Какво видяхме от първото дерби на Мадрид? | мисляФУТБОЛ

Какво видяхме от първото

дерби на Мадрид?

публикувано на 1 Октомври, 2019 / Четеш за 6 минути

На първо място - твърде малко като зрелище от два отбора, които два месеца по-рано си вкараха 10 гола в рамките на 90 минути. Но когато говорим за предсезонен мач в Ню Джърси, в който “дюшекчиите” прегазиха големия си градски съперник със 7:3, става дума за контрола с елементи на шоу за американската публика. Когато обаче първото голямо мадридско дерби (или “класико”, както му казват на испански) е

материал на Летящият Честмир

част от програмата на Ла Лига, а който спечели в мача, знае, че ще оглави класирането, залогът става значително по-голям.

А в такива ситуации сигурността излиза на преден план. Та, затова и не видяхме спектакъл на “Уанда Метрополитано”. Икономичният стил с много дисциплина и минимизиране на рискове е част от портфолиото на Диего Симеоне – за “червено-белите” очаквахме да играят с повече мисъл за защитата. Интересно е обаче, че с подобна настройка излезе и Реал. И по всичко изглежда - този път Зинедин Зидан ще вложи значително повече усилия в защита.

Три поредни сухи мрежи за Кралския клуб

Това не се е случвало на Реал от миналия сезон и никога под ръководството на Зидан. При това “лос бланкос” не просто победиха Севиля и Осасуна, без да допуснат гол, но и не позволиха на съперника изобщо да отправи удар в очертанията на вратата. А Атлетико пък уцели 7-метровата рамка на градския си враг само веднъж, и то в последната минута. Това се дължи както на осезаемото подсилване в дефанзивен план - централната двойка Рамос-Варан (срещу Осасуна французинът получи почивка), така и на помощта на играчите отпред. На Каземиро, в това отношение, помагаха освен Тони Кроос и Феде Валверде.

Може би Зидан си е взел поуките от края на миналата кампания, а и от началото на настоящата, в която се видя, че прекалено авантюристичния подход е рисков. Нека първо да се заздрави “бетонът” пред Куртоа/Ареола, а след това да се мисли за повече креативност в атака. Барса стартира именно по този начин при Ернесто Валверде, като не играеше никак привлекателен футбол в първите мачове с този треньор, но пък печелеше максимума, с което натрупа преднина и накрая се поздрави с титлата.

Vladimir Maiorov, Ernesto Valverde, resize, crop, CC BY-SA 1.0

Дефанзивните изисквания на Зидан обаче явно се отразяват на представянето в атака. Един гол средно на мач е активът на Реал в трите срещи със суха мрежа. Публиката на Кралския клуб едва ли харесва такава пестеливост в нападение, макар че след две поредни титли на Барса вероятно и такъв подход ще бъде преглътнат, ако носи успех на “белите”. Наставникът иска всички да допринасят за защитните усилия, но това пък отнема част от потенциала на най-креативните играчи в атака.

Еден Азар все още не е влязъл в час

Както отбелязват хора, които сравняват играта на белгиеца с показанoто в Челси и сега в Реал, Азар не е свикнал да бъде натоварен с толкова дефанзивни отговорности. Той беше звездата на “Стамфорд Бридж” и му се позволяваха повече индивидуални волности в сравнение с всеки друг. Сега на “Бернабеу”, макар и да струва 100 милиона евро, Еден Азар трябва да спазва стриктно отборната дисциплина.

Но не само поради това все още не сме видели дори малка част от блясъка му в Мадрид. Контузията точно в навечерието на сезона върна назад белгиеца, който още не в добра физическа форма, а освен това има нужда от време да се настрои на една вълна с другите си колеги от Реал. Срещу Атлетико Азар се забеляза само с един пробив през първото полувреме и… толкова.

Има ли кой да бележи освен Бензема?

Липсата на алтернатива за централния нападател на Реал (Мадрид) се оказа един от основните проблеми през миналия сезон. Карим Бензема успя да поеме товара на основен реализатор, но неговите голове не са достатъчни, за да бъде “белият балет” конкурент на Барселона за титлата.

В последната шампионска кампания през 2016/17 освен вездесъщия Кристиано Роналдо с осезаем принос за нападателната мощ бяха още Бензема и неговият “дубльор” Алваро Мората. Сега вариант Б на френския нападател е Лука Йович. Сърбинът още не е готов за висотата на очакванията в Реал (Мадрид). Показа го с пропуските си срещу Осасуна, когато получи пълноценен шанс за изява. Но и за него, както за Азар, още е рано да се правят изводи.

Прочети 'Горещото трансферно лято на Атлетико Мадрид'

Чоло не може да печели дербита

Въпреки че Атлетико (Мадрид) в два поредни сезона завърши пред Реал в класирането на Ла Лига, тимът на Диего Симеоне така и не може да израсне до ролята на истински фаворит в Испания. В събота вечер на “Уанда Метрополитано” “дюшекчиите” регистрираха 7-ми пореден шампионатен мач срещу градския си съперник, в който не успяха да стигнат до победата. Освен това Чоло никога не е побеждавал Барселона в Примера дивисион.

Вярно е, че титли се печелят не с победи в дербитата, а с победи във всеки мач. Под ръководството на Симеоне отборът в червено-бяло райе е много близо до оптималните резултати в това отношение. Но така и не може да спечели решителните битки с най-големите. Дали заради вродената си прекомерна предпазливост, дали поради това, че все пак отстъпва по класа (макар и вече не много), дали заради все още неизкоренен комплекс за малоценност… Вероятно всичко изброено има своята роля. А не по-маловажен и следният въпрос:

Има ли кой да вкара за Атлетико?

За 7 кръга тимът на Симеоне е вкарал 7 гола – точно по един мач. 5 от тези попадения бяха реализирани при знаменателния обрат срещу Ейбар (3:2), както и при визитата на новака Майорка (2:0). В три от изиграните срещи - почти половината, Атлети изобщо не успяха да пратят топката в мрежата (освен срещу Реал (Мадрид) това се случи още в Сан Себастиан срешу Реал Сосиедад, както и след това пред своя публика срещу Селта).

Диего Коста нямаше гол близо половин година в официален мач, преди да реализира при гостуването на Балеарските острови. Алваро Мората стартира с попадение срещу Хетафе, но след това не е повторил. Да, той отсъства и заради контузия в някои мачове, но пък срещу Майорка си изпроси нелеп червен картон, който го лиши от участие в мадридското дерби. Жоао Феликс до момента се е разписал два пъти - веднъж на празна врата (след асистенция на Диего Коста) и веднъж след рикошет (срещу Майорка).

Ясно е, че Антоан Гризман не може да бъде заместен бързо, с неговите 15-20 гола. И все пак тези имена в атаката на Атлетико предполагат по-висока успеваемост. Мъките на “дюшекчиите” в предни позиции всъщност дават обяснение на защо Диего Симеоне държеше да привлече Родриго Морено от Валенсия.

Прочети 'Кому беше нужен трансферът на Гризман'

В момента няма фаворит №1 в Ла Лига

Това е основният извод - не само след дербито на Мадрид, но и след изиграването на първите 7 кръга от испанския шампионат. При това лидерът в таблицата се сменя всяка седмица (а в някои седмици дори по-често). Отборите от първа до седма позиция са събрани в рамките на 3 точки.

Реал е на върха, като единствен не е допуснал поражение, но пък не е успял да спечели близо половината си мачове (3 от 7). Атлетико пак е близо до водача и все пак отново го гледа откъм гърба. Барселона записа две поредни победи и въпреки това продължава да демонстрира доста колебания, а и притесненията около здравето на Лео Меси несъмнено се отразяват на шампионите. Каталунците може би все още са с по-големи шансове от останалите за нов триумф с титлата. И все пак, този път безпроблемен рейд и предсрочно осигуряване на първото място не изглеждат твърде вероятни.