top of page

Финтовете - черешката на тортата, наречена футбол

публикувано на 11 Октомври, 2019 / Четеш за 5 минути

Футболът е световен феномен, завладял света преди повече от век и половина и красотата му не спира да радва всеки фен на стадиона и пред телевизора. През годините, висококачествените изпълнения на целунатите от Господ техничари водят до споровете кой е най-техничният играч на своето поколение.

 

С развитието си, играта ни дава възможност да гледаме все по-

атрактивни изпълнения от магьосниците с топката, а компилациите, въртяни в сайтовете за видеосподеляния, завладяват и галят окото на малки и големи.

 

Нека в тази статия разгледаме част от най-атрактивните движения и финтове, които са се превърнали в емблеми на техничния и нападателен футбол.

Рабона

Рабона представлява удар, нанесен по топката зад опорния крак. При правилно изпълнение краката на футболиста се кръстосват един зад друг.

 

Има няколко причини играч да опита подобно изпълнение: например при нападение топката идва към левият крак, но състезателят усеща, че силата или точността на удара му с ляв крак е недостатъчна. Затова той използва рабона, нанасяйки много по-ефективен удар. Друг вариант е, когато крило с десен крак се озове на левият фланг и няма възможност да се обърне, за да нагласи топката на удобният си десен крак. Друга причина е просто да покаже техническите си умения с топката, правейки шоу за публиката.

Счита се, че за първи път рабона е изпълнен през 1948-ма година, от Рикардо Инфанте, в мач между Естудиантес и Росарио Сентрал. След мача, спортното списание El Grafico излиза с Инфанте на корицата, облечен в училищна униформа и заглавие

 

„Инфанте е пропуснал училището“ (рабона на испански значи „да пропуснеш училище“).

 

Така, този красив удар получил своето име. Редица класни футболисти са изпълнявали рабона, в това число Диего Марадона, Рикардо Куарешма, Анхел ди Мария, Ерик Ламела, Пабло Аймар, Кристиано Роналдо, Маркос Рохо и други.

5b82c7a820e135d590c3f17aeb0cac20.gif

'Рабона' от Куарешма

Марсилско завъртане / Рулетка

360-градусово завъртане, Завъртането, Рулетката са само част от имената на това движение, чийто произход остава неизвестен. Марсилското завъртане е популяризирано първо в Европа от френският нападател Ювес Мариот, през 70-те години на миналия век. Марадона и Зидан са най-запомнящите се изпълнители на този финт, станал популярен като завъртането на Марадона и завъртането на Зидан.

Този маньовър е най-ефективен когато противника приближава лице в лице или от страната на водещият крак. Първото плъзване назад позволява играчът да запази контрол върху топката, като я опази от противниковия шпагат. Завъртането на тялото поставя гърба на дриблиращият между защитника и топката, предпазвайки я като щит. Второто плъзване променя посоката на движение на топката и съчетано със завъртането на тялото, позволява на играчът и топката да продължат движението си в една посока, позволявайки да продължи рейда си или да опита удар. Изпълнен на висока скорост, този финт е почти невъзможен за противодействие.

d0184d5fd50a9db306fccdfaedb62831.gif

Завъртане на Кройф

От името е очевидно, че финтът е кръстен на холандската легенда. В мач срещу Швеция, в 24-тата минута, когато Кройф владее топката в атакуваща позиция, но обърнат към собствената си врата и притискан и близко пазен от Ян Олсон, Йохан залъгва, че ще подаде. Вместо това, той плъзва топката зад опорният си крак, обръщайки се на 180 градуса и се измъква към противниковата врата.

Еластико

Този финт има за цел да подлъже противниковия защитник, че нападателя ще тръгне в противоположна посока. Изпълнява се използвайки външната част на ходилото, повеждайки топката по посока отстрани на силният крак, последвано от бързо движение, с преместване на силният крак около топката и използвайки вътрешната част на ходилото, за да бъде поведена тя към по-слабият крак. Тук работата с краката е най-важният елемент, заедно с резкия старт от място.

Използван за пръв път от японско-бразилският футболист Серхио Ечиго. През 1964-та година Ривелиньо научава този трик от Ечиго, с когото са заедно в младежкия отбор на Коринтианс и успешно го прилага пред широката публика на световното първенство през 1974-та година.

Ривелиньо става идол за бразилските младоци и между 1990-та и 2000-та движението е често използвано от световните звезди на „селесао“, като Ромарио, Роналдо и Роналдиньо.

TestyOrderlyIbisbill-size_restricted.gif

Завъртането на МакГийди

Един миг на гениално докосване превърна ирландското крило Ейдън МакГийди в световна сензация. Запазеният му ход се появява на мач между Селтик и Абърдийн през Октомври 2004-та. Преследвайки подадена му от Джон Хартсън топка, МакГийди се оказва притиснат на левия фланг, с гръб към вътрешността на игрището. Стийв Тош приближава зад него и тогава МакГийди изпълнява завъртането на Кройф, директно по посока на движението на Тош, но след това чуква топката по тъчлинията с външната част на ходилото на левия си крак и разминава Тош, оставяйки го слисан, докато той се отскубва напред.

Дъга

Дъгата е трик, при който играчът играчът защипва топката, натискайки я със задния крак и след това я повдига високо с опорния, така че да мине над главата на противника, описвайки дъга. Така се появява и името на този трик. Той се вижда много често в стрийтбола и футзала. Рядко се вижда в съвременния професионален футбол, заради ниския си рейтинг на ефективност, но играчите със самочувствие и умения го използват за преодоляване на съперника при дрибъл.

 

За първи път е използван през 1968-ма година от бразилеца Алешандре де Карвальо - „Канеко“. Дъгата беше използвана на световното през 2002-ра от турчина Илхан Мансъз, при което той повдигна топката над своята глава и над главата на Роберто Карлос от Бразилия, и преодолявайки го, принуждава бразилския бек да го фаулира.

2149272287_2.gif

Куаутеминя

По време на мач срещу Южна Корея, на световното първенство през 1998-ма година, Куаутемок Бланко ни показа „изобретението си“, което му донесе моментална слава. На два пъти през второто полувреме на мача в Лион, Бланко владее топката на левия фланг, приближават го двама противници, а той хитро защипва топката между ходилата си и скача между двамата си опоненти. Мексиканците веднага го наричат „cuahtemina” - малкия трик на Куаутемок.

DarkImmaterialFrog-size_restricted.gif

Step over

Това е финт, който цели да заблуди противника за посоката в която ще тръгне на дрибъл играчът, който владее топката. Движението е измислено от аржентинския нападател Педро Каломино, в началото на 20-ти век.

 

В Европа, пръв прилага финта холандеца Лоурънс Адам, в края на 20-те и началото на 30-те години на миналия век, като това му донася прякора „Адам Ножиците“. През средата на 90-те е популяризиран от мегазвездата Роналдо. В днешно време тази техника е широко разпространена сред атакуващите футболисти, като еталон в играта си я използва Кристиано Роналдо.

AtzM7L.gif
Брой посетители:

Мнението ТИ е важно !

Коментирай, сподели

Новите неща директно
в пощата ти !

Готово !

(благодарим за доверието)

Помогни на проекта

patreon-icon-png-29.png

follow us  >

  • mislqFUTBOL at Instagram
  • mislqFUTBOL at Twitter
  • mislqFUTBOL at YouTube

Лев Яшин прекарва цялата си професионална кариера в Динамо (М) !

 

Печели 5 пъти титлата и 3 пъти купата на страната с отбора

paper-texture-FUN-FACT.jpg

 FUN 
FACT

Португалецът Абел Шавиер е единственият, играл за Евертън и Ливърпул в един и същи сезон !

bottom of page