Сардар Азмун -
персийският диамант на Зенит
публикувано на 2 Септември, 2019 / Четеш за 14 минути
Страната на аятоласите – с това неофициално наименование е наричана Ислямска република Иран, огромната държава в Централна Азия, позната в миналото като Персия и дала на света една от най-големите и влиятелни империи за всички времена.
Пак от Персия тръгва зороастризмът, мистичното дуалистично религиозно-философско течение, вдъхновило
материал на Лъчезар Петров
множество хора както в Азия, така и извън нейните предели.
Мултиетническа, мултирелигиозна и мултикултурна държава, Иран има уникална форма на държавно управление, защото в политическо отношение от 1979 година насам представлява ислямска теокрация, ръководена от Върховен лидер, наричан аятолах и от кръг клерици около него. „Теокрация“ означава най-общо предимство на религиозната власт над светската и в Иран това води до известни проблеми за някои социални групи, макар и далеч не в такава степен, в каквато го изкарват американските осведомителни и правителствени агенции.
В икономическо отношение държавата е основен износител на петрол в световен мащаб, а стратегическото ѝ местоположение и по-конкретно контролът ѝ върху Ормузкия проток прави така, че влиянието ѝ върху световната икономика да е много по-голямо, отколкото се иска на някои лица, наблюдаващи света от дворци в Рияд и от правителствени кабинети във Вашингтон.
Във футболно отношение Иран е основна сила както в Близкия изток, така и като цяло в Азия, и традициите на държавата в тази връзка започват през 1920 година, когато е основана Иранската футболна федерация. Именно от Иран, загадъчна и уникална в много отношения страна, тръгват житейския път и кариерата на днешния герой в рубриката „Портрет“ – 24-годишния нападател Сардар Азмун.
Кирилл Венедиктов, Sardar Azmoun in FC Zenit, 21 February 2019, size, crop, CC BY-SA 3.0
Историята досега
Сардар Азмун е роден на 1 януари 1995 година в Гонбад-е Кавус – град, разположен в североизточната част на Иран, близо до границата с Туркменистан и административно част от провинция Голестан. Името на града се превежда като „Кулата на Кавус“, което е пряка отпратка към най-забележителния исторически монумент в този район – древна тухлена кула, носеща същото име. Преобладаващата част от жителите на Гонбад-е Кавус са туркмени и в този смисъл не е случайно, че Азмун е роден в сунитско семейство от туркменски етнически произход и съответно говори свободно туркменски и персийски, а има и по-специални умения, едно от които е ездата.
Принципно етническият произход и особено вероизповеданието не би трябвало да имат решаващо значение за кариерата на даден футболист, но в Иран нещата стоят малко по-сложно, заради официалното придържане към нормите на шиитската религиозна доктрина и заради поощряването на персийската етническа идентичност. Въпреки това Азмун не е имал проблеми във връзка с етноса или религията си и започва да се занимава организирано с футбол на 9-годишна възраст, когато се записва в школата на Огаб Гонбад – юношески отбор от родния му град.
Любопитното е, че по същото време той тренира и волейбол, а баща му Халил е бивш ирански волейболист и впоследствие треньор на няколко волейболни тима. Младежът се справя толкова добре като волейболист, че в един момент получава повиквателна за националния отбор за деца до 15-годишна възраст и се изправя пред важна дилема относно това кой от спортовете да предпочете. В крайна сметка желанието му да стане футболист надделява и след като прекарва периода 2004-2009 г. в два младежко-юношески отбора (споменатия Огаб Гонбад и Шамоусак Горган), през лятото на 2009 година Азмун се присъединява към Етка Горган – състав, който по онова време се състезава във второто ниво на иранския футбол.
Година по-късно вече 15-годишният Азмун преминава в отбора на Сепахан, който тим става шампион на Иран през сезон 2011/2012 под ръководството на хърватина Златко Кранчар. Сардар не допринася с нищо за тази титла, защото не записва нито минута време в хода на сезона, макар да играе в предсезонните приятелски мачове. Всъщност в Сепахан Азмун така и не изиграва нито една среща на професионално ниво, но силните му мачове за иранските национални гарнитури до 17 и до 20 години (където записва 6 мача със 7 гола и 19 мача с 19 гола, респективно), му осигуряват преминаване в руския Рубин Казан през януари 2013 година. В онзи момент към младежа има интерес от два ирански отбора, Персеполис и Ещегал, а от Сепахан му предлагат договор и преминаване в първия състав. Азмун обаче решава да избере предложението на Рубин, което не е случайно, защото треньор в Казан по онова време е туркменистанецът Курбан Бердиев, „човекът с броеницата“, и двамата се разбират безпроблемно на туркменски (1). С напускането на родината си Азмун влиза в историята, защото на 17 години става най-младият ирански футболист, който преминава в отбор от друга държава и първият иранец, който преминава в клуб от руската Премиер лига.
Прочети '5 от най-любопитните футболни истории'
По време на първия си половин сезон в Русия (защото, както се посочи, Азмун отива в Рубин през януари 2013 г.) младежът не записва мач за първия отбор, но се отчита с 8 срещи за резервния състав, в които успява да отбележи и 2 гола. Въпреки това Курбан Бердиев принципно е наясно с качествата на иранеца от туркменски етнически произход и му дава шанс още в началото на следващия сезон, 2013/2014, когато Азмун дебютира като резерва в мач срещу сръбския Ягодина в предварителните кръгове на Лига Европа. При следващото си участие той успява да отбележи и първия си гол за Рубин, дошъл при победата срещу норвежкия Молде с 3:0 – мачът отново е в Лига Европа, а Азмун пак влиза от пейката, но 25 минути игра се оказват достатъчни, за да успее да се разпише. На 6 октомври 2013 г. Бердиев за пръв път му гласува доверие и в двубой от руското първенство и Азмун използва шанса по най-добрия начин, записвайки гол и асистенция при победа с 5:1 срещу Анжи Махачкала, макар че се появява в игра чак в 72-рата минута.
Общо през сезон 2013/2014 19-годишният тогава Азмун изиграва 17 мача и вкарва 5 гола за Рубин, а силните му изяви не остават незабелязани и през март 2014 г. не кой да е, а Арсенал на Арсен Венгер предлага 2 милиона паунда за услугите му; по същото време иранецът се сдобива с прякора „иранския Меси“, а според слуховете, към него поглеждат Милан, Ювентус, Ливърпул, Тотнъм и Барселона (2).
Въпреки засиления интерес, на 4 юли 2014 г. от Рубин обявяват, че Азмун ще остане в клуба и той провежда предсезонна подготовка и започва сезон 2014/2015 в тима, вече воден от Ринат Биляледтинов. Втората му кампания по руските терени обаче не е толкова успешна и в първите си 15 мача за този сезон той успява да отбележи само 2 гола, след което, през февруари 2015 г. Азмун преминава под наем в борещия се за оцеляване тим на Ростов. Това решение може да изглежда странно, но е такова само на пръв поглед, защото треньор на Ростов в този период е Курбан Бердиев – туркменът, дал път на Сардар по руските терени. В отбора от града на река Дон иранецът се представя добре и успява да отбележи 4 гола, които помагат на състава да запази мястото си в елита, макар и след преминаване през плейоф (успех с общ резултат 5:1 срещу Тосно).
Добрите му изяви в Ростов му осигуряват удължаване на периода под наем и Сардар остава при „мужиките“, както са известни ростовчани, за целия сезон 2015/2016. През тази кампания иранският национал изиграва 24 мача и успява да вкара 9 гола в първенството, което спомага за прекрасното представяне на Ростов, завършил шампионата на второ място и отстъпил единствено на шампиона ЦСКА Москва, при това с едва две точки по-малко - 63 срещу 65 за московските армейци (3). Азмун, освен че става голмайстор на тима, се сдобива и с нов прякор, също толкова задължаващ, колкото и „иранския Меси“ – а именно, вече пишат за него като за „следващия Златан Ибрахимович“ (4). В състава на Курбан Бердиев в онзи момент блестят играчи като Азмун, Муса Думбия, Дмитрий Полоз, Бастос, Кристиан Нобоа, Фьодор Кудряшов, Сесар Навас и Александър Ерокин и ростовчани си осигуряват участие в групите на Шампионската лига през сезон 2016/2017.
Но лятото на 2016 година не започва добре за Азмун, защото от Рубин настояват той да се завърне в Казан и да продължи кариерата си там, но от Ростов активират откупуващата му клауза и се стига до съдебно дело. В крайна сметка Спортният арбитражен съд в Лозана се произнася в полза на иранеца, макар и временно, и той бива картотекиран в състава на Ростов за участие в Шампионската лига през сезон 2016/2017 (5).
Дмитрий Пукалик, Kurban Berdyev Rubin, size, crop, CC BY-SA 3.0
Междувременно Курбан Бердиев е освободен от поста треньор на Ростов на 6 август 2016 г., но Азмун остава в отбора и изиграва общо 41 мача, в които се отчита с 12 гола. Любопитното е, че 5 от попаденията му идват в европейската кампания на състава, като той вкарва срещу Аякс, Атлетико Мадрид и Байерн, което прави впечатление и към клубовете, проявяващи интерес към него, се прибавят Олимпик Марсилия, Борусия Дортмунд, Байер Леверкузен, Селтик, Евертън и Валенсия (6).
През юни 2017 г. Азмун се връща в Рубин Казан след общо 77 мача и 25 гола за Ростов и през следващата година и половина играе в състава от Татарстан (който отново е воден от Курбан Бердиев), но кариерата му сякаш започва да тъпче на място, защото вкарва едва 10 гола в общо 45 мача.
Отличната му игра за иранския национален отбор на проведената през януари 2019 г. Купа на Азия (4 гола в 5 мача и достигане до полуфинал) възражда интереса към него и на 1 февруари 2019 г. най-силният руски отбор – Зенит Санкт Петербург - решава да го привлече в редиците си, плащайки 12 милиона евро на Рубин. Преди това Азмун отказва предложение от канадския Ванкувър Уайткапс, а Андерлехт не са съвсем убедени, че искат да го привлекат, което дава шанс на отбора от разположения на река Нева легендарен град (7).
- - -
При питерци иранецът не губи никакво време и започва да показва най-доброто от себе си още от първия си мач, срещу Фенербахче в Лига Европа, когато вкарва два гола и прави една асистенция, заради което е избран за „Играч на седмицата“ на УЕФА. Трансферът му е добре премислен ход, защото основният нападател на Зенит - Артьом Дзюба, се затруднява сам напред, играта на отбора става предвидима и към декември 2018 г. хората на Сергей Семак губят аванса си в битката за титлата. През решителните 3 месеца от последния сезон (руският шампионат се подновява чак през март, поради причини от климатичен характер) Сардар Азмун се отчита с много силно представяне и има изключително сериозен принос за титлата, която Зенит в крайна сметка успява да спечели. Успехът е общо шести в историята на клуба и първи от сезон 2014/2015 насам и не е ясно дали би бил възможен без 9-те гола в 12 шампионатни мача, които Азмун успява да отбележи. Иранецът вкарва още три попадения в четири двубоя за Лига Европа, с което оформя сметката си на 12 гола в едва 16 срещи за новия си клуб.
fc-zenit.ru, Sardar Azmoun's first training with Zenit 03, size, crop, CC BY-SA 3.0
Почти толкова важен, колкото и статистическите му показатели, е и цялостния начин, по който успява да се впише в атакуващите модели на водения от Сергей Семак тим.
При привличането на Азмун първоначалните очаквания са, че той ще играе като втори нападател, зад изнесения напред Дзюба – модел, в който основно би следвало да се разчита на дълги подавания към високия 1,96 м. таран, чиято роля би била да сваля топките към иранеца и да освобождава пространства за него. Тази тактика най-вероятно би сработила сравнително ефективно, защото Азмун е бърз и може да се възползва от работата на Дзюба, но същевременно е доста предвидима и не би отнело много време на противниковите отбрани да се нагодят към такъв атакуващ вариант.
Може би заради това Сергей Семак решава да направи точно обратното на това, което се очаква и поставя Азмун на върха на нападението, а Дзюба зад него. По този начин таранът получава свободна роля по целия фронт на атаката, а иранецът остава по-статичен и действа предимно в наказателното поле, което му позволява да завършва атаките на отбора си и пак да се възползва от пространствата, освобождавани от движението на Дзюба. Този модел очевидно сработва, защото офанзивните ходове на питерци изведнъж стават в голяма степен трудно разгадаеми, а голмайсторският усет на Азмун му позволява да отбележи 9 гола в 12 мача в първенството и в крайна сметка да допринесе за отличния завършек на сезона, увенчан с шампионска титла за Зенит.
Началото на настоящата кампания също започва силно за иранската звезда, който бележи два гола още в първия мач, за Суперкупата на Русия срещу Локомотив Москва, макар че тимът му губи с 2:3. Две попадения в първите четири шампионатни кръга оформят сметката му на 16 гола в първите му 21 мача за отбора от бившата руска столица, а всичко това води до засилен интерес от страна не на кой да е, а на европейския клубен шампион Ливърпул (8).
Прочети 'Как Ливърпул отново завладя Европа'
В националния отбор на Иран Сардар Азмун има мачове за младежките формации на страната си до 17, 20 и 23 години, като ефективността му в тези участия е направо феноменална – общо 29 срещи, в които се отчита с наистина забележителните 30 гола! Това на свой ред кара Карлос Кейрош - наставникът на Иран в периода 2011-2019 година, да му прати повиквателна за представителния отбор през октомври 2013 г., когато Азмун е на 18 години. Седем месеца по-късно Сардар дебютира за „персите“ в мач срещу Черна гора, но Кейрош го оставя извън групата за световното в Бразилия през 2014 година. След него Азмун бива повикан отново в представителния тим и през последните пет години се превръща в истинският лидер на този състав, изигравайки до момента 45 мача, в които реализира 28 гола. С това нападателят на Зенит заема пето място във вечната ранглиста при голмайсторите, макар към момента да е доста далеч от лидера в нея – легендата Али Даей, който има 109 гола в 149 мача (9).
Именно с националния тим е свързан и един от най-неприятните моменти в досегашната кариера на Азмун, защото след световното в Русия през 2018 г. нападателят взема решение да се откаже от представителния състав. Причината са критиките, отправени към звездата на Зенит от фенове на „персите“, недоволни от представянето му по руските терени, които обаче водят до влошаване на здравословното състояние на майка му.
„Изказванията на някои хора ме принудиха да избирам между националния отбор и майка ми и аз избрах майка ми“
казва Азмун и обявява отказването си от тима на едва 23-годишна възраст (10). Все пак, и за огромна радост на иранските почитатели на футбола, отказването на „иранския Меси“ се оказва като това на аржентинския гений, защото през октомври 2018 г. Сардар Азмун приема отправената му от Кейрош покана и се завръща в националния отбор (11), с който достига полуфинал в турнира за Купата на Азия (азиатския еквивалент на Европейското първенство) през януари 2019 година.
Позиция на терена и стил на игра
Като пост на терена Азмун номинално е централен нападател и може да играе еднакво добре както на върха на атаката, така и като втори нападател, действащ зад изнесен напред човек.
Що се касае до стила му на игра, то Азмун е бърз нападател, отличен в играта с глава, най-вече заради ръста си от 1,86 м., допълван от отскока, който вероятно идва от волейболните му тренировки като юноша. Иранецът действа предимно в наказателното поле и е изключително опасен именно там, както показва и статистиката, според която всичките му 16 гола за Зенит до момента са отбелязани от пеналта.
Азмун притежава отлично чувство за пласиране, позволяващо му да вкарва много от така наречените „лесни голове“ на празна врата. В действителност, и както обяснява Рууд Гулит, тези голове изобщо не са лесни, а идват в резултат на действия на нападателите, които
„…използват залъгващи движения, за да се отърсят от персоналната си опека. … Нападателят трябва да държи защитника в неведение, да го подлъже, но без да изненада съотборниците си… Преди да се озове в голова ситуация, той се е отървал от прекия си пазач със залъгващи движения и престорени навлизания" (12)
именно в този аспект от играта Сардар Азмун е особено силен и това го прави един от най-ефективните център-нападатели в руската Премиер лига, особено след преминаването му в Зенит. Иранецът също така има добро първо докосване, бърза крачка и стила му се харесва на феновете, защото сравнително често избира да играе директно и напред, вместо с пас встрани и/или назад.
В заключение може да се допълни, че иранската звезда е комбинативен играч, който може и да изработва положения, а не само да реализира такива – най-добрият актуален пример е изравнителният гол на Зенит срещу Краснодар в четвъртия кръг от първенството, при който Азмун извежда Дзюба сам срещу вратаря в 92-рата минута.
Ако трябва да определим предпочитания му крак за игра, то това е десния и повечето от головете му идват след удари с десния крак от различни позиции в наказателното поле.
Като слабост в играта му трудно може да се посочи нещо в техническо отношение, защото Сардар Азмун – макар да е едва на 24 години, - разполага с всички качества, необходими за един централен нападател – бързина, голмайсторски нюх, чувство за пласиране, отлична игра с глава, комбинативност, сравнително добра техника и добра игра с гръб към вратата и без топка.
Разбира се, ясно е, че много от тези му качества следва да се развиват с всеки следващ мач и в един момент да го издигнат до статуса на „завършен нападател“, но и към момента иранецът определено е един от най-силните играчи на своя пост в европейския футбол. Евентуално би могъл да работи по-усилено върху левия си крак, защото към момента играта с него е може би единствената видима слабост у иначе много талантливия ирански футболист.
Очаквания за бъдещо развитие
До момента цялата кариера на Сардар Азмун е преминала в Русия, където той защитава цветовете на Рубин, Ростов и сега на Зенит. Понастоящем отборът от Санкт Петербург е шампион в руската Премиер лига, разполага с най-качествения състав и има най-добрия проект в страната, така че Азмун не би могъл да предприеме по-висока стъпка в кариерното си развитие по руските терени.
Оттук следва логичния извод, че бъдещето на иранеца с туркменско потекло ще го изпрати в Западна Европа и предвид отколешния интерес на няколко английски клуба (Арсенал, Евертън, Стоук Сити, а в момента Ливърпул) може да се предположи, че той ще премине в отбор от английската Висша лига. Към момента цената на Азмун е 17 милиона евро, но евентуални силни мачове за Зенит в тазгодишната Шампионска лига може да доведат до увеличаване на тази цифра, което едва ли ще представлява проблем за богатите клубове от Премиършип, а и въобще от Западна Европа.
Настоящият договор на нападателя е до юни 2022 година (13), но предвид отличните му изяви, както в тима от Санкт Петербург, така и в иранския национален отбор, може да се предположи с доста високо ниво на сигурност, че Азмун едва ли ще го изпълни. За качествата му ясно говори и факта, че през последните три години интерес към него са проявявали отбори от поне шест (!) западноевропейски държави, пет от които формират така наречените „Топ 5 първенства“ (Англия, Испания, Италия, Германия и Франция).
При всички положения бъдещето изглежда пред него, а където и да продължи кариерата си, едно е сигурно - феновете на футбола трябва да са доволни, че на 15-годишна възраст Сардар Азмун е решил да стане футболист, а не волейболист.
(1) Rubin Kazan, Official website, “Дар Сердара. Иранский туркмен — надежда казанского футбола”, 18 October 2013, available at: https://web.archive.org/web/20131019094828/http://www.rubin-kazan.ru/rubin/publications/items/5343631681.php (accessed 7 August 2019)
(2) Metro.co.uk, “Arsenal make £2million offer for ‘Iranian Lionel Messi’ Sardar Azmoun”, 27 March 2014, available at: https://metro.co.uk/2014/03/27/arsenal-make-2million-offer-for-iranian-lionel-messi-sardar-azmoun-4680498/ (accessed 7 August 2019); Goal.com, “Arsenal, Barcelona & Juventus want Sardar Azmoun”, n.d., available at: https://www.goal.com/en/news/11/transfer-zone/2014/04/08/4739486/arsenal-barcelona-juventus-want-sardar-azmoun (accessed 7 August 2019); Mirror.co.uk, “Liverpool, Spurs and Arsenal 'in fight to sign Sardar Azmoun - the Iranian Messi'”, 23 May 2014, available at: https://www.mirror.co.uk/sport/football/transfer-news/sardar-azmoun-transfer-arsenal-liverpool-3593434 (accessed 7 August 2019)
(3) Wikipedia.org, 2015–16 FC Rostov season, n.d, available at: https://en.wikipedia.org/wiki/2015%E2%80%9316_FC_Rostov_season (accessed 7 August 2019)
(4) Sportskeeda.com, “Scout Report: Sardar Azmoun - FC Rostov's prolific young striker”, 15 November 2016, available at: https://www.sportskeeda.com/football/scout-report-sardar-azmoun-fc-rostovs-prolific-young-striker (accessed 7 August 2019)
(5) Silalawyers.com, “CAS разрешил Ростову заявить Азмуна”, 22 July 2016, available at: http://ru.silalawyers.com/cas-разрешил-ростову-заявитъ-азмуна/ (accessed 7 August 2019)
(6) Persian Football.com, “Report: Celtic earmark Sardar Azmoun as potential Moussa Dembele replacement; Everton also keen”, 4 June 2017, available at: http://www.persianfootball.com/news/2017/06/04/report-celtic-earmark-sardar-azmoun-as-potential-moussa-dembele-replacement-everton-also-keen/ (accessed 7 August 2019); Tasnim News.com, “Sardar Azmoun on Olympique Marseille’s Radar”, 22 October 2016, available at: https://www.tasnimnews.com/en/news/2016/10/22/1218548/sardar-azmoun-on-olympique-marseille-s-radar (accessed 7 August 2019)
(7) Futbolgrad.com, “Sardar Azmoun – The Iranian star rises again”, 30 May 2019, available at: http://futbolgrad.com/sardar-azmoun-the-iranian-star-rises-again/ (accessed 7 August 2019)
(8) Sportskeeda.com, “EPL Transfer News: Liverpool considering move for 'Iranian Messi' Sardar Azmoun”, 9 July 2019, available at: https://www.sportskeeda.com/football/epl-transfer-news-liverpool-considering-move-for-iranian-messi-sardar-azmoun (accessed 7 August 2019)
(9) Wikipedia.org, Iran national football team, Top goalscorers, n.d., available at: https://en.wikipedia.org/wiki/Iran_national_football_team (accessed 7 August 2019)
(10) BBC Sport, “World Cup 2018: Sardar Azmoun retires from playing for Iran at 23”, 28 June 2018, available at: https://www.bbc.com/sport/football/44643853 (accessed 7 August 2019)
(11) Tehran Times, “Iran striker Azmoun comes out of retirement”, 9 October 2018, available at: https://www.tehrantimes.com/news/428375/Iran-striker-Azmoun-comes-out-of-retirement (accessed 7 August 2019)
(12) Гулит, Рууд. Как да гледаме и разбираме футбола. Изд. „Сиела“, С., 2018, с 23.
(13) Transfermarkt.com, #7 Sardar Azmoun, Player Profile, n.d., available at: https://www.transfermarkt.com/sardar-azmoun/profil/spieler/180337 (accessed 7 August 2019)