top of page

Аталанта - да намериш своето място в полуделия свят на футбола

публикувано на 4 Октомври, 2019 / Четеш за 9 минути

Само след дни започва поредното издание на UEFA Youth League. (б.р. материала е написан на 15.09.2019г.)

 

Четири отбора ще направят дебют в този турнир – Аталанта, Генк, Лил и Славия Прага. Един от тях ще е доста интересен за наблюдаване, влиза с големи амбиции и ще вдигне нивото на турнира.

материал на Пламен Панайотов

Става въпрос за клуба от Бергамо. Живописен град с уникална средновековна атмосфера и история, освободен през 1859г. от Джузепе Гарибалди от гнета на Австрийската империя. Аталанта е основан през 1907г. За целият този период, най-големите успехи на „бергамаските” са спечелената купа на Италия през далечната 1963г. и класирането за Шампионската лига през настоящия сезон.

 

Въпреки тези неособено добри резултати, „Богинята” (клуба е кръстен на древногръцката богиня Аталанта) в последните години печели много фенове с работата си с подрастващи. Може да направим любопитна асоциация с географското разположение на града, който е разделен на две части. „Долният” индустриален град изглежда е обърнал поглед към „Горната”, разположена на хълма част – също както в структурата на клуба, чиято младежка академия ежегодно „захранва” основния отбор и други италиански клубове!

72333009_3240947659279402_86889381279532

Академията в Зингония си създаде имидж на най-добрата в Италия и една от най-успешните в света. Там се формираха много перспективни играчи, които се наложиха в мъжкия футбол и този процес продължава да се разраства и към момента. Няма клуб в Италия, който да доставя в първия си отбор толкова младежи от академията, както го прави Аталанта!

Да погледнем назад във времето – първата звезда, която излезе от школата е легендарният Алесио Доменгини (отбелязва трите гола, с които Аталанта печели Купата на Италия). Преминава в Интер, с който става носител на тогавашната КЕШ през 1965г. През 1968г., благодарение на дуета им с друг фамозен нападател – Джиджи Рива, „Скуадра Адзура” става европейски шампион, а две години по-късно и световен вицешампион.

Следващият набор от звезди, излязъл от академията е свързан с Гаетано Ширея и Антонио Кабрини. Защитниците са титуляри при спечелването на световното първенство през 1982г. Ширея изкарва два сезона в мъжкия отбор на Аталанта и (само на 21г.) е привлечен от Ювентус. С екипа на „бианконерите” изиграва 540 срещи и отбелязва 32 гола. Централният защитник е един от петимата играчи в европейската футболна история, спечелил всички международни трофеи за футболни клубове, признати от UEFA и FIFA . Ширея също е един от деветте играчи в историята на европейския футбол, спечелил и трите големи футболни състезания на УЕФА (КЕШ, КНК и Купата на УЕФА). Облича националния екип 79 пъти и вкарва 5 попадения.

Антонио Кабрини изкарва само един сезон с фланелката на „Богинята”, преди таланта и качествата му да отведат и него в Ювентус. Рамо до рамо с Ширея, той взема важна роля в спечелването на големия брой трофеи от „бианконерите”. С националната фланелка има 73 изиграни двубоя и 9 гола. Освен, че става световен шампион през 1982г., Кабрини прави фурор още с дебюта си за „Скуадра Адзура” - на световното през 1978г., когато е избран за най-добър млад футболист на турнира. Бърз и мощен атакуващ ляв бек, Кабрини е считан за един от най-добрите не само за своето време, но и в цялата история на италианския футбол.

71231009_3240966209277547_71995025641554

Гаетано Ширея

Всички ценители на най-великата игра помним Милан в ерата на Берлускони, който спечели редица трофеи с много атрактивен футбол. В селекциите на Ариго Саки, а след това и на Фабио Капело важна роля играеше Роберто Донадони. Трудолюбивия и многофункционален халф, известен със своята техника, способност не само да подава, а и да бележи е една от първите покупки на екстравагантния магнат. Закупен за 8 млн. евро през 1986г. от Аталанта, чийто юноша е.

През 90-те години се появява Алесио Такинарди, който ще се превърне в ключова единица за Ювентус за цяло десетилетие. Той се откроява със своите мощни и точни далечни изстрели, трудолюбие и манталитет на победител. Присъщи му бяха и качества като отлично позициониране, разбиране на играта и тактическа грамотност. Приноса на Такинарди за многобройните успехи на „Старата госпожа” е толкова значим, че неговото име е едно от петдесетте гравирани на стената на новия стадион на Юве!

През новия век от Зингория излизат футболисти като Джампаоло Пацини , Маноло Габиадини и Рикардо Монтоливо, чиито кариери преминават през много големи клубове.

Прочети 'Приятните изненади на изминалия сезон: Аталанта'

thumbnail.jpg

При цялата корупция и негативизъм, която обхвана италианския футбол през последните години, младежката академия на Аталанта е като бяла лястовица и привлича погледите на много големи и богати клубове. Почти всички млади звезди от сезон 16/17 са продадени на такива отбори:

Алберто Граси на Наполи за 8 млн. евро

Матия Калдара на Ювентус за 19 млн. евро

Роберто Галярдини на Интер за 22 млн. евро

Андреа Конти на Милан за 24 млн. евро

Алесандро Бастони (само на 18г.) на Интер за 31.1 млн. евро

Всички споменати играчи имат потенциала да направят впечатляващи кариери. С тези темпове на производство на перспективни играчи и продажбата им на добри цени, Аталанта има възможността да реинвестира в школата си и същевременно да е конкурентноспособна на „зеления килим”.

-   -   -

Още през 40-те години на миналия век, ръководството на „Богинята” е стигнало до извода, че Аталанта е провинциален клуб, който няма възможностите на тези от по-големите градове. Така перспективата пред клуба е да тренира и развива своите кадри. За тази цел, по него време е открита академията в Зингония, управлявана от Джузепе Чиато. С тази стъпка е поставено началото на един дълъг процес, който търпи устойчиво развитие повече от седемдесет години.

В края на 50-те, Луиджи Тенторио решава да обособи младежкия сектор като самостоятелна единица, да го отдели от мъжкия отбор и да се инвестира по-сериозно в академията. Било създадено партньорство с много клубове от съседните региони - Венето и Фриули. Изгради се и мрежа от скаути и млади треньори.

Решаваща стъпка в развитието на академията предприема, в началото на 90-те години, настоящият президент на клуба Антонио Перкаси. Той назначава за ръководител на школата Стефано Бонокорсо, а за неин координатор - бившият играч на „Богинята” Фермо Фавини. Изключително удачен избор. Бонокорсо и Фавини се превърнаха в исторически фигури за академията в Зингония. Вторият с откриването за света на футбола на голяма част от гореспоменатите футболисти, а първият - с наложената политика и система на работа в школата.

Концепцията, която се прилага (нормално) започва с развиване на инфраструктурата на академията. Спортния център „Бортолоти” е модерен кампус, който разполага с 40 общежития, съвременни фитнес зали, масажно студио, басейни, заседателни зали, офиси и четири идеално поддържани терена. Целият този лукс е предназначен само за младежките и детските формации, в които към момента има над 400 деца. Бройка, която непрекъснато расте – от една страна заради факта, че Аталанта е най-големият клуб в областта Ломбардия. Това помага на ръководството да създава партньорства с много местни клубове. Те се основават на следния принцип: клубовете информират своевременно „Богинята” за местни талантливи момчета, а от Аталанта получават известна финансова помощ и футболисти под наем. 

Друга причина е растящия имидж на академията, свързан с начина на работа, постигнатите резултати и не на последно място – включените в мъжките отбори младежи. Всяка година, по 89 юноши от Зингония попълват ростерите на отбори от Серия А!

Дори в днешните глобални времена, за Бонокорсо и компания приоритет са точно местните деца. За клуба работят 26 скаута, като само 6 от тях следят за таланти извън Италия. Резултатът е, че около 85% от академията е съставена от тамошни младежи и деца. Разковничето е в това, че тези юноши са отрасли с принципите и ценностите на Аталанта. Само играч от местния регион би оценил какво е да играеш за клуба и носиш фланелката на сини и черни райета.

71144671_3241001959273972_22535173711069

За да функционира една школа правилно, значението на треньорите в нея е огромно. Те трябва да постигат резултати, но и по-важното, да развиват играчите. Затова от Аталанта са много внимателни при подбора. Както децата, така и треньорите трябва да носят духа на клуба в себе си.

 

Бившият селекционер на „Скуадра Адзура” Чезаре Прандели е типичния пример – той приключва кариерата си на футболист в Бергамо (над 100 срещи за клуба). Работи като треньор в академията седем години. Други имена, които извървяват този път са Валтер Бонацина (10 сезона като футболист на Аталанта) и настоящият помощник-треньор на Албания - Серджо Порини (над 100 пъти е обличал екипа на сини и черни райета).

Някои клубове се фокусират в академиите си върху най-големите си таланти (опитвайки се да ги продадат по-скъпо), други пък търсят резултати на всяка цена, но без да се опитат да развиват таланта на младежите си. Аталанта се отличава с това, че за тях всеки юноша е еднакво важен. От Зингония не се притесняват да вземат футболисти, които са били отхвърлени от други клубове. Развитието на всеки играч се следи „под лупа”. Напредъкът на всеки индивид, който постъпва в тяхната система се наблюдава старателно от треньорите, които имат задачата да определят качествата върху които трябва да работи всеки един от тях. Наставниците проявяват необходимото търпение при „узряването” за мъжкия футбол на абсолютно всички юноши, независимо от техния потенциал и характеристики. Така всеки млад футболист знае какво се иска от него и може да е спокоен, че има достатъчно време да го постигне. Дали ще успее да се реализира… зависи само от него!

Прочети 'Сардар Азмун - персийският диамант на Зенит'

thumbnail.jpg

Обсебеността на италианските клубове към играта в защита, в академията на Аталанта напълно липсва. За работилият в екипите на светила като Ариго Саки, Марчело Липи и Антонио Конте – Бонокорсо от първостепенно значение са техниката, контрола на топката, креативността и отношението към самите деца. Те трябва да бъдат поощрявани, зачитани и ангажирани. Не трябва да са просто едни изпълнители на командите на своите треньори.

Първоначалния подбор на местните деца става на 9-10 годишна възраст. На този етап от най-важно значение са природните дадености - как дечицата се придвижват по терена и контакта им с топката. До тринадесетата си година физическите данни на малчуганите не са от никакво значение, защото в академията на Аталанта дотогава се работи само за техника при работа с топката. Вече навършили 14 години, на сцената излиза и физическия аспект, а на 15 футболистите вече трябва да демонстрират завидна издръжливост. На 16 идва ред на тактиката.

Важна роля за успехите изиграва и факта, че младежките отбори на Аталанта много често вземат участие в различни турнири. Като в повечето случаи те са и в ролята на фаворити. Благодарение на тези турнири, в децата се създава не само психологическа нагласа към съответното състезание, но и характер на победители.

Още един важен аспект в работата на школата е децата, не само да усвояват тънкостите на футбола, но и да са добри ученици. Контактите с родителите на младите играчи също е важен елемент – те трябва да се научат да не оказват натиск нито върху своите деца, нито върху техните треньори.

Кредото на покойния вече Фавини се състоеше в това, че децата не трябва да се поставят в „рамки”, а трябва да им се позволява свобода за вземане на решения и на терена и в живота.

 

Те трябва да се превърнат първо в хора, а след това във футболисти!

Брой посетители:

Мнението ТИ е важно !

Коментирай, сподели

Новите неща директно
в пощата ти !

Готово !

(благодарим за доверието)

Помогни на проекта

patreon-icon-png-29.png

follow us  >

  • mislqFUTBOL at Instagram
  • mislqFUTBOL at Twitter
  • mislqFUTBOL at YouTube

Лев Яшин прекарва цялата си професионална кариера в Динамо (М) !

 

Печели 5 пъти титлата и 3 пъти купата на страната с отбора

paper-texture-FUN-FACT.jpg

 FUN 
FACT

Португалецът Абел Шавиер е единственият, играл за Евертън и Ливърпул в един и същи сезон !

bottom of page