Футболисти,
увековечени в статуи
публикувано на 3 Септември, 2020 | Четеш за 4 минути
Великите исторически личности получават безсмъртието си по много начини, но може би издигането на статуя е най-величественият. Монументите издържат десетки и стотици години и напомнят на поколенията за великите дела на техните предци.
Всяка сфера на обществения живот е дала хора достойни да попаднат на гранитен пиадестал, така е и с футбола. Много от
материал на
заслужилите майстори са обезсмъртени още приживе, заради успехите и славата донесли на страните и клубовете си. Е, някои са се получили величествено, други са абсолютна бутафория. Факт е, че вече успявате да правите асоциации и в двете крайности, затова нека се насладим на каменните исполини и техните футболни първообрази.
Златан Ибрахимович
Абсолютна икона и легенда на Швеция, въпреки босненските си корени. 18 години е част от националния отбор на „тре кронур“, а головете му са колкото забележителни, толкова и важни. С Ибрахимович в състава, Швеция почти не пропусна голям форум.
Заради приноса си към страната, негова статуя се извиси в родния му град Малмьо. Бронзовият исполин доста прилича на Златан, но едва след няколко месеца се оказа отрязан през краката. Причината? Гневни фенове на Малмьо решили да излеят гнева си от факта, че техния любимец е купил акции на един от големите съперници „Хамарби“.
Лионел Меси
Бронзовият Меси се издига в аржентинската столица Буенос Айрес от лятото на 2016-та година. Малко преди това Аржентина губи трети пореден финал за Копа Америка, а Меси обявява оттеглянето си от националния отбор.
Връщането му в състава на „албиселесте“ се превръща в национална кауза, а бронзовата фигура в надежда, че все пак ще играе за Аржентина на световното в Русия. Това в крайна сметка се случи, но само 6 месеца след откриването си, статуята се оказа почти унищожена, като от нея липсва почти цялата горна половина.
Радамел Фалкао
Ако не го бяхме написали, едва ли щяхте да познаете от първия път. „Ел тигре“ се извисява от бял мрамор в града, в който е роден - Санта Клара в Колумбия. Единственото което напомня донякъде за нападателя е типичната му радост след отбелязан гол – вдигнати към небето ръце. За прилика в лицето обаче повечето фенове остават скептични.
Луис Суарес
Е, това „нещо“ поне прилича донякъде на головия (и не само) хищник на Уругвай. Това не значи, че опитът е абсолютно успешен. Скулптурът Алберто Моралес Саравия признава, че не е виждал Суарес на живо и е работил единствено по снимки, намерени в интернет.
Йохан Кройф
Големият холандец ще посреща всички посетители на „Камп Ноу“. Барселона реши да обезсмърти легендата си с висока 3.5 метра и тежаща 1.5 тона статуя, ситуирана пред стадиона.
Произведението е дело на холандката Кори Амерлан и изобразява Кройф от периода му като капитан на Аякс. Слоганът на статуята посреща феновете с фразата “излез и се забавлявай“.
Легендите на Арсенал
През 2006-та година „топчиите“ се преместиха на новия си стадион „Емирейтс“. Пред него се издигат няколко бронзови статуи, като три от тях са на легендите Тони Адамс, Тиери Анри и Денис Бергкамп. Другите са на легендарния мениджър Хърбарт Чапман (водил клуба между 1925-та и 1934-та), както и на директора Кен Фрайър, който работи за Арсенал повече от 60 години.
В началото на пролетта се появи предложение към тях да се „присъедини“ и статуя на Арсен Венгер, в знак на почит към легендарния французин, водил първият тим в продължение на 22 години.
Легендите на Манчестър Юнайтед
Три статуи се издигат и пред „Олд трафорд“. Най-новата е от ноември 2012-та, когато сър Алекс Фъргюсън навърши 26 години начело на Юнайтед. Освен това северната трубина, пред която е поставен монумента, също бе кръстена на легендарния шотландец.
На 27-ми март 1996-та година е открита бронзовата статуя на сър Мат Бъзби, увековечеваща легендарния мениджър. Пет години след смъртта му модерният Юнайтед повтаря най-голямото му постижение – печели КЕШ. Това става на 26-ти май 1999-та – датата на която Бъзби щеше да отпразнува своят 90-годишен юбилей.
Третата статуя е наречена „Троицата на Юнайтед“. Там са изобразени Джордж Бест, Денис Лоу и сър Боби Чарлтън. Те помагат на Юнайтед да стане първият английски клуб спечелил КЕШ през 1968-ма година (статуята е открита през 2008-ма година).
Кристиано Роналдо
Първата асоциация, която най-вероятно ви идва наум, е онзи бутафорен бронзов бюст. Заради него португалецът беше спукан от подигравки, но тук ще говорим за един по-стар монумент. Той се издига в родното му градче Фуншал, на остров Мадейра. Това се случи в края на 2014-та година, като самият Кристиано уважи церемонията по откриването му.
В последните години обаче много фенове са обърнали внимание на издутината в бронзовите гащета на футболиста, и са започнали да си правят еротични снимки с нея. Посетителите смятат, че докосването до мъжкото достойнство на Роналдо им носи късмет. Твърди се, че въпросната част е започнала да се протрива. Създателите й обаче нямат нищо против, стига туристите да продължат да ходят там.