Пропилените таланти на Латинска Америка | мисляФУТБОЛ - отвъд фактите
top of page

Пропилените таланти

на Латинска Америка (част 1)

публикувано на 17 Април, 2019  / Четеш за 7 минути

В света на футбола конкуренцията и състезателността винаги са били основни характеристики. Да успееш в този спорт е въпрос не само на безспорни качества, които притежаваш по генетичен път, но и на безспирна работа и силен характер. Познаваме редица случаи, които показват как при липса на едно от тези задължителни условия  за  успешния  играч ,  един състезател не

материал на Цветина Петкова

гост-автор

успява да реализира потенциала си напълно, въпреки големите надежди, които са били поставени върху раменете му.

В тази поредица ще проследим някои от случаите, в които наглед чудесни дарования на най-великата игра не успяват да достигнат предполагаемите за потенциала си висини, а остават на ниво което е далеч от мечтаното. Започваме с безспорната люлка на таланти - Латинска Америка, откъдето доказано талантът блика като от лечебен извор. Но дали това е достатъчно?

usa94.jpg

Photographer: Jill Chavanne
Uploader: MigrantItalysupporters at Giants Stadium World Cup 94, size, crop, CC BY-SA 4.0

Нека отворим темата от малко по-далечно време, каквото е златното българско лято от 1994г. и световното в САЩ. Не толкова звездния отбор на Диего Армандо Марадона (дори и преминал най-добрите си години все пак продължава да бъде звездата на „гаучосите”) има в състава си едно талантливо момче, за което се очаква да бъде големият наследник на великата „десетка”, а всички му предричат бляскаво бъдеще. Ариел Ортега, наречен „Бурито”, е обнадежден от възможността да играе със своя идол и е опиянен от сравненията с него, които често му приписват. 

 

Макар и да играе в редица реномирани европейски клубове като Валенсия, Сампдория, Парма и Фенербахче, надареният аржентинец така и не достига нивото което е предвиждано, по-скоро с епизодични блясъци успява да затвърди впечатлението, че има огромен талант, но не знае как да го развие и материализира. Честата смяна на отбори, невъзможността да покаже постоянство и слуховете за липса на дисциплина са едни от причините за неуспешната реализация на един играч, който е могъл да бъде много по-успешен.

rikelme.jpg

Не такъв е случаят с неговия сънародник Хуан Роман Рикелме, който със сигурност веднага извиква във вас спомени за поне едно или две магически изпълнения на преки свободни удари. Ако попитаме феновете на Бока Хуниорс със сигурност Ел Тореро е една от легендите на аржентинския футбол, носител на три Копа Либертадорес, една Междуконтинентална купа и пет аржентински титли, заедно с индивидуални отличия като 4 пъти Футболист на годината в Аржентина.

 

Тези твърдения ще са самата истина, ако светът на футбола приключваше с отбора от „Ла Бомбонера”, но извън този стадион Рикелме почти не можа да покаже на какво е способен. Десетката на Бока стигна дори до Барселона (където обаче дали заради тактиката на Луис Ван Гаал, който не го поставяше на типичната му позиция или заради обтегнатите си отношения с холандеца), но остави зад себе си в Каталуня само усещане за неуспех и пропуснати ползи. Рикелме намира донякъде спасение във Виляреал, където изиграва повече от 100 мача с добър успех, но все още доста далеч от магията на Бока.

 

За 11 години в националния отбор също не можа да блесне, бидейки част от една генерация която въпреки потенциала си също не бе особено реализирана. Все пак налице е уникален случай, един магьосник сякаш бе ограничен от някакво проклятие да прави своите вълшебства само на една сцена - сцената на Бока Хуниорс. Какво ли щеше да се случи, ако можеше да се разгърне и в Европа?

rekoba.jpg

Малко по на изток, в Уругвай се ражда страхотен талант, забележим и заради малката латино страна, на когото е предричано чудесно футболно бъдеще. Алваро Рекоба е смятан за една от най-големите надежди на уругвайския футбол малко преди изгряването на Диего Форлан и Луис Суарес.

 

За жалост нежеланието му да укрепи физиката си в течение на кариерата му го води към застой и неразвиване на пълния му потенциал. Интер е клубът, в който оставя следа и показва най-доброто от себе си, прекарва 11 години там като изиграва повече от 300 мача и отбелязва близо 100 гола, с някои проблясъци на чудесни технически изпълнения.

 

Китаеца, както е известен в родината си Рекоба се завръща в местния гранд Насионал, където също напомня за най-добрите си дни, но до края на кариерата си оставя впечатлението, че е можел да бъде много по-успешен, а верните фенове на футбола са могли да се насладят на много по-добри негови моменти с малко повече дисциплина и отдаденост.

Местим се в най-плодовитата футболна земя – Бразилия, където талантите не просто изобилстват, а направо извират от почвата.

adriano.jpg

Един от най-обещаващите „кариоки” – Адриано е един от най-ярките примери как невероятен талант може да бъде пропилян почти напълно.

 

Преминал през италиански грандове като Милан и Интер, както и през традиционни отбори като Фиорентина и Парма, определено има впечатляващ списък в портфолиото си. Но сред многобройните истории в нощни клубове, мачовете и задълженията му като футболист остават на заден план. През последните години на кариерата си той дори е с наднормено тегло, извън всякаква форма и постоянно сменящ бразилските клубове, които си правят реклама чрез него. Така нито във Фламенго, нито в Коринтианс успява да покаже на какво е способен и оставя впечатлението за един загубен талант.

Ще останем на бразилска вълна, за да проследим още един случай на това, което е могло да бъде, но не е било за един играч с много потенциал – Денилсон.

 

Макар вече част от футболните архиви, неговата история започва обещаващо през 1998 г. с фланелката с номер 10 на Мондиала във Франция, а по-късно дори става най-скъпия играч в света с трансфера си в Бетис за 31,5 млн евро. След седем години в Испания обаче той не успява да се разгърне и със серия посредствени мачове Денилсон напуска Севиля, а престоите му във Фламенго и Бордо не успяват да дадат нов тласък на позалинялата му кариера и в крайна сметка го заклеймяват като един от големите провали във футбола. 

 

Кариерата му лъкатуши и в доларови дестинации като ОАЕ, Китай и САЩ, стига дори до Гърция, но в тези периоди вече е бледа сянка на себе си. Само на 32 години се оттегля от активна дейност, но в повече от 60 мача с националния отбор на Бразилия така и не успява да покаже блясъка, който го изстрелва нагоре в началото на футболния му път.

Обзалагам се, че някои от вас си спомнят „тюленовия дрибъл” на Керлон.

Атакуващият полузащитник е звездата на Южноамериканския шампионат за юноши U17 с осем гола в седем мача, за да поведе Бразилия към титлата. Малко по-късно Керлон пробива в мъжкия отбор на Крузейро и не му отнема много време да предизвика интереса и на европейски клубове.

 

На Стария континент обаче не му провървява и по-често търка пейката в Интер, отколкото да покаже какво може (а и бива преотстъпван многократно, първо на Аякс, а впоследствие и на Парана и Насионал (Минас Жерайс) но не впечатлява в нито един от тях) и не след дълго Интер се отказва от него и той напуска Италия.

 

След това кариерата му тръгва стремително надолу с мимолетни престои в Япония, САЩ, Малта и словашкия Спартак Търнава, но борбата му да не се контузи и бавното му възстановяване затрудняват нещата. Накрая „следващият Роналдиньо” решава да приключи мъките си и прекратява състезателната си кариера си само на 29 години.

Очаквайте скоро и продължението на поредицата !

Брой посетители:

Мнението ТИ е важно !

Коментирай, сподели

Новите неща директно
в пощата ти !

Готово !

(благодарим за доверието)

Помогни на проекта

patreon-icon-png-29.png

follow us  >

  • mislqFUTBOL at Instagram
  • mislqFUTBOL at Twitter
  • mislqFUTBOL at YouTube

Лев Яшин прекарва цялата си професионална кариера в Динамо (М) !

 

Печели 5 пъти титлата и 3 пъти купата на страната с отбора

paper-texture-FUN-FACT.jpg

 FUN 
FACT

Георги Аспарухов има 18 мача и 19 гола в КЕШ и КНК с екипите на Левски и Ботев (Пд)

 

Освен това е голмайстор на КНК през 1963 г.

bottom of page