24-ти кръг: сериите продължават | мисляФУТБОЛ

24-ти кръг:

сериите продължават

публикувано на 25 Януари, 2020 / Четеш за 6 минути

Междинният кръг на Висшата лига ни поднесе една голяма изненада, но след неговия край може да потвърдим, че сериите на повечето отбори продължиха.

Ливърпул продължи своя ход без грешка, а Челси и Арсенал записаха равенство помежду си и продължиха на свой ред колебливите серии, които правят в

материал на Крум Стойчев

последните месеци. Макар и Манчестър Юнайтед да загуби от Бърнли на “Олд Трафорд”, този мач няма да намери място в тазседмичния ни обзор, защото в един друг мач се изправиха очакванията и надеждите на два отбора, а трите точки, спечелени в този двубой, могат да се окажат ключови за съдбата на един отбор.

Уувърхямптън - Ливърпул 1:2

Хименез 51’ ; Хендерсън 8’  ,   Фирмино 84’

През последния сезон и половина Уувърхямптън Уондърърс спечелиха уважението на всеки един отбор във Висшата лига и на всички фенове на играта. Борбените и смели момчета на португалският специалист Нуно Еспирито Санто затрудняваха, а често и побеждаваха и най-големите отбори. Сега в техния дом “Молиню Стейдиъм” пристигаше абсолютният доминант в първенството през този сезон - Ливърпул, на гърба на победа с 2:0 над най-големият им съперник - Манчестър Юнайтед. По-рано през сезона “мърсисайдци” бяха надиграли “вълците” доста трудно с 1:0 и сега не ги очакваше нищо различно - още по-трудна битка, но този път далеч от Анфлийлд.

Обичайните единадесет стартираха от първата минута за Клоп, а португалският тийнейджър Педро Нето отново спечелваше доверието на Санто за титулярно място в състава на домакините. Мачът не можеше да започне по по-добър начин за гостите, след като капитанът на тима Джордан Хендерсън откри резултата след центриране от корнер (8-ма минута). Уувърхямптън не загубиха самообладание и играеха като равен с равен, а контузия на Садио Мане в 33-та минута, чиято сериозност все още не е потвърдена, обърка “червените” и даде още по-големи шансове на “вълците” за положителен изход от двубоя.

През второто полувреме домакините започнаха да играят още по-настървено и това даде резултат - в 56-та минута Раул Хименез изравни след чудесен удар с глава. Мотивацията на домакините бе посрещната с хладнокръвието на “мърсисайдци”, които успяха да спрат всички опити на противниците си за пълен обрат в резултата, макар и да бяха надигравани на моменти. Такива полувремена, в които Ливърпул не са водещият отбор, не се случват толкова често през този сезон и служи да покаже до какво ниво е стигнал проектът “Уулвърхямптън”. Все пак, в последните минути на двубоя, класата и опитът на гостуващия отбор взе превес над ентусиазма на домакините и в 84-та минута Роберто Фирмино отново изведе “мърсисайдци” напред, този път за да им донесе победата.

Трудна победа за Юрген Клоп  и футболистите му, а контузията на Садио Мане може да се окаже проблем пред тима на германският специалист, който със сигурност се надява на просто разтежение за своя футболист. Уувърхямптън пък изтърваха шанс да излязат на пето място в класирането, но тима запазва всички шансове за класиране в ЕКТ за втора поредна година.

Челси - Арсенал 2:2

Жоржиньо 28’ , Азпиликуета 84’  ;   Мартинели 63 , Белерин 87’

Лондонските дербита и особено това между Челси и Арсенал винаги са били гаранция за зрелище. Дербито във вторник вечерта също не разочарова и предостави на зрителите и на феновете на “Стамфорд Бридж” поредната страхотна вечер.

Една лошо върната топка от Шкодран Мустафи бе догонена от Тами Абрахам, който финтира Бернд Лено и бе съборен пред опразнената врата от Давид Луиз. Директен червен картон и дузпа в полза на Челси. Титулярният изпълнител на 11-метровите наказателни удари Жоржиньо застана зад топката и откри резултата след прекрасно изпълнение в левия долен ъгъл на вратата, пазена от германския страж. Мачът бе съпътстван от възможности за отбелязване на гол, но такъв не падна до 63-та минута. При изпълнение на ъглов удар за домакините, “артилеристите” успяха да изчистят топката, а Габриел Мартинели напредна с нея през целия терен, в центъра на който Н’голо Канте се подхлъзна и не успя да спре пробива му. Младият бразилец стигна до Кепа Аризабалага, който преодоля и изравни резултата.

Равенството се запази до заключителните минути на двубоя, когато настъпи времето на капитаните. Първо, шест минути преди края на редовното време, в 84-та минута, Сезар Азпиликуета изведе напред своя отбор, а само три минути по-късно от почти невъзможен ъгъл Ектор Белерин, капитанът на Арсенал в този мач, изравни резултата и по този начин донесе равенството на своя тим.

Двамата мениджъри и бивши играчи от близкото минало на своите клубове - Франк Лампард и Микел Артета, със сигурност имат своите идеи за развитие респективно на Челси и Арсенал, но са във все още ранен етап, в който колебливите резултати са нещо нормално и трябва да се приемат с разбиране от феновете. Позитивните неща са повече от негативните и в двата отбора откакто двамата млади специалисти застанаха начело и с нужното доверие изглежда сякаш ще могат да ги направят конкуренти за най-големите отличия.

Астън Вила - Уотфорд 2:1

Дъглас Луиз 68’ , Езри Конса 95’  ; Дийни 38’

Мачове като този са определяни като “шестточкови”. И, може би, има резон в това. Преди този двубой и двата отбора целяха да се откъснат от зоната на изпадащите, но бяха в противоположна форма - Уотфорд бяха в серия от седем поредни мача без загуба във всички турнири, а Астън Вила имаха само две победи в същия брой мачове. Серии, които феновете на двата тима нямаха търпение да продължат и да спрат.

Осмият мач без загуба изглеждаше все по-възможен за “стършелите” след като капитанът Трой Дийни вкара поредния си важен гол за тима и откри резултата в 38-та минута след добро центриране на Жерар Деулофеу и изстрел с глава. В 68-та минута обаче, появилият се като резерва Дъглас Луиз успя да изравни резултата и да върне шансовете на своя отбор за взимане на нещо от мача. В последната минута от двубоя една изсипана топка в наказателното поле бе свалена от Тайрън Мингс, който се опита да играе с нея, но бе фаулиран в наказателното поле. Топката продължи към Езри Конса, който стреля, топката се отби в тялото на падналия Мингс и влезе неспасяемо в горния ляв ъгъл на вратата на Бен Фостър, пращайки феновете на “Вила Парк” в еуфория.

С победата си, Астън Вила излезе от зоната на изпадащите, а Уотфорд се озова отново в нея. Тези три точки могат да се окажат от огромна важност в борбата за оцеляване на “виланите” (която изглежда невероятно заплетена и нито един отбор под десетото място не може да бъде сигурен за своето оставане в дивизията). Уотфорд може и да записаха загуба в изключително важен мач, но със серията си от мачове без загуба показаха, че имат нужните качества, за да останат във Висшата Лига. А дали то ще стане факт зависи от футболистите, Найджъл Пиърсън и тяхната отдаденост на идеята.