22-ри кръг: нова година, стари... | мисляФУТБОЛ

22-ри кръг:  нова година,

стари навици

публикувано на 14 Януари, 2020 / Четеш за 6 минути

С нормализирането на графика във Висшата лига започват и да се избистрят плановете на отборите в първенството за втората част от кампанията, респективно и за края на сезона. Едни от тях се намериха в доста неприятни позиции след коледните

материал на Крум Стойчев

празници, други са в дългоочакван възход, а трети - продължават по същия начин.

Във 22-ят кръг на Премиършип видяхме всички тях да редят своята шахматна дъска в опит за реализиране на предварително изготвените планове. Едни от тях го направиха успешно, други - не.

Тотнъм - Ливърпул 0:1
Фирмино 37’

37 мача без загуба в лигата. 11 победи в последните си 12 мача във всички турнири. Пет поредни сухи мрежи в първенството. Очакванията за новите Непобедими. Отборът на Ливърпул беше най-близкото нещо до съвършенство, което можеше да съществува във футболната вселена преди мачът с “шпорите”. Сега срещу тях се изправяше стар познайник - такъв, който разби мечтите на “мърсисайдци” последният път, когато бяха в подобно положение. Жозе Моуриньо и Челси спряха Ливърпул през 2014 година в ожесточена борба за титлата, а мачът, в който това се случи, ще остане в историята с един от най-тежките моменти за феновете на Ливърпул - подхлъзването на Стивън Джерард. Жозе Моуриньо имаше история с Ливърпул, в която бе доказал, че знае как да спре футболния отбор на червената част от град Ливърпул.

Но срещу него не се изправяше просто футболен отбор. Това бяха кралете на Европа и света. А новият Ливърпул на Юрген Клоп искаше да властва и над Висшата лига и изглеждаше близо до това да го стори още преди заключителните кръгове.

Както и в онзи мач преди почти шест години, Специалния беше подготвил изненади в стартовия си състав. Джафет Танганга правеше своя дебют в защита, заменяйки тромавия и в лоша форма Ян Вертонген. В отсъствието на Хари Кейн, който ще отсъства няколко месеца заради контузия, в предни позиции се въртяха Хюн Мин Сон, Лукас Моура и Деле Али. В състава на Ливърпул изненади нямаше, но стартирането на Алекс Окслейд-Чембърлейн като титуляр си струваше да се отбележи. Мачът можеше да започне по най-добрият начин за “мърсисайдци” още в първата минута, ако не беше перфектна намеса на Джафет Танганга, който изчисти топка, която влизаше във вратата на Пауло Газанига. Отборът на Моуриньо имаше и късмет, защото веднага след това Чембърлейн уцели греда. В 37-та минута все пак Роберто Фирмино откри резултата, давайки преднина на своя тим.

През второто полувреме силите на терена бяха изравнени, но до изравнителен гол не се стигна. С победата в този мач тимът на Юрген Клоп събра 61 точки след 21 мача - най-големият актив, събиран някога от отбор от топ 5 първенствата в Европа. Това определено е специален сезон за Ливърпул.

Борнемут - Уотфорд 0:3
Доукуре 42’ , Дийни 65’ , Перейра 91’

С осем загуби в последните си десет мача в лигата, Борнемут се намираха опасно близо до зоната на изпадащите, а с идването на Найджъл Пиърсън Уотфорд се вдигнаха и сега гледаха към изплуването от същата.

Този мач бе от огромно значение и за двата отбора, но на терена доминацията на “стършелите” бе показателна и лишеният от ключови състезатели Борнемут не успя да отговори на предизвикателството. В 42-та минута грешка при разиграването между Саймън Франсис и вратарят Марк Травърс доведе до гол на Абдулай Доукуре, който даде аванс на Уотфорд на почивката. В 65-та минута капитанът на “стършелите” Трой Дийни вкара с мощен изстрел вторият гол за своя отбор в мача, заличавайки почти напълно надеждите на “черешките” за положителен край на двубоя за тях. В 91-та минута Роберто Перейра направи резултата класически след изчистване на гол линията на Раян Фрейзър, което обаче попадна в аржентинеца и той не сгреши.

Четвърта победа в последните пет мача за Найджъл Пиърсън откакто пое поста на “Викъридж Роуд” и Уотфорд излязоха от зоната на изпадащите за първи път през сезона. Там обаче се озоваха Борнемут и Еди Хау е изправен пред сериозно предизвикателство след като това не им се бе случвало от Декември, 2017 година.

Астън Вила - Манчестър Сити 1:6
Ел Гази 91’(д) ; Марез 18’;24 , Жезус 46’ , Агуеро 28’;57’;81’

Ако сте забравили как изглежда най-доминантната форма на Манчестър Сити, то този мач определено ще ви припомни. Тотална доминация на “гражданите”, страхотен Агуеро, Де Бройне, който просто не може да бъде спрян и цял състав футболисти в топ форма. Така може да се определи представянето на “небесносините” в този двубой.

Самият мач бе определено игран на една врата - в 18-та минута страхотен индивидуален пробив на Рияд Марез доведе до гол на алжирецът, в 24-та минута една почти невъзможна топка бе спасена до аут линията от Агуеро и Марез удвои и головата си сметка, и актива на отбора. В 28-та минута Агуеро, със страхотен изстрел, направи резултата 3:0. В края на първото полувреме Де Бройне подаде абсолютен шедьовър на Габриел Жезус, който също записа името си при голмайсторите. Отново Агуеро в 57-та минута направи разгромът на Астън Вила още по-болезнен. И пак той в 81-та минута вкара шестия гол, оформяйки хеттрика си. В последният епизод от мача Анвар Ел Гази вкара почетният гол за Астън Вила от дузпа.

-   -   -

Двете неща, които трябва да се отбележат след мача - завръщането на най-добрата игра на Сити, която им донесе титлите през последните два сезона. Ливърпул са с 14 точки пред “гражданите”, които излязоха на второ място след загуба на Лестър от Саутхямптън с 1:2, и имат мач по-малко. Изглежда нереалистично някой да стигне непобедимият тим на Клоп, но ако има отбор, който може да стори това, то това е Манчестър Сити. Предстои да видим дали ще има епохален завършек на сезона или Ливърпул рано-рано ще успее да си осигури титлата, въпреки опитите на Гуардиола и Сити да запазят трона си.

Второто нещо - Серхио Агуеро с хеттрика си вече има 177 гола във Висша лига, превръщайки се в чужденецът с най-много голове в историята на първенството. Аржентинецът се превръща в легенда не само на клуба си, но и на футболният фолклор на английската игра. На 13 май 2012 година Серхио “АГУЕРОООООООООО” отбеляза може би най-паметният гол в историята на Висша Лига, печелейки титлата за Манчестър Сити срещу  Куинс Парк Рейнджърс в 94-та минута. Свалянето на Ливърпул от върха на света със сигурност ще бъде поне толкова значимо колкото този гол, но сега залозите изглеждат още по-малки.