публикувано на 5 Февруари, 2020 / Четеш за 7 минути

25-ят кръг на Висшата лига бе първият, който се изигра след затварянето на зимния трансферен прозорец и в него дебютираха нови герои, които до един са обект на надежди на феновете на новите им отбори. Някои бяха дългочакани, други изненадващи. Но както често се получава, темпото на Висшата лига не чака никого и се наложи буквално няколко дни след като новите

материал на Крум Стойчев

футболисти бяха пристигнали на Албиона да усетят за първи път чувството да играят под марката “Висша лига”.

Лестър - Челси 2:2
Барнс 54’ Чилуел 64’ ; Рюдигер 46’ 71’

В първият мач, който ще разгледаме, няма да срещнем нито един нов футболист, но изненадващи имена бяха центъра на вниманието в тази среща. Челси бяха в колеблив период и след загуба от Нюкасъл с 1:0 и равенство с Арсенал 2:2, Франк Лампард и екипа му търсиха победа, която да ги утвърди на четвъртото място. Лестър от своя страна бяха далеч по-спокойни, защото преднината им от 8 точки пред най-близкият им съперник, именно Челси, им даваше възможността да гледат повече към второто място на Манчестър Сити, от което ги деляха три точки, отколкото нервно да надничат зад гърба си за евентуални преследвачи.

Най-голям акцент преди началото на мача се поставяше върху избора за страж на “лондончани”. Уили Кабайеро заменяше нестабилният Кепа Аризабалага, а оставането на испанският вратар на резервната скамейка даваше храна на спекулациите за неговото бъдеще в лондонския клуб.

През първото полувреме голове не паднаха, но това се промени преди да е изминала и минута от второто полувреме. Центриране от корнер, при което най-съобразителен бе Антонио Рюдигер и централният защитник на гостите даде преднина на отбора си. Но вместо ранно допуснатият гол да смути домакините това само ги мобилизира още повече и девет минути по-късно Харви Барнс изравни резултата след изстрел от малък ъгъл, който рикошира и стана невъзможен за спасяване от Кабайеро. Но интересното тепърва предстоеше на “Кинг Пауър Стейдиъм” - в 64-та минута едно центриране в наказателното поле на Челси не бе засечено от никой, а Уили Кабайеро неразчетено излезе да преследва топката, но се спря, разбирайки, че няма как да я достигне. Прибирането му към вратата бе закъсняло и пасът по земя, който Юри Тилеманс пусна в наказателното поле, бе засечен от Бен Чилуел, който изпрати топката в десния ъгъл на аржентинския страж. Обратът на “лисиците” ги постави в удобна роля, но тя изтрая по-малко от десет минути. Чудесно центриране на Мейсън Маунт от фаул бе засечено по още по-добър начин от Антонио Рюдигер, който за втори път прати топката във вратата, пазена от Каспър Шмайхел и заличи преднината на домакините. В последните 20 минути на срещата и двата отбора имаха своите шансове, но така и не успяха да отбележат победен гол. Равенството в срещата не беше най-добрият възможен резултат и за двата тима, но за Челси той е по-неприятен след като един отбор успя значително да стопи разстоянието си до тях.

Манчестър Юнайтед - Уувърхямптън 0:0

Ако в мачът на Лестър и Челси не видяхме нито един нов футболист, то на мачът между Юнайтед и Уувс видяхме най-чакания нов футболист. 25-годишният плеймейкър Бруно Фернандеш подписа с Манчестър Юнайтед за сумата от 55 милиона евро, която бе платена на досегашния му клуб Спортинг Лисабон. 6-месечната сага приключи с позитивен резултат за клуба от град Манчестър. Португалецът сложи подписа си под договор за пет години и половина с опция за удължаване с още една, а само два дни по-късно направи и официалния си дебют за отбора, започвайки от първата минута срещу Уувърхямптън, където пък играеше един от идолите на Фернандеш - Жоао Моутиньо, част от силното португалско ядро в отбора на “вълците”.

Мачът започна без особени положения, постепенно натискът на домакините се увеличи, но освен няколко неуспешни центрирания и удар на Фернандеш от границата на пеналта, които бе спасен от Руи Патрисио, други сериозни положения за голове нямаше. Футболистите на Нуно Еспирито Санто разчитаха на контраатаките си, но и те не постигнаха много. През второто полувреме тактическото надиграване продължи, а в игра за гостите се появи новото им попълнение Даниел Поденсе, който имаше добър шанс да реализира, но ударът му бе блокиран. В края на двубоя Диого Далот имаше много добър шанс, но ударът му с глава бе от трудна позиция и подхлъзването му допринесе за това ударът му да мине близко до страничния стълб, но без резултат.

С равенството Манчестър Юнайтед бяха изместени от петата позиция и изпуснаха възможността да се доближат до четвъртия Челси след грешната стъпка на “лондончани”. Уувърхямптън също отбеляза спад в позициите след като слязоха до осмото място, но запазват същия актив точки като “червените дяволи”. Тепърва предстои да видим колко ще бъдат от помощ новите попълнения на двата тима, а изглежда така сякаш те ще трябва бързо да свикват с новата обстановка, защото и двата тима имат амбиции за преследване.

Тотнъм - Манчестър Сити 2:0
Бергвайн 63’ , Сон 71’

Безспорно гвоздеят в програмата на 25-ят кръг и най-интересният мач. Поредният сблъсък от сагата “Жозе Моуриньо - Пеп Гуардиола”. Но този път в ролите на мениджъри на Тотнъм и Манчестър Сити.

Интересните моменти през първата полувреме не липсваха като те бяха основно пред врата на Лорис, но най-интересното беше, когато към края на полувремето Серхио Агуеро бе препънат от Серж Орие, но съдията не даде дузпа за “гражданите”. Малко след това обаче, след намеса на ВАР единадесетметров наказателен удар бе даден, Илкай Гюндюкан обаче бе разочарован от Юго Лорис, който отрази удара му, а веднага след това игра с крака на Рахийм Стърлинг, който го изпревари за топката, но тогава и ВАР бе съгласен с решението на съдията, че 'аут' е правилното отсъждане. Веднага след това се разрази конфликт между Стърлинг и Лорис, а Зинченко и Алдервейрелд получиха жълти картони, което щеше по-късно да повлияе по много значим начин на двубоя.

Второто полувреме започна в същото високо темпо, но до гол така и не се стигаше. Тогава настъпи моментът, който обърна развоя на двубоя. След лошо изпълнение по земя на ъглов удар от страна на “гражданите” Хари Уинкс пресече топката, започна контраатака и малко след централната линия бе повален от Зинченко с рамо, което не изглеждаше като нарушение, но съдията Майк Дийн реши, че това е достатъчно за втори жълт картон и Зинченко бе изгонен при оставащ половин час до края на двубоя. Това разби играта на Сити и само три минути по-късно правещият дебюта си за домакините Стивън Бергвайн овладя красиво едно центриране на гърди и отправи силен изстрел, който се оказа неспасяем за Едерсон - “шпорите” поведоха в 1:0 в резултата. Осем минути по-късно, когато гостите започваха опитите си да се завърнат в двубоя, Танги Н’Домбеле направи страходен пробив между играчите на Сити и пусна пас към Сон, който от границата на наказателното поле отправи плътен изстрел в долния десен ъгъл на бразилския страж на гостите и покачи преднината на своя тим на 2:0. Преднина, която се оказа твърде трудна за стопяване и Пеп Гуардиола и отборът му регистрираха шеста загуба през сезона, а Тотнъм се изкачиха на петото място само на четири точки зад Челси.

Със статистика 3-19 удара в полза на “гражданите” и владение 33% - 67% отново в тяхна полза можем да твърдим, че Жозе Моуриньо използва по възможно най-добрият начин силните страни на своя тим, слабите на Манчестър Сити и късметът, който в този мач бе на страната на неговия тим.