Висшата лига, ревю на 18-ти кръг | мисляФУТБОЛ

Висшата лига, ревю на 18-ти кръг: началото или краят?

публикувано на 24 Декември, 2019 / Четеш за 8 минути

Кръгът преди този, който официално да преполови сезона, ни даде един от най-значимите мачове от началото на сезона - сблъсъкът на Манчестър Сити и Лестър. Сблъсък, чийто краен резултат ни дава правото да си зададем въпросът: “Дойде ли краят на мечтата за преследване на титлата на Лестър и

материал на

Крум Стойчев

започна ли поредният възход на Манчестър Сити?

От битките за оцеляване във Висшата лига през шокиращите резултати до борбата за претендент №1 на Ливърпул, осемнадесетият кръг ни предложи от всичко това.

Астън Вила - Саутхямптън 1:3
Грийлиш 76' ; Ингс 21’, 56’ , Стивънс 31’

Преди този кръг “виланите” и “светците” бяха с еднакъв точков актив (15т.) и единственото, което оставяше Астън Вила над чертата на изпадащите беше по-добрият голов показател. Двубоят на “Вила парк” бе от огромно значение и за двата тима, тъй като никой от тях не искаше да прекара Коледа като един от трите изпадащи отбора.

“Виненочервените” на Дийн Смит бяха допуснали три поредни загуби в лигата, а Ралф Хазенхутъл успя да вдигне “светците” след историческото поражение с 9:0 от Лестър, записвайки 2 победи и равенство в последните си пет мача. Саутхямптън получи огромно предимство още в 8-та минута, когато двигателят на Астън Вила - Джош Макгин контузи глезена си, което ще го извади от терените за около три месеца. От този момент “виланите” така и не успяха да се възстановят от разбиването на схемата на отбора, която се наложи с влизането на Марвелос Накамба, като 13 минути по-късно Дани Ингс се възползва от избита топка, за да открие резултата.

10 минути по-късно и добро центриране на Джеймс Уорд-Праус беше засечено от Джак Стивънс, който покачи преднината на “светците” на 2:0. 11 минути след началото на второто полувреме Дани Ингс (с втория си гол в срещата) направи резултата класически и сложи край на надеждите на феновете на “Вила парк” за обрат в мача. Все пак, в 75-та минута Джак Грийлиш с прекрасен удар извън наказателното поле вкара почетния гол за домакините, но той не бе достатъчен за нещо повече от мимолетна радост за зрителите по трибуните.

С победата си момчетата на “Австрийския Клоп” излязоха от зоната на изпадащите, заменени от Астън Вила, който ще прекара коледните празници на 18-та позиция.

Прочети 'Големите разходи на Астън Вила и трудното начало на Висшата Лига'

Уотфорд - Манчестър Юнайтед 2:0
Исмаила Сар 50’ , Трой Дийни 54(д)

Ако се направи класация за трите най-неприятни загуби на Манчестър Юнайтед през това десетилетие, то наравно със загубите от Манчестър Сити с 6:1 във Висшата лига и от МК Донс с 4:0 за Кепитъл Уан Къп, най-вероятно ще попадне и загубата от Уотфорд с 2:0. Макар и не толкова изразителна като другите две, да загубиш от последния в класирането в 18-ят кръг, който има само 1 победа през целия сезон, със сигурност е достатъчно унизително, за да попадне в тази непрестижната класация.

През първите 45 минути на “Викъридж Роуд” чистите положение не бяха често създавани, но въпреки това Джеси Лингард пропусна най-доброто такова, когато излезе очи в очи с Бен Фостър, но опитът му да го копне прехвърли и вратата. Началото на второто полувреме е това, което феновете на Уотфорд ще помнят дълго. В 50-та минута след центриране от статично положение Исмаила Сар отправи лош удар, който тупна на земята и анемично летящата топка изглеждаше така, че няма по никакъв начин да затрудни Давид Де Хея. Но точно тук испанският страж на Юнайтед изненада всички, позволявайки на топката да мине през ръцете му, да се чукне в гредата и да влезе във вратата му. 4 минути по-късно Аарън Уан-Бисака направи нарушение в наказателното поле срещу Исмаила Сар, а Трой Дийни безкомпромисно реализира отсъдената дузпа, хвърляйки феновете на “червените дяволи” в дълбокомислие какво точно гледат. До края на мача Юнайтед не успяха да отговорят на неочаквания удар на домакините, допускайки една от най-неприятните загуби в модерната си история.

От своя страна Найджъл Пиърсън записа огромен успех на сметката си като треньор на Уотфорд, за който спасението все още изглежда повече като мираж, отколкото като реалност. И все пак, с победи като тази, “лосовете” показват, че вярват в своето оставане в елита, което ако стане факт след края на сезона, може да бъде определено като едно от най-големите чудеса на десетилетието.

Тотнъм - Челси 0:2
Уилиан 12’, 45+3’

Жозе Моуриньо никога не бе губил като домакин срещу отбори, които е водил. А сега се изправяше срещу един от най-добрите футболисти, играли под негово ръководство.

Франк Лампард бе избрал постройка на игра 3-4-3, с която щеше да се опита да върне стабилността в отбора си, който се нуждаеше от нея след четири загуби в последните си пет мача, включително две поредни загуби като гости. Тотнъм заложиха на 4-2-3-1 с подчертано атакуващ състав, който щеше да разчита на квартета Моура-Сон-Али-Кейн да изравни по точки Челси и да увеличи напрежението още повече върху “лондончани”, в борбата за четвъртото място.

Планът на Франк Лампард сработи по-успешно след като именно един от тримата защитници (Курт Зума) асистира на Уилиан след късо изпълнение на корнер, който вкара изключително красив гол, давайки преднина на отбора си. В края на полувремето един дълъг пас в наказателното поле на Тотнъм не бе добре разчетен от вратаря на “шпорите” Паоло Газанига, който пропусна топката и повали като таран Алонсо, което първо бе свирено като нарушение на нападателя, но след преразглеждане на ситуацията с ВАР бе отсъден единадесетметров наказателен удар (ПРАВИЛНОТО решение). Уилиян застана зад топката, разписвайки се за втори път в срещата след като в предишните си 11 мача срещу Тотнъм не се бе разписвал.

Смените и опитите за промени на Жозе Моуриньо не дадоха особен резултат, давайки изключително важни три точки на “сините”. Не само, че Челси увеличи преднината си спрямо “шпорите” на Специалния и се върна на победния път, но и доказа, че може да се мери с големите в играта, което от психологическа гледна точка може да е една от най-големите им победи през сезона.

Прочети 'Задуха ли вятърът на промяната за Челси'

Манчестър Сити - Лестър 3:1
Рияд Марез 30’, Илкай Гюндоган 43’, Габриел Жезус 69’ ; Варди 22’

Един от мачовете на сезона според очакванията на всички фенове на Премиършип. Манчестър Сити на Пеп Гуардиола след два сюрреалистични сезона през този все пак показа слабости и се отдалечи далеч зад абсолютния фаворит за короната на Англия тази година Ливърпул. Лестър На Брендън Роджърс пък изуми всички с футбола си, напомняйки на онзи легендарен отбор, спечелил титлата в лигата през сезон 2015/16. Лестър Бяха с 39 точки, на 10 зад “мърсисайдци”, които бяха и с мач по-малко заради ангажиментите си към Световното клубно първенство. “Гражданите” бяха с 35, а победата щеше да означава почти равен актив с втория в класирането и възможност да вдигнат глава към планината, към която се бе устремил Ливърпул, на чийто връх ги очакваше именно титлата на възпитаниците на Гуардиола.

От първата минута “небесносините” заявиха целта си да победят безапелационно опонента си, пресирайки го дълбоко в неговата половина и опитвайки се да създава положения постоянно. Греда на Кевин Де Бройне в началото и пропуск от прекрасна позиция на Габриел Жезус бяха най-добрите шансове за Сити. В 22-та минута след прекрасен пас на Харви Барнс, Джейми Варди надбяга Фернандиньо и копна по изключително красив начин топката над Едерсон, откривайки резултата (17-то му попадение в елита за сезона).

И ако тук повечето хора са си помислили, че мачът може да тръгне в посока както този на Сити с Юнайтед по-рано през месеца, то едва ли са можели да грешат повече. 8 минути по-късно Рияд Марез, с помощта на рикошет в крака на Чаглар Союнчу, изравни резултата. Ако фактът, че се радваше след гола си е подразнил феновете на “лисиците” с право, то едва ли може да го сравним с емоцията им, когато в 43-та минута Майк Дийн отсъди дузпа за шампионите след нарушение на Рикардо Перейра срещу Рахийм Стърлинг. Илкай Гюндоган застана зад топката и макар и Каспър Шмайхел да уцели ъгъла на изпълнение, изстрелът бе прекалено силен, за да бъде отразен.

През второто полувреме доминацията на светлосините се засили, като на моменти “лисиците” дори не можеха да изнесат топката след наказателното си поле. Всичко това даде резултат, когато в 69-та минута най-добрият на терена - Кевин Де Бройне, направи слалом между няколко футболисти на Лестър и центрира топката на крака на Габриел Жезус. С този гол бе сложена точка на спора в двубоя, а Пеп Гуардиола надигра Брендън Роджърс в най-важният им двубой до момента.

Сити демонстрира амбициите си да се бори за титлата си, а Лестър доказа, че дори и с прекрасния футбол, който демонстрират до момента, имат доста за надграждане, ако искат да се борят за място в елита на футболната йерархия в Англия.