19-ти кръг: Le roi est mort – Vive le roi! | мисляФУТБОЛ

публикувано на 28 Декември, 2019 / Четеш за 6 минути

* ”Кралят е мъртъв, да живее кралят!” - фраза, използвана по времето на френските крале, при възкачването на трона на нов владетел, поемащ империята след смъртта/абдикацията на предишния.

Деветнадесетият кръг във Висшата лига може да бъде описан най-добре именно с

материал на

Крум Стойчев

тази крилата фраза. Кръг, в който видяхме сблъсъка между явния фаворит и основния му претендент, както и падението на кралят на английската лига.

В това издание на поредицата ще разгледаме трите мача, които оказаха най-голямо значение върху класирането, амбициите и очакванията във Висшата лига.

Астън Вила - Норич 1:0
Хърихейн 64’

Мачът на “Вила Парк” бе огромен и за двата тима. Два от новаците през тази година бяха изпаднали в криза и се намираха в еднакво трудно положение: Астън Вила бяха в серия от четири поредни загуби в лигата, а Норич, макар и направили изненадващи равенства с Арсенал (2:2) и Лестър (1:1), нямаха победа в последните 5 мача и заемаха предпоследното място в класирането.

Мачът бе изпълнен със заряд, но както доста пъти през този сезон, когато става въпрос за мачове на “виланите” - човекът, който реши сблъсъкът, бе Джак Грийлиш. В 64-та минута капитанът на отбора премина като на шега през защитния вал на Норич и подаде на влезналия като резерва Конър Хърихейн, който с добър удар прати топката във вратата на Тим Крул. Това бе достатъчно на момчетата на Дийн Смит, за да победят в един изключително важен двубой за тях. Макар и да се намират все още в зоната на изпадащите, Вила са на една точка зад 17-я Уест Хям, а завръщането на ключовият защитник Тайрън Мингс, който пропусна три двубоя заради контузия, дава всички предпоставки на “виланите” да се борят за своето оцеляване, което е основната цел за сезона.

Норич от своя страна затъват сериозно в кризата, в която отбора се намира след контузиите, които преследват толкова много играчи през сезона. Без победа в шест мача и с две срещи срещу Тотнъм и една срещу Манчестър Юнайтед в следващите си пет двубоя, футболистите на Даниел Фарке ще имат пред себе си невероятно трудната задача да излязат от зоната на изпадащите, на чието дъно се оказаха след загубата на “Вила парк”

Уувърхямптън Уондърърс - Манчестър Сити 3 : 2
Траоре 55’, Хименез 82’, Дохърти 89’ ; Стърлинг 25’ 50

Мачът, който най-вероятно свали короната от главата на Манчестър Сити. Кралете на Англия в последните два сезона претърпяха сериозен удар по амбициите си за завоюване на три поредни титли от Премиършип и загубата от Уувърхямптън сякаш окончателно сложи край на амциите им.

Мачът започна по най-ужасния за тях начин след като вратарят Едерсон бе изгонен в 12-та минута (правилен червен картон за нарушение на откъсващ се играч, извън наказателното поле), но това сякаш мобилизира играчите на Гуардиола, които натиснаха и получиха дузпа в 25-та минута. Рахийм Стърлинг стреля ниско в левия ъгъл на врата и Руй Патрисио улови удара му. Дузпата бе пребита заради влезнал играч на “вълците” преди изпълнението. Стърлинг отново стреля по същия начин и дузпата му отново бе спасена, но след добавка Стърлинг откри резултата.

Второто полувреме започна по противоположен начин за “гражданите’ - втори гол на Стърлинг в 50-та минута. Нещата изглеждаха решени, но на Молиню бе специална вечер. Прецизен удар на Адама Траоре в 55-та минута върна надеждите на феновете, а в 82-та негова асистенция след чудесна работа по десния фланг към Раул Хименез възстанови паритета в мача. И ако това не е било достатъчно да бъде наречен двубоя “коледно чудо”, то феноменалния гол, който Мат Дохърти вкара в 89-та минута, за да направи пълния обрат факт, може би окончателно превърна мача в такова.

Победата за Нуно Ешпирито Санто значи още една стъпка към развитието на проекта “Уувърхямптън”, а за Манчестър Сити още един удар по амбициите на тима. “Гражданите”, които бяха на небосклона на Висшата лига в последните две години, вече изглеждат като отбор, изгубил своята корона за сметка на съперникът, който винаги през тези две години се опитваше да ги свали от трона - Ливърпул.

Лестър - Ливърпул 0:4
Фирмино 31’ 74’ , Милнър 71’ , Арнолд 78’

Мачът, който превърна Ливърпул в шампиони. Ако има начин, по който да определим победата на “мърсисайдци”, то този сякаш е най-подходящ. Разбира се, има още половин сезон да се изиграе и много неща да се случат. Висшата Лига дължи аурата си на обратите, изненадите и невъзможните неща, които са се случвали в нейното съществуване. И ако някой отбор, било то Лестър или Манчестър Сити, успее да спре отборът на Юрген Клоп, то това би била една от най-големите изненади в историята на Премиър Лийг.

Доминацията на Ливърпул бе показателна и в най-важният им двубой до момента през сезона. Изправяйки се срещу втория в класирането на техен терен е тежко изпитание за всеки, но за Ливърпул бе шанс да докажат своя абсолютизъм. “Мърсисайдци” наложиха пресата си от първата минута и тридесет и една след първия съдийски сигнал Роберто Фирмино откри резултата след прекрасно центриране на Алекзандър-Арнолд. В 71-та минута Чаглар Союнчу, който правеше прекрасен мач до момента, игра с ръка в наказателното поле и Джеймс Милнър реализира отсъдената дузпа с първото си докосване след появяването си от резервната скамейка. Лестър не издържаха физически на пресата на Ливърпул и три минути по-късно резултата стана класически - 0:3 - нов гол на Роберто Фирмино (асистенция отново на Алекзандър-Арнолд). Самият Алекзандър-Арнолд се разписа в 78-та минута с красиво изпълнение, подпечатвайки категоричната победа на носителите на Шампионска лига.

Важен тест, който не само бе взет от Клоп и отборът му - той бе използван като пример, че тази година кралете на Англия най-вероятно ще бъдат в червено.