Великите успехи и отбори на Аякс последните 100 години
публикувано на 14 Април, 2019 / Четеш за 8 минути
В живота, в частност спорта и футбола е много важно не това, че си паднал, а да можеш да се изправиш. А ако го направиш със стил, не изневерявайки на ценностите си това е достойно за уважение. Има един клуб, който през цялата своя история е нагледен пример за това. Клуб, който е доставял много магически и незабравими моменти на футболните фенове от цял свят. Клуб,
материал на Пламен Панайотов
който изпадайки в миманса не е спирал да се уповава на своето верую - красив, резултатен, смел футбол, постиган най-вече със собствени кадри. Сигурно се досетихте, става въпрос… за ФК ”Аякс”.
Когато през 1900г. Флорис Стемпел, Карел Реезер и братята Хан и Йохан Даде решават да създадат ФК ”Аякс”, те едва ли са си представяли такова бляскаво бъдеще за клуба, но със сигурност са искали в отбора да се формират и играят храбри бойци като Аякс Теламонид - един от най-славните герои на епичната Троянска война. И в момента в който се изградят, те трябва да дочакат своя генерал… и той се появява в лицето на Ринус Микелс.
Важна особеност е, че Микелс е направил забележителна кариера като футболист за клуба и то като нападател. Има 264 мача със 122 гола за периода от 1946-1958г. Основите за бъдещи успехи са налице - философията на Аякс и нападателното начало, за Микелс тези компоненти са добре отработени. Той доразвива и започнатото от дългогодишния треньор на клуба (от 1915 до 1940г) англичанина Джак Рейнолдс, който се счита за първооткривател на т.нар. ”тотален футбол”. Концепцията му е придвижване в пакет на всички играчи по терена. Идеята е всеки играч да участва и в двете фази от играта - защита и нападение. Атакуваш и се защитаваш с 10 човека, като разстоянието помежду им не трябва да е повече от 5 метра. Смисълът - когато съперникът владее коженото кълбо към него да се насочват двама-трима бранители, а когато се атакува, винаги няколко футболисти да са готови да получат топката. Създава се илюзия, че Аякс играе с няколко човека повече. За да се получи тази схема, освен тактически играчите трябва да са подготвени и много добре физически. Този начин на игра се превръща в найголямата революция във футбола и печели сърцата на футболните фенове от всички части на света. Не случайно в скорошното проучване на „Франс Футбол” Ринус Микелс бе избран за най-великия треньор в историята.
Освен стратег за всяка тактика са необходими и точните изпълнители. Аякс ги има в изобилие: Рууд Крол, Ари Хаан, Йохан Неескенс, Роби Рензенбринк, Джони Реп. Но всичко в онези дни започва и завършва с неповторимия и способен на всичко с коженото кълбода дриблира изкусно, да подаде спиращ дъха пас, да отправи неспасяем удар - „Летящия холандец” Йохан Кройф. Той е първият футболист печелил три пъти „Златната топка” за номер 1 в Европа. Това става през 1971, 1973 и 1974г.
Естествено към Кройф погледнали много от богатите европейски клубове. Най-настоятелни били двата испански колоса „Реал” Мадрид и Барселона. Кройф избрал Барселона, изхождайки от сходния стил на игра и се превърнал в най-скъпият футболист за времето си. Аякс го продава за 2 млн. долара, но това се превръща в най-добрата инвестиция за „каталунците”.
Равносметката за клуба е доста впечатляваща: Аякс се превръща в хегемон: три пъти подред става носител на КЕШ (1971,1972,1973г.), първи носител на Суперкупата на Европа (1973г.), печели Междуконтиненталната купа през 1972г. Печели безпрецендентните за него време пет купи за един сезон.
Rob Mieremet; Nationaal Archief, Den Haag, Rijksfotoarchief: Fotocollectie Algemeen Nederlands Fotopersbureau (ANEFO), 1945-1989 - negatiefstroken zwart/wit, nummer toegang 2.24.01.05, bestanddeelnummer 926-4450, Ajax 1 - 0 Juventus 1972-1973, size, CC BY-SA 4.0
Продажбата на Кройф е последвана от продажбата и на други основни футболисти. Така хегемонията на Аякс изчезва по същия начин както и се е създала - изненадващо и скоропостижно. За футболните фенове остава да чакат с нетърпение нова генерация „Летящи холандци” !
Годината е 1985, в Аякс се завръща тяхното любимо момче. Йохан Кройф е назначен за старши треньор. Задачата пред него не е лесна, трябва да върне Аякс на европейската сцена и да го направи със стил, който да остане в историята. Материала с който разполага е обнадеждаващ - талантливите младоци Марко Ван Бастен, Франк Рийкард, Джони Ван Шип, Роберт Вичге, които ще бъдат в основата на холандския национален отбор през 1988г., който става европейски шампион. Отборът практикува хиператакуващ футбол - само през първия сезон бележи невероятните 120 гола (38 са дело на Ван Бастен).
Кройф проявява новаторски подход - изпраща либерото да действа пред останалите защитници, а централния нападател започва да „оперира” от дълбочина. Годините на Кройф като старши треньор са ознаменувани с две купи на страната и една КНК, спечелена през 1987г. срещу „Локомотив” Лайпциг. Успехите не са толкова сериозни, но на футболната карта се легитимират футболисти като Марко Ван Бастен и Франк Рийкард, които впоследствие заедно с Рууд Гулит оформят магическото трио на Милан, което покорява футболния свят. Фамозната деветка е трикратен носител на „Златната топка” и избран за футболист на ФИФА през 1988, 1989 и 1992г.
Следващият значим успех на Аякс не закъснява - през 1992г. е спечелена купата на УЕФА, но по-важното е, че отбора демонстрира много бърз, креативен и тактически издържан футбол под ръководството на младия тогава Луис ван Гаал. Лидер на този отбор е Денис Бергкамп - поредния диамант произведен от продуктивната школа на клуба. Обичайно за Аякс твърде бързо приключва цикълът на този отбор след като повечето играчи са продадени, а Бергкамп с привличането си в Интер срещу 12млн. паунда става втория най-скъпоплатен футболист.
Ван Гаал обаче е гледал няколко стъпки напред - разработил е нови идеи за покоряване на европейски върхове, готов е и с подходящи заместници за да ги реализира! В Амстердам са наясно със своите възможности на финансовия пазар и изграждат печеливша формула - те не се притесняват да продават играчи, притесняват се да не задържат прекалено дълго някого, защото това може да забави развитието на тези отдолу!
Във времена когато футболните звезди са на мода, Аякс залага на хармонията и баланса, разчита се на „фурията” Овермарс по едното крило, прагматичния Финиди по другото, безкрайния опит и рутина на Блинд и Рийкард, младежкото дръзновение на Клуйверт, Зеедорф, Давидс. Отбор без изявени лидери и футболни магьосници. Отбор изграден почти изцяло от холандски футболисти, при това излезли от академията на клуба.
И този отбор побеждава категорично футболни „гиганти” като Байерн Мюнхен и Реал Мадрид. ”Черешката на тортата” - успеха срещу Милан на финала на Шампионската лига през 1995г. с 1:0. Знаково голмайстор е 18 годишния талант от школата - Патрик Клуйверт!
Следващите две години за Аякс, Ювентус се оказва „черната котка” - първо ги побеждава драматично на финала на Шампионската лига с дузпи, а след това на полуфинал. Осъществява се поредната масова разпродажба на основните футболисти от отбора и за Аякс започва всичко отначало.
Най-важното е, че Аякс буди надеждата, че и без големи пари могат да се побеждават големите в Европа. Това този път, за съжаление на милионите привърженици на красивия и атакуващ футбол, се оказва непосилна задача за дълъг период от време. Аякс отстъпва от извоюваните позиции, ограничава се с участие в груповите фази на Шампионска лига и Лига Европа. Философията на Аякс бе станала жертва на променящите се времена, огромните финансови ресурси на другите отбори държаха паднал гиганта от Амстердам, но докога…?
24 май 2017г, Стокхолм. Аякс се изправя срещу Манчестър Юнайтед в първия си европейски финал от 21 години. Надеждите и очакванията бяха големи, но нощта завърши с горчиво поражение (0-2). Своето бойно кръщене получиха поредните таланти от школата начело с Франки де Йонг, Матайс де Лихт, Дони ван дер Беек, за чийто подпис щяха съвсем скоро да наддават големите европейски клубове. Аякс показа, че за този отбор ще се говори с възхищение. Амстердам отново имаше от какво да се гордее!
Датата е 05.03.2019г. под ръководството на Ерик тен Хаг, придобил ценен опит от работата си с Гуардиола в Байерн Мюнхен, Аякс гостува на доминиращия в Европа, носителя на тринадесет, в това число трите последни трофея от Шампионската лига Реал Мадрид. Гостува след незаслужено поражение с 2:1 в първия мач. Гостува с отбор, в който личат имената на шестима играчи от собствената школа и направи това, което може да се очаква само от Аякс, не само детронира „кралете” от престола им на европейския футболен трон, но и ги унижи след впечатляващото 4:1.
Аякс на Ерик тен Хааг ни връща спомените за Аякс от 70-те години - залага се на много скорост, фантазия и безпощаден инстинкт пред гола. Дали това ще е достатъчно за наследниците на Йохан Кройф да достигнат финала за трофея от Шампионската лига, не е ясно, но футболните ценители ще бъдат много щастливи, ако това се случи. Но дори и да не случи сега, този клуб за пореден път ни даде отговор на дилемата „Какво е за предпочитане, да печелиш често титли и купи, но рутинно и без особен блясък или да го правиш по-рядко, но света да онемява в тези моменти от футбола, който демонстрираш? ”