Най-красивите голове в България... | мисляФУТБОЛ (efbetleague,bulgarianfootball)
top of page

Най-красивите голове в България за последните 10 години

публикувано на 28 Януари, 2020 / Четеш за 6 минути

Българската А група може да не е най-атрактивното и класно първенство в Европа, но има някои попадения които е чак учудващо, че са отбелязани по родните ни терени.

В тази класация ще се опитам да подбера попадения, които със сигурност

материал на

Преслав Първанов

( гост-автор )

голяма част от българския запалянко няма да забрави.

Тодор Неделев - гол от центъра срещу Локомотив Пловдив

Името на Тодор Неделев винаги е свързано с красиви отигравания и попадения. Времето на този играч отдавна е изтекло за българските терени, но дали заради високите финансови изисквания на Ботев или за качествен подбор от страна на агенти и играч (заради несполуката с Майнц), той все още твори за отбора от Пловдив.

Този гол е черешката на победа на Ботев над градския им съперник - Локо. Тодор Неделев се освободи в центъра на терена, погледна за миг къде се намира вратаря на домакините и дори за секунда не се разколеба - с невероятно точен и удар прехвърли Мартин Луков за да подпечата победата на отбора си.

Кирил Десподов - гол срещу Витоша Бистрица

Младата надежда на българския футбол Кирил Десподов направи невероятен сезон през 2018 година. Отбелязвайки няколко много важни и красиви гола, правейки няколко впечатляващи асистенции и накрая всичко това му помогна за трансфер в 'Серия А'. Може би най-красивият му гол е именно този срещу Витоша Бистрица.

ЦСКА се мъчеше с бистришките тигри и водеше само с един гол до 89-та минута, в този момент Десподов взе топка зад центъра на терена, елиминира със залъгващо движение на тялото един от противниците, след което навлезе към наказателното поле. Двама от защитници на Витоша застават срещу него с идеята, че той най-вероятно ще търси удар със силния си десен крак, но тогава Десподов използва финт присъщ на Рикардо Куарешма и отстранява с едно движение и двамата противници, изчаква вратаря да разтвори краката си и завършва соловата си акция по феноменален начин. Гол с надеждата да бъде повторен срещу Унгария в плейофа за Европейско първенство.

Тони Калво срещу Черноморец Бургас

Испанецът беше за кратко в Левски, но остави трайна следа в отбора и всеки син фен си спомня с усмивка за нисичкия техничар. Едно от неговите попадения срещу Черноморец Бургас със сигурност събужда носталгия в сините фенове, защото сега отбора е далеч от подобни футболисти.

През далечната 2012 година Черноморец Бургас беше фактор в българския футбол, подпомаган стабилно финансово беше изграден един стабилен отбор и то с класни български и чуждестранни играчи. Някои от тях, като Абел Анисе и Яник Боли, постигнаха класни трансфери, които впоследствие ги направиха стойностни играчи.

Във въпросният мач гостите от Бургас повеждат в резултата, но на Герена един гол е изключително крехък пасив за да си спокоен. В 30-та минута Старокин подава на Калво, който пропуска топката и прави двойно подаване с Жуниньо, след което испанеца си наглася топката и от над 40 метра 'застрелва' вратаря Стоян Колев с удар точно в сглобката на вратата. Изумително попадение което вдъхновни левскарите, но за съжаление не се оказва достатъчно за победа на Левски.

Клаудио Кешеру гол от корнер срещу Левски София

Румънецът е безспорно един от най-класните нападатели играли някога в българския шампионат. През 2018 година, в едно от дербитата между Лудогорец и Левски мачът вървеше 0:0, като преди това именно Кешеру пропусна дузпа. В 82-та минута обаче, странно за всички, Кешеру се запъти да бие корнер и с безпощадния си ляв крак завъртя топката директно във вратата. Божидар Митрев също може да се счита, че допусна грешка - не прецени топката както трябва, а и ниския му ръст не помогна в случая. Този гол не само е красив и донесе победата на Лудогорец, но и беше важна част от битката за титлата.

Иван Петков - задна ножица срещу Славия

„Царят“, както е известен във Велико Търново, изпълни задна ножица в стил Роналдо и смая всички с виртуозното си изпълнение. Централният нападател не е сред основните футболисти на Етър от дълго време, но е готов да помогне на отбора във всеки един момент.

Мачът срещу Славия беше решен - 2:0 до момента когато Иван Петков не реши да се опита да повтори гола на Роналдо срещу Ювентус преди 2 сезона. Изключително трудна задна ножица от движение, много добре насочен удар и достойно за много европейски класации гол.

Данило Асприля - самостоятелен пробив срещу Лудогорец

Колумбиецът е със сигурност в топ 5 на най-добрите футболисти подвизавали се в България. Литекс беше и единствения отбор противопоставял се по някакъв начин на Лудогорец, а Асприля беше истински кошмар за всички български защитници.

През 2015 година разградчани гостуват в Ловеч с реномето на шампион и приповдигнато настроение. В средата на първото полувреме колумбиеца получава топката в центъра на терена и с едно движение елиминира един противник, с второто докосване минава втори, с третото докосване преминава капитана Дяков, след което избягва два шпагата на защитници в зелено и накрая остава един на един срещу тромавия Моци и прокарва топката покрай него и вратаря Стоянов. Феноменален гол който обиколи и европейските медии и покачи цената на Асприля с няколко милиона.

Тодор Неделев гол от воле срещу ЦСКА

Отново попадение на Неделев, този път срещу ЦСКА за Купата на България. Ботев отстрани в този двубой армейците, след като изравниха резултата с двама души по-малко на терена и се класираха за финала на турнира.

В 20-та минута на мача топката беше върната спорно от защитник на ЦСКА към вратаря и той неубедително я изчисти напосоки. Топката попадна на левия крак на Неделев, а това може да значи само едно - красив удар директно от воле в долния десен ъгъл на армейския страж и пореден бляскав гол от страна на пловдивчанина.

Владимир Гаджев - гол срещу Литекс

Вечната млада надежда Влади Гаджев, ако не с друго се отличаваше с прекрасни попадения от далечно разстояние. Головете му срещу Лил и Гент са нещо за което всеки левскар се сеща с удовлетворение.

Подобни голове не липсваха и в представянето му в А група, като особено важен и красив бе този срещу Литекс в София. При резултат 2:2 и оставащи 10 минути до края на мача, Гаджев залъга, че ще бие с по-удобния си десен крак, шокира вратаря Винисиус и поведе Левски към победата, която обаче не беше достатъчна да спре оранжевите от шампионската титла.