрани психически и да вярва, че пак ще играе футбол. Така, през ноември 2019-та година той играе за дубъла на Лудогорец срещу Хебър.

 

 

Иван Класнич

 

Ходенето по мъките за хърватския нападател започва през 2007-ма година, когато е диагностициран с бъбречна недостатъчност. Майка му става донор, но трансплантацията не е успешна и тялото му отхвърля присадения бъбрек. Следващ донор става баща му и тогава нещата вече са сполучливи. След 6-месечни мъки се завръща в игра през есента и дори играе на Евро 2008. След края на сезона напуска Вердер и завежда дело срещу докторите на клуба, които са се забавили с диагностицирането му. Проблемите му със здравето го принуждават да прекрати кариерата си през 2013-та година.

 

След 12-годишна съдебна битка съдът се произнася в полза на футболиста, а медиците са осъдени да му изплатят 4 милиона евро обезщетение. През 2016-та бащиният му бъбрек също започва да не функционира и Иван се нуждае от нова операция. Организмът му вече е развил антитела към негови кръвни роднини и няма как някой от тях вече да бъде донор. За щастие се намира донор, който желае да остане анонимен и дава трети шанс за живот на нападателя.

хареса ли ти статията ?

'последвай' автора !

Пълен боклук :(Не особено...СредноДа, донякъдеДа, много!
Брой посетители:

Мнението ТИ е важно !

Коментирай, сподели

Новите неща директно
в пощата ти !

Готово !

(благодарим за доверието)

Помогни на проекта

patreon-icon-png-29.png

follow us  >

  • mislqFUTBOL at Instagram
  • mislqFUTBOL at Twitter
  • mislqFUTBOL at YouTube

Лев Яшин прекарва цялата си професионална кариера в Динамо (М) !

 

Печели 5 пъти титлата и 3 пъти купата на страната с отбора

paper-texture-FUN-FACT.jpg

 FUN 
FACT

Португалецът Абел Шавиер е единственият, играл за Евертън и Ливърпул в един и същи сезон !

bottom of page