Барселона - много емоции, много пари, много... | мисляФУТБОЛ
top of page

Барселона - много емоции, много пари, много фенове и още повече глупави грешки

публикувано на 5 Октомври, 2020 | Четеш за 7 минути

Гледам футбол от има-няма 11 години и за това време съм си изградил определени разбирания за играта, които защитавам с целия инат на света. Едно от тях е, че има отбори, които са на върха без значение дали печелят или губят, без значение дали ще завършат един сезон с требъл или без нито една купа. За мен те са константният връх в световния футбол и останалите стоят в периферията на трите гиганта. Реал

материал на Кристиян Иванов

Мадрид, Барселона и Байерн Мюнхен – това трио си е истинският футболен елит от началото на века и едва ли в следващите 10 години тенденцията ще се промени, въпреки че много хора в момента „бутат“ единия от тях.

Без съмнение, в последните 3-4 години Барселона непрекъснато понижава нивото си на игра и това не се вижда само от по-слабото им участие в Европейските клубни турнири или защото през изтеклата футболна година не спечелиха нищо, за пръв път от 2007/2008. Не, вижда се от слабата игра на 9 от полевите футболисти на каталунците (Меси и Тер Щеген все още поддържат постоянно високо ниво) в повечето мачове. Феновете я виждат, противниците я виждат, медиите я виждат, но ръководството като че ли не иска да я види. И наистина, главен виновник за ужасното представяне на Барселона в последните години са ръководителите на отбора и в частност президентът Хосеп Мария Бартомеу.

Да не забравяме, че днешните отбори са едни гигантски фирми в които има шефове и подчинени и докато при вторите има сериозно текучество, то началниците трябва да са стожер, от който да започне изграждането на отбора. Точно оттук започват проблемите на каталунците. Хосеп Мария Бартомеу спечели последната засега Шампионска лига с клуба, но в същото време той не успя да изпълни задачата, която имаше след като стана президент на Барселона. След като смени Сандро Росел през януари 2014г., той трябваше да изгради нов успешен дългосрочен проект и да се опита да повтори успехите от времето на Рийкард и Гуардиола. Статистически Бартомеу има не по-малко трофеи от своите предшественици – 12 за 6 години (срещу същия брой титли за Жоан Лапорта за година повече).

 

Тогава защо хиляди привърженици на Барселона се събраха пред Камп Ноу, за да протестират срещу желанието на Меси да си тръгне и да искат оставката на Бартомеу. Причината е, че обикновените хора вече не виждат красивата игра от играчите на своя любим клуб (не казвам техните любимци). Вина тук не носят футболистите, които безспорно имат качества, но им липсват необходимите условия, за да ги покажат. А и едва ли има футболист, който ще излезе пред близо 100 000 души на Камп Ноу с фланелката на „Блаугранас“ и няма да даде всичко от себе си, за да зарадва феновете.

120752479_5186997624674386_7481854527232

Грешките в трансферната политика на отбора са и най-големият довод на противниците на Бартомеу. И наистина, вместо Барселона да спечели от своята финансова мощ, клубът се превърна в жертва на трансферната лудост в последните 7-8 години. Причината е липсата на характер от страна на ръководните органи на Камп Ноу, които позволиха да бъдат разигравани от другите отбори, чиито играчи каталунците се стремяха да вземат.

 

Най-ярките примери са два – Антоан Гризман и Филипе Коутиньо. Ако Барселона беше защитил реномето си на един от най-силните отбори в света, тези двамата щяха да дойдат на Камп Ноу с година по-рано отколкото го направиха, и то за не повече от 100 млн. на човек. Освен това щяха да са по-концентрирани в представянето си със синьо-червената фланелка. Но Бартомеу не можа да действа агресивно срещу Атлетико Мадрид и Ливърпул и затова в крайна сметка нито един от двамата не дава максимума от своите възможности за Барселона (въпреки че Коутиньо се постара доста срещу Барса преди няколко седмици). Случаят с Усман Дембеле е по-различен, защото там контузиите изиграха лоша шега на клуба, който в стремежа си да запази французина здрав, прояви мекушавост към него, при което се видя по-буйният характер на Дембеле.

Да, наистина бяха изръсени доста излишни пари, но пък на Камп Ноу дойдоха големи звезди, които трябваше бързо да заблестят и да превърнат отбора в европейското страшилище от времето на Ето`О, Роналдиньо и Гуардиола. Звездите обаче се превърнаха в Галактикос №2 – 100% звезди, 0% отбор. Заради това и резултатите не бяха удовлетворяващи и добри треньори като Луис Енрике и Ернесто Валверде не успяха да спрат пропадането надолу (въпреки требъла от 2014/15 година).

Бележка: През 2015 Енрике каза, че от отбора на Барселона „Cadete B“ идват огромни таланти, които клубът трябва да използва. По това време там са Ансу Фати, Такефуса Кубо и Ерик Гарсия. Засега само Фати е в отбора, Кубо е собственост на Реал Мадрид, а Ерик Гарсия е в Манчестър Сити. Това показва, че школата Ла Масия продължава да произвежда големи таланти, но за разлика от Меси, Пике, Бускетс и другите от звездния тим на Пеп Гуардиола от 2010г., сега ръководството не се опитва да интегрира повече млади играчи от школата в първия отбор.

Прочети 'Крал Меси в малката страна Месиландия'

thumbnail.jpg

Тези грешки не са само на треньорите, а и на шефовете. Никой в клуба (като се започне от чистачите и се стигне до Бартомеу) не разбра правилната методика за привличане на футболисти в Барселона. Тя не се основава на това да се купува най-доброто на пазара, а да се търсят играчи, които пасват на стила на отбора - които стават за Барселона. Последният такъв пример е Артур, който обаче бе продаден това лято на Ювентус, за да стабилизира бюджета на клуба.

И накрая стигаме до черешката на тортата – Меси. Без значение чия фланелка ще носи Лео след края на сезон 2020/21, Барса трябва да търси играчи като него - такива, които 'са подходящи за Барселона', а не са просто добри футболисти. Защото дори да остане, както се случи това лято, на Месията му остават не повече от 2-3 силни сезона за „Лос кулес“, тъй като полека-лека кариерата му върви към своя край. Дали ще остане или не не е толкова важно, защото дори Меси да продължи да е част от Барселона, ако Куман и шефовете не променят нагласите си към футболистите, които биха купили, догодина Барселона пак ще е на същото ниво и ако се натресе на Байерн, със сигурност ще има опит за доближаване до онова 8:2 от средата на миналия месец.

Реално погледнато, вина имат не само лицата свързани с Барселона, но и самата ситуация до която се докара клубът, със своята доминация в Европа в края на първото десетилетие на 21-ви век. Гуардиола и преди него Рийкард създадоха една машина, срещу която останалите отбори нямаха никакъв шанс. Меси, Ето`О, Иниеста, Шави, Пуйол и останалите вдигнаха летвата прекалено високо за своите наследници. През сезон 2014/2015 Барса сформира може би най-смъртоносното атакуващо трио във футболната история – МСН. Присъединяването на Луис Суарес към Меси и Неймар направи атаката на каталунците неразгадаема от противниковите защити и в резултат на това дойде вторият требъл за клуба през този век.

 

Проблемът на този успех беше, че по-назад в отбора започнаха за зеят дупки. Въпреки безспорния си принос за доброто представяне на отбора, Иван Ракитич не можа да влезе в сърцата на каталунските привърженици така, както го правеше Шави. Освен това масово бяха купувани южноамериканци, които уж идваха с добри визитки, но така и не пасваха в отбора - Малком, Йери Мина и Хейсон Мурийо са само примерна извадка от дългия и скъп списък.

Грешката, върху която Роналд Куман трябва да се съсредоточи, е есенцията на трансферите към момента – купуване на добри играчи, а не на футболисти, които ще са добри за клуба. Нито Гризман, нито Андре Гомеш, нито Денис Суарес щяха да играят ако бяха в състава при последното спечелване на Шампионска лига с Гуардиола, не защото не са добри, а защото не пасват на стила на Барселона.

 

Вместо това нидерландецът, който върна лалетата отново в световния футболен елит, трябва да погледне по-смело към школата, защото именно Ла Масия създаде по-голямата част от футболистите, спечелили 4 Шампионски лиги през 21-ви век. Ако Куман промени метода на търсене на нови попълнения и спечели съблекалнята на своя страна, той без съмнение ще възвърне загубените позиции на Барселона. Но за този труден преход ще му е нужно време и шефовете трябва да му го дадат, ако искат отново победи на терена и доволни фенове.

хареса ли ти статията ?

'последвай' автора !

Пълен боклук :(Не особено...СредноДа, донякъдеДа, много!
Брой посетители:

Мнението ТИ е важно !

Коментирай, сподели

Новите неща директно
в пощата ти !

Готово !

(благодарим за доверието)

Помогни на проекта

patreon-icon-png-29.png

follow us  >

  • mislqFUTBOL at Instagram
  • mislqFUTBOL at Twitter
  • mislqFUTBOL at YouTube

Лев Яшин прекарва цялата си професионална кариера в Динамо (М) !

 

Печели 5 пъти титлата и 3 пъти купата на страната с отбора

paper-texture-FUN-FACT.jpg

 FUN 
FACT

Георги Аспарухов има 18 мача и 19 гола в КЕШ и КНК с екипите на Левски и Ботев (Пд)

 

Освен това е голмайстор на КНК през 1963 г.

bottom of page