ПСЖ vs РБ Лайпциг
( кой се развива по-добре? )
публикувано на 11 Март, 2020 / Четеш за 4 минути
В последните години комерсиализацията на футбола е неизбежна за всеки един аспект от играта. Навсякъде се наливат огромни суми с идеята те да помогнат за спечелването на трофеи и постигането на целите на клубовете.
В Топ 5 първенствата в Европа има няколко клуба, които ярко се открояват от останалите по отношение
материал на
на използването на много пари за привличането на качествени състезатели. Най-известният пример е ПСЖ, който похарчи повече от милиард евро откакто собственици са катарските нефтени магнати. Черешката на тортата в селекцията им бе привличането на Неймар и Килиан Мбапе за повече от 400 милиона евро. Тимът е хегемон във френското първенство, но така и не може да постигне голям резултат в ЕКТ в последните 10 години. Те не просто не могат да достигнат най-голямото си постижение досега – спечелената КНК в края на 20-ти век, но дори не могат да стигнат до финал за международен трофей.
Друг отбор, използвал големи суми пари за изграждането на качествен и боеспособен състав, е РБ Лайпциг. Отборът е създаден през 2009г., като минава под крилото на компанията за енергийни напитки Ред Бул. От тогава Биковете всяка година се изкачват в по-горна дивизия, като се стигне до сезон 2016/17, когато влизат в Първа Бундеслига. Вече четвърти сезон те са неизменно в челото на класирането. Основният проблем пред Лайпциг е омразата към тях от страна на феновете на останалите немски тимове. Причината е, че Ред Бул спонсорира клуба, давайки му средства, с които да привлича качествени играчи. Тази политика е неприемлива за местните традиционни клубове и затова Биковете са най-мразеният отбор в Германия.
Ако сравним трансферната им политика, те харчат в пъти по-малко от ПСЖ, но за стандартите на Германия (където традициите са изключително важни) Лайпциг работят некоректно спрямо останалите. Реално погледнато те нямат толкова скъп състав (третият най-скъп в Германия с обща стойност от около 600 млн. eвро).
Откакто е в елита, клубът от Източна Германия залага основно на млади и перспективни футболисти. Неслучайно средната им възраст е най-ниската в германския елит – 23,5 години. Тимът има стабилен гръбнак от футболисти, които са играли за него и в по-долните дивизии. Благодарение на тях и на финансовите постъпления от Ред Бул, Лайпциг успява да се конкурира с най-големите в Бундеслигата.
Въпреки че ПСЖ спечели огромен брой титли и купи на страната от 2011г., когато дойдоха големите финанси от Катар, насам, Лайпциг е тимът, който успява да постигне по-добро развитие от спортно-техническа гледна точка. С много по-малък бюджет Биковете надграждат резултатите си с всяка изминала година. Те вече се утвърдиха като един от топ-отборите в Германия, а пробивите им в Европа започват да зачестяват и да стават все по-сериозни.
В същото време Парижани от години са в застой и тъпчат на едно място, въпреки грандиозните инвестиции. В последните години отборът не успява да вземе всички домашни трофеи, а в ШЛ е достигал най-много до четвъртфинал (последно през сезон 2015/16, когато за тях все още играе Златан Ибрахимович).
Прочети 'Ибрахимович ли е решението за Милан'
Лайпциг може и да няма нито един трофей в Германия, но за клуб, създаден преди 11 години, техните успехи в развитието на отбора са огромни. Те купуват средноскъпи младежи, които изграждат като добри играчи и продават на високи цени на топ-отборите на Стария континент. Сега пред тях остава само да спечелят трофей. Ако продължават по същия начин, бъдещето на Ред Бул Лайпциг ще бъде светло и купите няма да закъснеят, а пред ПСЖ ще се появи още един труден съперник по пътя към бленуваната Шампионска лига.