Гейм чейнджърите, които ще правят... | мисляФУТБОЛ
top of page

Гейм чейнджърите, които ще правят поразии в Катар

публикувано на 22 Ноември, 2022 | Четеш за 8 минути

Катар приветства първото в историята Световно първенство, което ще се проведе в държава от арабския свят. Наред с това, Мондиалът ще бъде през есенно-зимния период и триумф в него ще означава подранил коледен подарък.

Нямам съмнения, че в пустинята ни очакват множество интересни и драматични мачове. В Катар ще блестят някои нови звезди, на които добре

материал на

Кристиян Иванов

познатите ни величия няма да искат да дадат мястото си на футболния връх.

Обикновено, преди началото на такива форуми започват да се правят списъци с това кой ще стане голмайстор, най-добър вратар, най-добър млад играч и т.н... Като към това добавим чуденията по въпроса кой отбор/футболист ще ни изненада приятно и кой ще се представи под очакванията, класациите преди големи първенства дават много храна за футболния почитател, който може само да се надява, че любимият му отбор и футболист ще са на върха, когато всичко приключи.

Аз няма да остана по-назад от мнозинството и също ще представя класация с един определен тип футболисти, които е много вероятно да се окажат с решаващо значение за развоя на някои от мачовете на страните си. 

Наскоро си говорех с футболен маниак и стана въпрос за двубоя между Англия и Германия от Лигата на нациите, който завърши 3:3. Той заяви, че мачът си се е движил към спокойно 0:0, когато на сцената е излязъл Хари Магуайър. Наистина, защитникът на ‘трите лъва’ направи нарушението, довело до дузпата, с която германците поведоха в резултата, а след това сбърка сериозно и при още едно от попаденията в мрежата на Ник Поуп.

harry-maguire-england.jpg

Говорейки за Магуайър, моят човек го нарече ‘гейм чейнджър’, обосновавайки се с това, че той наистина промени изхода от мача, макар да не го направи в полза на своя отбор, който трябваше да наваксва два гола пасив, за да се спасява от загубата на ‘Уембли’.

Именно от него ‘отмъквам’ това различно значение на българския термин ‘гейм чейнджър’ и ще се опитам да откроя този тип футболисти, които ще изправят косите на феновете и ще ги карат да проклинат селекционерите, които са ги взели в Катар. Тъй като не във всеки отбор има ясно изразена фигура, която може с едно действие да закопае своите съотборници, ще селектирам само десетте примера за подобен тип играчи.

Няма да следваме определен ред, но няма как начело да не сложим Англия и големия Хари Магуайър.

‘Трите лъва’ са в сравнително поносима група заедно със съседите си от Уелс и политическите врагове САЩ и Иран. Именно затова и дори Хари Магуайър да включи в действие магията си, която вади нервите на феновете на Манчестър Юнайтед вече четвърти сезон, това едва ли ще бъде пагубно за Англия още в групите.

Бавните, нелогични и понякога просто нелепи изпълнения на 29-годишния защитник не свалиха доверието на Гарет Саутгейт от него и затова селекционерът нееднократно заяви, че ще разчита на Магуайър по време на форума в Катар.

На елиминациите обаче, специалистът по нарушения за дузпи и сгрешени подавания в своята половина може да седне на скамейката (ако това не се случи още в групите), защото на 1/8-финалите Англия потенциално може да се изправи срещу някого измежду Нидерландия и Сенегал, а и двата отбора разчитат на технични футболисти в нападение, срещу които бранителят на Манчестър Юнайтед няма особени шансове. 

При ‘лалетата’ също има проблем в централната двойка защитници. Ако Върджил Ван Дайк е истинска стена, то Матайс де Лихт е като завеса, която е по-скоро за украса, отколкото да не допуска слънчевата светлина да мине през нея. 23-годишният исполин вече натрупа сериозен опит на най-високо ниво, като от това лято защитава фланелката на Байерн Мюнхен. Това обаче в никакъв случай не подобри играта му. Де Лихт продължава да прави множество индивидуални грешки. Самоотвержеността му е неоспорима, но позиционирането му е далеч от идеалното. Играта с ръка също е област, в която Матайс се е усъвършенствал максимално, в лошия смисъл (в Ювентус още сънуват кошмари с волейболните му прийоми)...

Въпреки тези кусури, Луис Ван Гаал едва ли ще остави 23-годишния бранител на скамейката, което означава, че Върджил Ван Дайк ще трябва да си отваря очите на четири и да се открива своевременно за по-младия си съотборник, който има навика да прави ‘подаръци’, когато е притиснат от противников играч.

thumbnail-mondial-nepovikani.jpg
thumbnail-nepokorniqt-tom.jpg

Друг от фаворитите – Аржентина, не крие, че разчита повече на бомбастичното си нападение, отколкото на стабилност в защита. Това не е от днес, тъй като в последните десетина години ’гаучосите’ така и не успяха да намерят някой стойностен бранител, ако не броим Хавиер Масчерано, който по начало беше халф.

В сегашния състав най-опитният бранител е Николас Отаменди, но в същото време той е и най-рисков. Да, някой може да каже, че Отаменди в момента се представя силно в Бенфика, но няма как човек да не си припомни трагикомичните моменти, които белязаха кариерата му в Манчестър Сити. Ясно се видя, че нивото в Англия е непосилно за Отаменди, който често е муден в действията си, а и шпагатите му са доста неефективни. За разлика от Магуайър и Де Лихт, Отаменди няма кой знае колко стабилни хора около себе си, които да поправят грешките му, макар Кристиан Ромеро да израства с всеки следващ сезон. Просто Отаменди е рисков защитник, но в момента Лионел Скалони не разполага с особено богат избор в центъра на защитата на ‘албиселесте’ и затова ще се наложи и този Мондиал да го изкара с Отаменди.

Другият голям южноамерикански фаворит - Бразилия има доста по-стабилни централни защитници, но това в никакъв случай не важи за бековете. Повиквателната за дядо Дани (Дани Алвеш, който е на 39) е показателна за оскъдния материал, с който Тите разполага отляво и дясно на защитата.

Това е най-проблематичната зона за Бразилия, като там има няколко човека, които могат да закопаят тима в даден етап от турнира. За мен най-спорни са качествата на Данило и Алекс Сандро, но при това съревнование между двама футболисти на Ювентус, смятам че Данило е ‘дупката’.

Не ме разбирайте погрешно – Данило е добър защитник, иначе нямаше да играе в Юве и нямаше да бъде на Мондиала. Той обаче е 'стар стил' бек, а в модерния футбол такива като него не успяват да се адаптират напълно и правят грешки. Тоест, Данило е стабилен, когато си стои в зоната и трябва просто да блокира атаките на противника с позициониране или опити за отнемане на топката. Проблемът идва когато Бразилия атакува. Тогава Данило е принуден да се включва в предни позиции, за да подпомага своите колеги от нападението. Именно тогава той е най-рисков, защото при отнемане на топката и контраатака, Данило е прекалено бавен в прибирането си обратно в защита. Или казано другояче – той не е добър при прехода от нападение в защита. 

Ако играеше за някой по-нискоразряден отбор, който основно се защитава, Данило щеше да е стожер, но в Бразилия не е така и той ще трябва да се включва в атака, което пък ще отваря пространства за противниковото ляво крило. Затова и Тите трябва да помисли сериозно дали да загала на Данило в Катар или да пуска Дани Алвеш и да има шоу.

danilo-brazil.jpg

Завършваме почетната обиколка в търсене на калпазаните, които се очаква да са основен източник на поразии за грандовете на Мондиала с Германия. В тима вече не са световните шампиони Жером Боатенг и Матс Хумелс, които обаче в много други мачове бяха слабото звено. Новата генерация в германската защита обаче също не вдъхва доверие и единствено Антонио Рюдигер може да се определи като сравнително стабилен и сигурен защитник.

В същото време човек като Никлас Зюле е всичко друго, но не и сигурен. От началото на сезона в Германия той сякаш остана в сянката на Нико Шлотербек (също в състава на Германия) и Матс Хумелс, които направиха доста глупости, лишили Борусия Дортмунд от много точки. Причината за това е, че Един Терзич сложи Зюле на десния бек. Футболист, който е висок 1.95 м. и тежи 99 кг., да играе като бек, където трябва да си мобилен. На човек да му падне шапката. Като бек Зюле не се справя добре и противниците на Дортмунд, които нападат повече по крилото, предпочитат неговата зона.

В националния Зюле ще играе като централен защитник, като именно играта му в центъра на отбраната бе нещото, накарало Байерн Мюнхен да го пусне без пари на ‘Сигнал Идуна Парк’. Макар и супер здрав и убедителен при статични положения, по време на игра Зюле не вдъхва доверие. На него му липсва скорост и не е достатъчно маневрен, което го превръща в апетитна жертва за съперниците, пресиращи дълбоко в противниковата половина.

-    -    -

Това са гейм чейнджърите, които имат потенциал да ‘заблестят‘ на Мондиала в Катар. Шегата настрана, всеки един от тях е качествен футболист, който играе на най-високо ниво, а там и най-малката неточност е фатална и след нея следват критики и подигравки.

Тези момчета обаче представляват някои от най-силните отбори в света, както на клубно, така и на национално ниво и затова нямат право и на минимална грешка, а през годините всеки от тях е допускал множество такива. Това кара лаици като мен да се шегуват с тях, но ако гледаме реално нещата, нито един от горепосочените футболисти не е слаб. Просто има и по-добри от него . . .

хареса ли ти статията ?

'последвай' автора !

Rate Us
Пълен боклук :(Не особено...СредноДа, донякъдеДа, много!
Брой посетители:

Мнението ТИ е важно !

Коментирай, сподели

Новите неща директно
в пощата ти !

Готово !

(благодарим за доверието)

Помогни на проекта

patreon-icon-png-29.png

follow us  >

  • mislqFUTBOL at Instagram
  • mislqFUTBOL at Twitter
  • mislqFUTBOL at YouTube

Лев Яшин прекарва цялата си професионална кариера в Динамо (М) !

 

Печели 5 пъти титлата и 3 пъти купата на страната с отбора

paper-texture-FUN-FACT.jpg

 FUN 
FACT

Георги Аспарухов има 18 мача и 19 гола в КЕШ и КНК с екипите на Левски и Ботев (Пд)

 

Освен това е голмайстор на КНК през 1963 г.

bottom of page