21-ви кръг: нова година... | мисляФУТБОЛ

21-ви кръг:

нова година, ново начало

публикувано на 10 Януари, 2020 / Четеш за 5 минути

Първият ден на новото десетилетие бе отбелязан от поредната серия мачове от Висшата лига, давайки на феновете поредното доказателство, че независимо от празника и деня, английската Премиър Лийг е винаги готова да предостави на привържениците си шоу и наслада, толкова характерни за нея. От отборите,

материал на

Крум Стойчев

замесени в борбата а оцеляване, до тези, които се борят да се завърнат към славните си дни и тези, които се опитват да догонят почти невъзможното, новата година е шанс за двадесет отбора да започнат нов етап от развитието си и да преобърнат сезона си.

Бърнли - Астън Вила 1:2
Ууд 80’ ; Уесли 27’ , Грийлиш 41

След като регистрираха четири поредни загуби Астън Вила постигнаха важна победа над Норич с 1:0 и искаха да затвърдят доброто си представяне и в първия ден на новата година.

Позитивният развой за тях бе факт в 27-та минута, когато Уесли бе на най-добрата позиция, за да овладее рикоширала топка и да я вкара във вратата на Ник Поуп. Голът не само бе важен за Уесли, който имаше доста затруднения след пристигането си от Брюж през лятото, но и за целия тим, тъй като даде импулс в играта на гостите. В 41-та минута поредното прекрасно отиграване на Джак Грийлиш, под формата на топовен изстрел, който не остави шансове на Поуп да реагира, дублира преднината на Вила точно преди почивката. Десетина минути пред края на двубоя Ашли Уестууд центрира на втора греда, където Крис Уууд върна гол след удар с глава, но той не бе достатъчен, за да вземе нещо Бърнли от двубоя.

Позитивните новини за Астън Вила обаче приключиха с победата в двубоя и излизането от зоната на изпадащите. Тежки контузии на вратарят Том Хийтън и Уесли, които ги изкарват от игра до края на сезона, в комбинация с тази на двигателят на тима Джон Макгин (който ще отсъства до месец март), правят нещата доста трудни за Дийн Смит. Слуховете от последните няколко дена, че Юнайтед усилено се интересува от Джак Грийлиш също могат да изнервят обстановката на Вила Парк, която и без това дава индикации, че до края на сезона ще е доста наситена с емоции.

Уотфорд - Уувърхямптън 2:1

Деулофеу 30’ , Доукуре 49’ ; Нето 60’

Уотфорд започна да се пробужда под ръководството на Найджъл Пиърсън и мачът срещу Уувърхямптън бе прекрасен пример за това. Двубоят срещу тима, който най-вероятно свали короната на Висшата Лига от главата на Манчестър Сити, се очертаваше като много трудно предизвикателство за отбора на Уотфорд, но победата над “вълците” бе огромен пример за това какъв потенциал имат “стършелите”.

В 30-та минута Жерар Деулофеу с премерен изстрел откри резултата след като съотборниците му се възползваха от грешен пас на Леандер Дендонкер. В 49-та минута Абдулай Доукуре удвои преднината на отбора си и отпразнува по най-добрия начин своя 27-ми рожден ден. В 60-та минута Педро Нето отправи изстрел към вратата на Бен Фостър, който тъкмо бе изпратил десетилетието, в което се бе превърнал във вратарят с най-много спасявания във Висша лига за този период, но рикошетът, който се получи не му остави никакви шансове и направи резултатът 2:1. Педро Нето пък направи мача емблематичен за Уувс след като се превърна в първият юноша, отбелязал гол за отбора във Висшата лига. Това не бе достатъчно за футболистите на Нуно Еспирито Санто, който играха с човек повече след 71-та минута, когато Кристиан Кабаселе бе изгонен след преразглеждане на картона, който първоначално бе жълт, с ВАР.

Победата не извади тимът на “стършелите” от зоната на изпадащите, но ги приближи на две точки от първото спасително място и започва все повече да изглежда като напълно възможно за тима на Уотфорд да се спаси. Нещо, което изглеждаше като почти загубена битка преди няколко кръга.

Арсенал - Манчестър Юнайтед 2:0

Пепе 8’ , Сократис 42’

Двама бивши футболисти, сега мениджъри, търсещи пътя на успехите, които те сами създаваха когато бяха играчи. Микел Артета и Оле Гунар Солскяер се срещнаха във важен и за двама им двубой. Клубовете, отговорни за раждането на ореола на Висшата Лига в ранните дни на съществуването й, сега се лутаха в мъглата на своето собствено величие. Назначените от клубовете за мениджъри бяха бивши играчи, които познават клубната философия и са били пример на подражание на доста от играчите, които сега играят под тяхно ръководство.

За Солскяер, вече година пътят на промяната е трънлив и неравен с много спадове и възходи. За Артета се очертаваше сега да поеме по същия път, но в мачът с “червените дяволи” си личеше ентусиазма, който новият мениджър е донесъл в съблекалнята с идването си. За Юнайтед отсъствието на Скот Мактоминей и на Пол Погба, които бяха контузени, бе от решаващо значение. Започналите като титуляри Неманя Матич и Джеси Лингард не успяха да се справят с противника и напълно загубиха битката в средата на терена (в схемата 4-2-3-1, в която норвежкият специалист ги бе подредил). Фред, който играеше до Матич в двойката опорни халфове, се опитваше да гради атаките на отбора, но твърде неуспешно и повечето пъти бе затварян от няколко противникови футболисти.

За сметка на това бързината на Обамеянг и Пепе вършеше страхотна работа за Арсенал (в същата схема, в която те бяха на позициите на лявото и дясното крило). Именно Пепе даде преднина на своя тим още преди да са изтекли десет минути. Първото полувреме бе диктувано от футболистите на Артета, които поведоха в 2:0 в самия му край, благодарение на Сократис Папастотополус, който отбеляза след корнер.

Второто полувреме бе възможност за Юнайтед да промени нещо в подхода си, но опитите им се оказаха неуспешни и Артета записа първата си победа като мениджър на Арсенал. Победа, която остави клуба от Северен Лондон на незавидната десета позиция, но пък само на четири точки зад “червените дяволи”, които са на пета позиция. Победата може да е плод на оптимизма, който новият мениджър е донесъл на “Емирейтс Стейдиъм”, но може и да е началото на възхода за клуба. Разликата до четвъртото място е девет точки и с всички обрати, които могат да се получат, едва ли би било огромна изненада, ако Арсенал се окаже борещ за класиране в Шампионска лига.