Барса без Меси - а сега накъде? | мисляФУТБОЛ
top of page

хареса ли ти статията ?

'последвай' автора !

Пълен боклук :(Не особено...СредноДа, донякъдеДа, много!

Барса без Меси - а сега накъде?

публикувано на 13 Октомври, 2021 | Четеш за 6 минути

Всеки човек, интересуващ се поне малко от футбол, има досатъчно ясна представа какво бе влиянието на Лионел Меси в Барселона. С гения и таланта си, аржентинецът, който бе част от каталунците в продължение на 21 години, като за това време премина през академията на клуба, стъпка по стъпка се превърна в най-голямата легенда на един от най-успешните клубове в историята. Затова и няма да конкретизирам с какво Меси допринасяше, за да може Барселона да е непрестанен член на световния футболен елит.

материал на

Кристиян Иванов

Както всички хубави неща, така и престоят на Лео на „Камп Ноу“ приключи. Изключително болезнен момент за всички фенове на отбора, но беше ясно, че рано или късно това ще се случи. Също както стана и с Кристиано Роналдо в Реал Мадрид.

Моментът за плач, скърбене и рязане на вени в Барселона обаче трябва да приключи възможно най-бързо, защото трябва да се вземат мерки за стабилизирането на клуба, след напускането на суперзвездата. Поне в началото на сезон 2021/2022 г. се вижда, че „корабът на Роналд Куман“ е пълен с пробойни, през които влиза вода, която екипажът не може да изгребе достатъчно бързо и това води до сериозни проблеми. В конкретния случай - незадоволителни резултати.

Именно поради таи причина ръководството на каталунците обмисляше да се раздели с нидерландския треньор, през паузата за националните отбори през октомври. Роналд Куман е човек, който винаги казва това, което мисли и в много случаи това му изиграва лоша шега. След негови изказвания в последните месеци се разбра, че отнешията му с президента Жоан Лапорта далеч не са идеални. А това, че Куман призова Лапорта да не се меси в работата му, още повече показва сложната обстановка в Барселона.

messiwithbarca_edited.jpg

Абсурдно е да се мисли, че (в първата година без Лео Меси) Барса ще може да се конкурира с останалите топ-отбори на континента. Просто играта на каталунците се градеше прекалено много около действията на аржентинеца и няма как толкова бързо един състав, свикнал с присъствието на феноменалния нападател, да привикне, че на негово място сега има друг човек.

Успех за ръководството на „блаугранас“ през този сезон ще бъде отборът да достигне едно ниво, при което да взима без проблем мачовете срещу 'на хартия' по-непретенциозни съперници. В неговото начало обаче се вижда, че и тази цел е трудна за постигане. По всяка вероятност основната задача пред новия треньор на Барса, ще бъде именно да вдигне отбора и да започне да постига победи над тимовете от средата или втората половина на класирането в Ла Лига.

Само тогава Барселона ще има реални шансове да се бори за едно от местата, даващи право на участие в групите на Шампионската лига през следващия сезон. Сега конкуренцията в челото е страховита. Освен грандовете от Мадрид, които изглежда ще окупират първите две места в таблицата, за „обетованата земя“ между 1-во и 4-то място в лигата се борят още възроденият под ръководството на Пепе Бордалас Валенсия, стабилният и класен състав на Севиля, както и Реал Сосиедад, воден от своя капитан Микел Оярсабал. На хартия, на „Камп Ноу“ изпълнителите са по-класни от тези в  горепосочените три отбора, но Барселона в момента е като разграден двор и това пречи на играчите в синьо-червени фланелки да се представят на оптималното за тях ниво.

thumbnail.jpg
thumbnail.jpg

След като Меси замина за Париж, атаката стана най-проблематичното звено за Барселона, която (дори в златната епоха на Пеп Гуардиола) имаше проблеми в защита, но ги решаваше благодарение на смъртоносното си нападение. Сега обаче авангардът изглежда беззъб и неспособен да вкара достатъчно голове, за да покрие слабата защита. Атаката на каталунците пострада не само от напускането на Меси, а впоследствие и на Антоан Гризман (завърнал се в Атлетико Мадрид под наем), но и заради множеството контузии на атакуващи играчи. Роналд Куман стартира сезон без Ансу Фати, който се възстановяваше след тежка контузия в коляното от края на 2020 г., Усман Дембеле, чиято роля в тима през миналия сезон се повиши значително, но травмите не спират да го тормозят и Мартин Брейтуейт, чийто проблем с коляното е много сериозен и няма да му позволи да играе до края на 2021 г. Освен тях, новото попълнение Серхио Агуеро също получи контузия на предсезонната подготовка и бе извън игра в продължение на повече от 2 месеца, като се очаква да се завърне и да дебютира за Барселона след средата на октомври.

Тези перипетии обаче не оправдават грешките, които направи Куман от старта на кампанията. Нидерландецът се биеше в гърдите, че познава манталитета и философията на клуба и затова играе по начин, традиционен за Барселона. Само че това псевдо тики-така изисква още един важен детайл, за да бъде успешен при каталунците – Лео Меси. Аржентинецът умее да прeвръща тики-така от едно безкрайно разиграване на топката до стил с много движение и бързи подавания между футболистите, с който може да бъде премината и най-гъстата защита.

Сега Меси го няма и Куман няма как да продължава да играе така, все едно магьосникът от Росарио все още е негов играч. Няма как това да се случи и да има успех. Откакто пристигна на „Камп Ноу“ бившият селекционер на Нидерландия така и не опита да играе директен футбол. Този стил можеше да му донесе повече успехи при положение, че в атака разполага с бързи и технични футболисти като Мемфис Депай и Ансу Фати.

Той се обгради от свои сънародници в Барса (Мемфис Депай, Френки де Йонг, Люк де Йонг), но въпреки това нещата не се получават. За това говорят и първите два мача на тима в Шампионската лига, където се случи нещо невиждано досега и това не са двете поредни загуби с 0:3 от Байерн Мюнхен и Бенфика! Това е факта, че за тези два мача „лос кулес“ не са отправили нито един точен удар по посока вратата на противника?! Ето това е нещо крайно нетипично за ДНК-то на Барселона.

Ronald_Koeman_edited.jpg

Ronnie Macdonald from Chelmsford and Largs, United Kingdom (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ronald_Koeman_20140923.jpg), „Ronald Koeman 20140923“, https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/legalcode

Повече от ясно е, че Куман е пътник, като до излизането на този материал по всяка вероятност ще се знае името на неговия заместник. Но, който и да е той, проблемите си остават и този човек ще трябва да успее да издържи на горещия стол на „Камп Ноу“. Той трябва да промени нещо в стила на игра на отбора, да даде шанс на всички футболисти да се борят за мястото си, за да може после да има по-голям избор за титулярен състав и най-важното – да разбере, че Меси вече не е играч на Барселона.

Първата година след като Кристиано Роналдо напусна Реал Мадрид в посока Ювентус, „кралския клуб“ не бе на себе си, след това обаче се вдигна и продължи напред и към ден-днешен играе много приятен за гледане футбол, воден в атака от ветерана Карим Бензема и младата звезда Винисиус. Ако и на „Камп Ноу“ приемат, че Меси вече не е там, за отбора ще бъде много по-лесно, защото играчите ще разберат, че всичко зависи от тях, а не както беше в миналото – когато играта не върви, всички разчитат само на Лео да направи някой магически голов пас или да размине няколко защитници и да вкара. Само тогава Барселона ще може бавно, но стабилно да спре да копае дъното и да промени посоката на кривата си на развитие.

Брой посетители:

Мнението ТИ е важно !

Коментирай, сподели

Новите неща директно
в пощата ти !

Готово !

(благодарим за доверието)

Помогни на проекта

patreon-icon-png-29.png

follow us  >

  • mislqFUTBOL at Instagram
  • mislqFUTBOL at Twitter
  • mislqFUTBOL at YouTube

Лев Яшин прекарва цялата си професионална кариера в Динамо (М) !

 

Печели 5 пъти титлата и 3 пъти купата на страната с отбора

paper-texture-FUN-FACT.jpg

 FUN 
FACT

Георги Аспарухов има 18 мача и 19 гола в КЕШ и КНК с екипите на Левски и Ботев (Пд)

 

Освен това е голмайстор на КНК през 1963 г.

bottom of page